ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Jún 2018, 21:18

Da sa pajkovať, cez positiv som bežne pajkoval.
Len treba vedieť pajkovať.

Musis to viac prehriať.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Jún 2018, 21:29

Prepáč, ale spájkovanie je o tom, ako čo najmenej všetko prehriať... Zase táraš drísty. Spoje musia byť dokonale čisté, aby cín priľnul v čo najkratšom čase. mrdať to tam pri 450 stupňoch polhodinu je veru galiba.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Najgel » 14 Jún 2018, 21:32

Boraicho vzdy pobavi :D
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Jún 2018, 22:07

nie, nemá tam byť 450€ , ale ak tam nebude ani tých 300C neprehreja sa to a nezaleje sa to cinom.

Hovori vám niečo thermalpad? Drakush vysvetli mi čo je a načo to je a hlavne PREČO sa používa thermal pad. a hned sa ukaže kto zo seba robi vola.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Jún 2018, 22:46

Nevedel som, že jednotkou teploty je euro.
Thermal pad je teplovodivá podložka, používa sa na odvod tepla... To však na princípe spájkovania nič nemení. Stále musíš mať plochy dokonale čisté, inak to nebude zaletované, ale dogrcané a môžeš sa trebárs postaviť na hlavu a dať si na nohy thermal pad. Čistý spoj zletuješ bez použitia vysokej teploty, aj pri 300€, schválne, pri akej mene sa taví cín? Základom je dostať toto teplo na cín aj cínované plochy.

Neviem, prečo si stále myslíš, že tie Tvoje redneck postupy sú správne... To, že to tak spravíš je jedna vec, ale to, či to spravíš dobre, je vec druhá a o tej často nemáš ani šajnu, tak nerob zo seba klauna s thermal padmi.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa oravan » 14 Jún 2018, 22:58

Rád by som sa k veci vyjadril ako aj k tej teplote ale ostanem ako vždy za idiota tak som ticho ale len na skok letovať sa da aj tak aj tak myslím teplotu držím palce aby ste sa dohodli
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Jún 2018, 23:01

Když jsem pájel např.smaltované lanka(menší pr, pro laděné obvody -tak jsem použil Acylpirin,no strašně to smrdělo,výsledek jak jsem potřeboval (no to už je dávno proto ani Acylpirin nekoupíš ) :(
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 15 Jún 2018, 06:49

Len v skratke, ešte sa mi nestalo, že by som pri 300°C niečo nezletoval. To je teplota tak akurát, niekedy aj menej ako 300°C stačí. Ako vraví Drakoush pokiaľ to je dobre očistené, a kydneš tam trocha toho tavidla tak sa ti to musí hneď chytiť. Samozrejme keď niekto letuje cez všelijaké laky, cez fix lebo sa mu to nechce utrieť liehom tak sa nieje čo diviť. Aj keď niektorý výrobcovia to potierajú lakom cez ktorý sa nedá poriadne prejsť asi žiadnou teplotou normálne. To sa však netýka home made dosiek :wink:
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Mego » 15 Jún 2018, 07:09

No vsak, ale ja som nevedel, ze to je dajaky lak. Zotrel som to a pajkuje teraz paradne. Problem je, ze som odtrhol das 7 koliesok, takze mozem robit novy plosak. Ciganska robota. Keby to dakde aspon napisali, ze to je fotolak, ci jak sa to vola, tak by mi doslo, ze preco to nejde. Ale oni NE!
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Jún 2018, 08:06

Navrhujem vytvoriť nový rank - ako je moderátor, power user, sponzor, tak by bol nový - svetelektro bavič.
Boraicho a Mego, vždy nás tak pobavíte :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Mego » 15 Jún 2018, 08:30

Pre mna by sa skor hodilo svetelektro luzer :-D ale to nic, vsak ja sa naucim
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Jún 2018, 09:33

Trpezlivost ruze prinasa :potlesk: :potlesk: :potlesk:

PS: ak mi posles tu dosku, vyrobim ti podla starej novu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Jún 2018, 09:41

Hopikmajho áno, 300C stači ale kedy si som robil pajkovača v dubnici v jednej večšej firme, nespomeniem si ako sa vola, tam sa bežne pajkovalo a to bolo predpisane zakaznikom tak to bolo 320C to že sa cin tavi pri menej je pekne, ked pajkuješ s nejakymi zliatinami tak aj menej, ak pajkuješ čokoladou tak sa to taví aj pri 30C. čiže nebavme sa tu o bode topenia cinu.

Najdoležitejšie je bohužiaľ už mi to tu nemá kto potvrdiť lebo na fore ostali len ******, miesto je doležite prehriať opakujem prehriať a pišem že nie 450C to napisal drakush nie JA , prehriať na teplotu cca 320°C+-
spájkovanie je o tom, ako čo najmenej všetko prehriať
ak ten spoj neprehreješ na 320C ako ten cín priľne na spajkovane miesto? nijako, jasne ak pajkuješ drotik 0,3 ten sa na menovanú teplotu nahreje takmer okamžite ale ak by si pajkoval drot 2,5 tak vtedy tú pajkovačku MUSÍŠ podržať DLHŠIE takisto ak maš plošak kde maš veľke medene plochy a nemáš tam THERMALPADY (nie podložky na kolena) tak teplo je odvádzane preč a musíš opeť DLHŠIE ten spoj nahrievať.

! Príspevok upravený pre urážky a vulgarizmy.Viď poučenie nižšie, upravil: 15.6.2018 mirosne !
Prílohy
themr11y1y1y1.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

cthulhu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 442
Dátum registrácie: 18 Máj 2015, 12:51

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa cthulhu » 15 Jún 2018, 10:09

boraicho - topí sa ĽAD, cín sa TAVÍ.
To len tak na okraj.

Mimochodom, tí ľudia neodišli kvôli Drakoushovi, ale skôr kvôli takým ako ty.
Ktorí si za každú cenu melú svoje a aj napriek snahe poradiť ste si každy natvrdo robili po svojom. A keď už nemajú argumenty, zvolia invektívy (presne, ako si to predomnou napísal ty).
Ak bolo niekomu poradené, že to robí zle, tak ste ich nakoniec poslali "dopéčka" s tým, že si to spravíte po svojom a všetky rady čo dostali sú zlé.
Takže sa ani nedivím, že väčšina poodchádzala alebo zvolila metódu "mŕtveho brouka". Veď načo radiť, ak o to nemáte záujem.

A čo sa týka thermal padu, máte pravdu obaja. Jedna možnosť je pad na DPS s "nožičkami" do rozliatej zeme, druhá je nesilikónová "podložka" slúžiaca na prenos tepla z IC na chladič.

Predstav si, že všetky svoje výtvory som pájkoval teplotou do 250°C olovnatým cínom na doma robenú DPS, ktorá bola predtým očistená a na nej bola nanesená vrstva kalafuny s liehom, alebo postriekaná FLUX-om.
A neuveríš, všetky výtvory dodnes fungujú :-D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Jún 2018, 11:03

Myslím si, že se někteří naváží do "boraicho" neprávem. Možná to někdy popsal trochu nepřesně, ale vím, o co mu jde.
Prohřát přívod součástky není problém, problém je někdy prohřát místo, kam součástku pájím/odpájím (její PAD).
Kdo např. někdy vyměňoval elyty na základní desce (MB), někdy ani jedna pájka nestačí, kolikrát je třeba 4 ruce a dvě pájky a prohřívat třeba 5s. Kdysi jsem ve velkém vyměňoval součástky na deskách sálového počítače EC1045, desky byly desetivrstvé a rád bych viděl někoho s ruční páječkou nastavenou na 250 jak to vyměňuje, to prostě ani kouzelník nedokáže.

A prosím, na urážky a nadávky přece toto forum neslouží...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Jún 2018, 11:22

Pointa na začiatku bola ale úplne inde a neviem, prečo ste od nej odišli a začali tu o thermal padoch a iných volovinách.
Na začiatku bolo tvrdenie:
boraicho napísal:Da sa pajkovať, cez positiv som bežne pajkoval.
Len treba vedieť pajkovať.

Musis to viac prehriať.
Z tohoto tvrdenia vyplýva, že boraicha nezaujímajú chemické reakcie, on to proste cez vysokú teplotu "narve" aj skrze fotocitlivú vrstvu. Výsledkom je teda ogrcaná gulička cínu. Prečo? Lebo ani poriadne prehriatie nestačí na to, aby sa spájané vrstvy očistili dostatočne a aby sa tam materiál priľnul. Všetky tie kecy okolo thermal padoch a prehriatí miest boli úplne zbytočné a zase ideme kecať o 10 vrstvových doskách, keď problém bol zjavný pri jednovrstvovej doske domácej výroby... Taká debata stojí potom ozaj za hovno, pretože si prispôsobíte okolnosti tak, aby vám pasovali.

Tak aby sme sa vrátili na začiatok debaty, reagujem ešte raz, že boraichove tvrdenie v citácii tohoto príspevku je nepravdivé - sú to drísty, pretože základom správneho cínového spoja je dostať teplo, kam treba a za podmienok, že spájané plochy sú zbavené nečistôt, mastnôt a iných prvkov, ktoré bránia priľantiu cínu na povrch. Ešte raz - dostať teplo, kam treba. Nie páchať tam harakiri trafopájkou po dobu, kým cín úplne degraduje. Keď je povrch čistý a pripravený, potom sa tam cín sám rozleje. Cez masky a fotocitlivé vrstvy sa NELETUJE.

Boraicho, Ty sa zdrž invektív, pretože budeš upozornený. Navážaš sa príliš často do ľudí, ktorý nesúhlasia s Tvojimi drístami. Keby si bol chlap, tak uznáš, že si napísal kravinu. (Alebo si to neuvedomuješ a to je horšie).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa amater63 » 15 Jún 2018, 12:47

breta1 napísal:Myslím si, že se někteří naváží do "boraicho" neprávem. Možná to někdy popsal trochu nepřesně, ale vím, o co mu jde.
Prohřát přívod součástky není problém, problém je někdy prohřát místo, kam součástku pájím/odpájím (její PAD).
Kdo např. někdy vyměňoval elyty na základní desce (MB), někdy ani jedna pájka nestačí, kolikrát je třeba 4 ruce a dvě pájky a prohřívat třeba 5s. Kdysi jsem ve velkém vyměňoval součástky na deskách sálového počítače EC1045, desky byly desetivrstvé a rád bych viděl někoho s ruční páječkou nastavenou na 250 jak to vyměňuje, to prostě ani kouzelník nedokáže.

A prosím, na urážky a nadávky přece toto forum neslouží...
Plně souhlasím,i když se někdo-utne.-Boraicho- dělá věci co jiní ne,myšleno co ho baví a tam je -některé konstrukce jsem viděl tak proto.Osobně si ho vážím.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa medved » 15 Jún 2018, 13:41

My v práci sme bežne spájkovali komplet SMD dosky na 320-340C. Tuším nikto na 300C nešiel ani a nikdy nebol s týmto žiadny problém. Ak sa zalievali cínom veľké plochy tak tam sa šlo bežne na 400-450C a nič sa nespálilo, no šlo tam fakt veľa cínu + medene malé pliešky na DPS pre výkonovú časť. Celé DPS výhradne olovnatým cínom, žiadne bezolovo nikde. Niekto tu spomínal až 250C, no to som ešte ani neskúšal takto nízko... doma bežne 300-330 na bežné DPS..
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Jún 2018, 14:38

cthulhu napísal:boraicho - topí sa ĽAD, cín sa TAVÍ.
To len tak na okraj.

Predstav si, že všetky svoje výtvory som pájkoval teplotou do 250°C olovnatým cínom na doma robenú DPS, ktorá bola predtým očistená a na nej bola nanesená vrstva kalafuny s liehom, alebo postriekaná FLUX-om.
A neuveríš, všetky výtvory dodnes fungujú :-D
presne toto slovičkarenie, tavi topi, ja som o teplote nikde nič NEPISAL ukažte kde? ja som pisal že miesto ktore sa pajkuje sa musi dostatočne prehriať na teplotu tavenia cinu , nestači roztaviť cin treba aby aj pajkovne miesto bolo dostatočne nahriate ak mam na pajke 300 ale plošak nahrejem na 220C ten cin sa neprichyti, ale strkajte sa drakushovi do dupy len preto že ma mudre reči a skutek utek.

breta vie o čom hovorim medved a ostatný si spravte súťaž "Napajkovať sučiastky na DPS čo najnižšou teplotou"

drakush stale čakam aby si mi vysvetll ten thermal pad na plošaku ...


! Boraicho,kľud,nikto ti tu nenadáva,tak ani ty nenadávaj.Ak by si náhodou hľadal tvoj zmiznutý príspevok,tak bol upravený pre vulgarizmy a urážanie.Viď pravidlo " 5 ) Je zakázané používať vulgárne slová na fóre, urážať, vytvárať konflikty medzi užívateľmi tohto fóra a podobne. Ďalej je zakázané zverejňovať obrázky nevhodné pre deti alebo porušujúce zákony SR/CR.
Príspevok bude automaticky vymazaný! Trestanie ako v prvom bode." Poprosím,aby si uvedené pravidlo dodržiaval,ako všetci ostatní. upravil: 15.6.2018 mirosne !
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Príspevok od používateľa medved » 15 Jún 2018, 15:26

boraicho ja tiež viem čo myslíš, naspájkoval som sa tiež dosť nielen doma, ale aj v dvoch prácach.. koľko krát som si aj pri SMD zvyšoval teplotu na 330C aj 340C keďže spájkovali sa prototypové série, veľká DPS, pokkt súčiastok a nikto sa tam nebude srať nahrievať plôšky DPS pre pekné rozliatie cínu pri malej teplote.. procaky podobne.. dokonca žiadne pasty a somariny, iba olovnatý cín a odsávací pásik, nič viac na procaky.. DPS buď z linky s maskou alebo na firme leptana v chloride a v pohode. Ale žeby som dával čo najnižšiu možnú teplotu a tak pájkoval súčiastky tak nato by som nemal nervy.. a držať tam hrot kým prehrejem aj DPS žeby sa rozlial cín..
0

Zamknuté