Strana 1 z 1

prepojenie anten

Napísané: 24 Máj 2023, 23:46
od používateľa gegoo
mame napr J antenu ktora ma isty zisk , co sa stane alebo je moznost tych anten urobit napriklad 2 lebo 4 a navzajom ich pospajat splitrom alebo proste kablom spajkovanym spojom bude sa ich gain pocitat ako ich sucet vsetkych ?

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 12:04
od používateľa ivan_01
myslíš, čím viac antén, tým viac signál ? Nie, takto to nefunguje, zisk antén sa nesčíta (v určitých prípadoch násobí) a pri prostom zospájkovaní ten zisk môžeš úplne zabiť. Prečítaj si niečo o prispôsobení antény a vedenia, vlnovej dĺžke a anténach všeobecne. O akom frekvenčnom pásme je reč? (FM, Wifi či K band ? )

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 12:19
od používateľa Dolfi
Anténna sústava nie je NF obvod, tam platia iné pravidlá. Treba zohľadnovať fázové aj impedančné pomery, (treba si to pozrieť.)

Antény je možné sériovo aj paralelne spájať. Ich zisk je udávaný v dB. Zisk je možné primitívne sčítať, len ak si ho prevedieš na obyčajný rozmer. V logaritmickom rozmere je dvojnásobok napäťovo + 6 dB, výkonovo + 3 dB.

Paralelným spojením dvoch antén klesne impedancia na polovicu. Preto sa často robí štvoranténová sústava, 300 Ohm Yagi, kde sa spájajú dve antény do séria a potom tie dvojice paralelne, (300 Ohm dvojlinkou). A potom je možné na impedančný prevod použiť obyčajné prevodové trafko symetrických 300 Ohm na nesymetrických 75 Ohm a použiť na zvod koaxiál, (nie obyčajný, ale pre exteriér).

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 13:38
od používateľa Sani1
Len tak na doplnenie, je dôležité nie len ich umiestnenie, ale aj vzájomné rozmiestnenie a vzdialenosti medzi nimi.

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 19:19
od používateľa gegoo
Dolfi napísal:
25 Máj 2023, 12:19
Okej z toho to chapem nasledovne nemozem zvod napr z J-pole anteny napajkovat tam kde ma byt ( 50 ohm swr 1,0 - 1,1 ale niekam kde to bude okolo 100 ohmov ( 2 anteny ) alebo ako si to vravel ty , len merak ohmov anteny nemam to je kus problem , ale z swr by sa to dalo nie ? ( pomer medzi realnym a 50 ohmovy odporom ) cize ked mi vyjde swr 2,0 a spojim dve take do paralelky tak bude 1,0 teoreticky ? tak spravne ? a ako je to z tymi dbi ? zcitaju sa ? alebo sa zcitaju v istom pomere ?
ivan_01 napísal:
25 Máj 2023, 12:04
myslíš, čím viac antén, tým viac signál ? Nie, takto to nefunguje, zisk antén sa nesčíta O akom frekvenčnom pásme je reč? (FM, Wifi či K band ? )
pmr 446 mhz , no neviem na youtube som uz videl poskladanych aj 5 anten yagi nad sebou do kopy , alebo dipoly zapojene dokopy na jednej tycke ich bolo das 5 ks , asi by to nerobili kebyze to nefunguje , ja len neviem ako na to

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 22:12
od používateľa Dolfi
Prepáč, že som reagoval ! Čosi mi utkvelo v pamäti z TV diaľkového príjmu a chcel som ťa len upozorniť, že spájanie antén nie je úplne triviálna vec a platia tam určité pravidlá. No priznám sa ti, že sa mi vôbec nechce začať študovať problematiku J-pole antén, (až teraz som si to otvoril). Skús počkať, či niekto znalý sa neozve, resp. sa pokús pochopiť danú problematiku sám. A jednoducho začni experimentovať. Problematika okolo antén je určite "dosť ducharina" a možno sa ti podarí dosiahnuť neskutočné výsledky, aj v rozpore s teóriou ... :wink:

Re: prepojenie anten

Napísané: 25 Máj 2023, 22:15
od používateľa balki
Už je to nejakú dobu čo sa o teóriu antén nezaujímam, ale spomínam si, že sa antény dajú zapájať do skupín, predovšetkým pre zvýšenie zisku (smerovosti) alebo v prípade anténnych fázových systémov sa dá meniť tvar a smer vyžarovania (radary). S obľubou sa takto využívajú aj jednoduché dipóly. Ak sú dipóly vzdialené rovnomerne od seba (určitý násobok Lambda) ich polia sa navzájom ovplyvňujú a pri správnej vzdialenosti sa logaritmicky sčítavajú a tým výsledný zisk stúpa. Na internete sa určite dočítať aj ku vzťahu ktorý daný zisk určuje.

Ak to teda ide u dipólu, tak to musí fungovať rovnako aj pri J-anténe, nakoľko sú si veľmi podobné aj vyžarovacím diagramom. Osobne som takto antény nikdy nepotreboval spájať, robil som so štrbinovými anténami kde spojenie vytvoril samotný vlnovod, a výsledný diagram bol daný rozmermi. Ale predpokladám že teória spájania zvodov u dipóle bude obdobná pre dodržanie výslednej impedancie bez odrazov. Hľadaj antenna power splitter. S týmto už reálnu skúsenosť nemám, nech poradia iní čo sa s tým už zaoberali.

Re: prepojenie anten

Napísané: 26 Máj 2023, 23:06
od používateľa OM4AJK
Nechcem byť nepríjemný ani zlý, ale podľa toho, čo píšeš, o tejto problematike nevieš. Byť tebou, ani sa tým nezaoberám, lebo vo výsledku to bude ešte horšie ako s jedným J-polom.
Pokiaľ nemáš anténny analyzér, nemá zmysel sa do toho púšťať. PSV meter ti nepomôže, pretože PSV 1:2 môže znamenať 100 ohmov, ale aj 25 :wink:
Napojiť J-pol na mieste, kde má 100 ohm je nerentabilné, pretože tam nebude rezonovať. Umiestnenie a vzdialenosť J-polov bude dosť komplikované na konštrukciu, ktorá vo výsledku zisku možno 3 dB za to nestoja.
Nehovoriac o tom, že sa tu bavíme o PMR :applause:
Pre náš klub 3KUK som skonštruoval veľa antén, ale sám mám rešpekt pred fázovaním antén :pain:

Re: prepojenie anten

Napísané: 26 Máj 2023, 23:34
od používateľa cs001
Niečo o anténnych sústavách bolo v ARB 01/84 tiež ARB 01/82...

Re: prepojenie anten

Napísané: 27 Máj 2023, 12:36
od používateľa breta1
Antény pro příjem televize - Tomáš Český.
Knihu si stáhni, tam vše najdeš.

Re: prepojenie anten

Napísané: 02 Dec 2023, 14:29
od používateľa alexandr
Ano , je to širšia problematika , ale v zásade zisk dvojčaťa je v ideálnom prípade plus 3 dB , štvorčaťa plus 6 dB , osmich antén plus 12 dB a t. d .Ideálny prápad znamená že opomenieme stratu na kábloch či zlučovacom obvode a správnom umiestnení antén . Ak špecifikuješ viac , budem sa snažiť poradiť . Ano , dajú sa zlučovať aj vertikálne a všesmerové ant. ako J antena .