H most

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 12 Feb 2012, 23:22

Dobry den,

potrebujem zapojit 2x H-most pre riadenie krokoveho motora, no akosi neviem najst/zistit priblizne hodnoty suciastok. Ak by ste mi teda vedeli niekto poradit, mam nasledovnu schemu:
http://i.imgur.com/oLCxA.png

Napajanie je 5V a teda ake NPN tranzistory by mi postacovali na toto zapojenie? ( dufam, ze nie su nutne vykonove tranzistory. Na spinanie jednosmerneho motora pouzivam TIP122, ale tu je to zbytocne silne, alebo sa mylim? ). Dalej v scheme chybaju ochranne rezistory pripojene na bazy, kedze to bude riadene mikrokontrolerom. Aky odpor by mal mat rezistor? 1k nebude prilis vela? Alebo to zalezi od pouziteho tranzistora?

Dakujem.
0

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: H most

Príspevok od používateľa popopepe » 13 Feb 2012, 07:59

A dokud neřekneš víc, tak se nic nedozvíš :-)
Neumíš do google napsat H bridge ?
http://www.robotroom.com/BipolarHBridge.html
0

Patrik Varga

Re: H most

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 13 Feb 2012, 08:37

Dalej v scheme chybaju ochranne rezistory pripojene na bazy, kedze to bude riadene mikrokontrolerom. Aky odpor by mal mat rezistor?
http://sk.wikipedia.org/wiki/IGBT

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Feb 2012, 10:41

popopepe napísal:A dokud neřekneš víc, tak se nic nedozvíš :-)
Neumíš do google napsat H bridge ?
Co viac treba dodat? Myslel som, ze som napisal vsetko potrebne. A samozrejme, ze som v googli hladal, no zopakujem, co mam v podpise - v elektrotechnike som turbo lama, takze ocenujem vasu snahu, ale ozaj som sa dalej nedostal. Aj link od pana Patrika mi teda velmi nepomohol, skor ma zmiatol, pretoze som ocakaval, ze mi budu stacit obycajne PNP tranzistory a nie vykonove IGBT. Spytam sa takto: je nutny takyto vykonovy tranzistor v scheme, ktoru som postol v prvom prispevku? Pretoze pouzity motor bude krokovy motorcek z disketovej mechaniky, ktory predpokladam nema taky prudovy odber ako jednosmerny motor. Dakujem.

//EDIT: v scheme je zrejme zakresleny IGBT, nie obycajny tranzistor, takze az teraz mi dosla reakcia pana Patrika. Na moje ucely tam staci klasicky NPN tranzistor, ktory uz budem riadit sam mikrokontrolerom, tak tymto som asi zmiatol. Jedine co by som po vas chcel poradit, je nejaky typ tranzistora, ktory by mi vyhovoval na tento moj ucel.
0
Naposledy upravil/-a YellowJacket v 13 Feb 2012, 10:48, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: H most

Príspevok od používateľa Washu » 13 Feb 2012, 10:47

1. Pouzil by som monolyticky driver pre maly krokovy motor, je toho spusta.
2. 5V je pre krokac pomerne malo, krokove motory sa budia zdrojom prudu, to zabezpecia tie riadiace obvody. Cim vyssie napajacie napatie tym lepsiu odozvu bude ten motor mat.
3. Ak uz siloumocou chces sam stavat mostik, pouzi radsej MOSFET s malym Rdson. IGBT sa hodia na vyssie napatia, napriklad 230/400V frekvencny menic. Urcite nie na napatia do 24V
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: H most

Príspevok od používateľa popopepe » 13 Feb 2012, 10:57

Souhlas s Washu. Konečně z tebe vypadlo, jak velký ten motorek bude. Určitě uznáš, že motorek 1W a 500W je trošku rozdíl.
http://en.wikibooks.org/wiki/Practical_ ... per_Motors
Tady máš třeba řešení - ale je jich mnoho. Hlavně ty MOSFET rychle zavírej a otvírej, jinak je usmažíš. I když při tom motorku asi ne.
http://rayshobby.blogspot.com/2011/02/m ... ruder.html
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Feb 2012, 11:27

Dakujem chlapi za odpovede, ta informacia mi akosi usla co sa tyka toho motorceka, ja som to bral ako samozrejmost, neuvodomil som si, ze niekoho napadne, ze sa bude jednat o vacsi motor, tak sa ospravedlnujem.

@popopepe: vdaka za prvy link

Ak sa este mozem spytat, kedze ste sa zhodli na MOSFEToch - pochopil som spravne, ze miesto neho by som mohol pouzit tranzistor s blokovacou diodou, ktoru uz samotny MOSFET obsahuje? Bolo by mozne pouzit povedzme 8x TIP31 s blokovacimi diodami a 8x rezistor 1k pred kazdu bazu? Ide mi skratka o to, ze mam doma zopar tycho tranzistorov a bude mi to dostupnejsie + kedze by tam bolo viacej zapajania, trocha by som sa s tym viac potrapil.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: H most

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2012, 11:30

JaroslavF napísal:Co viac treba dodat?
Odmeraj aspoň odpor tých vinutí, nech vieme, čo môžeme očakávať ...

TIP31 je "obyčajný" tranzistor, nie unipolár ...
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 13 Feb 2012, 11:34, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: H most

Príspevok od používateľa popopepe » 13 Feb 2012, 11:30

V tomhle případě můžeš asi ty externí diody vynechat a využít ty ve struktuře tranzistoru.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: H most

Príspevok od používateľa Washu » 13 Feb 2012, 11:33

http://sk.farnell.com/jsp/search/browse ... 9%2B203055
Odporucil by som ti napriklad A3906SESTR-T, podla DS vyzera ze je to presne co potrebujes. Ale neviem ci to zaletujes...
Ked budes vyberat hladaj taky co ma PWMku a riadi prud vynutim.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Re: H most

Príspevok od používateľa popopepe » 13 Feb 2012, 11:44

Je fakt, že pořádný driver není jenom spínač. Těch parametrů si to hlídá víc, nastavuje dead time apod. Ale na nějaké pokusy stačí i jenom ten H můstek.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Feb 2012, 11:53

Dolfi napísal:
JaroslavF napísal:Co viac treba dodat?
Odmeraj aspoň odpor tých vinutí, nech vieme, čo môžeme očakávať ...

TIP31 je "obyčajný" tranzistor, nie unipolár ...
Odpor je 15.2 ohmov. K tomu tranzsitoru: V linku od popopepe http://en.wikibooks.org/wiki/Practical_ ... per_Motors je pouzity prave TIP31, akurat ze na riadenie unipolarneho motora, nie bipolarneho, ako v mojom pripade. Je v tom teda nejaky zavazny rozdiel? Ak by som dodrzal smer prudu a povedzme v tejto mojej povodnej scheme http://i.imgur.com/oLCxA.png by som nahradil vsetky IGBT tranzistormi TIP31, neslo by to?
Washu napísal:Odporucil by som ti napriklad A3906SESTR-T
Dakujem za nasmerovanie, ale nejaky konkretny integrovany obvod by som pouzil az v krajnom pripade, pretoze rad by som sa trocha priucil a predsa mi da viac zostrojenie celeho mostika, ako iba zapojenie na IO. Ak uz vsetky moje otazky budu zamietnute, tak ho urcite pouzijem, vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: H most

Príspevok od používateľa Washu » 13 Feb 2012, 12:11

V tomto pripade ti odporucam pouzi IO. Kedze nevies spravit PWM a regulaciu prudu. Tie IO to maju riesene.
Driver motora to nieje len H mostik. Zo zapojenim ktore chces pouzit nedostanes ani 1% toho co ten motor dokaze.
Na tom IO sa naucis viac ako na H mostiku.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Feb 2012, 13:06

Vasu odpoved beriem ako 'nie' na moju otazku. Skoda, chcel som si to pozapajat sam, no ale ak sa to neda, tak sa to neda, pouzijem teda spomenuty driver. Vdaka vsetkym za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: H most

Príspevok od používateľa Washu » 13 Feb 2012, 13:29

Nemusis nutne pouzit ten, je toho spusta. Uznavam ze QFN nevie pajkovat kazdy.
A s tvojimi skusenostami niesi schopny navrhnut poriadny driver. A daj si bacha pri navrhu, precitaj si pozorne datasheet a aplikacne poznamky. Nieje to tak trivialne ako to vyzera ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: H most

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2012, 16:46

JaroslavF napísal:Odpor je 15.2 ohmov.
K tomu tranzsitoru: V linku od popopepe http://en.wikibooks.org/wiki/Practical_ ... per_Motors je pouzity prave TIP31 ...
Z 5 V cez vinutie potečie asi 0,3 A. Môžeš tam použiť akékoľvek tranzistory tak od 0,5 A hore, (aj Tesla KF-ky, alebo BD139, ..., aj TIP31. Ten má h21E pri 0,3 A asi 150. V spínacom režime nech má len 50, takže na 300 mA potrebujeme asi 6 mA. Preto s 1k odporom do báze to moc fungovať nebude ... (Neviem, koľko dá budiaci IO napätia a prúdu. No bázový odpor musí mať maximálne polovičnú hodnotu).

Zaujímavý link: IRF520 je FET, TIP31 je bipolár, TIP120 je Darlington ...

Len dodávam, že neriešim ovládanie krokového motora, ale korektné spínanie tranzistorov ...!
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Feb 2012, 20:01

@Dolfi: vrela vdaka za taketo polopasticke vysvetlenie, presne to som potreboval.

Mikrokontroler napajam taktiez 5V, cize toto napatie by bolo aj na baze tranzistora. Ak ma byt teda zosilenie tranzsitora 50 a potom prud Ib 6mA, odpor by vyhovoval 833 ohmov?

Ovladanie krokoveho motora samozrejme teraz neriesme, s tymto problem nie je - za predpokladu, ze budem mat spravne navrhnuty obvod - a s tymto som sa prave potreboval poradit.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: H most

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2012, 20:20

JaroslavF napísal:Mikrokontroler napajam taktiez 5V, cize toto napatie by bolo aj na baze tranzistora. Ak ma byt teda zosilenie tranzsitora 50 a potom prud Ib 6mA, odpor by vyhovoval 833 ohmov?
Toto nie je pravda ! Neexistuje technológia IO, ktorá by pri 5 V napájaní a odbere 6 mA nám na výstup poslala 5 V. Určite je to výrazne menej ! Zvoľme trebárs 4 V.

Takisto, prechod BE tranzistora má minimálne úbytok 0,6 V. Čiže, zostáva nám maximálne 3,4 V. Keď to podelíme, tak nám vyjde odpor 560R. (No mne sa páči hodnota 470R, tak tam dáme tú ...) ! :wink:

V každom prípade, pri konečnom návrhu, ešte treba kuknúť do katalógu, aké asi napätie konkrétny budiaci IO v úrovni "H" pri danom zaťažovacom prúde bude mať. (Niektoré IO, hlavne CMOS, nemusia daný prúd dodať ani do skratu).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: H most

Príspevok od používateľa YellowJacket » 14 Feb 2012, 09:59

Velmi Vam dakujem za opravenie a skvele vysvetlenie. Tak predsa ste mi dali nadej, aby som si to skusil poskladat sam.

Uz len dodam, ze pouzivam mikrokontroler Atmega32, ale popravde, neviem, co presne mam hladat v dokumentacii pod tymto:
Dolfi napísal:ešte treba kuknúť do katalógu, aké asi napätie konkrétny budiaci IO v úrovni "H" pri danom zaťažovacom prúde bude mať
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: H most

Príspevok od používateľa Washu » 14 Feb 2012, 10:27

Dovolim si upozornit na jeden maly detail. Krokovy motor ak ked ma maly DC odpor vynutia, napaja sa pomerne vysokym napatim. Prud cievkou sa riadi pomovou PWM. Cim vyssie napatie sa pouzije tym je rychlejsi narast prudu cievkou a teda aj vacsia dosiahnutelna rychlost motora.
Odporucam pozriet:
http://www.stepperworld.com/Tutorials/p ... ontrol.htm
Toto je dovod preco radim pouzit monolyticky driver.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Napísať odpoveď