ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Okt 2010, 22:46

Kofo napísal:Jasné, rada nad zlato, čisti 350-380°C hrot prstami...

Maťo - šak tvar unikátny, rovno sadne, strčiť, pošúchať, vytiahnuť...
si zabudol - najprv dobre vyhriať :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Okt 2010, 23:19

pedro totu pajku mam aj ja a si borec si len tak otierat 400st. Hrot prstami
mne zajtra pride toto obj.c. 54836 (som na mobile) tak potom podam referencie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 19 Okt 2010, 23:26

sarisHD napísal:Máš ich kupené ako dlho vydrzia ?
Chlopikovi zo Šale som bral tieto
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4683

Reakcia:
‹Kofo™› redyuri?
‹redyuri› jo
‹Kofo™› tie čistiace pady na pájku
‹Kofo™› jak si spokojný?
‹redyuri› super
‹redyuri› :))))
Takže za to euro päťdesiat... :D

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 19 Okt 2010, 23:26

Pedro ty si debil. Navádět taky nezkušeného začátečníka aby si zcela zbytečně popálil prsty :evil:

Čistí se to teploodolnou houbou "špongia" které prodávají (dosti předraženě) tam kde prodávají pájky. Doporučuju si sehnat silnější verzi které se prodávaly dříve ale dneska už jsou málo k vidění. Často se prodávají takové tenké a ty jsou na prd. Tu houbu hezky namočíš ve vodě až změkne protože suchá je tvrdá. Suchou to nedělej protože jednak se s tím nedá rozumně dělat a hlavně se zbytečně ničí. Tak tu houbu tedy namoč a vyždímej jí. Ale ne kroucením - to bys jí zničil. Jen tak že jí že jí stiskneš v dlani až odkape přebytečná voda. No a tou vlhkou houbu si dáš do držáku buď přímo na pájce (jako třeba ERS50 a nebo některé Solomony) a nebo je ten držák samostatně jako příslušenství. O tu houbu si pak ten hrot rychle )aby hopuba netrpěla) otřeš ve směru od rukojeti ke špičce. Čistí se pochopitelně jen hrot, nikoliv celé topné těleso. Houbu nezapomeň čas od času zvlhčovat protože vysychá. Když je špinavá ( i lehce) vyplatí se jí umýt. ono je to třeba i kvůli bakteriím které se ve vlhkém a teplém prostředí množí a houba pak smrdí. Nejlépe se houba myje (i z hlediska její životnosti) nějakým šetrným mýdlem na suchou pleť - mě se velmi osvědčil Dove které je dobré nejen na houbu ale i na mě. Nejlepší je to zelené protože na to bílé má řada lidí alergii.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 20 Okt 2010, 07:53

Majme automobilovu 100A poistku a teraz otazka znie aky ma odpor? Vypocitam ho z napatia 12V alebo 14,x V ? Potrebujem x mOhm odpor a napadlo ma ho vyskladat s automobilovej vykonovej poistky.
0

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 20 Okt 2010, 12:58

Nomen napísal:mozno je to v Pezinku lacnejsie , zadas do tabuliek co potrebujes a povedia ti min. mnozstvo a cenu ,,,
http://katalog.murat.sk/vyhladavanie.ph ... 0001000000
Tak až dnes sa mi ozvali (trvalo to dosť dlho) ... A meter stojí 2E a minimálne množstvo je 100m ...

Takže nič z toho nebude...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 hodine 15 minútach:

Ahojte mam problém neviem správne nastaviť generátor 12 XG 032

Môže mi tu niekto kto má tento generator presnejsie popisat funkciju prepinačou v lavej casti ? ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 20 Okt 2010, 13:07

enaxy napísal:Majme automobilovu 100A poistku a teraz otazka znie aky ma odpor? Vypocitam ho z napatia 12V alebo 14,x V ? Potrebujem x mOhm odpor a napadlo ma ho vyskladat s automobilovej vykonovej poistky.
daš ju do obvodu preženieš cez nu 99A a zmeraš na nej stratu vo voltoch a vuala vypočitaš si odpor :-D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nero150 » 20 Okt 2010, 13:45

zdravim
mam na vas otazku... myslite ze by sa dal klasicky lankovy tachometer prerobit na digitalny?? moja predstava je nieco taketo lanko tacometra je pripojene na nejaky snimac otacok alebo nieco podobne ten snimac bude prevadzat otacky na napetie a to by sa zobrazovalo uz na nejakom panelovom voltemtry ktory by bol napriklad nastaveny ma mV cize napriklad: auto ide 70Km/hod. to lanko by sa tocilo napr. 200ot/min. a nejaky prevodnik alebo mikroprocesor by to previedol na mV a to by bolo 70mV na meradle... viete ako to myslim?? a slo by to podla vas nejako??
0

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 20 Okt 2010, 14:20

boraicho napísal:
enaxy napísal:Majme automobilovu 100A poistku a teraz otazka znie aky ma odpor? Vypocitam ho z napatia 12V alebo 14,x V ? Potrebujem x mOhm odpor a napadlo ma ho vyskladat s automobilovej vykonovej poistky.
daš ju do obvodu preženieš cez nu 99A a zmeraš na nej stratu vo voltoch a vuala vypočitaš si odpor :-D
Kua aj to uz mam pripravene na taketo meranie ale ako tadial prehnat stabilne na par sekund aspon 50A ? Potrebujem odmerat aj poriadne aky prud mi tecie pri merani obvodom. Maximalne mozem zmerat 15A ale nemam taku zataz co by mi brala aspon par sekund taky prud. I tak tam budem mat malinky ubytok napatia a s tym velka chyba merania. Aj som pospajal 4 taketo poistky za sebou. No neviem. Snad nameram co to pri cca 5A zatazeni ktore dokazem realne urobit. Zdroj napatia je 12V akumulator.

Mam aj 180A /32V a pri tych sa pise minimum melt. current 600A a maximum melt. current 1000A. Tak a cil teoreticky ratam ked je tam od 600 po 1000A ubitok 32V co dava 0.053 Ohm az 0.032 Ohm. Co by mi aj vyhovovalo :) Su to poistky zo startovacieho obvodu automobilu. Tieto 180A nam prepalovalo cez zimu ked zamrzol alternator a branil pretoceniu motora pri startovani. Potom sa tam zacali davat poistky tiez 180A ale s min. prudom tavenia 700A.
0
Naposledy upravil/-a enaxy v 20 Okt 2010, 14:25, upravené celkom 1 krát.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 20 Okt 2010, 14:20

nero150- Máš možnosť snímania magnetom(jazýčkové relé),optozávorou a mechanickým kontaktom. Potom potrebuješ buď prevodník s počtu impulzov na U a merať to analógovým meradlom,alebo rovno mikroprocesor a zobrazovať to na LCD. Možností je mnoho,tak to trochu rozviň.
0

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nero150 » 20 Okt 2010, 14:36

mr.mio napísal:nero150- Máš možnosť snímania magnetom(jazýčkové relé),optozávorou a mechanickým kontaktom. Potom potrebuješ buď prevodník s počtu impulzov na U a merať to analógovým meradlom,alebo rovno mikroprocesor a zobrazovať to na LCD. Možností je mnoho,tak to trochu rozviň.
no najradsej by som bol aby sa to zobrazovalo na LCD a ku tomu aj otacky monora (tz. vyvod z inducky) cize nejaky dvojriadkovy LCD display..

kazdopadne neviem co bude mat najmensie odchylky prepokladam ze mikropocesor..lene jak dostat tie otacky na ten procesor??? a dalsia otazka co program?? a ako vypocitat presne otacky ku danej rychlosti??? s tou rychlost asi tak ze auto zdvihnut nastartovat zaradit jedna a udrziavat konstatnu rychlost, dva to ist, tri, to iste.... urobit graf a zisti aky to ma priebeh... popripade dat tam trojku udrzova napriklad 50km/h to iste na stvorke a to iste na 5ke a vypocitat priemer alebo netusim jak teda... ale zaklad je ta mechanicka cast a az potom program atd.. no takze co by ste odporucili vy???
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 20 Okt 2010, 14:49

Pokiaľ sa nemýlim,prevod medzi tachometrom,kolesami a prevodovkou je ´´natvrdo´´. Teda stačí auto dvihnúť,raz potočiť kolesom o 360° a sledovať,koľko krát sa otočí lanko tachometra. Teda 1:5,1:10 alebo tak nejak. Potom zistíš obvod kolesa. A s toho rýchlosť/počet impulzov za sekundu.
Príklad: ak má koleso obvod 1m a prevod medzi kolesom a tachometrom je 1:5. Auto sa hýbe rýchlosťou 100m/s(teda 360km/h),to je 100 * 1 *5=500impulzov za sekundu.

Alebo naopak,na 1 pulz za sekundu pripadá rýchlosť 1/5=0,2m/s teda 0,72km/h.

Treba pomerať tieto hodnoty prevodov a potom treba písať program.
0

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nero150 » 20 Okt 2010, 14:59

mr.mio--aha tak to ma takto nenapadlo no fajne takze to pomeram a nieco budem musiet vymysliet a tera ako nejlepsie vymysliet tie impulzy?? ako to urobit??? to rele alebo co by si odporucil ty???
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 20 Okt 2010, 15:21

Ja by som išiel skôr cestou optozávory-mechanické kontakty sa môžu ucvakať k smrti. Napríklad,malý disk so štyrmi tmavými pásmi(log0). Zvýši sa tým aj presnosť,spoľahlivosť a tak ďalej. Ale nech sa vyjadria aj ostatný,možno len trepem.
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 20 Okt 2010, 15:36

enaxy napísal:Majme automobilovu 100A poistku a teraz otazka znie aky ma odpor? Vypocitam ho z napatia 12V alebo 14,x V ? Potrebujem x mOhm odpor a napadlo ma ho vyskladat s automobilovej vykonovej poistky.
Ber to ako príklad.
100A zdroj ani záťaž nepotrebuješ .
Stačí ujo Ohm.
Prílohy
ohm.jpg

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 20 Okt 2010, 15:43

nero150 napísal:zdravim
mam na vas otazku... myslite ze by sa dal klasicky lankovy tachometer prerobit na digitalny?? moja predstava je nieco taketo lanko tacometra je pripojene na nejaky snimac otacok alebo nieco podobne ten snimac bude prevadzat otacky na napetie a to by sa zobrazovalo uz na nejakom panelovom voltemtry ktory by bol napriklad nastaveny ma mV cize napriklad: auto ide 70Km/hod. to lanko by sa tocilo napr. 200ot/min. a nejaky prevodnik alebo mikroprocesor by to previedol na mV a to by bolo 70mV na meradle... viete ako to myslim?? a slo by to podla vas nejako??
No nieviem ako sa k tomu postavia na stanici technickej kontroly neviem ci na tachometre nieje aj zakon. Musim si dostudovat ale urcite tam daco bude a nieje to tak, ze si s tachometrom mozem robit co chcem.

No ale aj tak. Urcite automobilky maju rieseny nahon z prevodovky lankom a staci tam objednat nahon elektronicky. Cize povodna priruba s lankom sa vysrobuje a nahodi sa snimac ktory je na principe halovej sondy. Vystup je krasny obdlznik. Staci uz len snimat frekvenciu impulzov programovo spracovat a dat zobrazit. Otacky motora uz budes mat elektricku informaciu bud od pocitaca motora alebo od snimaca. Od pocitaca motora moze byt linearny signal podla rychlosti a od snimaca sinusovka od rychlosti. Elektronicky osetrit a spracovat a zobrazit.
0

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nero150 » 20 Okt 2010, 16:02

no tak tu oprozavoru vyskusam nieco take ... http://pokusy.chytrak.cz/schemata/vetromer.htm noo a ten zakon tak to je nieco ine ttymto som sa nejako nezaoberal takze neviem... ked by si na nieco prisiel tak napis prosiim ta.. a pochybujem za na auto s rokom vyroby 86 +- bude nieco taketo tomu neverim vobec...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Okt 2010, 16:11

enaxy napísal:Mam aj 180A /32V a pri tych sa pise minimum melt. current 600A a maximum melt. current 1000A. Tak a cil teoreticky ratam ked je tam od 600 po 1000A ubitok 32V co dava 0.053 Ohm az 0.032 Ohm. Co by mi aj vyhovovalo :) Su to poistky zo startovacieho obvodu automobilu. Tieto 180A nam prepalovalo cez zimu ked zamrzol alternator a branil pretoceniu motora pri startovani. Potom sa tam zacali davat poistky tiez 180A ale s min. prudom tavenia 700A.
Prosím ťa, čo ťa máta nejaké napätie 32 V, (asi maximálne pracovné napätie poistiek).

Sklené poistky sú na 250 V. To chceš povedať, že napríklad 100 mA má hodnotu odporu 2 500 ohm ? (Reálne sú to jednotky ohm. Presne toľko, aby tepelná strata na nej dokázala prepáliť ten drôtik).

Jediné, ako to zistiť, je poslať do danej poistky taký prúd, aby sme vôbec dokázali na nej zmerať úbytok napätia. A potom ohmov zákon. Reálna hodnota odporu 180 A poistky bude niekde okolo 1 mohm ... (Tam budú prechodové odpory v objímke rádovo vyššie. Asi bude vhodnejšie poistku dobre naletovať, alebo merať úbytok len na poistke ...). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 20 Okt 2010, 16:39

Washu napísal: K zoznamu pridavam cisty aceton, benzin a riedidlo S6001
Stale NIC!!! Sakra z coho to ty poliaci navarili?
Ked nieco neide dole nicim, treba skusit odstranovac starych naterov, je to taky orandzovy sajrajt a ide nim dole vsetko mozne a aj niektre plasty to rozpusta.

Ked otvaras plechovku, pozor aby ti to neprsklo do xichtu. Ja som mal stastie ze nosim okuliare.
0

Používateľov profilový obrázok
enaxy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 31 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa enaxy » 20 Okt 2010, 17:09

Dolfi napísal:
enaxy napísal:Mam aj 180A /32V a pri tych sa pise minimum melt. current 600A a maximum melt. current 1000A. Tak a cil teoreticky ratam ked je tam od 600 po 1000A ubitok 32V co dava 0.053 Ohm az 0.032 Ohm. Co by mi aj vyhovovalo :) Su to poistky zo startovacieho obvodu automobilu. Tieto 180A nam prepalovalo cez zimu ked zamrzol alternator a branil pretoceniu motora pri startovani. Potom sa tam zacali davat poistky tiez 180A ale s min. prudom tavenia 700A.
Prosím ťa, čo ťa máta nejaké napätie 32 V, (asi maximálne pracovné napätie poistiek).

Sklené poistky sú na 250 V. To chceš povedať, že napríklad 100 mA má hodnotu odporu 2 500 ohm ? (Reálne sú to jednotky ohm. Presne toľko, aby tepelná strata na nej dokázala prepáliť ten drôtik).

Jediné, ako to zistiť, je poslať do danej poistky taký prúd, aby sme vôbec dokázali na nej zmerať úbytok napätia. A potom ohmov zákon. Reálna hodnota odporu 180 A poistky bude niekde okolo 1 mohm ... (Tam budú prechodové odpory v objímke rádovo vyššie. Asi bude vhodnejšie poistku dobre naletovať, alebo merať úbytok len na poistke ...). :wink:
Nemata ma 32V to som len napisal konkretnu poistku MTA CAL4. Viem ohmov zakon mi vsetko poriesi len som sa obaval ci to dokazem aj zrealizovat a nebudu mi robit problemy meraky a spoje. Tie by mi ale robili problem keby som tym pral nesiatky amperov. No spravim to ako naznacil PatrikVarga a aj som to tak uz meral ale zistil som ze mam posahany druhy UNIT merak a skace mi tam napatie ako sa zachce. Takze zhanam si dalsi merak na odmerianie. Meral som to s 55W 12V autoziarovkou ako zataz po stabilizovani. Takze zozeniem zmeram a bude. Dik aj tak.

Aktualizacia: namerane - 9.1mV pri 4A a tym odpor 0.002275 Ohm maju 4 seriovo zapojene poistky tak na jednu vychadza 0.0005687ohm.
0
Naposledy upravil/-a enaxy v 20 Okt 2010, 17:47, upravené celkom 1 krát.

Zamknuté