relé 40-220VAC

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa kachnak » 28 Júl 2020, 19:01

Ahojte mam smart wifi vypinac s funkciou stmievania. premeral som ho a vo vypnutom stave bez zataze ukazuje 20VAC a ked ho zapnem tak na svietivosti 1% ukazuje okolo 40VAC a na 100% okolo 220VAC. zatial som k nemu este nemal pripojenu led diodu. Chcel by som mat ten vypinac v garazi a aby vo vypnutom stave stropne LED bodove reagovali na pohybovy senzor. V zapnutom stave vypinaca bude ignorovat pohybovy senzor a budu LED zapnute stale. Ma napadlo to vyriesit nejakym rele, ale neviem nikde najst rele, ktore by reagovalo od 40VAC do 220VAC. Neviete o niecom takom? dakujem
rele.png
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Júl 2020, 19:25

Relátko s takým rozsahom pracovných napätí jednoducho nemôže existovať !

Tak si pomôž. Kúp 48 V DC relátko, AC napätie 40 V až 220 V usmerni, trochu vyfiltruj a zapoj ho cez zdroj prúdu, ktorý znesie tých cca až 300 V a pustí presne potrebný prúd cievky, (treba nastaviť hodnotou odporu v emitore). Nakoľko ten prúd cievky bude do 10 mA, tak to bude kúriť tak do 3 W.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 40

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 28 Júl 2020, 23:03

kachnak - Keďže cena nebola povedaná :lol: tak tu máš jeden príklad :

https://www.tme.eu/sk/details/rm1a23a25 ... o-gavazzi/

Dolfi - dá sa nájsť , len nepovedal koľko do toho chce investovať - tým pádom sa môže stať že iba to "špeciálne" relé ho vyjde viac peňazí ako stmievač + pohybový senzor ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Júl 2020, 01:48

kachnak napísal:... vypinac s funkciou stmievania.... ked ho zapnem tak na svietivosti 1% ukazuje okolo 40VAC...
Predtým by trebalo zistiť, či pri tom nastavení svietivosti 1% a usmernení s malou filtráciou 10uF bude vládať dodať potrebných okolo 10mA pre zopnutie relé. Prípadne zmerať aj veľkosť tohto usmerneného napätia so záťažou (relé).
0

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa veduci » 29 Júl 2020, 06:37

Ahoj,
nekomplikuj si život.
Daj relé na vystúp z pohybového senzora a buď tam pusti stálu fázu alebo ten zregulovaný signál.
Prílohy
svetelektro.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 40

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 29 Júl 2020, 07:00

0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa Daevid » 29 Júl 2020, 07:24

veduci napísal:Ahoj,
nekomplikuj si život.
Daj relé na vystúp z pohybového senzora a buď tam pusti stálu fázu alebo ten zregulovaný signál.
A vždy keď pohybový senzor zaznamená nejaký pohyb, tak mu prepne zregulované osvetlenie na 100% a po chvíľke zas prepne na zníženú svietivosť. Čiže keď tam bude pracovať, tak mu bude osvetlenie neustále preblikávať....
0

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa veduci » 29 Júl 2020, 08:19

Daevid napísal: A vždy keď pohybový senzor zaznamená nejaký pohyb, tak mu prepne zregulované osvetlenie na 100% a po chvíľke zas prepne na zníženú svietivosť. Čiže keď tam bude pracovať, tak mu bude osvetlenie neustále preblikávať....
nie celkom
na pohybaku sa dá nastaviť pri akej intenzite osvetlenia ma reagovať takže je to len o správnom nastavení
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Júl 2020, 11:24

Dolfi napísal:Relátko s takým rozsahom pracovných napätí jednoducho nemôže existovať !
Tak beriem späť ! Myslel som klasiku. To elektronické relátko je v princípe asi čosi podobné.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Júl 2020, 14:02

1. SSR - odpadlo by zopár súčiastok v zapojení prúdového zdroja, ktorý navrhol Dolfi, ale tá cena 35€ za SSR to asi nepodporí.

2. Aby sa pri zapnutí pohybového spínača nezapol plný jas žiarovky: Za pohybový spínač zapojiť relé 220V AC. Kontaktom relé premostiť sieťový spínač v regulátore osvetlenia - ak to konštrukcia regulátora dovoľuje a je v ňom mechanický spínač.

3. Problémom zostáva celková logika ovládania. Ak sa pri vstúpení do garáže automaticky zapne svetlo pohybovým senzorom, ľahko sa zabudne, že treba aj ručne zapnúť osvetlenie. Tak sa môže stať, že až keď budeš napr. v montážnej jame alebo niekde zastrčený, kde na teba pohybový senzor nevidí, svetlo sa vypne. Podobne pri odchode z garáže, vypneš svetlo, ale pohybový senzor svieti ďalej. A ty nevieš, či je svetlo vypnuté alebo nie (riešiť doplnkovou indikáciou?).

4. Ešte jeden nápad: Na pohybový senzor zapojiť nejaké slabšie pomocné svetlo (stačí jedna slabá žiarovka), aby si vedel a nezabudol zapnúť spínač regulátora hlavného osvetlenia. Senzorom snímať len vchod a cestu k vypínaču. Pri odchode z garáže automaticky vypínaš hlavný spínač osvetlenia (ak chceš zhasnúť). Bonusom je, že po vypnutí hlavného osvetlenia ti svieti pomocné svetlo, kým nevyjdeš z garáže.
Pozn.: Existuje aj LED žiarovka so zabudovaným pohybovým senzorom. Stačilo by ju zapojiť nastálo tak, aby osvetľovala cestu od vchodu garáže po spínač osvetlenia.
0

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa kachnak » 03 Jan 2021, 23:41

ahojte tak som sa po dlhsej dobe dostal k tomu relatku na aliexprese ho maju za cca 15€ s postou.
len maju tam dva typy delay on a delay off, a vobec netusim ktore potrebujem ja.
je to nejake casove rele ale da sa na nom nastavit okrem casu aj hodnota on alebo off.
https://www.aliexpress.com/item/32878348627.html
prikladam aj datasheet toho rele:
grt8.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: relé 40-220VAC

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Jan 2021, 23:48

Tebe to je jedno, keďže funkciu časovania nevyužiješ.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok