Strana 1 z 1

Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 01 Máj 2022, 20:40
od používateľa MrWifiHifi
Zdravím

Nakoľko by som sa chcel venovať oprave a stavbe rádií, rád by som si postavil vlastnú meraciu a testovaciu techniku na tieto účely. Som v tom úplný začiatočník, s VF som robil minimálne. Síce áno, dá sa dnes toho už veľa kúpiť, no rád by som si postavil niečo zo šuflíkových zásob ktoré mám a popri tom sa aj niečo naučil. Rád by som využil ako zdroje zapojení staršiu literatúru napr. amaterské rádio, rádioamatérske konstrukce 1-4 a pod.

Ideálne by bolo mať nejaký grid-dip meter pre zladovanie, poprípade VF generátor ktorý už bol v inej téme popisovaný. Rozmýšlal som už aj nad polyskopom pre nastavovanie MF filtrov.

Chcel by som len napr. vedieť, že čo ako postaviť, aby to bolo dobré tienené, čo to môžem robiť keď niečo nebude dobré, ako zapájať súčiastky vo VF obvodoch, ako navíjať cievky , akými spôsobmi sa dajú navíjať a pre aké aplikácie sa hodí cievka navitá akým spôsobom a tak podobne.
Mal by som potom ešte nejaké otázky ku konkrétnym zapojeniam, ktoré sú napr lepši, poprípade či by sa niektoré nedali nejako trošku upraviť...

Za akékoľvek pozítivne ohlasy budem veľmi rád. VF technika sa mi veľmi páči, je pre mňa veľmi fascinujúce, čo všetko sa s ňou dá dokázať, preto by som sa o nej chcel čo najviac naučiť, ideálne prakticky.

Re: Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 01 Máj 2022, 20:53
od používateľa jezevec
Na opravy rádií ti stačí multimetr, žádné rádio se samo nerozladí.
Zdá se mi, že tu stále jen teoretizuješ, ale skutek utek.

Re: Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 01 Máj 2022, 21:38
od používateľa MrWifiHifi
Áno, teoretizujem, kedže momentálne kvôli škole na to nemám čas. Keď mi skončí škola, rád by som sa do toho cez leto pustil, no do vtedy by som toho chcel čo najviac pozistovať, dozvedieť sa čo a ako.

Re: Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 01 Máj 2022, 21:48
od používateľa jezevec
Ještě doplním, stavět jakýkoliv měřák aby skutečně k něčemu byl a ne jen "něco ukazoval" je v domácích podmínkách blbost. Na oživení a zkalibrování potřebuješ přístroj o řád nebo dva vyšší přesností.
Pokud se chceš vybavit nějakou VF měřící technikou, kup si hotový přístroj v bazaru.
Ale to už ti tuším někdo psal.

Re: Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 01 Máj 2022, 22:49
od používateľa Mek
Aj ja som bol par rokov dozadu trochu ako ty, ze som si chcel vsetko postavit sam. Ale po par nezdaroch som zistil, ze stavba VF generatora napriklad nie je trivialna zalezitost, a uz len suciastky a material nan vyjdu drahsie nez hotovy tovarny vyrobok overenej kvality a funkcny. Dnes uz sa to robi pomocou DDS obvodov a mas tam zdarma aj rozmietanie. Casto generator ma v sebe aj citac. Zainvestoval som aj do kvalitneho multimetra a osciloskopu, RLC metra co vie merat aj Q cievok a kondikov.
Nesuhlasim, ze sa ziadne radio samo nerozladi, uz som ich par takych videl a zladil (kondiky v ladenych obvodoch po case stracaju kapacitu).
Autorovi temy by som poradil na zaciatok aspon si zadovazit SDR, ale take, ktore vie ist aj do SV a DV pasma. Potom budes nielen pocut ale aj vidiet, co sa deje napriklad na MF kmitoctoch, a ako "poor man's" vybavenie je to dobry zaciatok a ani nie drahy. SDR moze fungovat ako jednoduchy spectrum analyzer ci citac. Zistis, ako vyzeraju signaly, pohladom rozoznas AM a FM modulaciu napriklad, ako vyzera side-band vysielanie na amaterskych pasmach a tak. Lepsie raz vidiet ako stokrat iba pocut :)

Re: Stavba meracej a testovacej VF techniky

Napísané: 03 Máj 2022, 10:16
od používateľa maxmiz
Ja viac menej suhlasim s ostatnymi. Stavba meracej techniky ma zmysel vtedy ak nevies ku nej sa dostat inak. A zvlast netreba sa venovat starym sposobom merania. ak sa chces venovat RF veciam najprv treba si ujasnit aky frekvencny rozsah ta zaujima. Ci to su KV, VKV alebo >1GHz oblasti. Z toho ti vyplinu aj naroky na meraciu techniku.
Ako uz spominali treba urcite dobry multimeter, oscilloskop. RLC meter je dobra pomocka ale da sa aj bez neho zaobist. Generator treba kupit. Co este treba mat je spektralny analyzer. Na zaciatok ako spektrak sa da pouzit aj RTL-SDR prijimac. Su ku tomu aj programy ktore ti poskytuju zakladne funkcie. Este jeden pristroj co urcite treba mat je VNA. Cize vektorovy analyzer. Je to pristroj ktory umoznuje zmerat a nastavit take veci ako filtre, lna, antenny. Na zaciatok staci aj NanoVNA poslednej generacie. Ak chces navrhovat vlastne zosilnovace, urcite sa zide merac NF cisla (ten sa da postavit) aj nejaky merac vykonu.