Slabý príjem FM rádia doma

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2024, 13:12

Vie niekto, ako úspešne vyriešiť slabý príjem FM rádia doma? Ako prijímač používam autorádio Sony CDX-GT28, pretože autorádiá sa mi všeobecne osvedčili najlepšou citlivosťou tunerov. Ako anténu mám kábel CYA 0,5 mm2 o dĺžke asi 1 meter a zavesený na okne. Prvých pár mesiacov bol príjem perfektný, ale potom zrazu nebol a odvtedy dosť závisí aj od konkrétnej hodiny a dňa, kedy rádio zapnem. Niekedy nechytí žiadnu počúvateľnú stanicu. Ten kábel ktorý mám ako anténu môžem dať hocikde, no dokonalý príjem už nie je nikdy. Rušenie zo siete by to nemalo byť, lebo robí to aj pri napájaní z akumulátora. Vyriešila by to nejaká aktívna izbová anténa?
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa josek » 25 Jan 2024, 14:03

To rušenie nebude zo siete, ale pravdepodobne cez anténu. S tým sa dá ťažko niečo urobiť - iba ak lepšia a smerová anténa. Ja teda s týmito izbovými anténami nemám príliš dobrú skúsenosť. Niečo na spôsob Yagi by asi skôr pomohlo.
1
Obrázok 1

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Jan 2024, 14:13

Najlepší zosilňovač je anténa.
Keď už používaš autorádio, prečo nevyskúšať autoanténu :wink: . Väčšinou majú integrovaný aj predzosilňovač.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Jan 2024, 16:29

Podľa mojich skúseností sa kvalita vstupnej jednotky VKV priamo úmerne prejavuje v pomere zarušenia nejakýmy "harmonikami" v mieste príjmu ..
V dielni - cca 2m pod zemou chytám na niektorých zariadeniach pár "miestnych staníc" celkom dobre, ale medzi stanicami je to len nejaké čvrlikanie v plnej úrovni príjmu zarušené rozvodom IT a ladenie staníc sa s tým nevie vysporiadať , ale keď ide o kvalitnejší " čisto analógový tuner" , tak ten s tým nemá žiadny problém... medzi stanicami je len šum...
A ďaľšia vec.. všetci "rozhlasový vysielači" sú v pozícii šetrenia energie.. Čiže dnes už nikto z "vysielačov" nehuláka 50 - 100 kW z jedného centrálneho stožiara na celú republiku ... hrajú sa len vo vymedzenej oblasti na pár desiatok W vyžiareného výkonu pre miestny príjem.. za kopcom už TO nechytíš...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Jan 2024, 16:41

Sani1 napísal:
25 Jan 2024, 14:13
Najlepší zosilňovač je anténa.
Keď už používaš autorádio, prečo nevyskúšať autoanténu :wink: . Väčšinou majú integrovaný aj predzosilňovač.
S tou anténou máš pravdu, ale "ten anténny" predzosilňovač je "náchylný" zosilovať všetky signály vyskytujúce v danom rozsahu... čiže aj všetok "bordel", ktorý je nežiadúci....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa alexandr » 25 Jan 2024, 16:50

Na vstupe tých zosilňovačov už chýbajú ladené obvody - už sú to prevážne širokopásmové zosilňovače .
Chce to príjem s dobrou anténou , alebo internetové rádio ...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa enigma » 25 Jan 2024, 17:37

rovnaký problém mám aj ja v aute . v meste ešte chytá normálne .... mimo mesta iby chrčí . robí mi to asi pol roka . vôbec netuším čo a ako sa stalo , ale začalo to zo dňa na deň .
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Jan 2024, 18:01

Úplne sa s vami stotožňujem , naozaj príjem FM signálu je poslednou dobou veľmi úbohý !!! Skúšal som už všetko možné a to bývam sám v dome a WiFi vypnuté . Tuner , Technics ST-GT 650 (ale skúšal som aj iné tunery )anténa veľká smerová na povale a príjem veľmi slabý!!! Nebolo tomu tak stále , ešte pred rokom a pol keď som sa presťahoval to fungovalo celkom fajn , aj keď moje obľúbené stanice boli furt mierne zašumené ( Jemné , Vlna , a maďarské Retro a to bývam v obci Jesenské 10km od Rimavskej Soboty) , ale teraz je problém chytiť aj Expres kvalitne a onoho času to išlo aj na kus drôtu ... Už som rezignoval a prešiel na ,, internetové rádiá ,, keďže DAB v tomto okolí so svojou ponukou staníc stojí za h.....o !
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2024, 18:16

Určite posťahovali výkony, keď im prišli vlani faktúry za elektriku. :wink:
Je pre nich asi výhodnejšie rozmiestniť viac slabších vysileačov podla prieskumu lokalít sledovanosti,ako pražiť desiatky až stovky kW do jedného stožiara,ktorý zožerie určite viac.Ale aj frekvencie niečo stoja,takže neviem, či je to nebude aj fifty fifty. :wink:
Ale niekedy sa mohlo stať, že vám tam v blízkosti postavili nejaký objekt,ktorý tam pred tým nebol a zrazu sa stratí hoci aj slabý priamy signál a ak nie je odkial chytať odraz, tak je smola.
V kuchyni mám priamy výhlad na stožiar nad Laskomerom asi 5km, a tiež volakedy išiel tuner perfektne,no v poslednom čase ak prejdem okolo antény v určitom smere, tak úplne zašumí príjem, a to stačí pohnúť sa o pol metra.
Takže je to určite znížením výkonu.Ak sa mi podarí dopátrať, tak možno zistím čo porobili.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2024, 19:02

Ale paradox je, že v aute mám Pioneer DEH-S100, anténu na aute ani nemám prútovú, ale iba prúžky na zadnom skle (také isté ako výhrev, ale je to časť prúžkov pod alebo nad samotným výhrevom) a pred blokom mi tie isté stanice chytá bez jediného problému na plnú intenzitu (rádio zobrazuje intenzitu FM signálu), ale o 3 poschodia vyššie iné autorádio už nechytá, aj keď pred pár týždňami chytalo. Ale možno tá anténa na zadnom skle má ešte lepší zisk ako prút.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2024, 23:57

Čo sa týka internetových rádií, tak som nad tým tiež rozmýšľal, dokonca si v tejto dobe môžem vyberať, na čom to pustiť, či už mobil, počítač, notebook, IPTV box, Android Stick, ale proste chcem niečo jednoduché čo zapnem a ide, nie že sa musím preklikávať cez ďalšie veci, mobil by bol síce OK, ale tam zase pripájať na Bluetooth, potom keď si náhodou pustím nejakú inú aplikáciu ktorá má zvuk, tak rádio už vypne, počítač má spotrebu 50W, na notebooku by to síce šlo, ale to mi príde ako overkill používať na rádio, TV boxy sú OK, ale na to musí byť zapnutá telka, síce mám na nej možnosť vypnúť obraz ale potom je to také o ničom že nevidím ani čo hrá a nevidím ani úroveň hlasitosti, resp. ak pridám hlasitosť tak obraz sa zase zapne a potom ho treba zase vypínať, no proste asi som už starý, ale rádio chcem aby bolo rádio a aby nerobilo nič iné :D No to v prípade internetových je prakticky nemožné nájsť v podobnom form factore, ako je 1DIN autorádio, keďže repráky mám. A kupovať kvôli tomu nejaký receiver mi zase príde ako zbytočná investícia a je to veľká bedňa.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa miroja » 26 Jan 2024, 00:47

Nemohlo ti nieco odist statickou elktrinou vo vstupke, ked sa citlivost znizila zo dna na den, zvlast ak z radia trci drot ako antena?
Neskusal si ine radio v tom istom mieste?
Mal som par pripadov, ked autoradio stratilo citlivost. Vo vacsine pripadov za to mohla aktivna antena, do ktorej zatekala voda a alektrolyza pomaly ale isto robila svoje, obcas odpaleny vstupny tranzistor a raz ma tusim potrapil studak vo vstupke.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Jan 2024, 01:08

To teda neviem, veď to by potom odchádzali prakticky všetky rádiá
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa miroja » 26 Jan 2024, 08:56

Tak skus ine-porovantelne radio v tych istych podmienkach, nech vies ci je to radiom alebo signalom/rusenim.

PS: Niektore autoradia mali na vstupe antiparalene dve diody, ktore tiez vedeli robit neplechu.
PS2: Nepozeral som, ci tvoje radio je este analog alebo SDR...
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Jan 2024, 11:51

Edgare,
Pioneer jako takový a nejenom Pioneer DEH-S100 je RÁDIO opravdové,
ale ta šumítka pro místní příjem jsou jenom pro dizajnové nadšence.
Sám mám od známého na "opravu" už tři autorádia s Tvým problémem a stačí,
když k nim doma na zdroji přidám starou anténu z Fildy. Pak hrají stejně jako můj starý Pioneer 2820,
co mám v autu bez zesilovače.
Faktem bude možná i úmyslný slabší výkon "FM dokrývačů", aby si lidé koupili náhradou za "nekvalitní FM" příjem DAB "rádio". Mám na stole (ale i na zahradě) stařičkou "Carinu" Tesla 2011B a na AM(SV) v pohodě přijímám na svém QTH (10km od Litovle) Country rádio, vysílač 639kHz s výkonem 20kW (asi Liblice u Českého Brodu cca150km).
Místní FM vysílač je z Kolšova u Šumperka a já ho na toho "pionýra" chytám v autu u Olomouce = cca 35km (vzdušná vzdálenost) - výkon neznám. Známý včera dovezl opět na zkoušku CE šmejd do auta (850Kč !!!) - ani si necekl v porovnání s Pioneer 28200kou právě na stejné frekvenci na jeho anténu v autě - dnes ho jede vrátit v rámci 14ti denní koupě v kamenném "profi" kvelbu.
Moje rada byla: "kup si třeba deh s320bt a máš klid"...
Přeber si tyto moje zkušenosti podle svého.
Zdraví Jirka84
Antena se zesilovačem.jpg
Prílohy
Carina 2011B.jpg
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Sani1 » 26 Jan 2024, 14:16

Edgar napísal:
25 Jan 2024, 23:57
Čo sa týka internetových rádií, tak ..., ale rádio chcem aby bolo rádio a aby nerobilo nič iné :D
Skús si pozrieť projekt moOde
Spoľahlivo funguje aj s PI ZERO W a s najlacnejším DAC (PCM5102). Overené, vyskúšané na niekoľkých vzorkách s rôznymi verziami.
Prípadne sú aj jednoduchšie verzie s ESP-čkami.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Jan 2024, 15:03

Jirka84, ďakujem za príspevok, ale mal som za to, že Sony je ešte kvalitnejšie ako Pioneer, ale tak očividne nie je
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Jan 2024, 15:37

Aký je to typ, lepšie povedané - na akom princípe funguje jeho ladenie... V zánovnej Tojke - RAV4 (2019) mám origo-multiaudio a rádio si počas normálneho prehrávania nejakej stanice samé nahadzuje do ponuky / predvolby stanice, ktoré sú v danej lokalite dostupné.. Čiže nemusím nič vyhľadávať či prelaďovať... a ani neviem či sa to pri danom type vôbec dá. K manuálu o audiu som sa zatiaľ neodhodlal - je hrubší, ako príručka k užívaniu vozidla :lol: :lol:
Zo starej technológie "nedigitálneho" prenosu niečo viem, ale aby som z tej novodobej nezomrel hlúpy, preto sa pýtam :wink: :lol:

V starej Xsaruške mám multimediál Sencor z 2006 roku a na ňom FM stále hrá ako za mlada... teda až na dobu od vlaňajšieho leta, keď mi nejaký dobrodinec odlomil anténu - ale možno aj sama niekde odhnila :biggrin:
Po naimplantovaní troch vrchných dielov z prenosnej TV-teleskopickej antény to ide zas.. Dokonca som raz na ňom pri vééľmi priaznivých príjmových podmienok (schyľovalo sa k "strašnej" búrke) chytil aj 3 fínske stanice... naše vtedy vypadli úplne - teda okrem Lumenu. Ten má od papaja povolenie vysielať aj počas búrky :wink:
Cítiť aj na ňom nejaký ten úbytok signálu, ale je to stále ešte počúvateľné a max. sa vypne stereo - mám na mysli ale "kameňom" dohoditeľné vysielače( ale na Petőfi Rádio Budapešť by som musel dlho nacvičovať náhod, lebo v určitej lokalite mesta ho chytám bežne ). Zrejme tá "vstupka" bude ešte starej generácie s ladenými obvodmi... :thumbup:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2024, 02:01

Tak FM rádio začína byť úplne nepoužiteľné. Sony rádio doma totálna katastrofa, v niektorých častiach dňa na 3-metrovom kábli zachytí Funradio, Košice, Regina Východ, Rádio_FM, Devín, Best FM, Melody. Všetko chrapčí, niečo viac, niečo menej.
V práci na staršej veži ktorá je na jednom mieste a rovnakej frekvencii naladená niekoľko rokov sa zrazu začalo samé od seba prepínať mono/stereo kvôli slabému signálu, tak isto len v niektorých častiach dňa.
Vo firemnom nákladiaku Melody chrapčí už skoro hocikde...
No je toto normálne?
Samozrejme DAB je možno riešenie, ale za skoro 9 rokov mať "až" cca 15 staníc, z toho skoro všetky sú od RTVS, tak to je výsmech... A pokrytie je tiež otázne, ale každopádne sme sa dostali do doby, kedy mám lepšie pokrytie na 4G internet ako na FM... No zaujímavé.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2024, 11:28

Tak ono aj ja som už uvažoval, kedy pôjde fm rádio za analógovou TV.

Aj tak najrozumnejšie čo tam registrujem, je dopravný servis. Hudba sa dá pustiť na streamovacej službe, kedy si čo zmyslím, a ešte aj bez reklám.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok