ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 24 Apr 2012, 20:48

potrebujem nahradiť Q1 nahrádzal som ho s BC556 ale zohrieval sa mi neviete poradiť bez neho obvod ide len ho chcem mat plne funkčný ak nie nič sa nedeje aj tak to funguje to ide
Prílohy
1996_schematic.gif
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 24 Apr 2012, 21:12

Dotaz na urovni :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa muziker » 24 Apr 2012, 21:14

Dumitru napísal:potrebujem nahradiť Q1 nahrádzal som ho s BC556 ale zohrieval sa mi neviete poradiť bez neho obvod ide len ho chcem mat plne funkčný ak nie nič sa nedeje aj tak to funguje to ide
Ide o PNP tranzistor. Ten BC556 má nižšiu (iba 1/3) kolektorovú stratu a max. prúd Ic = iba 100 mA, preto sa hreje.
Mal by to zvládnuť každý Si tranzistor s Pc = 1,5 W a Ic= nad 600 mA, Uce = 60 V.

Z tých "halierových" TESLA tranzistorov by to mohol zvládnuť napr. typ KC638, alebo KC640 - síce obidva majú nižšie Pc = iba 0,8 W (je to ale viac ako BC556) , ale Ic = 1 A (čo je 10 x viac ako BC556), a Uce = 60 V pri KC638 a 100 V pri KC640
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
LubosFiala
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 18 Dec 2010, 00:00
Vek: 30

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa LubosFiala » 24 Apr 2012, 21:34

Dobry den,

potreboval by som vediet ci je mozne seriovo spajat peltierove clanky koli rozlozeniu napatia. Vdaka
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 24 Apr 2012, 22:21

Je to mozne, len treba dbat aj na rovnomerne ochladzovanie a ohrievanie, ak niesu na sebe alebo vedla seba na spolocnych plochach.
0

kbs1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:21

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa kbs1 » 25 Apr 2012, 00:04

Vojta napísal:kbs1:
BM463 - dvoukanálový oscilograf
- frekvenční rozsah - 0 - 20 MHz
- max. citlivost - 20 mV / díl
- napájení i z baterie
Se sondami by neměl být problém.
Diky moc! Kupim si teda tie 60Mhz sondy z e-bayu. 20 Mhz - pravda pozeral som hned vedla je "citlivost x" teda 10x a vedla cas / dil 0.5us => (1/0.5us)*10 = 2Mhz * 10 = 20Mhz cize uplna paradicka :))
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 25 Apr 2012, 05:30

muziker napísal:
Dumitru napísal:potrebujem nahradiť Q1 nahrádzal som ho s BC556 ale zohrieval sa mi neviete poradiť bez neho obvod ide len ho chcem mat plne funkčný ak nie nič sa nedeje aj tak to funguje to ide
Ide o PNP tranzistor. Ten BC556 má nižšiu (iba 1/3) kolektorovú stratu a max. prúd Ic = iba 100 mA, preto sa hreje.
Mal by to zvládnuť každý Si tranzistor s Pc = 1,5 W a Ic= nad 600 mA, Uce = 60 V.

Z tých "halierových" TESLA tranzistorov by to mohol zvládnuť napr. typ KC638, alebo KC640 - síce obidva majú nižšie Pc = iba 0,8 W (je to ale viac ako BC556) , ale Ic = 1 A (čo je 10 x viac ako BC556), a Uce = 60 V pri KC638 a 100 V pri KC640
Diky
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: dioda

Príspevok od používateľa Thales » 25 Apr 2012, 13:57

Vojta napísal:
Thales napísal:
Vojta napísal:Co z tohoto je podle českého značení správná značka diody? Učitel tvrdí, že jen 1, 2 a 3 jsou prý "hrubá chyba", ale vzhledem k velkému množství schémat se všemi třemi variacemi je to jeho tvrzení nějaké divné...

1. Obrázok
2. Obrázok
3. Obrázok
Značka se v průběhu času měnila. Pokud je mi známo tak podle poslední úpravy normy je správně první značka, Podle starších norem bylo zvykem kreslit značku č.3. Já kreslím zásadně značku č.3 protože tak je to za prvé nejpřehlednější, nejlépe čitelné, esteticky pěkné a každý tomu rozumí ať už je mu 15 a nebo 60 let. Pokud toto někdo označuje jako hrubou chybu nechť mi vleze laskavě na hrb. Toto bych vzkázal i s pozdravem panu učiteli.

Kreslit diodu dutou je jen o lenosti a úspoře barvy, což je asi to co měli normotvůrci na srdci. není za tím žádný technický důvod. Proto asi těžko někdo může označit kreslení plné diody jako hrubou chybu, maximálně jako neaktuálnost, možná bych též připustil archaismus. Hrubou chybu v hlavě a nedostatek historického vzdělání ve svém oboru má pan učitel.
Ukazoval jsem mu i PDF ( http://people.tuke.sk/stanislav.ilenin/ ... chnike.pdf ), podle čehož je "usměrňovací přechod" možné kreslit i jako na obr. 3, ale on mi tvrdí, že slovenská norma se liší od české a "Možná to je v normě, ale tady [na hodině základů elektrotechniky] to budeš kreslit tak, jak jsem ti to napsal já [obr. 1]." :roll:
A to ještě třeba druhé odmocnině říká "odmocnina ze dvou" :roll:

Mě šlo čistě jen o to označení "hrubá chyba", což považuji za zcela neadekvátní. Měl by to označovat třeba za neaktuální, to jest měl by výklad doplnit a jemně tě na to upozornit a ne tě za to drbat. Pokud se na to však dívá takto tak bychom mu měli vlastně zakázat autem jelikož jezdí jistě v nějakém starším ročníku který se již nevyrábí a proto v něm jezdit je "hrubá chyba" a také by měli tu školu kam chodíš zavřít protože je tam velmi pravděpodobně elektroinstalace TN-C, kterou již dnešní elektroinstalační normy nepřipouší a tudíž je to "hrubá chyba". Vlastně i ten tvůj učitel je starší ročník, který se již nevyrábí a on sám je tedy "hrubá chyba". A nebo je to celé jinak a svět není tak černobílý? Prakticky ve všech oborech lidské činnosti jsou souběžně používané věci odpovídající starým i současným technologiím i normám a pouze ty staré avšak stále existující jsou označené za neaktuální, nikoliv "hrubě chybné".

Toť fakta, ale hádej se s blbcem. Nejhorší je když se blbec dostane do pozice kdy ovlivňuje ostatní lidi. Představ si že by ti ten historický vývoj značení součástek vysvětlil v tom kontextu jako jsem to udělal já. Domnívám se že bys pak neměl problém s tou novou značkou dle aktuální ČSN i když by ti byla třeba nesympatická a neměl by si potřebu se o tom hádat. Co myslíš? Takto jsi jen naštvaný že tě darmo buzeruje.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Apr 2012, 14:25

kbs1 napísal:Otazka je ci ked ma osciloskop 2Mhz, mozem mat 60mhz sondy? Pocitam ze ano, ale potom este viem ze su sondy so vstupnou impedanciou a nejakou kapacitou, moj oscik ma napisane 1Mohm 35pF, teda mozem mat tie z ebayu alebo nie?
Samozrejme, čím vyššie sonda ide, tým ti menej deformuje signál.

Prečo si myslíš, že len so sondou sa dá merať na osciloskope. Nájdi si BNC konektor, ktorý ti pasuje na osciloskop a použi trebárs skrútený telefónny ranžír, (prípadne tenučkú dvojlinku), a môžeš to trebárs priletovať na merané miesto, (samozrejme, zem na zem) a môžeš merať.
Síce s tým nejaké vysoké frekvencie neodmeriaš a možno bude trochu deformovaný priebeh vyššou kapacitou kábla, ale to pri meraní zdroja alebo NF zosilňovača až tak nemusí vadiť.
Samozrejme, meracia sonda je nepomerne praktickejšia a ak je 1 : 10, tak významne rozširuje rozsah merania ...
Dumitru napísal:potrebujem nahradiť Q1 ...
Daj tam BD140. To sú univerzálne použiteľné tranzistory "strednej nižšej triedy". (Ako kedysi KF-ky od Tesly. Síce boli mierne slabšie, no nič iné k dispozícii nebolo). :wink:
Vojta napísal:A to ještě třeba druhé odmocnině říká "odmocnina ze dvou" :roll:
Mladý muž, v živote ešte stretneš takých blbcov ...!

A nehraj sa na spravodlivého, lebo môžeš na to kruto doplatiť. (Akú-takú šancu máš, ak si veľmi veľmi dobrý. A pedagóg na teba nemá).

A už som ti radil. Nadriadený má vždy pravdu ... :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 27 Apr 2012, 21:27, upravené celkom 4 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1071
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 25 Apr 2012, 19:27

čawte, chcem sa spýtať či nemáte schemu na sirénu z filmu Ghostbusters :D

https://www.youtube.com/watch?v=R_pz2omy0U0

Už som hladal no nič... Ešte ma napadlo či by sa dala prerobiť sirena STAR TREK...
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 26 Apr 2012, 20:54

ako je tu stabilizovaný výstupný prúd napätie chápem ale prúd nie vysvetli mi to niekto nech nie som zajtra na maturite zaskočený :D
Prílohy
LM723.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Peťus » 26 Apr 2012, 21:03

maximální proud se omezuje odpory R7 a R8, to je asi vše co ti od boku řeknu. Jinak toho bylo hodně psáno v Praktické elektronice, kde to bylo uveřejněný
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 26 Apr 2012, 21:18

ja mislim ako sa dá regulovať a to prečo 1A tiež mi neni jasne ved z ohmová zákona I=u/r a to je max u=25 r=4,5ohmu a to je asi tak 5A potrebujem nieco vistiznejsie prosím
0

zune96

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa zune96 » 26 Apr 2012, 21:21

ako to čítam tak z elektriky možno prejdeš,ale treba si to pohľadať a prečítať,pochopíš,možno,trochu samostatnosti by nezaškodilo
ale neverím že prejdeš cez slovenčinu

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 26 Apr 2012, 21:34

zune96 napísal:ako to čítam tak z elektriky možno prejdeš,ale treba si to pohľadať a prečítať,pochopíš,možno,trochu samostatnosti by nezaškodilo
ale neverím že prejdeš cez slovenčinu
však hľadám čo si misliš že ne len nič tam nie je a ta slovenčina to preto lebo nie som Slovak rozpravám dobre a plynule len dlžne a tvrdé mekke i mi roby problemi pri písaný :D ale nechápem :( tomu fakt
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Peťus » 26 Apr 2012, 21:49

tak čti, něco tam o tom je
Prílohy
stab-zdroj.png
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Dumitru » 26 Apr 2012, 22:01

OK ďakujem aspoň niečo ta dióda 1N4007 k nej nebolo nič načo je tam v zavernom smere ešte len toto a už nebudem otravovať
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Peťus » 26 Apr 2012, 22:10

ta tam je jako ochraná
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
regree
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 01 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa regree » 29 Apr 2012, 07:19

Chcem sa spytat ci mozem nabijat aku vrtacku 24V stabilizovanym zdrojom. Vnutri nabijacky do ktorej sa pripaja trafo su 2 ledky, 2-3 ohmovy 3W odpor a dioda 1N4007.
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 4

Príspevok od používateľa Vojta » 29 Apr 2012, 12:10

blbá fotka, jen pro ilustraci :-)
blbá fotka, jen pro ilustraci :-)
Mám tu na rozebrání nějaké staré rádio. Je označené jen jako TEC (vzadu má popisky, něco anglicky a něco německy), asi "Made in PRC" (i když to tam není napsané) :roll:
Ale můj dotaz: Jsou v něm kondenzátory zn. REC, má s nimi někdo nějaké zkušenosti? Rádio je staré asi 15 let a rád bych věděl, jestli ty kondenzátory k něčemu jsou...
Prílohy
čitelné to (snad) je...
čitelné to (snad) je...
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Zamknuté