ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 14 Okt 2020, 10:02

Tá prívodka je podla mňa zbytočná, lebo aj tak by som tam musel dať redukciu na klasickú zásuvku kedže prívod by bol bubnový predlžovák.

Na 16A istič 2,5lka to viem, len som nevedel či to platí aj pre lanko, či sa tam tie priemery nenavišujú. Budem to robiť ako 3-fázový rozvod s tým že pred ističom spojím všetky fázy do jednej. Bude to tak pripravené dobudúcna. Teraz ma napadlo či s tým nebude mať 3-fázový istič problém?

Bude to po povrchu, kedže je to drevostavba. Neviem ako je to teraz v minulosti viem že sa pod zásuvky dávali také azbestové podložky, je niečo také aj teraz alebo sú špeciálne zásuvky na drevo?

Bude to TN-C takže prúdový je zbytočný.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa ondistef » 14 Okt 2020, 10:39

Keď sa s tým ideš babrať, sprav to poriadne, takže ak bude prívod v TN-C v garážovom rozvádzači urob TN-C-S (nové inštalácie by sa v TN-C ani nemali robiť). A doporučil by som použiť káble CYKY-J 3x1,5, 3x2,5 a 5x2,5, resp. 5x4.
Áno pod bežne vypínače, zásuvky a aj samotný rozvádzač na povrch by mali ísť nehorľavé izolačné podložky, existujú aj vypínače, zásuvky. svietidla a inštalačné krabice, ktoré sa môžu inštalovať priamo na a do horľavých materiálov.
Vzhľadom na to, že to je drevostavba by som ti tam doporučil dať ten prúdový chránič (obzvlášť ak to chceš v budúcnosti pripojiť na trvalo k el. energii).
Trojpólový istič by som v žiadnom prípade takto neprepájal, stačí ti jeden pól z ističa a zvyšné zostanú nezapojené (rovnako tak u 4p chrániča). Použi na vstupe trojpólový istič alebo vypínač ako hlavný vypínač a odtiaľ si to poprepájaš na chránič a ističe.
Sprav si tam minimálne jeden svetelný okruh istený 6 alebo 10A ističom, jeden, prípadne dva 16A jednofázové okruhy pre zásuvky a jeden trojfázový 5 pólový 16A, resp. 20 - 32A pre 3f zásuvku (všetko cez prúdový chránič). A hlavne si kúp rozvádzač kde bude aj priestorová rezerva pre prípadne doplnenie prepäťovej ochrany alebo ďalších okruhov.
Potom tam použi pre napojenie rozvádzača normálny kábel s vidlicou 230V/16A a nezrob to ako poniektorý "experti", že si spraví medzikus na pripojenie k zásuvke a na vidlici 230V alebo dokonca 400V, to je tak akurát na zabitie.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Okt 2020, 11:54

marioo napísal: Toto by si mal zmazať (niekto si bude myslieť, že má kartou zaplatiť za balik) lebo to čo píše 5ko je podvod. Je ine ked ta vyzve DHL a vieš si to overiť na centrale v BA , + pošlu fakturu čo je pri baliku atd...

A nie nie je jedno z akaeho mailu to príde! To je prvá podozrivá vec ak niečo nepride z korporatneho mailu ale z : niečo@gmail alebo iny mailova služba. xxxx
Nempochopil si ma. Ty ako súkromná osoba si väčšinou neobjednávaš služby od SP alebo DHL. Objednáš si tovar s doručením, pričom predávajúci objedná a zaplatí prepravu tohoto tovaru. Ty ako objednávateľ tovaru zplatíš za tovar a služby spojené s jeho prepravou buď dopredu obchodu (kartou, prevodom...), alebo platbou na dobierku pri preberaní balíka. Ty a prepravná spoločnosť nie ste v nijakom právnom vzťahu, z toho titulu Ti prepravná spoločnosť nemá právo účtovať žiadne poplatky. A je jedno, či takýto mail pošle spambot, alebo hoci aj DHL. Pokiaľ si si od DHL službu neobjednal, nemáš s nimi nič. Fajka zhasla.

Pri SP je to troška iné, pretože služby SP môžeš využiť ako odosielateľ, ale opäť - kým nie si fyzická alebo právnicka osoba, nemáš s nimi zmluvu, tak Ti neposkytnú poštovné úverované a platíš za službu dopredu. Tu si však trerba uvedomiť, že si v roli odosielateľa, nie príjemcu balíka, keďže mail bol formulovaný pre príjemcu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 18 Okt 2020, 19:30

Existuje nejaka moznost ako z feritoveho permanentneho magnetu spravit makky ferit? To znamena ferit ktoreho magneticke pole zanikne okamzite ak sa dostane von z donorujuceho magnetickeho pola. Stacilo by mi to na nizke frekvencie (100Hz). Alebo taka moznost neexistuje?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa rudko » 18 Okt 2020, 20:01

Zahriatim na currieho teplotu by to malo ist.
Aj ked myslim ze ferit ti skor praskne kedze ho v domacich podmienkach asi nedokazes dostatocne pomaly zohriat a nasledne schladit.
Teoreticky by aj dostatocne silny degauser by si s tym mal poradit.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4342
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa misocko » 18 Okt 2020, 20:13

Myslim ze nie
Ked som sa s tym hral , ci uz odmagnetovanim alebo zohriatim, zakazdym sa da znova zmagnetizovat.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 18 Okt 2020, 20:28

vdaka, trochu som to studoval a zistil som ze makky ferit kombinuje nikel alebo mangan s oxidom zeleza, a tvrdy ferit barium alebo stroncium, a lisia sa v krystalickej mriezke, makky kubicka, tvrdy hexagonalna struktura mriezky. Chcel som z permanentnych mojich magnetov feritovych spravit vodice magnetickeho pola, orientaciu pola ktore vedu by som uz nemenil.
Docielil by som to ich odmagnetizovanim? To znaci ze ak prilozim 1,5Tesla na jeden koniec, budem mat aspon 1,49 Tesla na druhom konci? Ak je zmagnetizovany, takyto prenos nieje mozny a pole na druhom konci je tak silne ako keby to prilozene pole ziarilo cez vzduch, co znaci maximum Fe magnetu alobo pola cez vduch. Chcel by som ho previest cez ten centimeter iba. Poradte ci ma zmysel demagnetizovat za tymto ucelom- prevedenia pola cez 0,5 cm dlzku bez strat.
0

Johhny22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 20:53

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Johhny22 » 18 Okt 2020, 21:11

Zdravím, ide o teoretickú otázku tak sa ospravedlňujem ak to bude hlúposť :) Jedná sa o paralelné zapojenie LEDiek ( 3 V 20 mA ) bez použitia rezistoru na 12 V zdroj. Pri paralélnom zapojení sa napätie nemení, pokiaľ teda dosadím do vzorca:

Kód: Vybrať všetko

Umx = Napätie zdroja
Uled = Napätie diód
Nled = Počet diód
Iled = Prúd diód

R = ( Umx - Uled ) / ( Nled * Iled ) 
R = ( 12 V - 3 V ) / ( 450 * 0,02 A )
R = 1 Ohm

P = Uled * ( Nled * Iled )
P = 3 V * ( 450 * 0,02 A )
P = 27 W
Chápem teda správne že nebudem potrebovať pripojiť žiaden rezistor a bude mi stačiť priamo pripojiť 12 V 9A a aspoň 27 W zdroj ? Ďakujem
0
Naposledy upravil/-a Johhny22 v 18 Okt 2020, 21:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4342
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa misocko » 18 Okt 2020, 21:14

Pouzij nejake trafoplechy
Myslim ze prave magneticky tvrdy matros bude klast najvecsi odpor - skratka opak toho co chces (ale to len typujem)
Sak to vyskusaj....
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Okt 2020, 23:10

Johhny22 NIE! Na vsetkych tych ledkach budes mat 12V ! a zničia sa.
0
nie som tu

Johhny22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 20:53

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Johhny22 » 19 Okt 2020, 02:05

elmoto Prosím ťa, mohol by si mi to trošku viac vysvetliť ako by to v tomto prípade bolo ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Okt 2020, 02:43

No nejako tu zdánlivo zlyhal Ohmov zákon ako tak pozerám, až som sa nad tým sám musel dlhšie zamyslieť :D :D

Ide o to, že 1 Ohm neznamená že odpor tam nie je. Používajú sa aj oveľa menšie hodnoty odporov a majú svoj význam (napríklad bočník v ampérmetri má tisíciny a menej ohmov, ale predsa tam musí byť, aby sa na ňom vytvoril úbytok napätia, ktorý je tiež zvyčajne iba v mV).
Proste to tak vyšlo a vyšlo to správne, pretože na rezistore s hodnotou 1 Ohm bude v tomto prípade úbytok 9V (Ur = I/R = 9A/1Ohm) a pre LEDky ostane 3V ako to aj má byť. Avšak vďaka prúdu 9A tam bude výkonová strata 81W (P = Ur * I), čo je celkom brutál, lebo rezistor na 100W vyzerá asi takto a to ho musíš ešte chladiť.
Ak to je len príklad pre teóriu tak snáď si pochopil (aj keď z môjho výkladu dosť pochybujem :biggrin: ), ak to chceš vyrobiť tak to radšej nevyrábaj a zapoj LEDky po 3 v sérii a zvyšné série daj ku tomu paralelne. Ale tam zároveň počítaj s tým, že LED potrebuje prúdový zdroj, takže aj keď Ti to logicky vyjde že by v sérii mohli byť bez odporu tak nemôžu, lebo strácajú životnosť.
0

Johhny22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 20:53

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Johhny22 » 19 Okt 2020, 19:31

Edgar Vďaka moc, celkom som to pochopil, nenapadlo ma to prerátať na rezistore pretože som si fakt nemyslel že pri 1 Ohm by rezistor mohol uberať 9 V :)

Pokiaľ by som ale použil zdroj 3 V 9 A 27 W tak v tom prípade je to správne, rezistor použiť nemusím a všetko môže byť paralelne ?

Ešte doplňujem, čo keby pripojím 4 LEDky do série ( Teda dokopy 12 V ) a následne tieto série lediek zapojím paralelne ? Vyhol by som sa tak potrebe rezistoru ?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 19 Okt 2020, 19:48

Zdravím přátelé,

rychlá otázka: Budou tyto ližiny https://www.tsbohemia.cz/dell-liziny-pr ... 88928.html fungovat i na serveru:IBM X3550. Jsem v tomto oboru úplný začátečník, tak nerad bych se spálil na tomto. Děkuji

PS: Nebo zde platí, co výrobce to originál? :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Okt 2020, 20:12

Johnny22 tak ešte raz, ani so zdrojom 3V 9A by to nemohlo byť bez odporov, lebo zdroj 3V 9A je napäťový zdroj. Iné by bolo ak by si zohnal zdroj 9A a X voltov (zvyčajne sú prúdové zdroje v nejakom rozsahu napätia, ale s konštantným prúdom).

Alebo dosadiť si jednoducho že chceš aby každá LED brala iba 2,8V a napr. 0,018A a vyšiel by Ti odpor cca 16 Ohmov pre každú jednu LED. Rozdiel v svietivosti bude zanedbateľný

To isté platí s použitím 4x LED v sérii na 12V. Tam si môžeš dosadiť napr. 2,9V na každú LED a 0,018A na prúd vo vetve. Vtedy Ti vyjde potrebná hodnota odporu cca 22 Ohmov. Takéto série potom spájaš paralelne, každú po 4 LED a jedným odporom v sérii.

Ak aj toto pochopíš z môjho vyjadrovania tak si rovno idem po Ing. titul :biggrin: :biggrin:

Ide len o to, že LED má takú VA charakteristiku, že potrebuje prúdový zdroj. Ak Ťa nezaujíma teória, nevadí, ani mňa nezaujíma, ale je na to jednoduché riešenie. Kúp si LEDku s parametrami 3V a 0,02A a zapoj ju na malú 3V baterku (napr. CR2032 - to bude Tvoj napäťový zdroj). Zmeraj prúd a uvidíš že LEDka si bez odporu zoberie kľudne aj 50mA. To je dané jej konštrukciou. Pri 50mA ešte síce svietiť bude relatívne bez problémov, ale radikálne sa jej zníži životnosť ak by si ju takto prevádzkoval X hodín denne.

Ostatných prosím, niekto kto je viac teoretik, nech ma ešte skontroluje :biggrin:
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa peterple » 19 Okt 2020, 21:35

Bez odporu to bude nafigu lebo https://www.waveformlighting.com/pcb-de ... -resistors
Pes je zakopaný v tom že to napätie na LED nie je konštantné ale zavisí napríklad od veľkosti pretekajúceho prúdu a od teploty.
Viz grafy v odkazovanom článku. No a tá teplotná závislosť je destabilizujúca nakoľko je tam kladná spätná väzba. Zvýšenie teploty vedie k poklesu úbytku a ten zase k zvýšeniu prúdu a to zase k zvýšeniu teploty atď. Tá druhá závislosť je naopak stabilizujúca. Lebo zvýšením prúdu stúpne úbytok. Potom už len zaleží na tom ktorá z týchto závislostí bude mať navrch.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 20 Okt 2020, 15:42

Drakoush napísal:
marioo napísal: Toto by si mal zmazať (niekto si bude myslieť, že má kartou zaplatiť za balik) lebo to čo píše 5ko je podvod. Je ine ked ta vyzve DHL a vieš si to overiť na centrale v BA , + pošlu fakturu čo je pri baliku atd...

A nie nie je jedno z akaeho mailu to príde! To je prvá podozrivá vec ak niečo nepride z korporatneho mailu ale z : niečo@gmail alebo iny mailova služba. xxxx
Nempochopil si ma. Ty ako súkromná osoba si väčšinou neobjednávaš služby od SP alebo DHL. Objednáš si tovar s doručením, pričom predávajúci objedná a zaplatí prepravu tohoto tovaru. Ty ako objednávateľ tovaru zplatíš za tovar a služby spojené s jeho prepravou buď dopredu obchodu (kartou, prevodom...), alebo platbou na dobierku pri preberaní balíka. Ty a prepravná spoločnosť nie ste v nijakom právnom vzťahu, z toho titulu Ti prepravná spoločnosť nemá právo účtovať žiadne poplatky. A je jedno, či takýto mail pošle spambot, alebo hoci aj DHL. Pokiaľ si si od DHL službu neobjednal, nemáš s nimi nič. Fajka zhasla.

Pri SP je to troška iné, pretože služby SP môžeš využiť ako odosielateľ, ale opäť - kým nie si fyzická alebo právnicka osoba, nemáš s nimi zmluvu, tak Ti neposkytnú poštovné úverované a platíš za službu dopredu. Tu si však trerba uvedomiť, že si v roli odosielateľa, nie príjemcu balíka, keďže mail bol formulovaný pre príjemcu.
To platí na SK.. ale ak objednávaš z číny.. a to tu asi všetci objednávame tak sa stane, že balík väčšej hodnoty skončí na colnici a napr DHL ho vyclieva za teba a ty im platíš za tú službu vopred aj colný dlh a dph. A vtedy ti pošlú výzvu na zaplatenie. A toto znaužívajú títo zmr*di čo chcú oklamať a získavajú prístupové udaje ku kartám a potom spravia plabu väčšiu.. ale kto má dvojfaktorovú ochranu napr SMS alebo inyým spôsobom token atd.. sa toho báť nemusí.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2461
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Okt 2020, 15:58

marioo, tú dvojfaktorovú autentifikáciu cez kód v SMS Ti nezabezpečuje banka, ale myslím že platobná brána. Prečo potom produkty z AliExpressu mi to zaplatí bez SMS, ale napr. dobitie kreditu na 4ke už nie...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa rudko » 20 Okt 2020, 17:05

jirka.jirka. napísal:Zdravím přátelé,

rychlá otázka: Budou tyto ližiny https://www.tsbohemia.cz/dell-liziny-pr ... 88928.html fungovat i na serveru:IBM X3550. Jsem v tomto oboru úplný začátečník, tak nerad bych se spálil na tomto. Děkuji

PS: Nebo zde platí, co výrobce to originál? :roll:
na 99% nebudu pasovat. plati co vyrobca to original. ale tiez nie vzdy dell pasuje na vsetky delly a ibm na vsetky ibm. treba najst presne podla modelu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 11

Príspevok od používateľa marioo » 20 Okt 2020, 19:38

Edgar napísal:marioo, tú dvojfaktorovú autentifikáciu cez kód v SMS Ti nezabezpečuje banka, ale myslím že platobná brána. Prečo potom produkty z AliExpressu mi to zaplatí bez SMS, ale napr. dobitie kreditu na 4ke už nie...
Neviem :) slabá brána :)
0

Zamknuté