ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 3

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gugu55 » 21 Jún 2011, 11:15

chalani mam otazocku ohladom nabijacky z ATX zdroja. mam postaveny ten plosak ale teraz sa zamyslam ze kde to pripojit. ked som precital navod tak mam odstranit +5V a tym sa mi posunie hranica lebo nemam SV. a teraz sa pytam mam pripojit ten dorobeny plosak na pin 3 a ten pin potrebujem z plosneho spoja odstranit? alebo len pripojit na tu 3-ku na +12V a GND potom doladit a mozem nabijat? za odpoved vopred dakujem

inak je to konstrukcia z PE 04/2006
0
Naposledy upravil/-a gugu55 v 21 Jún 2011, 19:00, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 21 Jún 2011, 11:27

KaRaQ94 napísal:Čawte, chel by som taketo svetlo http://img.pesiazona.sk/imagedb/13689/o ... 486553.jpg prerobit. Namiesto vybojky by bol klaksón z auta, + stroboskopicky blikac. Chcem sa teda spytat kolko VA by malo mat trafo na ten klaksón. Klakson je na 24 V a vyzera nejako takto nejako http://www.bmshop.eu/obrazky/13767/vzdu ... iginal.jpg . Dakujem :D
si to změř, ale moc to nebude...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 21 Jún 2011, 11:45

Ahoj,
vie niekto prečo mi USB klávesnica funguje len v 1 usb porte ? V druhom nie.
Port je vporiadku, všetko ostatné na ňom funguje..
Mám pocit že sa nejak sk.rvil driver alebo niečo podobné. Dá sa to poriešiť inak ako komplet reinstall windoos ?
0

Používateľov profilový obrázok
acheruspd
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 960
Dátum registrácie: 05 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Príspevok od používateľa acheruspd » 21 Jún 2011, 15:50

Thales napísal:Četl jsem to 2x ale pořýád si nejsem zcela jistý jak to myslíš. ty chceš sekundár nechat (VN) a primár převinout na buzení nízkonapěťovým zdrojem nebo jak? Nebo chceš převinout primár i sekundár?
primar je dobry je na obycajne sietove napatie 230V ale sekundar ma moc vela V ja chcem previnut sekundar na 15-30V max
0
{:-) ak si elektrikár nerob za drobáky,podrážaš tým všetkých elektrikárov {:-)

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa regree » 21 Jún 2011, 17:28

Caute, mozem pozit nabijacku s mobilu ako zdroj? Lebo pocul som, ze nabijacka nedodava len konstantne jednosmerne napatie, ale baterku nabija vo viacerych fazach, najprv vyssim prudom, potom napatim. Neviem ale ci to sposobuje trafo a s nim spojena elektronika, alebo sa to meni az v elektronike baterky. Diky
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 21 Jún 2011, 17:49

Nabijačka ti dáva to čo je tam napísané.
Logika je v mobile a baterke.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2011, 17:51

To si řídí buď mobil nebo elektronika akumulátoru. Nabíječka ve skutečnosti není nabíječka, jen se jí tak nesprávně říká z dob dávno minulých. Pokud pro dané použití tento zdroj vyhovuje můžeš ho použít.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa regree » 21 Jún 2011, 17:58

diki
este taka mala otazocka, ked chcem to zapojit, tak staci + a - a pojde normalne, alebo treba aj ten 3. pin?
0

Používateľov profilový obrázok
acheruspd
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 960
Dátum registrácie: 05 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Príspevok od používateľa acheruspd » 21 Jún 2011, 19:48

ako zistim aky velky kondik mam dat na filtrovanie trafa?
0
{:-) ak si elektrikár nerob za drobáky,podrážaš tým všetkých elektrikárov {:-)

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 21 Jún 2011, 19:58

1000x omýlané! hledej!
edit a rovnou napiš kam ho chceš dát (aplikace)
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2011, 20:24

acheruspd napísal:
Thales napísal:Četl jsem to 2x ale pořád si nejsem zcela jistý jak to myslíš. Ty chceš sekundár nechat (VN) a primár převinout na buzení nízkonapěťovým zdrojem nebo jak? Nebo chceš převinout primár i sekundár?
primar je dobry je na obycajne sietove napatie 230V ale sekundar ma moc vela V ja chcem previnut sekundar na 15-30V max
Na fotce cos ukazoval je VN trafo na feritu, v popisu je VN trafo - sám si to napsal. Tak se pak nediv proč na to tak divně koukám.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 52 sekundách:
Ond3x napísal: Thales: Jak zpravidla nejde dosáhnout? Když mám trand jako spínač, netomím ním žádné kW.
Musíš si nechat rezervu na spínání špiček. Holt ne vždycky se pracuje do čistě ohmické zátěže.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Príspevok od používateľa cartmantt » 21 Jún 2011, 21:49

zdravim ,akym typom SMD diody by sa dala nahradit dioda 1N5818?
je to spinacia schottkyho dioda do 30V ,1A,
presna smd nahrada je LL5818 ,ale dala by sa este inym smd typom nahradit?
diky..
0

halac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 12 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 28

Príspevok od používateľa halac » 21 Jún 2011, 22:02

Ahoj chcel by som sa vas opitat ako navynut transformator na EI plechy ako to vypocitat aky hruby drot mam pouzit lebo mam doma 0,8mm , 1mm a 1,2mm trafo ma byt k jednemu modulu uni 30q
vopred dakujem
0

ryty
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Nitriansky
Vek: 34

Príspevok od používateľa ryty » 21 Jún 2011, 22:23

viete mi niekto prosim poradit ake napajanie zvolit k tymto ziarovkam? ide mi o to, aby vydrzali co najdlhsie :)

http://www.alza.sk/osram-decostar-20w-h ... 121408.htm
0
nemam vyjadrovanie ako elektrotechnik, do elektrotechniky sa velmi nevyznam no chcem sa nieco nove naucit - som samouk

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 21 Jún 2011, 22:30

halac napísal:Ahoj chcel by som sa vas opitat ako navynut transformator na EI plechy ako to vypocitat aky hruby drot mam pouzit lebo mam doma 0,8mm , 1mm a 1,2mm trafo ma byt k jednemu modulu uni 30q
vopred dakujem
existuji programy, tak strejda google napoví
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

halac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 12 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 28

Príspevok od používateľa halac » 21 Jún 2011, 22:35

Lebo mam doma plechy ktore ked dam do kopy tak jadro ma plochu 12cm2 ci by sa to na to dalo navynut aky vykon ma mat to trafo ked chcem nim napajat jeden končak
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11721
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Jún 2011, 22:38

ryty napísal:viete mi niekto prosim poradit ake napajanie zvolit k tymto ziarovkam? ide mi o to, aby vydrzali co najdlhsie :)
Sú 12 V. Ak ich budeš napájať napríklad 5 V, tak ti vydržia do konca života ... :wink:

No ale toto si asi nechcel počuť. Preto, ak ich chceš dlho používať, treba k nim kúpiť dobré "elektronické trafko", ktoré výrazne tlmí prúdové nárazy pri zapínaní ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gugu55 » 21 Jún 2011, 23:04

chalani mam otazocku ohladom nabijacky z ATX zdroja. mam postaveny ten plosak ale teraz sa zamyslam ze kde to pripojit. ked som precital navod tak mam odstranit +5V a tym sa mi posunie hranica lebo nemam SV. a teraz sa pytam mam pripojit ten dorobeny plosak na pin 3 a ten pin potrebujem z plosneho spoja odstranit? alebo len pripojit na tu 3-ku na +12V a GND potom doladit a mozem nabijat? za odpoved vopred dakujem

inak je to konstrukcia z PE 04/2006
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11721
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Jún 2011, 23:50

gugu55 napísal:inak je to konstrukcia z PE 04/2006
V návode to máš všetko pekne popísané ...

Filozofia celej úpravy je taká, že úpravou/ pretušením spätnej väzby, (u tohoto AT zdroja vybratím tlmivky L1), sa zdvihnú nekontrolovane všetky výstupné napätia, (pri tomto zdroji asi na 27 V u 12 V vetvy = chúďatá kondenzátory).

No a tá prídavná doska to znovu "znormalizuje" (uriadi), na dovolené napätie a prúd ...

Koľko ti dáva 12 V vetva po "úprave" zdroja ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2011, 00:21

ryty napísal:viete mi niekto prosim poradit ake napajanie zvolit k tymto ziarovkam? ide mi o to, aby vydrzali co najdlhsie :)

http://www.alza.sk/osram-decostar-20w-h ... 121408.htm
Hlavní je zabránit šokům při zapínání jak psal dolfi. Já ty elektronická trafa nezkoumal, Dlfi asi ano takže je možné že ty lepší mají něco jako "softstart" (byl bych rád kdyby mi to někdo potvrdil). Pokud to napájíš klasickým trafem pak není problém si ten softstart dodělat, je to velmi snadné.

Druhou věc je provozní napětí. Všichni jsme si už asi vyzkoušeli jak jsou v současnosti prodávané žárovky mizerné co se týče životnosti. Oproti žárovkám prodávaným před dvaceti lety je vskutku tragická. Opravdu hodně tomu ale pomůže mírné podžhavení. Žárovka pak svítí trošku víc dožluta než obvykle a též její výkon je o fousek menší (ale to obvykle nevadí), zato její životnost je nesrovnatelně delší, běžně několikanásobně. Já mám dvě takové podžhavené žárovky v koupelně už asi 11 let. A to tam nesvítí jen chvilku, běžně nechám otevřené dveře a mám to jako tlumené nepřímé osvětlení
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Zamknuté