elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 28 Feb 2013, 16:27

Ahojte, dnes som od ruky kúpil elektromotor zn. DUTCHI NL , typ DMD 132SA-2
Na štítku je uvedené následovné : Trojuholník - V 400, Hz 50, kW 5,5, A 10,8, cos fí 0,88, r/min 2810, Ia/In 6,6
Hviezda - V 690, Hz 50, kW 5,5, A 8,2, cos fí 0,88, r/min 2810, Ia/In 6,6
pričom so vypátral, že Ia/In je rozbehový prúd., motor je trojfázový
Otázky: Dá sa v našich podmienkach / sieť/ zapojiť aj do hviezdy, čo to spraví s motorom a výkonom ?
Ako môžem overiť pomocou avometu, či vinutia niesú pripečené, vraj sa to meraním odporu nedá.
Je moja úvaha správna, že ak motor sprevodujem dopomala na 1:3, trojnásobne zvýšim silu krútiaceho momentu a tým aj výkon ?
Je pravda, že na zapínanie tohto motora potrebujem trojpolohový spínač 0/1/2 lebo spínačom 0/1 by som ho spálil ? Potom
poloha 1 hviezda, poloha 2 trojuholník ?
Aké poistky na každú fázu mám použiť ?
A ešte jedna otázka po funuse - je motor 5,5 kw , 1500 rpm silnejší ako tento hore ?
Prepáčte, že sa pýtam na základné veci ale v trojfáze som naozaj začiatočník a nechcem niečo zničiť najmä nie tohto macka.
Ešte ďalšie údaje o motore som našiel na stránke
http://www.hitech.lt/files/1073907195.PDF
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa elmoto » 28 Feb 2013, 16:36

ak sa sprevoduje do pomala tak ziskas vyssi krutiaci moment -straty v prevode a nizsie otacky ale perpetum mobile z toho nespravis a nebudes mat vyssi vykon. Odkial ziskas navyseny vykon?

Ak je motor 5.5kW a druhy je 5.5kW tak su oboje rovnako "silne"
0
nie som tu

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Feb 2013, 17:10

Motor môžeš zapojiť do Y aj do D, (na sieť 3 x 400 V). V Y bude mať podstatne nižší príkon, ale hlavne výkon. A trochu väčší sklz, (otáčky klesnú pod menovité). Treba kontrolovať oteplenie, nech motoru neublížiš ...

Podľa mňa, nie je absolútne žiaden dôvod po rozbehu prevádzkovať motor v Y.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 28 Feb 2013, 20:01, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 28 Feb 2013, 19:03

No ja som si myslel, že najprv hviezda, potom trojuholník kôli rozbehu, predsa len to má 2800 rpm a chvíľu potrvá kým sa roztočí. ˇčiže stačí mi spínač 0/1 priamo na trojuholník ?
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 28 Feb 2013, 20:06

Niekde na diskusii som čítal, že ak je motor čiastočne prismažený - má poškodené izolácie vodičov- mostíky , tak všetky vinutia budú mať rovnaký odpor, ale neviem aký odpor by mali mať vinutia orginál nového motora, teda nemám ho s čím porovnať. Napr. manželka preťažila strunovú kosačku, ktorá potom síce išla naprázdno akože dobre ale v záťaži mala slabý výkon až neskôr skapala celkom. A pohľadom na vinutie tiež asi nič nezistím, lebo rôzni výrobcovia používajú laky rôznych odtieňov.
Čiže môže sa mi stať to, že tento motor pobeží akože normálne ale v záťaži / štiepačka dreva / na guzovitom klatiku zhorí.
Ja som myslel, či by sa zdravotný stav elektromotora nedal zmerať nejak inak a aké hodnoty by som mal namerať. Či na to nieje nejaká finta.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Feb 2013, 20:21

flyron napísal:No ja som si myslel, že najprv hviezda, potom trojuholník kvôli rozbehu ...
Môže byť ! Já som ti to nemal v úmysle "zakázať" v mojom príspevku ... :wink:

Len som ti chcel naznačiť, že vinutie jednej fázy je stavané na 400 V/ 50 Hz. Takže v D ide motor naplno a pri Y sú cievky (vektorovo ?) v sérii, takže 400 V tak isto zvládnu. (Len výkon je nižší, lebo vtedy si pýtajú 690 V na plný výkon ...).

Finta moc nie, (aspoň já o nijakej neviem). No prehriaty motor môže mať medzizávitový skrat, alebo skrat medzi vinutiami a na kostru. Ten druhý a tretí sa dá zmerať megmetom, (možno mohutný skrat aj ohmetrom). No medzizávitový skrat môže mať nekonečné množstvo variácií a moc sa len tak zmerať nedá. Určitá indícia môže byť dosť rozdielny prúd vo vinutiach pri behu naprázdno, resp. lokálny ohrev plášťa motora pri behu naprázdno ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 28 Feb 2013, 20:24

Na jednej diskusii som prečítal vetu , citujem: (Príklad: Motor o mien. Výkonom 2,2 kW - 700ot./min. Je mierne "silnejší" ako motor 4 kW - 1450ot./min., Ale je aj o polovicu pomalší a taky ťažšie a drahšie - pretože má viac medeného vinutia.

Ako je to teda. Je teda motor o výkone 5,5 kw , 1500 rpm silnejší ako motor 5,5 kw 2800 rpm ? A keď motor s 2800 rpm sprevodujem na 1500 rpm , bude rovnako silný ako motor orginál s 1500 rpm ? som z tohto dopletený.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Feb 2013, 20:54

flyron napísal:Na jednej diskusii som prečítal vetu , citujem: (Príklad: Motor o mien. Výkonom 2,2 kW - 700ot./min. Je mierne "silnejší" ako motor 4 kW - 1450ot./min., Ale je aj o polovicu pomalší a taky ťažšie a drahšie - pretože má viac medeného vinutia.

Ako je to teda. Je teda motor o výkone 5,5 kw , 1500 rpm silnejší ako motor 5,5 kw 2800 rpm ? A keď motor s 2800 rpm sprevodujem na 1500 rpm , bude rovnako silný ako motor orginál s 1500 rpm ? som z tohto dopletený.
Ako silnejší ? Výkonovo určite nie ! Krútiaci moment, môže byť. Never zas všetkému, čo sa na internete píše ... (Už ti to tu bolo naznačené, že zatiaľ perpetum mobile ešte nikto nevynašiel).

A ak už miešaš asynchrónne otáčky so synchrónnymi, tak potom dôkladne. Taký istý motor s 3 000 (2 800) rpm po sprevodovaní na 1 500 (1 400) rpm, bude mať mierne nižší výkon a aj krútiaci moment, (o straty v prevode), ako originál 1 500 (1 400) rpm motor ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4345
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa misocko » 28 Feb 2013, 22:07

cize zhrnutie:
motor 5,5kW 1500ot/min je silnejsi (ma vecsi krutiaci moment) ako motor 5,5kW 2800ot/min
aku stipacku na drevo - s hydraulikou? tam by som isiel do nizsich otacok koly hydraulickemu cerpadlu, a nizsiemu vykonu (mame doma 2,2kW motor na stiepacke ktora zvladne vsetko, a aj rychlo) , dalej je pri hydraulike dolezite ake mas cerpadlo litrov/minutu/otacky a aky priemer valca (aby ti to neslo priliz pomaly alebo prilis rychlo a slabo)
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 28 Feb 2013, 23:10

Bude to štiepačka na závitový kužeľ. Čiže výhodnejší by bol motor s 1500 rpm, alebo ešte menej, kužeľ by sa dal napojiť priamo na hriadeľ motora, takto ešte musím riešiť prevod na 1000 rpm, remenice a hriadeľ / čo som tiež dnes takmer kompletne zohnal tpp za babku na šrotovisku/, ale aspoň bude motor pod stolom = nižšie ťažisko. Tento vysokootáčkový som zobral lebo iný som nezohnal a aj kôli jeho pohľadovému stavu, a za pomerne podozrivo dobrú cenu - 1/3 oproti katalogovej cene , vzhľadom k tomu, že motor vyzerá byť nový. Preto som trochu stresoval, či nebude nejaká chyba na vinutí a či by sa to dalo odhaliť lebo na pohľad mechanicky asi zapriahnutý nebol.
0
Naposledy upravil/-a flyron v 02 Mar 2013, 10:05, upravené celkom 1 krát.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 01 Mar 2013, 09:11

Prevod idem riešiť cez remenice d300 a d100 trojdrážkové, idem ešte študovať dimenzovanie remeníc.http://www.347.vsb.cz/files/kal01/prirucka-remen.pdf
Ešte som nadránom rozmýšľal, či je možné pri použití prepínača 0,hviezda,trojuholník urobiť chybu v zapojení tak, že rozbeh by išiel na hviezdu napr. doprava a omylom by bol trojuholník zapojený doľava, či by to hneď neodfajčilo motor po prepnutí. Neviem či to je vôbec technicky možné ( či to vôbec spínač umožňuje ) nemám ešte spínač doma. Elebo by to iba vybilo ističe alebo by zhorel prepínač, alebo je to nemožné. :?:
A ešte mi napadlo, že na sekundárnu hriadeľ by sa hodil zotrvačník - trhač, nejakých 15-20 kg, len či by to zase príliš nezaťažovalo motor pri rozbiehaní :?:
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 01 Mar 2013, 10:59

Ešte som našiel super stojársky programik na dimenzovanie remeňových prevodov a iných užitočných vecí, ale je to iba na 30 dní. Ak by ste potrebovali riešiť popri elektrike aj strojarinu.
http://www.slunecnice.cz/sw/strojar/
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Mar 2013, 20:00

Len taká otázka pomimo. Ako sa vlastne vyťahuje ten kónický šnek, ak sa drevo nepodarí rozštiepiť, (motor nevládze) ? Nebol by vhodný aj reverzný prepínač Y/ D, (alebo naopak len D, nech to má trochu záber) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 02 Mar 2013, 10:37

Su v podstate tri možnosti 1. že sa to nikdy nestane - použiť ešte zotrvačník pre istotu, 2. zastaviť motor vypínačom alebo sa motor vypne sám ak je dobre istený a vytočiť to ručne po remenici, 3. alebo ako ty hovoríš reverzným prepínačom D,O,D alebo D,Y,O,Y,D
Tretiu možnosť použijem ak zlyhá možnosť jedna a možnosť dva bude príliš častá na môj vkus. Ale myslím si že 5,5 kw v spolupráci so zotrvačníkom a zníženým prevodom bude nezastaviteľný zdatný trhač. To sa ale dozviem až niekedy v lete.
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 02 Mar 2013, 10:55

Bude to konštrukčne vyzerať nejak takto

https://www.youtube.com/watch?v=VuRUYGRIT3k
https://www.youtube.com/watch?v=mFzhxvVoeTM


ale keď vidím s akým slabým stojčekom to ide jemu, tak už nemám žiadne obavy, ten kužeľ má ísť nižšie nad stôl - je ľahšie štiepať drevo blízko okraja ako " od stredu "

https://www.youtube.com/watch?v=NWkuFiNJgYU
https://www.youtube.com/watch?v=z4ULCBJ05vE
a takto aj na metrovicu
0
Naposledy upravil/-a flyron v 04 Mar 2013, 13:55, upravené celkom 4 krát.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: elektromotor DUTCHI NL 5,5 kw

Príspevok od používateľa flyron » 02 Mar 2013, 11:21

OK hnacia remenica nebude d 110 ale d 96, len prí šírke remeňov 10 mm to však bude poddimenzovane o 2,3 perc. čo je asi nič.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok