5V signál -> +12V (pre LED)

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 26 Sep 2014, 13:52

Ahoj!

Pustil som sa do stavby CNC/3D tlačiarne. Driver pre krokové motory už mám z predchádzajúceho projektu (robené) a signálový vstup je riešený cez optoelektronické prevodníky LTV847 (pre ochranu) s prepojenými katódami diód. Pred LED sú odpory 2k2 (pôvodne počítané na 24V).

Problém je, že to teraz prerábam na ovládanie z arduino mega (signál 5V) a mám celkovo 15 tých diód.
Návrh bol vymeniť odpory za menšie (aby to zoplo arduino s 5V), no bojím sa, že by to arduino nevydržalo prúdovo. A ani sa mi do toho veľmi nechce, lebo sú tam tenké cestičky a zas ich prehrievať...

Plošák na ktorom bude arduino je napájaný z 12V zdroja (kvôli topnému telesu), tak mi napadlo spínať arduinom 12V a to by už mohli rozsvietiť diódy v optronoch.
Ak by boli prepojené anódy LED, tak nie je problém – použijem NPN tranzistory (invertovanie signálu nevadí – to upravím v programe), no v mojom zapojení si neviem rady.

Riešenie mi ponúkali
- použiť ULN2803, no to spína zas len zem a
- 74HC541, no to má max. napájanie 6V.
- Ja som myslel spojiť za sebou NPN a PNP, len neviem ako a ani ako spočítať odpory...

Ako sa dá zopínať arduionom elegantne +12V pre LED?

Veľmi pekne ďakujem!
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Sep 2014, 15:20

Myslíš takto?
Ale místo NPN/PNP by asi stačil jen optron (nevím, jaký proud chceš přes LED pustit).
Pokud je mi ale známo, z arduina můžeš brát proud až 40mA, takže pokud nechceš do ledek více proudu, stačí je připojit přes odpor přímo.
edit - nevím co to forum zase blbne, že nejde zobrazit ten obrázek..
Prílohy
5_12V.png
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 26 Sep 2014, 22:42

Tak nejako.
Našiel som http://playground.arduino.cc/Main/Ardui ... imitations . 40 mA na pin, no celkovo 200 mA (nechcem sa mi hľadať konkrétne porty v katalógu, lebo tam to je podelené ešte...)

Ic optrónu LTV847 je 5 V/4700 Ohm = 1 mA, na čo by mi podľa katalógu stačilo dať If už niečo okolo 2 mA, no tých 5 mA (12 V/2200 Ohm) je istota.

A arduino chcem zaťažovať čo najmenším prúdom, lebo ovládanie KM nie je jediná vec, čo obsluhuje.

Driver je zapojený podľa obr., riadenie som kreslil ja... Podľa tvojej schémy je pripojený R4 medzi B a E PNP, ja som ho dal na C NPN (len som sa nevedel pohnúť pri výpočte ich hodnôt). To tvoje vyzerá byť lepšie. A R2 tam musí byť, keďže je tranzistor ovládaný prúdom (a myslím, že arduino by malo dávať zem, alebo +5 V)?
edit: na nešlo to, už vyzera, že ide forum...
Prílohy
obr. pripojenie driver-a
obr. pripojenie driver-a
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 27 Sep 2014, 16:22

R4, R2 je tam len kvoli ruseniu, alebo to ma este nejaku inu fukciu?

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a DJ_Edo v 29 Sep 2014, 09:46, upravené celkom 1 krát.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 27 Sep 2014, 23:17

Ďakujem ti, že si sa ozval, zabudol som k tomu položiť otázku :-)
Otázka teda je, či je tá schéma OK?

A teraz k téme:
Ako na to pozerám, tak v mojom prípade je tam R4 na nič. Len ja som už trošku pomýlený z logických obvodov. Tam musí byť jednoznačne určené L, alebo H, teda R4 spĺňa funkciu pull down odporu. Myslím, že ak ho nezaspájkujem do DPS, nič sa nestane. Ďakujem ti za upozornenie, sám by som na to asi neprišiel a pri kreslení sa mi to zdalo takto logické.
R2 neviem, či som správne zapojil (lebo breta1 má jeho R4 len medzi B a E PNP tranzistora), no má slúžiť na to, aby som mal istotu, že ak nebude otvorený NPN, tak sa neotvorí ani PNP (teda sa dá povedať, že kvôli rušeniu). Aj keď je tranzistor ovládaný prúdom, tak sa zdá, že je tiež zbytočný. Je tam vlastne potrebný, alebo kde ho treba zapojiť?
Medzi B a E tranzistora NPN som už odpor nedával, lebo predpokladám, že arduino dáva jednoznačne L, alebo H hodnotu, teda mi to prišlo zbytočné.

Tak nejak šli moje myšlienkové pochody, no s elektronikou som už dávnejšie nepracoval a nie som si istý, či sú správne. Preto som sa na to tu opýtal. Čo ešte neviem, akú hodnotu odporov tam dať? Možno najlepšie by bolo dať tam nejaký IO (čo by možno zjednodušilo návrh DPS), no neviem aký.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 28 Sep 2014, 06:54

CMOS4504
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Sep 2014, 11:12

Ďalší možný variant
Alternatíva1
Alternatíva1
5_12Vmod1.png (2.94 KiB) 1434 zobrazení
Alternatíva 2
Alternatíva 2
5_12Vmod2.png (2.75 KiB) 1435 zobrazení
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: 5V signál -> +12V (pre LED)

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 14 Okt 2014, 23:08

Keď som videl integráč od Zdena, tak som ho mal chuť objať, len mám problém, že tie vývody nie sú podľa mojej predstavy. Tým by sa mi plošák nezjednodušil.

Stefan: Super nápad, len v mojom prípade mám predradný odpor na druhej doske, ako ovládanie -> veeeľmi ťažko realizovateľné.

Ešte mi napadla bláznivá myšlienka dať + arduina na +12 V a GND arduina stabilizovať 7905. Rozdiel potenciálov bude 5 V a keď arduino dá H, tak PNP by mohol zostať spoľahlivo zatvorený a keď L, tak by mi ho mohlo otvoriť...

No rád by som sa vrátil k myšlienke výpočtu hodnôt rezistorov.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok