VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 06 Apr 2021, 20:29

Postavil som si VKV prijimac podla autora, p. Drozdu, clanok je v AR KE01/98, 02/98. Je to ten posledny, "kvalitny stereofonny prijimac". Nie ze by som ho nutne potreboval, radii mam doma dost. Toto len tak pre radost, aby som zistil, ci to dokazem :wink:
V clanku, scheme a osadzovacom plane je niekolko chyb, na ktore som uz prisiel. Ak by to niekomu v buducnosti pomohlo, tak hlavne chyby boli prehodene vyvody T7, chyba R43 a je otoceny varikap D13 (v scheme je dobre).
Zrejme mam v poriadku vstupnu cast, MF cast, demodulator, aj stereo dekoder. Co vsak nefunguje, je AFC (po slovensky ADK). Na scheme vyznacene cervenym ramcekom.
Robi mi to haluze, ktore je najlepsie vidno na videu dole. Pripojil som SDR na vystup filtra F2 a sledoval okolie frekvencie 10,7 MHz.

Je tam vyrazny kopcek, to je radio Regina. Na videu hybem ladiacim potenciometrom, nicim inym. Ked idem pomalicky sprava, v jednom bode asi (10,75 MHz) mi skoci stanica niekde na frekvecniu okolo 10,5 MHz a velmi rychlo sa strieda 10,5 a 10,75 MHz, ako keby tam nieco kmitalo. Potom idem zase dolava, kmitanie ustane, stanica mizne vlavo. Potom idem zase pomalicky doprava, v nejakom bode to zase zacne kmitat, ale podari sa mi stanicu doladit presne na 10,7 MHz.
Takto sa spravaju vsetky stanice. Zarazilo ma, ze ked som odpojil obvod AFC (ADK) konkretne odpojenim baze T12, nezmenilo sa vobec nic. Dalsia vec bola, ze tiez otacanie potenciometrom P7 nemalo ziaden efekt. No a o P7 sa v texte clanku nepise absolutne nic, asi nan autor zabudol ked clanok pisal.
Tranzistory som pred osadenim premeral (teraz ale znova), 2x skontroloval pinout a ci su spravne osadene, su. Aj kondiky a rezistory som pred osadzovanim premeral. Skraty na plosaku nemam.
Toto bude nejaka zaludnost, neviem si s tym rady a v svetle chyb, ktore som uz odhalil, bohvie kolko ich v tom clanku este je.
Prosim o radu skusenejsich, vopred dakujem.
Prílohy
Capture.JPG
2
Obrázok 2
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa juraj77 » 06 Apr 2021, 22:40

Hod si to do googla, je tam fakt vela článkov, blogov, a dotazov čo sa týka tvojej konštrukcie
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2021, 10:05

Neviem, co mam presne googlit. Skusal som aj predtym a naslo mi houby
image.png
Od Drozdu bolo viac konstrukcii, mozno tebe naslo tie ine. Co mam teda zadat do googla?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Apr 2021, 10:16

Ahoj, vyskusaj sa pozriet osciloskopom, ci pri odpojenom AFC mas stabilne ladiace napatie.
Hladaj zdroj fluktuacii, co pozorujes. Moje podozrenie je zle vyfiltrovane ladiace napatie.
I.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa juraj77 » 07 Apr 2021, 10:45

Mek napísal:
07 Apr 2021, 10:05
Neviem, co mam presne googlit. Skusal som aj predtym a naslo mi houby
image.png
Od Drozdu bolo viac konstrukcii, mozno tebe naslo tie ine. Co mam teda zadat do googla?
Ja som zadaltoto: VKV prijimac drozda
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2021, 12:25

Na google search "vkv prijimac drozda" mi nenaslo o tejto konstrukcii nic, iba o tych inych konstrukciach, potom okopirovane clanky z AR kade-tade po nete, a ostatok co mi naslo po forach uz mam precitane (niektore prispevky su aj moje vlastne). Vyzera to, ze som jediny co to staval a nieco o tom na net pisal. Nebolo by to prvy krat...
Osciloskopom pozriem to ladiace napatie, ked bude cas... Inac, ladiace napatie nepodozrievam, lebo mimo stanic to ladi plynule a nekmita, to len ked ladim takto blizko stanice ako na tom videu. Naviac nezavisi ci mam zapojene alebo odpojene AFC (odpojil som ho na dobrom mieste - baza T12?)
Keby bolo nestabilne ladiace napatie, blblo by to stale, ci?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Ado_PO » 07 Apr 2021, 20:47

