Začiatky s rádiami

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 20 Sep 2021, 22:10

Zdravím

Zaujímalo by ma, aké knihy, stránky by ste odporučili niekomu, kto sa začína učiť o tom, ako funguje rádio. ja som sa tomu v poslednej dobe začal tiež trochu venovať a celkom ma to zaujalo.
Taktiež by ma zaujímalo, ako navrhovať obvody pre rádio prijímače, ako ich správne tieniť, nastaviť, atď.
Ak by ešte niekto vedel poradiť, aké zariadenia je možné si pre prácu s prijímačmi postaviť.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 21 Sep 2021, 08:05

Mne dost pomohla knizka "Mereni a sladovani amaterskych prijmacu" od T. Hyana. No je to mozno uz aj 50 rokov, takze odvtedy sa co-to zmenilo, hlavne zintegrovalo, zdigitalizovalo, no uplne zakldy zostali. ... Pripadne pozri ransistorove prijmace tiez od Hyana. Alebo skus popozerat v starsich Amarach (myslim tym skutocne stare, zacal by som 50-tymi rokmi).
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Sep 2021, 08:19

Od krystalky k modelům s tranzistory - Pavel Šrait
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Sep 2021, 08:54

Zaiaľ som sa dostal ku knihám "Stavíme jednoduché prijímače VKV" a "Poznávame elektroniku V - vysokofrekvenčná technika".
miroja napísal:
21 Sep 2021, 08:05
Mne dost pomohla knizka "Mereni a sladovani amaterskych prijmacu" od T. Hyana. No je to mozno uz aj 50 rokov, takze odvtedy sa co-to zmenilo, hlavne zintegrovalo, zdigitalizovalo, no uplne zakldy zostali. ... Pripadne pozri ransistorove prijmace tiez od Hyana. Alebo skus popozerat v starsich Amarach (myslim tym skutocne stare, zacal by som 50-tymi rokmi).
Tu knihu som hľadal v PDF, žiaľ, zatiaľ neúspešne, ku knihe som sa zatiaľ tiež nikde nedopracoval.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa Mek » 21 Sep 2021, 09:46

Ten Hyan - Tranzistorove prijimace - je velmi dobra a poucna kniha. Zaobera sa prijimacmi ako AM, tak aj FM. Su tam rozobrate rozne typy prijimacov, od najjednoduchsich po superhety. Je tam zmienka aj o stereo prijme, ale o RDS nic (vtedy este nebolo). Mozem ju odporucit.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Sep 2021, 09:48

Aj toto som rád čítaval....
Prílohy
obrázok_2021-09-21_094822.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 21 Sep 2021, 11:36

Aj ja (a stale ju mam, aj tie dve spomenute vyssie), ale tato bola tusim skor smerovana popularne-naucno.
Napriklad tu

Kód: Vybrať všetko

https://www.antikvart.sk/Kniha/Hyan-Tomas-Mereni-a-sladovani-amaterskych-prijimacu-28994.html 
tu prvu spomenutu ponukaju za 4 ecka..
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Sep 2021, 13:17

Ok, knihu som si už objednal :D

Chcel som sa ešte opýtať, nevedel by mi niekto poradiť nejaký návrh jednoduchého tranzistorového VKV prijímača? V AMARE som našiel vstupné jednotky s plošnými cievkami alebo s germániovými tranzistormi. Bolo by možno napr. nejaký sériovo vyrábany prijímač od tesly okopírovať a podľa neho niečo postaviť?
Hľadám nejaký prijímač, ideálne čisto tranzistorový, s KF124/125 (tie mám k dispozícií). Nerád by som zatial používal integrované obvody, lebo to už môžem rovno použiť TDA7000.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 21 Sep 2021, 14:05

Popozeraj amara...
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa Mek » 21 Sep 2021, 16:32

Plosne cievky neodporucam, mnohi s nimi mali problemy, lebo zavisi aj na materiale plosneho spoja, presnosti vyleptania, prilis vela premennych. Germaniove tranzistory sa dnes tazsie zhanaju, a ich parametre su velmi teplotne zavisle.
LCR (hlavne L) meter mas, aby si vedel merat indukcnosti?
Ked staviam nejaky prijimac, velmi mi pomoze SDR prijimac pripojeny na PC, tam presne vidim, kde je aky signal, na ktorej frekvencii, o akej sirke, ci je pritomny pilotny ton stereo, RDS a tak. Vyborny nastroj na hladanie chyb, hlavne ked to clovek nielen pocuje ale aj vidi, vsetko je take nazorne a lahsie predstavitelne aj to, o com sa v tych knizkach pise. A dalej bodne citac, aby si vedel, kde ti kmita oscilator (to ak budes stavat superhet). Sice to uvidis aj cez SDR, ale v tomto pripade sa na to neda vzdy spolahnut, lebo tam su aj rozne harmonicke (naucil som sa o tom sam na vlastnych chybach :) )
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Sep 2021, 16:53

Pokiaľ sa chceš vyhnúť integrovanému prijímaču, bez špeci meracej techniky to nebude nič moc...teda ak vôbec niečo. Na zladenie samotnej jednoduchšej FM vstupky toho moc netreba, ale na viac stupňovú MF-ku vyrobenú na kolene už treba iné vybavenie... a hlavne VEDIEŤ čo ako s čím súvisí...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Sep 2021, 18:09

Čo všetko je potrebné nastaviť a vyladiť v takom VKV prijímači?
Tak vo stupnej časti približne viem o čo sa jedná, no ale čo ďalej? MF, detektor(diskriminátor), poprípade ešte stereodekóder...?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa Mek » 21 Sep 2021, 21:30

Ano, tak ako pises. MF ked ma viac stupnov tak aj tie. Potom tam mozu byt este drobnosti ako AFC a AVC.
V amare boli clanky od pana Drozdu, a jeho "akostny prijimac" som asi pred pol rokom staval a bol som uspesny, v scheme a navode je vsak niekolko chyb, tak ak by si sa rozhodol ho stavat, mozem pomoct. Zalozil som tu aj temu tomu venovanu.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Sep 2021, 08:14

V amaterskom radiu rocnik 85 res 86,bola schema radioprijimaca dokonca s cislicovou stupnicou. Tu stupnicu mam postavenu.

Potrrbujes sladit vstupnu cievku na stred pasma, oscilatorovu aby to kmitalo v pozadovanom rozmedzi pri urcitom napati na varikape, ma to uz MF filter tak ze o ladenie menej, a streodekoder naladis podla. Led.

Oproti digitalnym prijamoc je to celkom niekde inde. Ale zabera to viac miesta.
Zase digital rda5807 ma v sebe vsetko, ma 2x2cm, a dokonca aj hotove data RDS.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 24 Sep 2021, 09:26

Zbezne som pozrel stare RKS (Radiovy konstrukter zvazarmu). Temou sa zaoberali nasledovne cisla:
65/1; 67/3; 68/1; 70/4; 71/4; 73/5. Skus pozriet, verim ze nieco k teme si tam najdes.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 29 Sep 2021, 13:55

Dnes som nahodou zabludil do antikvariatu tu LM. Mali tam aj tie uz spominane Tranzistorove prijmace aj Od krystalky k modelom s tranzistormi, aj Klabalove VKV radia. Mna z nostalgie oslovila kniha Stavebnice tranzistorovych zosilnovacov a prijmacov od Jiriho Svobodu. Este som ju nikdy nevidel, tak som si urobil nostalgicku radost a za tazke 2,50 kupil. Aj tam su zakladyteorie a aj konstrukcia AM/FM radii...

Kód: Vybrať všetko

https://www.databazeknih.cz/knihy/stavebnice-tranzistorovych-zesilovacu-a-prijimacu-351482
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa Stefan31 » 29 Sep 2021, 17:10

... a sú v nej aj prílohy - predlohy PCB?

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa kapor » 29 Sep 2021, 17:44

MrWifiHifi napísal:
21 Sep 2021, 13:17
Ok, knihu som si už objednal :D

Chcel som sa ešte opýtať, nevedel by mi niekto poradiť nejaký návrh jednoduchého tranzistorového VKV prijímača? V AMARE som našiel vstupné jednotky s plošnými cievkami alebo s germániovými tranzistormi. Bolo by možno napr. nejaký sériovo vyrábany prijímač od tesly okopírovať a podľa neho niečo postaviť?
Hľadám nejaký prijímač, ideálne čisto tranzistorový, s KF124/125 (tie mám k dispozícií). Nerád by som zatial používal integrované obvody, lebo to už môžem rovno použiť TDA7000.
Ak chceš robiť naozaj niečo, čo bude kvalitne chodiť, tak nič s plošnými cievkami. Každý nejako začína. Najprv si zadováž vstupnú jednotku VKV, ktorá je funkčná. Vyhraj sa na mf zosilňovači, stereodekodéri a keď to zvládneš pusti sa do vstupnej jednotky.... Ak nemáš rozmietač a osciloskop na príslušné frekvencie, proste neuspeješ. Ja som tu pred mesiacom ponúkal zadarmo nejaké veci pre niekoho, kto sa tomu chce venovať. A KF124/125 to je tak trochu na dnešnú dobu zastaralé, aj keď môžem potvrdiť, že to chodilo na parádu. Robím očistu domu od takýchto vecí, ak máš záujem napíš SS, dám ti to zadarmo. Je to v Trnave...
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Začiatky s rádiami

Príspevok od používateľa miroja » 29 Sep 2021, 18:52

Stefan31 napísal:
29 Sep 2021, 17:10
... a sú v nej aj prílohy - predlohy PCB?

Stefan31
Ani mi nenapadlo hladat prilohy, netusil som, ze tam nejake maju byt... ale su tam :-)
Mali tam aj dvoch Kottkov, to som sa len zo zvedavosti pozrel, ci su tam prilohy ... a boli ...
0

Napísať odpoveď