Elektrika komplet nova

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 05 Jan 2014, 19:36

Velmi pekne Vas pozdravujem !

O tomto fore som sa dopocul, od znameho, celkom pekna otazka bola pri registracii, ale prisiel som nato, tak snad som sem nevstupil len tak nahodou

Aby bolo jasne, mam skoncenu elektrotechnicku pred cca 12 rokmi, momentalne sa zaoberam inou oblastou, co len velmi malo suvisi s elektrikou, mam osvedcenie 21 paragraf, co som si pri maturite spravil, este som si este pocas strednej spravil nizkofrekvencny zosilnovac stereo, a este taky regulovatelny zdroj a este autonabijacku co pouzivam dodnes.
Takze nieco by som mal vediet, snad som vsetko nezabudol.

Ide o tento problem:
Komplet prerobenie elektriky, teda komplet vsetko nove v rodinnom dome s 1 poschodim + podrovie, pivnica, a este nieco aj vonku, taka terasa. Chcem spravit kompletnu novu elektroinstalaciu az od stlpa.
Vonku este mimo domu, stoji o cca 30m maly domcek ktory sa bude neskor prerabat, tam elektrika nie je vobec teda volakedy davno tam mohla byt, lebo trcia tam odtrhane kable, no potom este jedna garaz cca 5m od tohto maleho domceka tam elektrika nie je vobec, no potom zahrada este ale to az nakoniec, len aby bola predstava rozsahu co chcem realizovat.
V dome elektrika nejde cca na 70-80% miestach, idu 3 zasuvky a 2 svetla v celom dome, hlinikove kable a v stenach som videl ze je to vedene v trubkach plastovych, rozvodna je pred dverami do domu, poistky, istice 6 a 10A nejake 4 dokopy z toho jedna nejde nahodit, 3 fazove su dve, z toho jedna neviem kde ide. a este jeden asi hlavny istic 25A/C trosku novsi. Je tam aj nejaky prijimac HDR novy dost a aj hodiny nie tak stare.

Preco to chcem realizovat ja ?
Peniaze, nenormalnu sumu mi povedali viacery elektrikary co tu boli, lebo moje poziadavky boli ze vraj luxusne.
To je teda 5 000€ max. len na rodinny dom, ak by ostalo tak pojdem dalej na ten maly domcek a tak
Nakoniec to dam skontrolovat cele niekomu, za nieco....

Okrem elektriky chcem rozvod aj internetu,tv, ak by ostalo tak aj na nieco na zabezpecenie nieco male.

Takze kde zacat... dakujem za rady vopred
0

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 05 Jan 2014, 19:40

poradte tiez obchod taky kde kupim vsetko, moze byt aj eshop alebo aj kamenna predajna, a hlavne priazniva cena
naradia co budem potrebovat okrem skusacky a par skrutkovacov nemam uz velmi nic, mal som aj ine veci ako spajkovacka a tak ale to som uz vsetko davnejsie predal alebo daroval.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa spin90 » 05 Jan 2014, 19:48

Nazdar,
Tak, v prvom rade by si mal zacat projektom. Ak budes mat vypracovany projekt, potom to mas sancu pozapajat aj sam. V opacnom pripade si nesom isty vysledkom. Projekt nemyslim, ze to musi byt nieco oficialne, od projektanta, kludne od niekoho, kto tomu dobre rozumie a po instalacii to bez problemov dostane reviznu spravu. Tu na fore vieme poradit s vela vecami, ale je kopec veci, ktore treba proste vediet z planu domu. Dlzky kablov, od toho zavysle prierezy vodicov. Pocet podruznych rozvadzacov, umiestnenie elektromerovej skrine, to vsetko je dolezite a je najjasnejsie z vykresov.
Ak ides robit elektroinstalaciu od nova, treba si dalej uvedomit kde mas ake miestnosti a teda spotrebice. K niektorym sa tahaju zvlast obvody. Vsetko musi ist na prudove chranice, neodporucam jeden centralny, ale samostatne po obvodoch, pripadne po skupinach obvodov.
Je toho hodne co sa da pokazit. Neodporucal by som Ti pustat sa do toho uplne sam. Chce to kamosa co to uz robil no a ten projekt urcite. Tahat kable od buka do buka nie je riesenie.

Obchod, tak najlepsie taky, co mas blizko a kde chodia nakupovat firmy. Tam Ti mozno daju aj nejaku zlavu. Priapdne hladaj na nete dobre ceny.
Naradie, no veci na murovanie, vrtacka, srubovaky, proste bezne veci , ktore treba na taketo prerabky.

Miesto rozdelenia TN-C na TN-S musis dalej uzemnovat, na to tiez netreba zabudat. Uz kde sa to rozdeli, je druha vec, odporucal by som hned za elektromerom, nech to potom nemyli. Cize vodice budes tahat CYKY-J 5xXY mm2 . XY zalezi od dlzok po podruzne rozvadzace a od istenia za elektromerom. Za elektromer by sa dali umiestnit istice pre podruzne rozvadzace, zalezi ale kolko ich bude a vobec ako to cele je. Vzdy plati, ze istic isti kabel, ktory je za nim zapojeny. Taktiez musis dodrzat selektivitu, impedancia slucky musi vyhovovat, aby cas vypnutia bol v norme atd. Ak mas nieked motory, pouzit Cckovy istic. Ak mas HDO, teda dvojtarifu, zas musis tahat kabel aj na to. Dalej nevieme ci mas bojler, kurenie a vobec nic vlastne nevieme :) Takto sa dom nepreraba, ze napises na nejake forum a ludia napisu presny postup. Takto to zial nefunguje.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 05 Jan 2014, 19:55, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa pettter » 05 Jan 2014, 19:54

Pekne si to popísal, čo by si všetko chcel.
Neviem čo čakáš, či vypracovaný projekt, či odborný posudok, či dokonca návod na realizáciu...
Poradím Ti, nájdi si elektrikára so živnosťou a licenciou od TI (tech. inšpekcie úradu bezpečnosti práce) a ten Ti to zariadi. Od projektu, cez materiál, realizáciu, až po revíziu.
Ak to chceš robiť sám, tak sa s ním dohodni na tom, kde aký kábel, ktorý Ty môžeš uložiť do Tebou vyrobených drážok a p. Kde akú krabicu zasádrovať... ale pozapájať to daj jemu, alebo po Tvojom zapojení aspoň skontrolovať.

Ak očakávaš, že Ti niekto z nás cez tento "pokec" toto všetko "zariadi" a samozrejme za dobrý pocit... si sa s koňom zrazil???
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa jmalik93 » 05 Jan 2014, 19:57

Nevieš ani aké náradie k tomu potrebuješ a chceš to robiť sám ?? Elektrika v byte to sa ešte dá spraviť svojpomocne ale v dome to nieje sranda. Určite budeš musieť sekať .
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa pettter » 05 Jan 2014, 20:09

SPIN90 Ti síce čosi popísal, ale zabudol na pár dôležitých detailov!

1 robíš to na 10tky rokov, nie provizórku na mesiac, dva
2 s pohľadu v 1 si schopný to po odbornej a funkčnej stránky posúdiť a navrhnúť tak, aby to splnilo v 1 uvedenú podmienku?
3 si vedomý a schopný posúdiť rozmiestnenie zásuviek, vypínačov, osvetlenia v kúpelni?
4 si vedomý a schopný posúdiť prierezy vodičov pre jednotlivé vetvy, či zásuvky a p.?
5 si vedomý a schopný navrhnúť a zostaviť rozvádzač, podružný rozvádzač?
6 si vedomý a schopný pozapájať vetvy chránené chráničom?
7 si si vedomý toho, že za tie 10 rokov sa môže (bodaj by nie) stať úraz el. prúdom a prídu kriminalisti s otázkou "kto to zapájal"?
8 ... je tam ešte ďalších xxxxx otázo,k ale hlavne nemáš ani predstavu, že sa na tie otázky dá opýtať!!! Preto spinova rada, "nájdi si kámoša" smrdí prúserom typu "poslednej vety pred smrťou"!!!
9 nehľadaj kámoša. Cesta do prúseru je často dláždená dobrými radami kámošov. Hľadaj odborníka, ktorý za to ponesie zodpovednosť...
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa spin90 » 05 Jan 2014, 20:15

:lol: Ako, suhlasim, uplne s Tebou pettter suhlasim. Ale co som mu mal napisat, ked evidentne si neda len tak poradit ? Keby mal zajem hladat odbornikov, tak nejde tu na forum s takto sialenymi otazkami. Ze ake naradie pouzit, no ja som aj rozmyslal ci to myslel vazne vobec takuto otazku :) Je to skor taky vtip cele to vlakno. Je samozrejme jasne, ze najlepsie spravi, ked to necha niekomu znalemu. Ale komu niet rady, niet ani pomoci, tak nech aby sa do toho mal pustit uplne sam, racej nech tam ma niekoho kusocek znaleho. Ja som len tak narychlo napisal, co ho vsetko caka, tie zakladne body v domneni ze sa "zlakne" a necha to tak :) Neverim ze bude mat odvahu sa do toho pustit. A ked hej, no vau 8O Potom uz len napisat na elektriku.cz do rubriky Hrobar varuje ... :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa jmalik93 » 05 Jan 2014, 20:33

Poradiť sa dá pri banalitách ako napríklad ako vymeniť zásuvku alebo vypínač. A k tomu internetu nech len neťahá v dome UPTčkový kábel :D :D
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa pettter » 05 Jan 2014, 20:35

Spin90, oceňujem snahu poradiť!
Ale asi treba rozlišovať kedy.
Keby sa pýtal kam s tým modrým v zásuvke... prosím! Ale tento charakter jasne naznačuje, že poradiť mu môže len človek znalý a na mieste. Nik po internete mu neporadí... A ani "sused" ktorý si to už robil a sám! Lebo ten sused to videl o bratrancovho koňovho brata syna, ako to robil u svákovho synovca sestrinej krstnej matere... chápeš čo chcem povedať... :D

Opakujem sa, zapojiť zásuvku, schodišťák, vymeniť istič... to je iné. Ale navrhnúť, zakáblovať, pozapájať celú inštaláciu s takou "výbavou vedomostí a skúseností" je skrátka blbosť, prúser, hovädina nezmysel!!!
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa pettter » 05 Jan 2014, 20:36

jmalik93 napísal:...A k tomu internetu nech len neťahá v dome UPTčkový kábel :D :D
Prečo nie UTP??? Čo by si navrhoval?
0

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 05 Jan 2014, 22:34

dakujem, velmi pekne napisane, takze z celeho mi vypliva, to ze potrebujem nejakeho cloveka co sa vyzna do toho celeho, no kazdopadne projektova dokumentacia by ma vysla so vsetkymi dalsimi potvrdeniami az po reviznu spravu a teda komplet len papierovacky teda schema jedina vec co by velmi pomohla na cca 1500€.
Co je podla mna dost, no mozno realita, neviem povedat.

Clovek co sa vyzna, si vypita 8€/h cca najlacnejsi ale to viem, ze moc mu to ide pomaly aj tu na ulici robil jednemu elektriku komplet a polka domu je bez stavy sem tam, lebo tam daco vypadava...

rozvod internetu,tv viem spravit aj ja som to raz davno robil jedmemu. UTP kable sa tahaju dneska asi najviac co som pocul, co je natom zle, ze to nie je tienene ? S timi kablami mam dobre skusenosti, som robil dost RJ45 koncoviek uz.
zasuvky,vypinace som tiez vymienal.

chcem komplet TN-S cize to zemnenie bude mat tyc v zemi, niekde asi blizko hlavneho rozvadzaca.
istice,prudove chranice,elektromer,ten prepinac tarify to je vsetko co ide do rozvadzaca ?

neviem co presne myslis pod slovom podruzne rozvadzace ?

selektivitu, impedancia slucky musi vyhovovat, aby cas vypnutia bol v norme atd. - toto by som si mal nastudovat, lebo impedanciu akurat poznam u reprakov.

Som zabudol na bleskozvod, nejaky hrdzavy je, a dajako divne pospajany o rebrik, tak to je tisicka plus

Viem, ze niekto znaly by mi naozaj zisiel, no mam tieto moznosti co vidim ja:

1. zavolat odbornika komplet na "kluc" - s tim, ze asi na cely dom tych 5000€ nebude stacit zrejme, ale vzdy lepsie ako by je to teraz
2. Zavolat kvazi odbornika, lacnejsie len o kusok, ale pochybne, a to radsej uz bod 1
3. Sam, pomaly - precitam si k tomu tu odbornu prirucku pre elektrotechnikov, taku som nedavno kupil, kde je to celkom pekne vsetko popisane, vsetky tie normy, postupy a tak
4. Vykaslat sa nato, a sam si to trosku zreparovat.
5. Nechat to tak :(

Odbornikov sa tiez obavam, lebo nie kazdy je naozaj odbornik... cize ak odbornik co vie robit, kvalitne, tak ten si este raz tolko vypita. Vacsia polovicka penazi by tu isto isla na pracu+papierovacky ako za material, zrejme.

Ja pracujem v zahranici doma som len malokrat, toto som tu kupil cele nedavno, takze uz ako tak som vonku zreparoval dom, zateplil a tak viac menej mi boli pomoct niektori vsechomajstri ale ti uz elektriku nevedia, strechu som riesil nedavno, a okolie trosku, teraz len vnutri sa da co to robit uz len, takze elektrika, voda,plyn je ok uz.
Uz len elektrika, podlahy,malovanie vnutri a tak.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jan 2014, 22:52

pettter napísal:
jmalik93 napísal:...A k tomu internetu nech len neťahá v dome UPTčkový kábel :D :D
Prečo nie UTP??? Čo by si navrhoval?
pokiaľ do steny, tak SFTP, alebo aspoň FTP, kvôli prípadným rušeniam

UTP - unfielded twisted pair
FTP - fielded TP
SFTP - shielded FTP

pred rokom som robil 4-izbový byt, a začni projektom a tým, kde chceš mať svetlá, zásuvky, vypínače, konkrétne spotrebiče, rozvádzač, jednoducho blbosti
otázka, máš tam bleskozvod?
odkiaľ si? teda kde máš RD, ktorý ideš prerábať?
0
Naposledy upravil/-a Merak v 06 Jan 2014, 20:22, upravené celkom 1 krát.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 05 Jan 2014, 23:07

aha, diky SFTP kabel vypada ozaj lepsie, sice aj utp kabel by mal odruseny ako tak, kedze ma krutene dvojice.

som nedaleko Hurbanova, jedna mala dedina par km odtial.

No zacnem projektom, asi rucne nakreslim, asi aj viem ako to vyriesim, zoberem nejaky projekt vypracovany od znameho co ma podobny dom, ale tak byva sice daleko, ale tak cestou do zahranicia sa u neho zastavim

No a bleskozvod tam je, teda dva az, jeden je zo strechy co ide je pripojeny o zelezny hrdzavy rebrik co chcem premalovat neskor,, a do zeme kde je beton zdeformovany nejako sa posunol... a na druhej strane je ok, tam ide priamo do zeme, ale je tam celkovo vela hrdze, neviem preco sa to vsetko robilo zo zeleza volakedy...

Kazdopadne diky za vsetky rady zatial, aspon ste ma nakopli, ak nezvladnem vypracovat tu projektovu dokumentaciu, ktoru by som potom ukazal elektrikarovi nejakemu, ci je ok, ak uplne zle tak este nato nasetrim par tisic eur a spravi mi to dufam, nejaka spickova odborna firma.

Teraz vsak skor to vypada, ze najprv este auto budem musiet poriesit, lebo tento stary vrak sa mi rozpadol uz, uplne som ho dneska tahal domov, motor skoncil uz nadobro, v inej teme som sa pytal na nazory 4 aut co mam na vyber, tak ak niekto znaly poradte,diky.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jan 2014, 23:12

dakujem, velmi pekne napisane, takze z celeho mi vypliva, to ze potrebujem nejakeho cloveka co sa vyzna do toho celeho, no kazdopadne projektova dokumentacia by ma vysla so vsetkymi dalsimi potvrdeniami az po reviznu spravu a teda komplet len papierovacky teda schema jedina vec co by velmi pomohla na cca 1500€.
Co je podla mna dost, no mozno realita, neviem povedat.

"aká dokumentácia, aké potvrdenia? nie len schéma ti pomôže, ale aj pôdorys podlaží, aby si vedel kde čo budeš mať, v projekte sa rieši aj HUS / HUP, kde uzemňuješ PE/PEN vodič, alebo bod rozdelenia

Clovek co sa vyzna, si vypita 8€/h cca najlacnejsi ale to viem, ze moc mu to ide pomaly aj tu na ulici robil jednemu elektriku komplet a polka domu je bez stavy sem tam, lebo tam daco vypadava...

"áno, dosť často sa vyberajú tí najlacnejší a potom to tak vyzerá. s Pettterom sme toto riešili už v inom vlákne"

rozvod internetu,tv viem spravit aj ja som to raz davno robil jedmemu. UTP kable sa tahaju dneska asi najviac co som pocul, co je natom zle, ze to nie je tienene ? S timi kablami mam dobre skusenosti, som robil dost RJ45 koncoviek uz.
zasuvky,vypinace som tiez vymienal.

"dátový rozvod si vieš teda poriešiť aj sám, to je dobre"

chcem komplet TN-S cize to zemnenie bude mat tyc v zemi, niekde asi blizko hlavneho rozvadzaca.
istice,prudove chranice,elektromer,ten prepinac tarify to je vsetko co ide do rozvadzaca ?

"aké máš kúrenie a ohrev vody? potrebuješ dvojtarifu? v elektromerovej skrini budeš mať iba elektromer a hlavný istič, na 99,99% to bude B25A/3, v dome v HDR by som spravil bod rozdelenia a ten by som aj zviedol na HUS/HUP"

neviem co presne myslis pod slovom podruzne rozvadzace ?

"jeden rozvádzač na prízemí, jeden na poschodí, jeden v domčeku a garáži"

selektivitu, impedancia slucky musi vyhovovat, aby cas vypnutia bol v norme atd. - toto by som si mal nastudovat, lebo impedanciu akurat poznam u reprakov.

"toto rieši projektant v projekte"

Som zabudol na bleskozvod, nejaky hrdzavy je, a dajako divne pospajany o rebrik, tak to je tisicka plus

"s bleskozvodom to bude zábava, to mi ver"

Viem, ze niekto znaly by mi naozaj zisiel, no mam tieto moznosti co vidim ja:

1. zavolat odbornika komplet na "kluc" - s tim, ze asi na cely dom tych 5000€ nebude stacit zrejme, ale vzdy lepsie ako by je to teraz
2. Zavolat kvazi odbornika, lacnejsie len o kusok, ale pochybne, a to radsej uz bod 1
3. Sam, pomaly - precitam si k tomu tu odbornu prirucku pre elektrotechnikov, taku som nedavno kupil, kde je to celkom pekne vsetko popisane, vsetky tie normy, postupy a tak
4. Vykaslat sa nato, a sam si to trosku zreparovat.
5. Nechat to tak :(

"projekt a revíziu nechaj na odborníkoch
kamarát to spravil tak, že si dal vypracovať projekt, práce dal porobiť robošom, ale nezaplatil im skôr, než to nezrevidoval revizák, a keď našiel nejaké problémy, tak si to chlapáci na vlastné triko opravovali"

Odbornikov sa tiez obavam, lebo nie kazdy je naozaj odbornik... cize ak odbornik co vie robit, kvalitne, tak ten si este raz tolko vypita. Vacsia polovicka penazi by tu isto isla na pracu+papierovacky ako za material, zrejme.

"materiál nie je problém, problém sú tí kvalitní elektrikári"

Ja pracujem v zahranici doma som len malokrat, toto som tu kupil cele nedavno, takze uz ako tak som vonku zreparoval dom, zateplil a tak viac menej mi boli pomoct niektori vsechomajstri ale ti uz elektriku nevedia, strechu som riesil nedavno, a okolie trosku, teraz len vnutri sa da co to robit uz len, takze elektrika, voda,plyn je ok uz.
Uz len elektrika, podlahy,malovanie vnutri a tak.

"keď už máš zateplený domček, bleskozvod máš porobený?"
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 05 Jan 2014, 23:38

Tak to dam vypracovat, projekt potom skusim najst tim elektrikarov, je moznost ze by preslo kebyze donesiel elektrikarov z madarska ? ti su lacnejsie a maju dobre referencie vraj co som sa pytal susedov a im to pred par rokmi tam robili elektrikari z madarska.
Takze asi to spravim takto s nimi, ak nebude problem, nejako s papiermi revizia a tak.

NET,TV spravim ja, resp. kable poviem kde budu zasuvky a tak, v podstate mi staci to natiahnut kable zasuvky,vypinace zapojim v kazdej miestonsti sam. ako aj lampy stacia mi kable.

Kurenie plynovy kotol, ohrev vody bojler 1 fazovy, dvojita tarifa je lepsia nie ?

to uzemnenie sa robi ako v dome vsak to ma ist do zeme, najlepsie zapichnut tyc do zeme, ako su bleskozvody, ci ani nie ?

fuha, kolko rozvadzacov, som ani nemyslel, ze treba zvlast rozvadzace robit, pri dverach co mam stary tak tam bude len elektromer, ten prepinac tarifov a hlavny istic ? Preco tam nemoze ist aj aspon pre prizemie isticie, chranice a tak ?

bleskozvod je teraz v stadiu ze len tak vysi, je v zemi cize snad nejake brutalne blesky teraz nie su, tak to chcem cim skor vyriesit nech nezamrzne zem, a toto mi vypocitali na cca 1000€ co mi pridu spravit, ale tak bleskozvod sa netyka elektriky teda by nemali byt nicim spojene ze ?

Antenny stoziar este, tam bude SAT+antena na wifi a mozno aj dve DVB-T anteny, stoziar je teraz isteny tiez bleskozvodom, je to ok ale tak ak nie tak to snad odbornici vyriesia co mi to pridu robit.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jan 2014, 23:51

V projekte by si mal mať všetko poriesene, ale máš sa na čo tešiť
0
Naposledy upravil/-a Merak v 06 Jan 2014, 09:52, upravené celkom 1 krát.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa jmalik93 » 06 Jan 2014, 00:04

Ememe napísal:aha, diky SFTP kabel vypada ozaj lepsie, sice aj utp kabel by mal odruseny ako tak, kedze ma krutene dvojice.
UTP kábel nieje vôbec odrušený. Kábel je odrušený vtedy ak má stienenie stupne stienenia internetových kábloch sú: CAT5 CAT6 a najvyšší je CAT7 ten sa používa pri rozvodoch v dome lebo je tienených všetkých 8 káblov a plus každý kábel zvlášť ak dáš UTP kábel do steny a budeš ho ťahať pri väčšom množstve elektro káblov na väčšie vzdialenosti tak ti to bude robiť riadnu šarapatu
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa pettter » 06 Jan 2014, 03:00

Chlapci, s tým UTP, FTP a dokonca SFTP to hóóóóóódne preháňate!!!

Je to totálna a zbytočná kravina, aby som si dával do bytu, či rodinného domu FTP a tobôž SFTP!!!
Môže mi niekto z Vás povedať, aké v rodinnom dome, či v byte očakávate rušenie? Teda okrem vysávača a stmievača na luster, či spínaného zdroja na nabíjačku mobilu? Ak by sme mali také doma rušenie, ktoré ovplyvní prenos v UTP, tak Vám garantujem, že si nepozriete TV a nepustíte rádio...

1 signál sa v UTP kábli šíri spôsobom, že je veľmi odolný externým rušeniam, je to dané twist-ovaním a jeho vlastnosťami. Zvukári dobre poznajú výhody symetrického prenosu mikrofónneho signálu... hoci tam nie je twist a ide o iné detaily.
2 v domácom prostredí prakticky nenájdete zdroj, ktorým by sa signál v UTP dal zarušiť (to bude teraz odozva... jéžiš si prečítam!!!)
3 tienenie FTP, či SFTP je potrebné dobre uzemniť, čím sa kabeláž náramne skomplikuje. Pretože UTP stačí ukončiť na nástenných plastových paneloch. FTP musíte ukončiť do tienených patch panelov, k patch panelu ťahať dobrú zem z rozvádzača... nestačí to pripojiť k PE, či PEN z najbližšej zásuvky. Ak tá zem nie je dobrá, či vôbec nie je, tienenie sa stáva skvelou anténou na príjem okolitého bordelu!!! Tým že tienenie indukuje bordel tak blízko k vodičom a nezvedie ho do zeme, intezita rušenia sa násobne zvýši... a predstavte si, že aj, či ani napriek tomuto stavu sa v prenose dát nič neudeje. Lebo ani takto zmrvené tienenie zosilňujúce rušenie nemá doma čo zavliecť do káblov tak, aby to rušilo dátové prenosy.
4 tienenie vám zem roznesie na koncové zariadenia (PC, dnes už aj TV, satelitné rcv, BR playery, externé HDD...), kde v prípade posunu nulového potenciálu napr z poruchy vyrovnávate tento potenciál tienením!!! Čo následne zavlečie do kabeláže ďaleko viac, ale hlavne násobky intenzity rušenia...
5 FTP a zvlášť SFTP sú káble o poznanie hrubšie a menej ohybné ako UTP. S ich ukladaním do potrubí sú násobne väčšie problémy ako z UTP, už len porušenie polomeru ohybu pri zaťahovaní, čomu sa v praxi nevyhnete, má za následok poškodenie tienenia a to u SFTP zvlášť!
6 na čo všetci zabúdajú, nájdite mi SOHO (small office, home office) aktívne prvky LAN v tienenom prevedení!!! Sa nahľadáte...

Čiže v konečnom dôsledku, ak zvolíte tienenú kabeláž, tak si vyrobíte len problém!!!

Postavil som N sietí a uložil 100ky km (áno stovky km) kabeláže, z toho min. 90% UTP, ktoré som následne meral a vystavoval merací protokol. A zo 100% zárukou Vám všetkým a hovorte si čo chcete hovorím, že tienená kabeláž Vám je doma úplne nahovno!!! Nehovorím o priemysle!!!

Sorry, budete mať pocit, že... nič viac a zaplatíte za to. Inak je to tienenie doma na hovno.

PS: a ešte ste nespomenuli Cat 6, či nebodaj Cat 7! Tak to je už za kravinu. Je totiž ten problém, že síce káble prenesú aj 30Gbps, ale na trhu nie sú, a v najbližej dobe nebudú koncové zariadenia pre bežné použitie, ktoré to spracujú. Nájdu sa, ale koľko stoja a načo sú mi doma? Možno provideri datových služieb... Ale strkať si domov tento marketingový ťah výrobcov káblov je úplný finančný a funkčný nezmysel!!! 1Gbps po Cat5E ide spoľahlivo a na doma je zbytočný. Váš internet sotva dosahuje 10ky Mbps a presúvanie 7GB filmu je aj pri 100Mbps sieti z PC na PC, či na HDD otázka chvíľky. A napdlo ma, má niekto z Vás vôbec Gb router, či switch???
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa elmara » 06 Jan 2014, 06:59

To Ememe :
líbí se mi, že to začínáš brát za správný konec, jen tak dál. Já bych tedy ještě zopakoval a něco doplnil :
v první řadě tedy projekt a potom si sežeň revizního technika, o kterém zjistíš dobré doporučení. No zkus se s ním domluvit, že tě "povede" během celé přestavby. Ty budeš pracovat a on koukat ( hlídat ). Vím, že to nebude jednoduchý, ale vybírej pozorně. Má to výhody v tom, že to bude levnější a ty si to vlastně uděláš sám, budeš z toho mít větší radost a ještě se něco přiučíš.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2014, 10:01

pettter napísal:Chlapci, s tým UTP, FTP a dokonca SFTP to hóóóóóódne preháňate!!!

Je to totálna a zbytočná kravina, aby som si dával do bytu, či rodinného domu FTP a tobôž SFTP!!!
Môže mi niekto z Vás povedať, aké v rodinnom dome, či v byte očakávate rušenie? Teda okrem vysávača a stmievača na luster, či spínaného zdroja na nabíjačku mobilu? Ak by sme mali také doma rušenie, ktoré ovplyvní prenos v UTP, tak Vám garantujem, že si nepozriete TV a nepustíte rádio...

1 signál sa v UTP kábli šíri spôsobom, že je veľmi odolný externým rušeniam, je to dané twist-ovaním a jeho vlastnosťami. Zvukári dobre poznajú výhody symetrického prenosu mikrofónneho signálu... hoci tam nie je twist a ide o iné detaily.
2 v domácom prostredí prakticky nenájdete zdroj, ktorým by sa signál v UTP dal zarušiť (to bude teraz odozva... jéžiš si prečítam!!!)
3 tienenie FTP, či SFTP je potrebné dobre uzemniť, čím sa kabeláž náramne skomplikuje. Pretože UTP stačí ukončiť na nástenných plastových paneloch. FTP musíte ukončiť do tienených patch panelov, k patch panelu ťahať dobrú zem z rozvádzača... nestačí to pripojiť k PE, či PEN z najbližšej zásuvky. Ak tá zem nie je dobrá, či vôbec nie je, tienenie sa stáva skvelou anténou na príjem okolitého bordelu!!! Tým že tienenie indukuje bordel tak blízko k vodičom a nezvedie ho do zeme, intezita rušenia sa násobne zvýši... a predstavte si, že aj, či ani napriek tomuto stavu sa v prenose dát nič neudeje. Lebo ani takto zmrvené tienenie zosilňujúce rušenie nemá doma čo zavliecť do káblov tak, aby to rušilo dátové prenosy.
4 tienenie vám zem roznesie na koncové zariadenia (PC, dnes už aj TV, satelitné rcv, BR playery, externé HDD...), kde v prípade posunu nulového potenciálu napr z poruchy vyrovnávate tento potenciál tienením!!! Čo následne zavlečie do kabeláže ďaleko viac, ale hlavne násobky intenzity rušenia...
5 FTP a zvlášť SFTP sú káble o poznanie hrubšie a menej ohybné ako UTP. S ich ukladaním do potrubí sú násobne väčšie problémy ako z UTP, už len porušenie polomeru ohybu pri zaťahovaní, čomu sa v praxi nevyhnete, má za následok poškodenie tienenia a to u SFTP zvlášť!
6 na čo všetci zabúdajú, nájdite mi SOHO (small office, home office) aktívne prvky LAN v tienenom prevedení!!! Sa nahľadáte...

Čiže v konečnom dôsledku, ak zvolíte tienenú kabeláž, tak si vyrobíte len problém!!!

Postavil som N sietí a uložil 100ky km (áno stovky km) kabeláže, z toho min. 90% UTP, ktoré som následne meral a vystavoval merací protokol. A zo 100% zárukou Vám všetkým a hovorte si čo chcete hovorím, že tienená kabeláž Vám je doma úplne nahovno!!! Nehovorím o priemysle!!!

Sorry, budete mať pocit, že... nič viac a zaplatíte za to. Inak je to tienenie doma na hovno.

PS: a ešte ste nespomenuli Cat 6, či nebodaj Cat 7! Tak to je už za kravinu. Je totiž ten problém, že síce káble prenesú aj 30Gbps, ale na trhu nie sú, a v najbližej dobe nebudú koncové zariadenia pre bežné použitie, ktoré to spracujú. Nájdu sa, ale koľko stoja a načo sú mi doma? Možno provideri datových služieb... Ale strkať si domov tento marketingový ťah výrobcov káblov je úplný finančný a funkčný nezmysel!!! 1Gbps po Cat5E ide spoľahlivo a na doma je zbytočný. Váš internet sotva dosahuje 10ky Mbps a presúvanie 7GB filmu je aj pri 100Mbps sieti z PC na PC, či na HDD otázka chvíľky. A napdlo ma, má niekto z Vás vôbec Gb router, či switch???

pettter: ide si to dávať do steny, a nie na 1,2 či 5 rokov, ale na celý život, a čo sa týka toho rušenia, nejde len o rušenie spotrebičmi, ale môže to mať rušené aj súbehom so silovými káblami, ak to bude mať s nimi spoločne ťahané, a cenovú rozdiel medzi UTP a FTP nie je až taký veľký
a CAT6 alebo CAT7 tu naozaj nik nespomínal

P.S.: firmu, ktorá robí štrukturovanú kabeláž z UTP káblov, naozaj nemusím, je to to isté, ako firma, ktorá na svetlá ťahala iba dvojvodičový kábel s N a L vodičmi, lebo PE nie je zapotreby, lebo luster je mimo dosah
čiže keď niečo robiť, tak nech to aj vyzerá
v jednom vlákne si sa navážal do ľudí, ako amatérsky robia, si prikladal aj fotky nejakého rozvádzača, a teraz tu prezentuješ, že robíš siete z UTP káblov, no si sa veľmi pekne odprezentoval aj ty, toto mi stačí, aby som pochopil, čo za šuflikanta si
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok