Slabý príjem FM rádia doma

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2024, 12:47

Však áno, v dnešnej dátovej dobe a už fakt slušnom pokrytí nie je o čom... Ale niekedy chcem proste počúvať hudbu ktorá nie je "moja", tak si pustím rádio. Alebo dojdeme do doby, kedy aj rádiá budú mať jedinú možnosť ich streamovať cez internet, lebo pri DAB nevidím veľkú budúcnosť u nás...
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2575
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2024, 13:10

Rozumiem. Aj tak sú možnosti. Väčšina rádií sa dá aj streamovať z internetu. Alebo napríklad spotify, keď dobehne playlist/album, tak začne púšťať čo mu napadne.

Jasné dá sa aj chytať fm rádio, kým sa dá. Uvidíme, je to už pár rokov, čo zrušili analógovú TV, a rádio sa ešte drží.
1
Obrázok 1

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Sani1 » 24 Apr 2024, 14:14

Edgar napísal:
24 Apr 2024, 12:47
..., lebo pri DAB nevidím veľkú budúcnosť u nás...
Nesúhlasím, možno to bude ešte chvíľu trvať, ale skončí to tak ako DVBT.
Napríklad nové autorádiá majú DAB už integrované a keď sa prevezieš napr. v IT po diaľnici, tak máš tabuľky s DAB frekvenciami a rádio sa prioritne naladí na DAB.
Vývoj nezastavíš, začalo to satelitnou TV, pokračovalo terestriálnou TV a postupne to prechádza na rádio.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Apr 2024, 15:19

Sani1 napísal:
24 Apr 2024, 14:14
Nesúhlasím, možno to bude ešte chvíľu trvať, ale skončí to tak ako DVBT.
Je to celkom možné, lebo "vymedzené freq. pásmo pre jednu vysielanú stanicu sa stane neatraktívne.
V závislosti na úspore energie je lepšie na jednom "kanále - freq." poskytovať viac digitálnych prenosov aj keď je to teraz možno = určite na úkor kvality.. ale snáď sa to zlepší... Technológia ide dopredu...
Keď si teraz (v tejto dobe) pustíte nejaké rádio z internetu (príklad "internet-rádio com" - daj si bodku pred com), tak je tam spústa (tisícky) staníc v bitrejte od 26 po 52+). Veď taký zvuk malo telefónne slúchadlo T. Stropkov v 70-tich rokoch.. Pokiaľ to nemá bitrate aspoň 192, tak je to doslova nepočúvateľné...To jak kozy keď štia na plech :lol:
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2575
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2024, 15:36

Keď sme pri tom, aj DVB sa dá v dnešnej dobe nahradiť IPTV, alebo VOD službami.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Apr 2024, 16:12

Určite sa nahradiť dá... ale zatiaľ nie každý má možnosť vysokorýchlostného pripojenia k internetu... u mňa napríklad optika, či iné pripojenie nad 15 Mb/s nehrozí... 3x pripojenia na mobil, 1x PC a TV už si bude pauzovať... to sa nedá pozerať... a v HD určite nie...
Satelit a cardshare to rieši :tonqe:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 24 Apr 2024, 22:54, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2575
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2024, 16:24

To je pravda - ako si povedal, zatiaľ. Príde aj doba, keď všade bude >100mbps.

Stačí keď sa pozriem na vlastné skúsenosti, začínali sme na jednotkách mbps (aj to bolo kedysi nereálne), teraz z každej strany gigabit.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Apr 2024, 17:03

Sani1, odpoviem Ti mojim predošlým príspevkom.
Edgar napísal:
24 Apr 2024, 02:01
Samozrejme DAB je možno riešenie, ale za skoro 9 rokov mať "až" cca 15 staníc, z toho skoro všetky sú od RTVS, tak to je výsmech...
V časoch prechodu analógovej TV na digitálnu sa od spustenia DVB-T v roku 2004 stihlo do roka 2012 kompletne prejsť na DVB-T, čo je 8 rokov. U DAB je to asi v nedohľadne. Podľa mňa to bude jedna z technológií ktorá prišla v nesprávnom čase, prakticky súbežne so streamovaním a neobmedzeným mobilným internetom a neviem či niekto bude kupovať dedikované zariadenie kvôli rádiu...
mr.dred napísal:
24 Apr 2024, 16:12
Určite sa nahradiť dá... ale zatiaľ nie každý má možnosť vysokorýchlostného pripojenia k internetu... u mňa napríklad optika, či iné pripojenie nad 15 MBs nehrozí... 3x pripojenia na mobil, 1x PC a TV už si bude pauzovať... to sa nedá pozerať... a v HD určite nie...
Satelit a cardshare to rieši :tonqe:
Tak tragicky by som to nevidel. Usudzujem, že si asi myslel 15 Mb/s a nie MB/s, lebo ak MB/s tak je to v prepočte 120 Mb/s. Každopádne 15 Mb/s DSL som mal na dedine (čo bolo vtedy údajne maximum) a tí čo od nás kúpili dom, mali tam potom normálne Orange IPTV cez to isté DSL a to bol rok cca 2017. Takže provideri to majú nejak poriešené, neviem či majú na tú TV vyhradené pásmo v DSL a ide to na obdobe multicastu alebo je to poriešené proste len tým, že používajú malý bitrate a v routri je dobre nastavené QoS. Ono rozlíšenie je jedna vec a bitrate zase druhá, môžeš pozerať aj 4K videá ak budú mať bitrate 10 Mb/s... Také bežné OTT TV služby vyžadujú internet okolo 7 Mb/s ale reálny bitrate môže byť iba 1-2 Mb/s... Samozrejme OTT má nevýhodu že s počtom klientov sa dátový tok sčítava takže súhlasím že pri viacerých zariadeniach to bude problém.
A k tomu satelitu, to mám zase takú skúsenosť, babka mala niekoľko rokov satelit lenže stačilo zlé počasie (zamračené/dážď), nebodaj búrka a už bolo po vysielaní... :D Tak nakoniec ho aj zrušili a odniesol som jej IPTV box od Antiku a už nie je žiadny problém...
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 24 Apr 2024, 17:18, upravené celkom 3 krát.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2575
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2024, 17:07

Bude zaujímavé sledovať, ako a čo všetko postupne prechádza na internetové verzie. Tých vecí, čo internet nezvláda postupne ubúda, dostupnosť sa rozširuje,…
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Slabý príjem FM rádia doma

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Apr 2024, 22:53

maskrtnik01 napísal:
24 Apr 2024, 16:24
že si asi myslel 15 Mb/s a nie MB/s,
tak..opravil som to
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok