Nejaké otázky na rádioamatérov

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa Altar4972 » 03 Jún 2020, 07:44

Zdravím.
Kúpil som deckám Sencorky smr 600, bolo mi to odporučené ako jedno z tých naj v "legálnom pásme" a medziach zákona. Keďže predošlé, detské vysielačky sa mali problém dovolať z izby do izby chcel som niečo "lepšie", nech to má nejaký význam aj keď pôjdeme niekam na túru. Všetko funguje naozaj OK aj keď sme už pár krat museli zmeniť kanál a s ním aj subkanál keďže sme neboli jediní čo niečo takéto zrejme používajú. Som milo prekvapený aký obrovský dosah to má na dedine ale aj v dosť zastavaných územiach.

Na moje prekvapenie sa z času na čas vo vysielačkách ozve aj nejaká (myslím si) rádioamatérska prevádzka. Najmä vonku na voľnom priestranstve. Najprv som to neriešil ale po asi 3ťom zážitku som sa pustil do hľadania čo znamenajú všetky tie - Jozef-Norbert-xx-....roger...5...lokátor a pod. Takže nejak som sa snažil tým "protokolom" prelúskať a nemyslím si, že toto je niečo čomu by som sa chcel nejak viac do hĺbky venovať ale mám jednu otázku. Možno sprostú keďže do toho stále nevidím.

Môžem sa pokúsiť odpovedať na tú "všeobecnú výzvu" ak dajme tomu viem podať informácie o svojej pozícií, sile signálu, kanále ale nemám "koncesiu" (zrejme som teda není človek so vzdelaním a skúškami z TUSR) a neviem teda (zrejme to tak je, neviem, pýtam sa) poskytnúť žiadne to svoje ID/značku,, ten kód začínajúci myslím OM...)? Alebo naopak - môžem sa ja sám pokúsiť o "CQ" ak som dakde fakt že v prdeli na kopci a som strašne zvedavý či ma niekto počuje?

Je to moc "drzé" ?
Ďakujem.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Jún 2020, 10:17

Jestli mluvíš o PMR pásmu 446 MHz, tam můžeš dělat "prakticky" cokoliv
0

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa Altar4972 » 03 Jún 2020, 10:55

Áno, jedná sa len o PMR. Vďaka
0

turbodizel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Feb 2020, 12:28

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa turbodizel » 03 Jún 2020, 11:12

Všedky odpovede sa dozvieš na stránke http://www.hamradio.sk
0

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa Altar4972 » 03 Jún 2020, 11:40

Tú stránku som už pozeral ale je pre mňa ťažko stráviteľná. Jednak mi príde ako z minulého storočia a jednak je tam kóóópec veci k rádioamaterizmu ktoré vedieť nepotrebujem nakoľko mňa zaujíma len to občasné "zavolanie" si na PVR.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa pixell » 04 Jún 2020, 08:28

https://www.scbr.sk
Poštuduj možno tu. Hláskovacia tabuľka Lokátor a také veci si počítaj.
0

om4wy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 15 Dec 2012, 20:02
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa om4wy » 04 Jún 2020, 08:56

Na PMR frekvenciách nie je klasická rádioamatérska prevádza. Koncesovaný rádioamatéri majú svoje vlastné vyhradené frekvencie. Ak sa chceš dozvedieť niečo viac, skús poštudovať ohľadom CB (Citizen Band). Takmer všetko platí aj pre PMR. Aj prevádzka na CB a PMR má svoje pravidlá. To, čo si počul, bolo pravdepodobne bežné spojenie na pásme. Pri CB aj PMR môžeš používať svoj volací znak, ktorý si určíš, napr. Orol1, alebo svoje meno, prípadne, ak máš pridelenú volaciu značku telekomunikačným úradom (napr. ja mám om4wy). Značku, ktorá sa podobá tým, ktoré prideľuje telekomunikačný úrad, neodporúčam používať.

Pár dodatočných informácií:
- keď počuješ report 59, to znamená, že počuješ druhú stranu číslom 5 (čitateľnosť, číslo 5 je čistá čitateľnosť, škála 1-5, prax 3-5), 9 signál podľa S-metra na vysielačke, nie každá ho má (škála 0-9, príp. +, +10, +20)
- rogger, ktorý spomínaš, sa používa na potvrdenie toho, že si správu druhej strany prijal a porozumel si,
- základný vzor spojenia (ak by si to chcel aplikovať) je tu "volacia značka", report RS (čitateľnosť, sila signálu), správa o takmer čomkoľvek, na pásme sa nepreberá politika, nepoužívajú sa vulgarizmy, naopak, používa sa dobrý HAMSPIRIT - skús pogoogliť

Možno ťa to chytí a spravíš si koncesiu / licenciu. To je už trošku vyššia méta v oblasti rádioamatérskej služby. Pre mňa bola najlepšia dovolenka rádioamatérsky kurz, HI.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa helios » 13 Jún 2020, 10:40

Ešte je vhodné dodať, že mnohí koncesovaní rádioamatéri využívajú aj CB pásmo na diaľkové spojenia. Bežne vysielajú na 100W výkonu a viac, zdvih modulácie, ktorý ide aj cez tri kanály. Pred dvoma týždňami som počul na CB amatéra z Nizozemska, ktorý uvádzal výkon 1kW do delta loop antény. To sa potom dobre robia spojenia. 8O To práve odradzuje mnohých začínajúcich záujemcov o vysielanie, ktorí so 4W výkonu často nemajú šancu urobiť slušné spojenie. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Jún 2020, 12:25

pro helios, nemas tak docela pravdu. Já jsem na CB se zakladem (4W) na Maxona 1000, 1/4 antenou (Skylab) z Olomouce delal spojeni s amaterem z Danska za 5,9. Mam od neho dokonce QSL. S kamionama jsme se , postupne pres celou ČR, domlouvali na moskevske prekladiste. Byli jsme slyset a taky slyseli nas na pobrezi Španelska. Taky jsme (Moravaci ) s Topasem na Gerlachu meli podobne spojeni . Zalezi tedy hodne na QTH a podminkach sireni v tomto pasmu....

[
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Jún 2020, 14:23

helios napísal:Ešte je vhodné dodať, že mnohí koncesovaní rádioamatéri využívajú aj CB pásmo na diaľkové spojenia. Bežne vysielajú na 100W výkonu a viac, zdvih modulácie, ktorý ide aj cez tri kanály. Pred dvoma týždňami som počul na CB amatéra z Nizozemska, ktorý uvádzal výkon 1kW do delta loop antény. To sa potom dobre robia spojenia. 8O To práve odradzuje mnohých začínajúcich záujemcov o vysielanie, ktorí so 4W výkonu často nemajú šancu urobiť slušné spojenie. :pain:
Ono máš aj rádioamatérov s koncesiou, ktorí nastavia zdvih na maximum alebo vysielajú výkonmi okolo 1KW a viac, pritom je pre triedu E povolený výkon iba 300W a pre triedu N 100W, vyššie výkony sú iba na špeciálne povolenie. A ako najväčší vtip vyznie recenzia 2KW PA keď si otvoríš časopis rádiožurnál ....
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa helios » 13 Jún 2020, 14:47

Jirka84:
To som si nevymyslel, to povedal ten HAM na druhej strane, nemci zasa išli výkonmi od 100 do 200W. A áno, v dobrých podmienkach sa dá urobiť spojenie aj na ručnú stanicu a teleskopku - sám som urobil ešte dávno spojenie s Birminghamom zo strechy paneláku na STABO SH6200. A tiež počujem ďévočku z moskovskej taxislužby na 11 kanáli, čo sa onehdá pochválila, že ide na tóže adnú lámpočku četýre kilováta. Talianov ani nebudem spomínať, to je kategória sama za seba, oláá, ollá, pískanie, muzika a podobné prejavy...
0

Používateľov profilový obrázok
kimlo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 17 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: JN88US
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejaké otázky na rádioamatérov

Príspevok od používateľa kimlo » 16 Jún 2020, 10:42

Keď sú dobré podmienky, tzv. sporadika, dá sa porozprávať na pásme aj s taxikárom z N.Y.
0

Napísať odpoveď