ako funguje dioda v tomto obvode?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2022, 18:45

Však o to práve ide ! Ten modul s FET-om len stabilizuje napätie pre nabíjanie, (vraj cez BMS modul). No keď príde víchrica, tak nech sa to vyskratuje. Tyristor v podstate vypne až pri takmer nulovom napätí, (pri poklese pod prídržný prúd), prípadne sa môže vypnúť ručne jeho vyskratovaním. Samozrejme, treba oba dva moduly pracujúce paralelne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 14 Feb 2022, 11:18

zdeno6505 napísal:
13 Feb 2022, 18:25
Obávam sa, že s tyristorom to nebude fungovať. Tyristor bude stále zopnutý aj po poklese napätia.
aj po poklese na nulu?
0

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 14 Feb 2022, 11:30

Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 17:29
TL431 je nastaviteľná presná napäťová referencia, (nastaviteľná "zenerka"). Pozri si DS, je tam aj výpočet toho deliča. V podstate sa pomerom odporov R3 a R4 nastavuje výstupné napätie tej "zenerky".

Nakoľko v "chúlostivých" zapojeniach nie je vhodné používať nestabilné trimre, tak cez delič R1 a R2 je tvrdo nastavené napätie pre bázu Q1. Preto je potrebné regulovať to napätie TL431 inak, pridaním odporu paralelne k R4, čím sa dá jemne zvyšovať napätie tej "zenerky". (Pozri si aj výpočet výslednej hodnoty paralelne radených dvoch odporov).
ok, toto by som chapal
Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 17:29
Konkrétne, R5 neosadený, pomer R3 = 100k, R4 = 10k je 10 a výsledné napätie je približne 11 x 2,5 V = 27,5 V. (Pozri si ten vzorec, je tam ešte jeden člen, ktorý je premenný, lebo prúd do riadiacej elektródy je rôzny pri rôznych kusoch IO a zatiaľ ho zanedbávame. No kompenzovať ho možno bude treba.)
toto uz menej. s akym napatim si ratal na vstupe, ze ti vyslo 11 x 2,5 V = 27,5
Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 17:29
Otázka na Q2. Nakoľko GME nemá v ponuke vhodné tranzistory, pozeral som ich na TME. No tí sú zas dosť vyrabovaní. Chcem sa spýtať, do akej ceny mám vybrať ten tranzistor ? (Samozrejme, majú aj za stovky €, no já myslím tak do max. 10€.)
ten Q2 si pisal tn2540?
je to tento?
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 0d788cb63f
Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 17:29
A ešte aká max. hodnota prúdu by mala tiecť cez Q2 ? Já navrhujem možno 5 - 6 A, čo je 150 - 180 W. Vyššie nech to zachytáva tento obvod osadený tyristorom, napríklad ďalších 20 A.
ako toto myslis? cez ten tyristor by mal tiect cely prud vyprodukovany turbinou na nivocenie v kanthale, nie?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2022, 12:43

Poďme postupne:
- ako som napísal, tyristor vypne, ak prúd cez neho poklesne pod prídržnú hodnotu, ktorá býva rádovo niekoľko desiatok mA. Teda, určite to nie je nula, ale rádovo volty.
- to som rád.
- predsa len sa zdá, že si IO TL431 nepochopil. Základná napäťová VNÚTORNÁ referencia má napätie 2,5 V, (je tam určitý výrobný rozptyl v mV). No a výsledné napätie je (najmä) násobok pomeru "horného" a "dolného" odporu deliča a tej referencie, viď. vzorec v DS.
- pokiaľ viem, tak som ešte žiadny tranzistor na pozíciu Q2 nedal. Kde si našiel ten FET tn2540, netuším. (Určite je nepoužiteľný).
- tuším sa stále nechápeme. Ty si zadefinoval, že prioritne sa má kúriť v odporoch. Tam nič nepotrebujeme regulovať, strážiť, akurát prepnúť dostatočne dimenzovaným RUČNÝM prepínačom, (za trojfázovým mostíkom), to do odporu. Nech ten odpor je 10 Ohm/ 10 A/ 1 000 W.
V druhej polohe prepínača sa má nabíjať baterka. Zadefinoval si si stabilizované napätie 30 V a ochranu pri víchrici, ak napätie prekročí 30 V, (stabilizátor nestíha pri víchrici). Prvý modul s FET-om sa nastaví odporom R5 na 30 V a bude zvládať prúd povedzme do 5 A, (odpor RZ bude 6 Ohm, min. 150 W). Druhý modul s 25 A tyristorom, (napr. v GME: https://www.gme.sk/tyristor-tyn625), bude nastavený povedzme na 31 V a ak sa toto napätie dosiahne, tak tyristor zopne. Nech je prúd 20 A pri 31 V, odpor bude asi 1,5 Ohm. Výkon ? Ťažko povedať, aké maximálne napätie dodá turbínka do 1,5 Ohm záťaže. A vypnutie tyristora ? V zopnutom stave je na tyristore úbytok asi 1,5 V. Úbytok na odpore 1R5 pri 0,1 A, (nech je to hodnota prídržného prúdu), je 0,15 V. Čiže tyristor vypne pri poklese napätia asi pod 1,5 V + 0,15 V = 1,65 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 15 Feb 2022, 16:44

Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 12:39

Namiesto Q2 je možné osadiť tyristor (napríklad 25 A, TN2540,). K na S, G na G a A na D.

Trojfázový mostík a Q2 (tyristor) treba chladiť. Tepelný odepor chladiča bude závisieť od hodnoty odporu ZA.
tu si to pisal ako jednu z moznosti...

este mi vysvetli co myslis tym prvy modul a druhy modul
racmaster napísal:
14 Feb 2022, 11:30
Prvý modul s FET-om sa nastaví odporom R5 na 30 V a bude zvládať prúd povedzme do 5 A, (odpor RZ bude 6 Ohm, min. 150 W). Druhý modul s 25 A tyristorom, (napr. v GME: https://www.gme.sk/tyristor-tyn625), bude nastavený povedzme na 31 V a
ten rucny spinac, co tam chces pridat som zrejme kvoli tomu nepochopil

zatial to chapem tak, ze si tam nenakreslil BMS, ale ratas s tym, ze na baterke bude. teda baterku odpoji od dobijania bms a tento cely tvoj obvod bude nasledne len nivocit vyrobeny prebytok energie do kanthalu az do rozopnutia toho SCR, kedy sa cela funkcionalita zresetuje a cele to zacne odznova.

toto este dorisime a zajtra by som rad nahodil cely ten diagram do toho programu na simulaciu obvodov, co ste mi tu odporucili. aspon sa naucim s nim kusok pracovat a hlavne budem si vediet nasimulovat rozne situacie a zmerat prud aj napatie na tomto hypotetickom obvode, od coho si slubujem uz jeho komplet pochpopenie. takto len z hlavy to na svojej urovni este mozem motat, cize zatial trpezlivost...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Feb 2022, 17:27

Označ si tie moduly ako chceš. Modul s FET-om stabilizuje napätie na 30 V podľa zadania.
Modul s tyristorom chráni turbínku, keď už modul s FET-om nevládze. Mal by sa aktivovať pri trochu vyššom napätí, ako ten s FET-om.

Prepínače beriem späť, lebo sa zdá, že ti to len motá hlavu a nechápeš. Celú koncepciu zapojenia, realizáciu nabíjania baterky cez BMS modul a podobne si realizuj podľa svojej predstavy, já tomu už "nechcem" rozumieť.

Ešte som dlžný N-FET tranzistor. Napríklad tento: https://www.tme.eu/sk/details/ixfh340n0 ... -tht/ixys/ , (a aj iné podobné), to zvládne na 1 000%. Chladič by mal mať tepelný odpor menší ako 2K/ W. Taký istý môže byť aj na tom tyristore a mostíku.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 16 Feb 2022, 12:24

ako mam citat tie udaje ku mosfetom? tento napriklad pise 75V 340A, tepelny rozptyl (???) 935w

je to tak, ze teoreticky cez neho moze ist max 75x340=25.5kw a pritom sa sam zahreje na 935w?

to sa mi nechce verit
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1795
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Feb 2022, 13:13

Násobíš hrušky s jablky.
Jestliže je v katalogu 75V a 340A, neznamená to že ty parametry platí naráz. Prostě ten fet snese maximální napětí 75V a 340A je při teplotě čipu 25°C, takže tyto "hausnumera" ber s rezervou, teplotu čipu 25°C nedokážeš při velkém proudu zajistit.
Kolik proudu při jakém napětí fet snese najdeš v grafu zatěžovací charakteristiky.
Když něco vymýšlíš, musíš se orientovat v základních parametrech součástek.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Feb 2022, 13:32

Jezevec má pravdu, treba číta a chápať DS.

O chladení je aj tu celé vlákno: https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... 0xNzU3MQ== . Študuj !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Feb 2022, 14:40

Aby som nebol "až taký pes", tak ti chladenie zrátam pre ten odporúčaný tranzistor IXFH340N075T2. Ten má parametre pre chladenie: max. teplota prechodu 175°C, vnútorný tepelný odpor 0,16 K/ W a tepelný odpor púzdro - chladič 0,21 K/ W, čiže celkovo zaokrúhlime na 0,4 K/ W. Mne sa napríklad páči takýto chladič: https://velkoobchod.conrad.sk/chladic-f ... kw.k187780 . Má síce tepelný odpor až 2,8 K/ W, no je plošne malý, má výška len 50 mm a šírku 65 mm. Dá sa napríklad pripevniť hore na plošný spoj a tranzistor jednoducho k nemu ohnúť.
Na tranzistore vznikne max. tepelná strata 15 V x 3 A = 45 W, (max. prúd 6 A, 5 Ohm ZA). Tepelný spád tranzistor: 0,4 K/ W x 45 W = 18°C, teplota okolia: 30°C, chladič: 2,8 K/ W x 45 W = 126°C. Dokopy: 18°C + 30°C + 126°C = 174°C. Akurát tak - tak je splnená dovolená max. teplota prechodu 175°C. Ak by to vadilo, je možné prúd znížiť na 5 A, 6 Ohm.

Tá "medzera" v chladiči je 30 mm, tam sa dá priskrutkovať aj trojfázový mostík, (nejaká 50 A čínska kocka má max. šírku 28,8 mm) a aj tyristor. A určite na nich nevznikne väčšia tepelná strata, ako 45 W. Takže chladič musí vyhovovať aj tam ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 16 Feb 2022, 16:18

jezevec napísal:
16 Feb 2022, 13:13

Kolik proudu při jakém napětí fet snese najdeš v grafu zatěžovací charakteristiky.
cize to je tento graf?
image.png
cize znesie cca pri 10V cca 100A a pri cca 80v cca 10A?
dobre to citam? takze vlastne to je niekde okolo 800-1000w. tak?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1795
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Feb 2022, 16:27

Ne. Co ta tabulka v rohu toho grafu?
Výkon špatně počítáš, při průchodu proudu je fet plně otevřen a napětí na něm je podle jeho vnitřního odporu a Ohmova zákona.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Feb 2022, 16:55

racmaster napísal:
16 Feb 2022, 16:18
cize to je tento graf?
Áno, to je ten graf, (SOA charakteristika). A máš pravdu, že podľa výrobcu ten tranzistor fakt znesie výkon do 1 000 W. Ale čítaj aj vľavo dole, za akých podmienok. Pri ideálnom chladení na 25°C, čiže napríklad ponorený do destilovanej vody, ktorá je chladená na 25°C. Samozrejme, takéto použitie je absolútne nerealizovateľné.

Inak, tá cifra je len podelenie zostávajúcich 150°C (zo 175°C), s vnútorným tepelným odporom 0,16 K/ W tranzistora, čo je 937,5 W, (935 W udávaných v katalógu).

V reále, už tepelná strata 45 W pri chladiči s tepelným odporom 2,8 K/ W je úplne na hrane použitia. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 16 Feb 2022, 18:03

no dobre, takze pri chladici 2,8 K/ W sa uz pri vykone 45w zacne pomaly dostavat na hranu svojich tepelnych moznosti a dalsie zvysenie ho moze odkurit.

to je vlastne tento graf?
image.png
a ako sa dopracujem k tomu, pri akom prietoku medzi Source a Drain bude mat tepelnu stratu teda vlastne hrianie 45W?

z tohto?
image.png
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Feb 2022, 20:34

Ten graf nemá vôbec nič spoločné s tým, čo riešime. Akurát určuje max. dovolený prúd a závislosť Rdson v závislosti na teplote čipu.

Nechce sa mi začať vysvetľovať ti aj základy nízkofrekvenčnej techniky, (zosilňovačov). Ber to jednoducho tak, že stratový výkon na tranzistore je jednoducho U (napätie) x I (prúd). Prečo je tam také U a prečo je tam taký I, to sa nedá nejak jednoducho a univerzálne vysvetliť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Feb 2022, 02:02

Uz chapem preco mas 11140 prispevkov. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Feb 2022, 11:18

Ďakujem ! Len neviem, či to myslíš ako pochvalu, alebo výsmech ...? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 17 Feb 2022, 14:12

tak som sa potrapil s LTspice programom a podarilo sa mi spravit moj prvy :P jednoduchy obvod aj so simulaciou priebehu napatia, vykonu spotrebica(kanthal) rezistor. simulacia ide od 24vdc do 33 vdc, teda simuluje priebeh nabijania baterky do pozadovanych 28V a nasledneho odklonenia vykonu do nivocenia spotrebicom.... a podarilo sa mi dajak vyzabavat s tymi zenerkami a odporom tak, ze to zhruba zafungovalo ako ma. teda kym napatie generatora nestupne na cca 28V, tranzistor je otvoreny a kanthal zerie nula wattov. potom nasledne zacne stupat prietok aj spotreba.

nezdrbte ma velmi, som hrdy, ze mi to ide! velmi uzitocna vec naucit sa takto odsimulovat FUNKCNY obvod...

image.png

zasekol som sa vsak na maximalnom moznom vykone, ktory viem dosiahnut. cakal som, ze menenim odporu R2, teda kanthalu dosiahnem prakticky lubovolny vykon, ale neni to tak. okolo 3ohmov je max, potom to klesa aj ked zvysim aj ked znizim ohmy. tak mi prosim vysvetlite,co sa tam deje, ze to linearne nestupa...?
Prílohy
image.png
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Feb 2022, 14:45

Proč je zkratovaná D1 a co by měla dělat?
0

racmaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 26 Feb 2015, 20:57

Re: ako funguje dioda v tomto obvode?

Príspevok od používateľa racmaster » 17 Feb 2022, 16:47

D1 si nevsimaj. toto je len prva cast obvodu, pozri vyssie od ohaja... druha cast bude presne taka ista, akurat sa bude zapinat az ked stupne napatie o dalsi volt, dalsia o dalsi a tak postupne...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok