ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa Hano » 01 Apr 2015, 22:24

Blba otazka viem ale vedel by mi niekto vysvetlit co to je vyznacene po ten doske zltou farbou? Myslim ze su to tie prudove slucky alebo nieco pod. a ma to nieco s EMC, zaujmalo by ma naco to je vlastne dobre a ako dospel k tomu ze to prave takto vyznacil alebo podla coho sa to da zistit, vyznacit.
Dakujem
Prílohy
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa regree » 02 Apr 2015, 13:26

Vedel by mi niekto poradit ako mam nakalibrovat ESR meter? Ide o to, ze mam 2 (Jingyan MESR-100 a ten LC/ESR tester, kde je atmega a mera to diody, kondiky, odpory, tranzistory atd). Ked pripojim na obidva ten isty 680uF 25V Rubycon kondenzator tak MESR-100 namera 0.06R a LC/ESR namera 0.18R. Ktory teda mera presnejsie? Niekto by mohol poradit, aby som ku obidvom pripojil trebars 1R rezistor 0,5% lenze problem je v tom, ze LC/ESR tester ho rozpozna ako rezistor a mera na nom iba odpor (a to inak ako na kondenzatore ESR), cize toto mi nepomoze. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2584
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa miroja » 02 Apr 2015, 14:48

Ako pripajas kondiky k merakom? Priamo na svorky, ci pomocou vodicov?
0

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa regree » 02 Apr 2015, 16:15

Na ten LC/ESR meter to pripajam priamo na svorky, lebo nema vodice a na ten MESR-100 mozem aj aj. Ked pripajam cez vodice, tak najprv vynulujem ich odpor, lebo je tam CAL tlacitko.
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa stanleyv » 02 Apr 2015, 21:01

A ten LC/ESR tester si kalibroval?
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa Harchom23 » 02 Apr 2015, 21:25

merajú pri rovnakej f? to môže robiť odchylku....
0

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa regree » 02 Apr 2015, 22:06

Ano obidva by mali merat pri 100kHz, ten MESR-100 som meral a mal presne 100,1 kHz, ale ten LC/ESR meter sa neda merat, kedze az po pripojeni suciastky vyhodnoti co to je a ako to bude merat.
0

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa gugu55 » 02 Apr 2015, 22:26

Mám router Evolve WR353ND ktorý ma v sebe 2x5dBi. Bývam v dome a signál mi neprechádza na poschodie. Chcem sa opýtať, že ak by som pripojil medzi router a anténu takú tú "predlžovačku" napr dĺžky 3m zmenili by sa parametre? tým myslím či by mi to mohlo poškodiť router. prípadne ak by som použil "rozbočku" aby som povodnu anténu nechal v routri a ďalšiu dal na tú "predlžovačku"?
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa Harchom23 » 02 Apr 2015, 22:33

má niekto skúsenosti s interface gitara=>USB pod linuxom?
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 03 Apr 2015, 03:57

gugu55 napísal:Mám router Evolve WR353ND ktorý ma v sebe 2x5dBi. Bývam v dome a signál mi neprechádza na poschodie. Chcem sa opýtať, že ak by som pripojil medzi router a anténu takú tú "predlžovačku" napr dĺžky 3m zmenili by sa parametre? tým myslím či by mi to mohlo poškodiť router. prípadne ak by som použil "rozbočku" aby som povodnu anténu nechal v routri a ďalšiu dal na tú "predlžovačku"?
Skusal si anteny otocit do vodorovnej polohy ? Vyzaruju v tvare leziacej osmicky, skus otocit, uvidis.

Rozbocku asi nie, ale mozno by stacilo dat jednu externu antenu s 3m kablom na poschodie. Zozenies aj predlzovak, ale na tom budes mat tak 1-2dB straty, takze antenku vacsiu.

Co tam mate za steny a podlahu ? Metrovy beton ? Ved v panelakoch zo zelezobetonu neni problem ani cez 3 steny.
Od oka to je cca tak ze dosah cca 50 metrov, a kazdou stenenou si to vydel dvoma.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Apr 2015, 09:33

Tvoje vypocty su OK pre kazdy NORMALNY router, toto je Evolve ;)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
gugu55
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Stakčín
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa gugu55 » 03 Apr 2015, 14:25

Too j0hnyPP:

antény som skúšal točiť všelijako no bez výsledku.

Vďaka za riešenie čapsnem tam 10dBi anténu na ten predlžovák a dúfam že to pôjde.

Dom je podľa tzv. "komunistických predpisov" postavený takže mám problém aby mi signál prešiel cez podlahu do pivnice v ktorej mám dielňu (dielňa je priamo pod izbou s routrom). Tam mam natiahnutý kábel :D a tak ako poznamenal alidedko toto je evolve keď signál prejde cez jednu stenu už mám iba 2 čiarky signálu na notebooku.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Apr 2015, 14:56

Ono zisk anteny je jedna vec, vyziareny vykon RF karty je druha vec a tretia vec je vykon vyziareny zo zariadenia, plus zisk jeho anteny ... Cela veda :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Apr 2015, 15:09

Hano napísal:Blba otazka viem ale vedel by mi niekto vysvetlit co to je vyznacene po ten doske zltou farbou? Myslim ze su to tie prudove slucky alebo nieco pod. a ma to nieco s EMC, zaujmalo by ma naco to je vlastne dobre a ako dospel k tomu ze to prave takto vyznacil alebo podla coho sa to da zistit, vyznacit.
Dakujem

Myslím, že Tvoja otázka nie je ani zďaleka blbá, elektromagnetická kompatibilita (EMC) je dnes veľmi dôležitá otázka pri riešení aj bežných zapojení, nakoľko sa v sieti často vyskytujú prístroje, ktoré pracujú v spínanom režime a vytvárajú tak rušenie. Akurát mám dojem, že tejto časti sa tuna na fóre venuje len málo ľudí. Ja by som to chcel preštudovať a naučiť sa počítať aspoň základné veci, no nenašiel som vhodnú literatúru.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa iqlogic » 03 Apr 2015, 16:28

Poraďte, prosím Vás, nejaké multifunkčné zariadenie na kvalitný "toner transfer" do 150 € :)
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa dxr » 03 Apr 2015, 16:35

Nekupuj si multifunkcne ak tam nieco pripalis na nejakom pokuse s papierom prides o 3 v jednom :)
ja mam multifunkcnu atramentku a laser na fotocestu a texty. je to lepsia cesta inak lacno ta vyjdu
bazosove HP LaserJetky s ich origo tonerom ako multifunkcne zariadenie. A hlavne mas vela ludi
co ti potvrdia ze stym modelom a ich tonerom sa daju dosiahnut dobre vysledky - opakovane.

Kedze tie male modely su toner a valec v jednom puzdre mas defakto novu tlaciaren
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa iqlogic » 03 Apr 2015, 16:41

Ono mi ide práve o tú "multifunkciu", zariadenie nebudem využívať doma len ja, ale aj ďalší členovia rodiny, ktorí potrebujú práve kopírku :)
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa dxr » 03 Apr 2015, 17:03

Ja ta rozumiem - teraz si poloz otazku ze ci na kutenie nieje lepsie mat v skrini overenu starsiu a skoro zadarmo
laserovku ako ladit proces na novej a ked ju pokazis budu ti domaci nadavat ze si nemaju kde skopirovat papierik.
Ale ok som ticho mozno ti poradia dobry stroj a ja ho potom aspon pridam do zoznamu tlaciarni vo vlakne
Aka tlaciaren
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 03 Apr 2015, 17:12

gugu55 napísal:Too j0hnyPP:
...Vďaka za riešenie čapsnem tam 10dBi anténu na ten predlžovák a dúfam že to pôjde.
Dom je podľa tzv. "komunistických predpisov" postavený takže mám problém aby mi signál prešiel cez podlahu do pivnice v ktorej mám dielňu (dielňa je priamo pod izbou s routrom). Tam mam natiahnutý kábel :D a tak ako poznamenal alidedko toto je evolve keď signál prejde cez jednu stenu už mám iba 2 čiarky signálu na notebooku...
Si to premysli, ak chces samotny kabel + antenu bez kabla, to mas 20€ za 2 komponenty. Antenka s kablom vyjde lacnejsie. napr.: http://www.qcomp.sk/shopping/product_de ... dp=mMT4221 co je asi top cena/vykon na trhu
Alebo prdnut do routra rovno 10dB+ prut, len pozor aby si neurval konektor v routri, predsalen je to pol metrova paka.
A este jedna moznost je kupit normalny router :D Trebars nejaky Dlink.
Neviem ako sa bude ten evolve chovat s 1antenou niekde prec, ale za pokus to stoji.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 9

Príspevok od používateľa iqlogic » 03 Apr 2015, 17:20

DXR: Môžeš mi, prosím ťa, hodiť aj odkaz na tú tému? :) Možno by som sa konečne pustil aj do tej fotocesty. A neviem prečo by som ju mal pokaziť. Keď odíde jedno z "kurvítok", tak sa tá tlačiareň pokazí či už budem na nej tlačiť ja alebo ostatné domáce osadenstvo. A keď už sa to pokazí, tak to pôjde do reklamácie a po záruke na poistku a vec je vybavená :mrgreen:
0

Zamknuté