FM celopásmový vysielač

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 04 Mar 2021, 12:23

Kamarát skúša natáčať taký amatérsky film chce to bez nejakého upravovania v pc čiže tak postaru. Chcel by tam takú scénku že prelaďujete rádio a na každej stanici hrá to isté, bude tam viac rádii čiže upravovať každé zvlášt by bolo nadlho. Preto by som chcel spraviť taký FM vysielač čo by dokázal naraz pokryť všetky pásma. S VF nemám veľké skúsenosti raz som FM vysielač staval takú plošticu veď to poznáte a fungovala, to je tak všetko. Dá sa vôbec niečo také realizovať?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa StefanST » 04 Mar 2021, 13:00

Dr.Martin napísal:
04 Mar 2021, 12:23
Kamarát skúša natáčať taký amatérsky film ... Chcel by tam takú scénku že prelaďujete rádio a na každej stanici hrá to isté, bude tam viac rádii čiže upravovať každé zvlášt by bolo nadlho.

... spraviť taký FM vysielač ...
Možno by to šlo pomocou dvoch rádií. V snímanej scéne bude na prvom rádii snímaná osoba otáčať ladiacim gombíkom tak, ako to má vyzerať vo filme. Na druhom rádii sa počas snímania vyrobí zvuk pre zvukovú stopu. Pomocník bude "ladiť" rádio tak, ako sa vyžaduje pre zvukovú stopu - naladí stanicu, prejde kúsok vedľa (simuluje prelaďovanie) a vráti sa naspäť na pôvodnú stanicu atď.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2021, 13:24

Alebo zapnut radio, nahrat danu stanicu a potom sum na mobil, v kompe nastrihat za sebou... a v realnej scene sice zapnut radio, ale stisit mu hlasitost na minimum, a pustit spracovanu nahravku z mp3 prehravaca, aby to vyzeralo, ze to hra to radio.
napriklad :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 04 Mar 2021, 13:53

Ahoj,
pokiaľ chceš mať stanicu-šum-stanicu-šum-stanicu, tak by sa dal použiť, okrem vyššie spomínaného, aj FM vysielač s možnosťou naladenia TX freq: https://fm-transmittery.heureka.sk/.
Kým bude herec točiť s gombíkom, niekto zo štábu preladí vysielač na ďalšiu stanicu. Poprípade ich kúpiť viac...

Pri filme sa dajú robiť rôzne veci, lebo audio a video stopa je zaznamenávaná zvlášť a vo výsledku nevieš presne odkiaľ ten zvuk prichádza. Teda asi najjednoduchší bude ten trik s prehrávaním pripraveného audia z mobilu.

PS: ak sa Ti niečo podarí, chceme byť v titulkoch :-D
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 04 Mar 2021, 14:16

StefanST to nie on tam potrebuje vlastnú nahrávku.
Mek to iste som mu radil aj ja, ale asi sa chce vyhnut dlhemu strihaniu a editacii.
pajkovac_Sam vela tych transmiterov sa mu asi nebude pacit cenovo a v titulkoch nebudem asi ani ja :biggrin:
Priznám sa že moc sa mi to nechcelo riešiť, ale zaujalo ma to lebo neviem či je z technickeho hľadiska niečo také možne zato sa pýtam. Asi mu odporučím to čo radil mek a bude pokoj. Ale bol by som rád ak by sa niekto našiel kto by mi osvetlil trocha teoriu ohladom fm pásma a či je niečo také ako som požadoval možné nejakým jednoduchým vysielačom.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Mar 2021, 14:32

Mek napísal:
04 Mar 2021, 13:24
Alebo zapnut radio, nahrat danu stanicu a potom sum na mobil, v kompe nastrihat za sebou... a v realnej scene sice zapnut radio, ale stisit mu hlasitost na minimum, a pustit spracovanu nahravku z mp3 prehravaca, aby to vyzeralo, ze to hra to radio.
napriklad :wink:
Požiadavka: bez úprav na PC.
Rada: s úpravami na PC.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 04 Mar 2021, 15:02

Možno Ti múdrejší odpovedia inak, ale môj mozog mi hovorí, že s jednoduchým vysielačom to nepôjde...

FM potrebuje nosnú frekvenciu (tyč), okolo ktorej sú namodulované (tancujú) frekvencie (poledance tanečnice), ktoré chceš preniesť z bodu A do bodu B, C, D,... napr. hudba, reč... Pokiaľ chceš mať viac takýchto staníc (vystúpení, pódií), potrebuješ viac nosných frekvencií (tyčí), hoci by na každej hralo to isté (tá istá choreografia).

V bežnom svete by sa na to dali použiť zrkadlá... a videl by si viac odrazov toho istého vystúpenia na rôznych miestach. Či niečo podobné existuje aj v VF, neviem. Nechám sa poučiť aj ja :-)

Pokiaľ som sa učil na rádioamatérske skúšky, tak ako podklady mi slúžili tieto stránky: http://hamradio.sk/zacinajucim/novice_t ... povede.htm - poskroluj dole a nájdeš stáť o frekvenčnej modulácii
https://alzat.spseke.sk/radiote/modula/modula.htm - AlZat to má spracované ako pre stredoškolákov, mne sa to zdalo zrozumiteľnejšie napísané...

Premýšľam nad tými FM Transmitermi. Pokiaľ by bol človek v štábe dosť rýchly, aby vedel preladiť vysielač počas šumu medzi stanicami, tak by sa to dalo za lacnejšie. Otázka je, čo sa dá ľahko a rýchlo preladiť to čudo? Ja som to používal iba v aute na jednej frekvencii.
0
Naposledy upravil/-a pajkovac_Sam v 04 Mar 2021, 15:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 04 Mar 2021, 15:03

Drakoush ale mal som na mysli strih videa a vkladanie nejakých zvukových stôp do filmu. To čo radil mek je vlastne pripravenie si nejakej nahrávky ktorá sa pusti do reálnej sceny na place.
0
Naposledy upravil/-a Dr.Martin v 04 Mar 2021, 15:34, upravené celkom 1 krát.
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa Mek » 04 Mar 2021, 15:07

Teraz som si spomenul, ze som pred rokmi skusal experimentovat s tymto zapojenim.
Ked to nedas do odtienenej krabicky, vysiela to na X frekvenciach v pasme FM, v podstate zarusi cele pasmo, a este sa to aj rozladuje pohybom ruky/osob v blizkosti plosaku. Mozno by to stalo za pokus :D
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa miroja » 04 Mar 2021, 16:58

Taku zvukovu kulisu uz nemusis vyrabat, uz davno existuje. :-) Vypocuj si uplny zaciatok pesnicky Pink Floyd - Wish You Were Here :-)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: FM celopásmový vysielač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Mar 2021, 22:28

bezdrotovych vysielacov v fm pasme mas plny aliexpres, za 1-2 eura. pripadne stare amara, kde su schemy s 1-2 tranzistormi.
takze vysledna cena nech je 20 eur za 10 vysielacov a to podla mna je nic.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď