Elektrika komplet nova

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2014, 10:51

1 signál sa v UTP kábli šíri spôsobom, že je veľmi odolný externým rušeniam, je to dané twist-ovaním a jeho vlastnosťami. Zvukári dobre poznajú výhody symetrického prenosu mikrofónneho signálu... hoci tam nie je twist a ide o iné detaily.
velmi zaujimave porovnanie prudovej slucky a symetrickej linky, je to podobne ako lopata a dostihovy kon...
2 v domácom prostredí prakticky nenájdete zdroj, ktorým by sa signál v UTP dal zarušiť (to bude teraz odozva... jéžiš si prečítam!!!)
ked berem subeh so silovymi kablami v sucte 10m, co sa v rodinnom dome bezne moze stat a kludne aj viac, tak tu mame: vysavac, pracka, chladnicka, mixer, rozne spinane zdroje, v rd kludne cirkular...
3 tienenie FTP, či SFTP je potrebné dobre uzemniť, čím sa kabeláž náramne skomplikuje. Pretože UTP stačí ukončiť na nástenných plastových paneloch. FTP musíte ukončiť do tienených patch panelov, k patch panelu ťahať dobrú zem z rozvádzača... nestačí to pripojiť k PE, či PEN z najbližšej zásuvky. Ak tá zem nie je dobrá, či vôbec nie je, tienenie sa stáva skvelou anténou na príjem okolitého bordelu!!! Tým že tienenie indukuje bordel tak blízko k vodičom a nezvedie ho do zeme, intezita rušenia sa násobne zvýši... a predstavte si, že aj, či ani napriek tomuto stavu sa v prenose dát nič neudeje. Lebo ani takto zmrvené tienenie zosilňujúce rušenie nemá doma čo zavliecť do káblov tak, aby to rušilo dátové prenosy.
"dobra zem" WOW, to je vyraz, lebo ostatne veci netreba dobre zemnit :-). a pritom je to take lahke, staci zobrat z pen listy v RD alebo dajme tomu z HUS CY2,5 az CY4(6) podla vzdialenosti a pripojit na zemniace ocko 5e panela, no boze, to je roboty navyse
4 tienenie vám zem roznesie na koncové zariadenia (PC, dnes už aj TV, satelitné rcv, BR playery, externé HDD...), kde v prípade posunu nulového potenciálu napr z poruchy vyrovnávate tento potenciál tienením!!! Čo následne zavlečie do kabeláže ďaleko viac, ale hlavne násobky intenzity rušenia...
asi ti nic nehovoori system 1bodoveho zemnenia (v PP) ktori sa moze kludne pouzit a tym sa tento problem uplne odstrani
5 FTP a zvlášť SFTP sú káble o poznanie hrubšie a menej ohybné ako UTP. S ich ukladaním do potrubí sú násobne väčšie problémy ako z UTP, už len porušenie polomeru ohybu pri zaťahovaní, čomu sa v praxi nevyhnete, má za následok poškodenie tienenia a to u SFTP zvlášť!
medzi c5 a c5e je rozdiel v priemeri cca 1mm max a ked clovek nepouzije najlacnejsi kabel na trhu tak sa nemusi bat poskodenia tienenia. kable kt ja bezne pouzivam (cena cca 15c/m) znesu 10x zlomenie bez toho aby sa porusilo tienenie
6 na čo všetci zabúdajú, nájdite mi SOHO (small office, home office) aktívne prvky LAN v tienenom prevedení!!! Sa nahľadáte...
vsetky gbit prvky
A napdlo ma, má niekto z Vás vôbec Gb router, či switch???
v dnesnej dobe to vobec nie je zazrak. ked si chces pozriet full hd po sieti daleko sa zo 100mbit nepohnes. ja osobne mam celu siet postavenu na gbit prvkoch
Postavil som N sietí a uložil 100ky km (áno stovky km) kabeláže, z toho min. 90% UTP, ktoré som následne meral a vystavoval merací protokol. A zo 100% zárukou Vám všetkým a hovorte si čo chcete hovorím, že tienená kabeláž Vám je doma úplne nahovno!!! Nehovorím o priemysle!!!
povedz mi aku dosiahnes prenosovu rychlost na UTP kabli na dlzke 45m ktory je v subehu so silovymi kablami na 20m ktore su zatazene prudom dajme tomu 3A? myslim ze nad 65mbit sa nedostanes ani pri najlepsej voli.
btw, co su to 100vky km pri LAN sietach? Ked sme tahali siete na FIIT v BA tak sme tam nasiahli cez 1000km kabla, a to je iba jedna z mnohych budov ktore som robil. je pravda ze tam sme robili certifikovanu 10gbit siet, ale to je jedno...


No a teraz k veci. Ememe pokial mas len tieto elementarne znalosti, bude vazne lepsie ak ti tu nebudeme radit ako si to spravis sam lebo si este pri tom ublizis, alebo este horsie niekomu inemu. Zozen si niekoho kto ma dobre odporucanie, hoc bude trochu drahsi a nechaj si vypracovat projekt rekonstrukcie instalacie. Ked to bude hotove nech ti to naceni a potom sa mozte dohodnut ze nejake jednoduche prace si spravis sam alebo mu pomozes. Toto je podla mna ta spravna cesta pre teba.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Jan 2014, 11:20

Vážení nehádejme se na účet někoho jiného neboť práce šlechtí, peníze kazí charakter... :D
Stále se učím - i od Vás...

Vážený Ememe,
Ememe napísal:Velmi pekne Vas pozdravujem !
....
Ide o tento problem:
Komplet prerobenie elektriky, teda komplet vsetko nove v rodinnom dome s 1 poschodim + podrovie, pivnica, a este nieco aj vonku, taka terasa. Chcem spravit kompletnu novu elektroinstalaciu az od stlpa.
Vonku este mimo domu, stoji o cca 30m maly domcek ktory sa bude neskor prerabat,.....

Preco to chcem realizovat ja ?
Peniaze, nenormalnu sumu mi povedali viacery elektrikary co tu boli, lebo moje poziadavky boli ze vraj luxusne.
To je teda 5 000€ max. len na rodinny dom, ak by ostalo tak pojdem dalej na ten maly domcek a tak
Nakoniec to dam skontrolovat cele niekomu, za nieco....

Okrem elektriky chcem rozvod aj internetu,tv, ak by ostalo tak aj na nieco na zabezpecenie nieco male.

Takze kde zacat... dakujem za rady vopred
Není třeba děkovat nikomu, protože pokud přečteš všechy věty, zjistíš,že:
1. zde prezentované rady jsou zdarma, nejsou pro nikoho závazné,
2. sám jsi uznal své pracovní možnosti,
3.cena k uvedenému rozsahu stavby není podle mého názoru nijak přemrštěná, uvědomím-li si, že bys v ní měl být "klíč se zárukami" , t.j. projekt, bezchybná práce podle Tvých požadavků, výchozí revize, protože Ty jsi investor a zadavatel zároveň.
Dost hodně odborně dobrého Ti poradili třeba Merak i Spin.
Možná by stačilo jen dodat: normy bys měl znát, jsi osoba znalá §21 jak sám pravíš, stačí si je jen zaktualizovat - povinnost jednou za tři roky u nás, dozor nad pracemi odbornými si můžeš provádět průběžně sám. Pokud nebudeš stíhat, pak musíš opět někoho spolehlivého platit, navyšování ceny je časté zvláště u "lebo moje poziadavky boli ze vraj luxusne". Je vypínač za 2 i za 15 euro, stejně tak zásuvky. Kabely si sice natahneš zadarmo (ušetříš možná 100euro po odečtení Tvé pracovní doby), co třeba souběhy IT/TV/MN/NN , dokážeš vyřešit , abys nemusel přeplácet zaUTP+ trubkování/drážkování, přepěťovky nekoupíš za "děkuji" i s RP dle legislativy pro pojišťovnu v případě jediného blesku za x let, k tomu pospojování, uzemnění, záruku na provedené vlastní práce atd., atd. Dá se mluvit o dalších náležitostech, které je vhodné řešit a ani projektant ne vždy na ně pamatuje, natož Ty sám. Často je třeba řešit za pochodu v součinnosti s Tebou a doopravit k VR dokumentaci. Rozhodni se ale sám podle svobodné vůle.
PS už jen osobní zkušenost s posledním klientem = dobrým známým (dělá IT sítě - 500-800Kč/hod), navíc na doporučení: "budu mít kapilární vytápění ve všech místnostech (5-700Kč/m2)...., nechcete nějak moc za kompletní elektro (150.000Kč na klíč vč. materiálu a 5let záruku od převzetí od nás)...",bavorák za 1,5mega, domek bude bez st.projektu na patro s podkrovím pomocí ukrajinců(jen na povolení a ohlášení stavby), cca 180m2,dvě garáže,zahradní domek 80m2 se 4 RP+RE 2tarif+HDS+zemniče vč.bleskosvodů, 3 antény DVBT, satelit+8zás., vše podle současně platných norem ČSN/EN.......... .
Naše odpověď byla strohá:najdi si klidně někoho lacinějšího, my NEumíme kouzlit ...., záruky a doporučení dostals. :lol:
Práce neni každá stejně laciná ....
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Martinelektro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 18:33

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Martinelektro » 06 Jan 2014, 19:09

Dobry den,
chcel by som prispiet do diskusie mojimi skusenostami ako to robim ja.
Aj ked ma zakaznik projekt vzdy si sadnem so zakaznikom a prejdeme si projekt a popisujem mu prakticky co znamenaju jednotlive obvody projektu a v 80% pripadov si zakaznik uvedomi, ze by chcel ine zapojenie. V priklade je to, ze napriklad chce zapinat svetlo z viacerych miest oproti projektu, ale tiez aj meni umiestnenie vypinacov, lebo v praxi projektant navrhol na jedno miesto na stenu 16vypinacov aby sa dalo vsetko ovladat z jedneho miesta, ale v praxi len tazko najde na prvy krat ten ktory prave chce a tak som mu doporucil viacere nevrhy riesenia. atd...
Tiez si preberieme distribuciu TV/SAT, vratnika, kameru atd.
Po tomto spolocnom prebrati projektu sa az zacne realizacia.

Na datovu siet by som urcite pouzil min. FTP cat5. Zalezi aj na tom ako sa ta strukturovana kabelaz prevedie. To znamena ci sa dava do drazky v stene pod omietku, alebo ide v trubke, tak aby sa dal kabel za x rokov vymenit za nieco co bude zodpovedat aktualnej poziadavke a nebude treba narusat omietku a viacero inych rieseni je mozne urobit.
Je pravda, ze cim je vyssia kategoria datoveho kabla o to drahsie su koncove prvky.
Co sa tyka ceny zalezi ako efektivne dokaze elektrikar pracovat.
Ja mam uz u dodavatelov napriklad material za taku cenu, ze mozem dat zakaznikovi vyhodnu ponuku bez toho, aby som znizil kvalitu instalacie, tak ako sa to bezne robi, ze sa nakupuju menej kvalitne prvky.
Ja by som odhadoval tu cenu aj s materialom do 4000€ samozrejme to viem vyjadrit az po spolocnej konzultacii a definicii poziadaviek zakaznika. Tiez som, ale uz pre zakaznika robil iba optimalizaciu projektu el instalacie bez realizacie co je 200€.
Robil som uz x rodinnych domov a bytov na zaklade mojho overeneho postupu nemam ziadne negativne spätne väzby.
Samozrejmostou je zodpovednost za celu instalaciu a revizna sprava ako potvrdenie spravnosti instalacie.
Ak by ste chcel vediet viac napiste kludne na tuto adresu a poradim co budem vediet elektrosrozumom@gmail.com

Prajem pekny den
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2014, 19:27

Martinelektro:
môj prvý príspevok v tomto vlákne:

pred rokom som robil 4-izbový byt, a začni projektom a tým, kde chceš mať svetlá, zásuvky, vypínače, konkrétne spotrebiče, rozvádzač, jednoducho blbosti
0
Naposledy upravil/-a Merak v 06 Jan 2014, 20:19, upravené celkom 1 krát.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Jan 2014, 19:32

Vážený Martine,
jen drobnou technickou poznámku si neodpustím:
(...Na datovu siet by som urcite pouzil min. FTP cat5. Zalezi aj na tom ako sa ta strukturovana kabelaz prevedie. To znamena ci sa dava do drazky v stene pod omietku, alebo ide v trubke,....)
Nikdy bych toto podtržené provedení ani na žádost klienta nedělal - právě pro možnost změny v budoucnu třeba na optiku... Zásadně zatrubkovat všechny sítě MN - moje praxe. Nic se neušetří, jen moje pověst "práce kvapná" :)
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 06 Jan 2014, 21:08

diky za vsetky reakcie, napokon som sa rozhodol pre firmu co robi 20 rokov elektroinstalacie, sice su z madarska ale to mi nevadi, tu uz kopu domov robili aj som si cital referencie, aj vedla susedia co som spominal mali prave ich.
Robia aj bleskozvody, co je dalsia pre mna vyhoda.
S max. cenou komplet nemali problem, ze mi este ostane aj na ten maly domcek,garaz, a aj na zahradu.
Projekt sa navrhuje priamo na mieste mi povedali, pride najprv jeden z ich firmy, a priamo bere notebook a vsetko takmer naprojektuje na mieste, co sa da, presne ako to chcem ja, co sa mi paci ozaj.

Jo este, taka otazka v buducnosti mozno aj blizkej by som chcel cerpat energiu so solarnych panelov teda nejaka priprava nato aby bola, ci to treba do projektu dat alebo netreba riesit zatial ? Pozeral som i na ebay a celkom fajn ceny su dneska, cize potrebujem tie solarne panely, potom nejaky stabilizator kontroler ci ako sa to vola a este prevodnik DC/AC, a potom ako sa to zapaja dalej ? som pozeral, ze vraj su dva sposoby ze cerpat pre seba a dodovat do siete, co je lepsie, AKU nechcem, mozno tak na vyrovnanie nejaku mensiu kapacitu ale nic velke...

Martinelektro - ale i tak diky za tip :-)

Tento tyzden snad spravime ten projekt, a potom idem do zahranicia, a az ked sa vratim tak sa zacne instalacia.

Teraz ma vsak najviac trapi kupa auta, tu som pisal

http://svetelektro.com/Forum/auto-diese ... 33959.html

ale zial nikto neodpovedal, a na inom auto fore, mi vsetko mozne pisali, ze ani jedno z toho celeho vyplinulo, francuzske nechcem, korejske uz vobec,

Tak poradte, nieco spolahlive diesel, od roku cca 2005-6, nabehane nech nema viac ako +-200 000km, nieco take s cim spravim dalsich 100 000km s beznou udrzbou, viem ze to nie je lahke, aj to iste auto tej istej znacky,typu,vyroby s takym istym vsetkym takmer sa moze chovat inac. No ale nieco potrebujem, takze, na vyber ihned zobrat, a ktore sa mi pacia su to styri auta:

Toyota RAV4 - 2009 2.2D 180 000km
Toyota Avensis - 2009 2.0D 195 000km
Toyota Yaris 1.4D 2006 210 000km
Mazda 3 tusim 1.4D alebo aj tusim 2D 2006 220 000km
Audi A4 2004 alebo aj 2006, tusim 1.9D alebo 2.0D - 280 000km

Ceny su cca rovnake, su ihned k odberu, takze co si zobrat neviem, audi sa mi paci, ale ma vela nabehanych, zvacsa audi maju vzdy vela km oproti inym znackam, toyota yaris sikovne, s najnizsou spotrebou, mazda 3 dost podobne ako yaris. Avensis trosku vyssia cena, ale zase audi vypada lepsie, RAV4 masivne auto cena najvyssia, ale je to take mensie SUV, nieco medzi avensia a RAV4 by bolo asi naj, keby spravila toyota.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2014, 21:24

Solarne panely bez baterii nemaju velky vyznam. Myslim,z e ak investujes XY eur do panelov, tych par eur do baterii na skodu nebude. A zaiste, treba s tym pocitat uz pri navrhu elektriny. Predpokladam ze budes chciet len pre seba elektrinu (ostrovna prevadzka) , teda nebudes nic dodavat do siete. Koli cene a prakticnosti by som napriklad vobec neprifazovaval panely na siet, ale spravil samostate okruhy napriklad na svetlo v miestnostiach. Alebo nejake "zelene " zasuvky, na mensie spotrebice. Vsetko zalezi od vykonu panelov. Urcite ale mysli aj na to pri prerabke elektrointalacie. Da sa spravit aj automatika, ktora taha elektrinu z baterii a po vybiti napriklad tie svetla zacnu bezat na sietove napatie. setko ale chce planovat dopredu a mysliet na to uz pri terajsej prerabke. Naprikald sa moze osadit vacsi rozvadzac, do ktoreho v buducnosti vojde prislusenstvo na prapinanie okruhov atd. atd. moznosti je skoro nekonecne vela.
Ale plati prva poznamka o bateriach. Tie proste k solarnym panelom patria. Ake velke, to zalezi od vykonu fotovoltiky na streche. Vela krat je situacia, ze v lete je vonku slnecno a panely mozu nabijat. Vecer sa z nich svieti a podobne. Taktiez za dna ludia nie su az tak doma, su v praci, panel zatial nabija baterky a vecer mozes svietit.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Ememe
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 19:17

Re: Elektrika komplet nova

Príspevok od používateľa Ememe » 06 Jan 2014, 22:13

tak fajn tak to spomeniem, ze v buducnosti by som solarnu energiu pre seba chcel cerpat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok