Vyradená meracia VF technika

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 09 Feb 2023, 10:06

Zdravím

Dávnejšie som sem dával príspevky ohľadom stavby VF meracej techniky, no s odstupom času vidím, že to nie je vôbec také jednoduché ako som si myslel. Preto by som sa chcel opýtať, či niekto nemá, poprípade či niekto nevie o nejakej VF meracej technika ktorú už niekto nepoužíva, poprípade niečo, čo ide na vyradenie (firmy, školy). Hlavne mi však ide o nejaké signálne generátory s možnosťou rozmietania.

Za akékoľvek info budem veľmi vďačný.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa alexandr » 02 Dec 2023, 14:48

Taká technika má svoju cenu . Doba , keď SWOB 5 od R/S bol v Tesle etalón , sú dávno preč . Šlo to do vtedy neuveriteľných 1 giga , stálo to mega československých bez prípravkov , čo dnes .... U uja Aliho kúpiš napríklad Nano VNA do 4,4 giga za úplne iné peniaze ....neviem, čo chceš merať - teda len príklad ...či potrebuješ mostík a pod....
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 09 Dec 2023, 13:35

Tak šlo by hlavne o zlaďovanie rádií a rádioamatérskych prijímačov, potom nejaké tie filtre, antény.

No tiež už som pozeral po NanoVNA a TinySA, obe sa dajú kúpiť z internetového obchodu tuším za nejakých 200-250€ vrátané poštovného. Ktosi mi vravel že na Ebay a Aliexpresse sú väčšinou fejky (ale tak nemusia byť všetky).

Čo sa týka starej meracej VF techniky, tak ako v malom to zbieram, bolo by pekné mať niektoré kúsky, no ak by som sa dostal k nejakým prístrojom skôr, ako k tým moderným, isto by som ich využíval.

Mám už v zbierke Tesla GDO BM342, celkom dobrý prístroj, škoda že nie je menší a napájaný z batérie, hodil by sa nejaký tranzistorový. Zatiaľ som s ním robil len nejaké merania, ale je to veľmi užitočný prístroj. Ešte by bolo dobré nejakým spôsobom napojiť ho na čítač, aby sa dala presnejšie odčítať frekvencia.
Popravde, mám tieto prístroje 2, no jeden je bez cievok, je už o čosi modernejší ako ten z cievkami.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa alexandr » 09 Dec 2023, 17:33

Ona tá presnosť nie je až tak kritická .... To nano vna a nejaký jednoduchý spektrál sa dajú kúpiť od 25 € a viac ...k tomu ešte nejaký detektor - keď aj zbastliť a hlavne mostík napr.: https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... 01446147_3
aby sa dalo merať aj vstupné prispôsobenie...
Ano ideálne by bolo napr https://www.elektrolab.eu/polyscop-rohd ... /3602.html, ale to ide len do 1 ghz , alebo ruská verzia Test , CH 1- 49 alebo CH 1- 50 alebo CH 1 - 42 - to ch sa niekde píše aj ako X ....
Ale to je iná cenová kategória ...
Ale zmeráš tým získ, / útlm , vstupné / výstupné prispôsobenie a frekvenciu oscilátora a ladeného obvodu ...
Neviem - či Ti to pomohlo.... S tým nano vna naviac odmeráš kopec iných vecí vo väčšom rozsahu .
Alex
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 18 Dec 2023, 18:50

Ďakujem za príspevok.

Tak najlepšie vychádza to NanoVNA + ten mostík.
Tak ako som písal vyššie, plánujem to používať pri oživovaní rádioamatérskej vf techniky a pri nastavovaní a zlaďovaní rádií.
Čo sa ceny týka, tak ideálne, ak by to bolo max do tých 100-150€.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyradená meracia VF technika

Príspevok od používateľa alexandr » 20 Dec 2023, 07:36

Ano , v danej cene to vychádza aj vo verzii s väčším LCD , čo považujem za rozumné . Na tom malinkom to pôsobí viac ako hračka -než ako merací prístroj .- hoci to merá rovnako . Na tej väčšej verzii sú aj viac od seba vzdialené konektory ...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok