Knight rider - svetelny had

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa cartmantt » 31 Mar 2013, 18:33

zdravim ,ako najlahsie sa da spravit svetelny had "knight rider" ,ktory pojde aj dolava aj doprava?bez mcu..
chcem tym riadit smer unipolarneho motora ,cize ,aby sa mi posuvali 4 bity zlava doprava a takisto aj
sprava dolava.. 4017-ka by na to nebola zla ,ale bity sa posuvaju len jednym smerom.. takisto aj posuvny register
posuva bity len jednym smerom..
vdaka za odpovede..
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4485
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa nalimko33 » 31 Mar 2013, 19:01

ten efekt som mal postavený:
generátor + binárny čítač + 74154 + 8 diod
0
SHARP MZ-811

eagle130
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 16 Okt 2009, 00:00

Re: Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa eagle130 » 31 Mar 2013, 19:23

Aj ja som mal niekde schemu s 74154....
0

Používateľov profilový obrázok
Iskander
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 14:45

Re: Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa Iskander » 31 Mar 2013, 20:00

V prilohe mas schemu na budic unipolar. krok. motorov z diskretnych suciastok da sa menit smer otacania je tam aj interny oscilator pre nastavenie frekvencie alebo volba single step. je to bez uP, schema zarucene dobra pan Horinek je borec ak chces aj knight rider tak na toho mam tiez schemu bez uP odskusane funkcne, napis ked tak SS. Vela zdaru
Prílohy
budic krokovych motorov.pdf
(185.09 KiB) 112 stiahnutí
0
"Электроника это наука о контактах..."

Používateľov profilový obrázok
Iskander
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 14:45

Re: Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa Iskander » 31 Mar 2013, 20:36

cartmantt napísal:zdravim ,ako najlahsie sa da spravit svetelny had "knight rider" ,ktory pojde aj dolava aj doprava?bez mcu..
chcem tym riadit smer unipolarneho motora ,cize ,aby sa mi posuvali 4 bity zlava doprava a takisto aj
sprava dolava.. 4017-ka by na to nebola zla ,ale bity sa posuvaju len jednym smerom.. takisto aj posuvny register
posuva bity len jednym smerom..
vdaka za odpovede..
riesenie riadit to 4017 alebo podobnym obvodom mozno nie je naj napad pretoze ten spina iba jednu fazu motora (tzv. wave drive) ktore sa vyznacuje nizkym krutiacim momentom motora preto treba zvazit podla typu tvojej aplikacie. lepsie budenie je Two-Phase ktore sa vyznacuje omnoho vyssim krutiacim momentom (zapojenie pavla horinka vid prispevok vyssie). Este existuje riadenie half-step ktore dokaze otacat motorom o 1/2 jeho nominalneho kroku(vysoka presnost) avsak krutiaci moment nie je pri kazdom kroku rovnako velky. Toto vsetko dokaze analogovy budic UCN5804 avsak treba si overit dostupnost a cenu. Ja osobne by som asi volil zapojenie vid moj prispevok vysie z lahko dostupnych suplikovych suciastok.
0
"Электроника это наука о контактах..."

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Re: Knight rider - svetelny had

Príspevok od používateľa cartmantt » 01 Apr 2013, 14:56

dakujem za napady ,ale uz to mam vymyslene s 40192 a 4028 ,ku ktoremu budem pripajat
tlacitka na ovladanie smeru motora a zobrazenie polohy motora na 7 segment. displej..
ale mam tam pouzity aj cd40110 ,nevedeli by ste tu suciastku vytvorit v eagle?lebo taka tam neni..
Prílohy
40110.pdf
(221.26 KiB) 77 stiahnutí
0

Napísať odpoveď