Pozeral som zapojenie A220D a zároveň aj ds jeho analógu TBA120S. Vývod č.5, nezabudol autor na 5k trimer? S ktorým sa nastavuje výstupná úroveň z vývodu č.8?
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2021, 22:50

Good point, clovece...
Ja som myslel, ze na pine 8 je neregulovany vystup, ale nejak sa mi nedari najst, ako to teda je, lebo viem, ze niektory z obvodov TBA120 (U/S/T) resp. ekvivalenty A220D, A223D, A225D, mali na dvoch pinoch vystup, jeden bol neregulovany a druhy regulovany. Skontrolujem to :wink:
Teraz kukam, ze v clanku autor pise v casti "Zopar rad pred koncom" toto o A223D...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 08 Apr 2021, 20:24

OK, dnes som tomu par hodin dal a mam nove poznatky...
Pin 8 A220D je v poriadku, je tam NF signal v plnej intenzite. Ked je pin 5 odpojeny, je na nom asi 3,5 V. Ked som ho prizemnil, NF vystup na pine 8 zmlkol.
Dalej na osciloskope:
Baza T16:
BazaT16.png
IO5 - pin 3:
IO5-Pin3.png
Ladiace napatie - ked prijimac neblbne:
LadiaceNapatie-normalne.png
Ladiace napatie - ked prijimac blbne:
LadiaceNapatie-kolisajuce1.png
LadiaceNapatie-kolisajuce2.png
Zistil som, ze to blbne len pri staniciach so silnym signalom - ked nasadi stereo dekoder a zrovna je naladene tak "na hrane". Ako keby sa nasadenim sterea signal zoslabil, vysadenim zase zosilnil, nasadenim zase zoslabil, a tak stale dokola. Skusmo som odpojil R62, co sposobilo, ze stereo bolo aktivne stale, nezavisle na intenzite signalu. Odvtedy blbla kazda stanica.
Vymenil som A290D za iny - bez efektu.
Doplnil som blokovanie kondikom 47M pri A290D (autor tam dal len keramiku), nepomohlo.
Double-check spravnej orientacie tranzistorov T10, T14, T15, vsetko v poriadku, plus kontrola plosaku na nechcene prepoje.
Tak mi napadlo, ze zatial som docasne vynechal suciastky vstupneho a vystupneho filtra pred a za stereo dekoderom, tie predpisane jadra cievok su totiz nezohnatelne a zatial som to premostil, kym nieco vymyslim a zvysok uz bude fungovat.
Konkretne som vystup z C49 zapojil rovno do pinu 2 A290D, a NF signal odoberam z minusovych polov C67 a C68.
Nemoze to kmitanie byt sposobene tym?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Apr 2021, 21:05

120s - a220d
120u- a223d(s reg. nf).
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Apr 2021, 21:08

nemalo by to byt tym filtrom. Ak je rozpojene afc od a220 a namiesto neho pripojis fixne napatie z nejakeho napatoveho delica, aj tak to robi?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 08 Apr 2021, 21:35

Odpojil som bazu T12 a na nu zapojil delic z dvoch 15 k rezistorov. Horny koniec zapojeny na vystup z MA723 (13,6 V plus minus autobus). Napatie na baze bolo pri naladenej stanici 6,80 V, mimo stanice 6,92 V... nejake stotinky hore-dole, vystup z MA723 totiz sa totiz tiez menil. Ale nepomohlo to, problem pretrvava.
Vsimol som si este, ze odber toho celeho je 79 mA, pricom v clanku o ozivovani prijimaca sa pise, ze ma byt nanajvys 50 mA, tak neviem...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV prijimac podla p. Drozdu, AR KE01/98, 02/98

Príspevok od používateľa Mek » 08 Apr 2021, 21:41

A uz to mam :)
Robil to ten 22 ohmovy rezistor na napajani. Tym, ze mam vyssi odber, nez aky mal asi byt, ten rezistor limitoval prud, a tak ked si zapojenie "cuclo" v spickach viacej, napatie kleslo, po vysadeni sterea zase stuplo, a tak dokola. Celkom logicke 8O
Neviem preco mi to zerie viac prudu, vsetko hra a tvari sa ze funguje ako ma. Dik za nakopnutie :agree:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok