Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

svkmilan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 26 Dec 2010, 00:00

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa svkmilan » 14 Dec 2014, 05:03

Hopikmajo: podľa manuálu (str.10) vypnutie DEMO...??? -toto si skúšal?
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2015, 14:00

Ak si niekto plánuje postaviť generátor (sínus, obdĺžnik, pila), celkom sympatický návod nájde v nemeckom časopise Elektor č. 1-2 /2015 na stranách 22 až 29
Prílohy
1.png
2.png
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa juraj77 » 07 Jan 2015, 14:07

s akým obvodom ????
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 07 Jan 2015, 14:18

Treba si prelistovať časopis. Nájdeš tam všetko potrebné ku stavbe. Súčiastky sú bežne dostupné - viď priložený zoznam:
Prílohy
1.png
2.png
0
muziker

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 09 Jan 2015, 16:35

Čaute. Kde by ešte mohla byť chyba v reprákoch keď chrčia iba pri zvyšovaní a znižovaní zvuku? V podstate len keď sa točí trimrom tak zachrčia inak idú čisto len hento ma už dlho štve :D
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Jan 2015, 16:40

Presne v tom trimri :) (aj ked myslim, ze je to skor potenciometer. Urob mu udrzbu (najdes mnoho napadov aj tu na fore aj mimo). Ak nepomoze, vymen.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Jan 2015, 16:43

Jen v potenciometri chyba být nemusí, to může taky způsobovat průnik DC proudu do potenciometru. Je třeba zkontrolovat a vyměnit i vazební elektrolyty (jsou-li nějaké přítomny) v okolí potenciometru. Svod těch elytů (dc napětí/proud na potenciometru) způsobuje pak ono praskání při sebemenším nedokonalém kontaktu běžce s dráhou.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 09 Jan 2015, 16:46

Ak pri pohybe bežca po odporovej dráhe trimra (potenciometra) počuť chrastenie, ide jednoznačne o poškodenie odporovej dráhy v mieste dotyku s bežcom. Pomôže buď prihnutie bežca justovacími klieštikmi tak aby kĺzal po dráhe vedľa, alebo kvapka "červeného" prípravku DIAVA na nábytok. Dočasne to odstráni problém , ale definitvne problém odstráni až výmena trimra (potenciometra). Niekedy pomôže aj vyčistenie dráhy - ak je veľmi zaprášená a podobne, čím spôsobuje zlý kontakt medzi bežcom a odporovou dráhou
0
muziker

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 09 Jan 2015, 16:55

Vďaka ak nájdem v šuflíkoch tak ho vymením :) A elektrolytmi to nebude tie som všetky kontroloval pretože predtým chrčali stále a jeden reprák nehral.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 06 Feb 2015, 18:29

0
muziker

hanci.miso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 03 Jún 2007, 00:00
Bydlisko: BA-Dubravka

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa hanci.miso » 30 Mar 2015, 20:32

Tak toto je sila :-D človek ma strach čo v tomto svete ty elektromajstry budú vyvádzať ak mi sa pominieme :-D
0

Používateľov profilový obrázok
stw
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Jún 2014, 17:39
Bydlisko: TT
Vek: 49

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa stw » 07 Apr 2015, 22:12

Čaute, viete mi niekto prosím poradiť ako postupovať inak ako -pri odstraňovaní závad z OPaOS v spoločných priestoroch bytového domu kde sú kryty rozv.skríň stúpacieho vedenia jednotlivých poschodí pochopiteľne zaplombované a za účelom podoťahovania a vyčistenia ich treba odplombovať a následne dať zaplombovať ... žiaľ správca nieje toto schopný zabezpečiť(údajne o to musí požiadať konateľ a blablabla a nikto to takto nerobí atď). O to horšie že RT dal do závad svojvolné navyšovanie amperáže jednotlivých ističov pre byty a ja to mám dať do pôvodného stavu (B10A)... Aj preto to chcem dať zaplomb. aby to museli zse skontrolovať a príp. zlé označiť...(väčšina bytov dostala povolenie od ZSE- do minulého roka si nepýtali vyjadrenie od správcu) Ak to robíte niekto inak dajte vedieť. Ono u nás je taká prax iba potvrdiť odstránenie závad a skásnut peňeži... Vďaka
0
Robím tak, aby som mohol byť na svoju prácu hrdý a to isté očakávam aj od ostatných.
Na výber sú vždy dve možnosti- jednoduchá alebo správna :-)
Skúsenosť je neprenosná.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 08 Apr 2015, 07:43

U nas stacilo vopred ohlasit manipulaciu s elektromerom na "horucu linku" kde ma prepojili a pracovnici VSE prisli na druhy den "po zakroku" za 8€ poplatok skontrolovat a zaplombovat. Pri bytovych domoch to ma organizovat spravca, spolocenstvo - jeho zastupca atd... Nedavno tiez jeden pan kontroloval nasu bytovku, ale nevyzvedal som.
Inak v tych plechovych stupackach sa moze tato generalka vysplahat na tisice eur. Uz len tych par stovak chybajucich skliciek, skrutiek a krycich plechov ktore niekto zuzitkoval na bastlenie... to nieco stoji
0

Používateľov profilový obrázok
jukio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Blatné pri Senci, Bratislava-Raca
Vek: 73

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa jukio » 08 Apr 2015, 08:34

Zdravím.
K tomu chrasteniu u potenciometrov...
Diavu asi nie, mastí... "odborníci to vystriekali v minulosti Kontoxom", sú aj iné prípravky...
Ale chcel by som upozorniť na najlepšiu metódu a to ceruzkou mäkkou "B" počmárať dráhu.
Grafitom sa vyplnie prípadné medzery a chrastenie nie dočastne, ale na veľmi dlhú dobu zmizne.
Predtým však je dobré celú dráhu odmastiť napr. riedidlom C6000. Mám to vyskúšané!
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4786
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa platon.rado » 08 Apr 2015, 10:01

Najlepšie je potenciometer rozobrať, vyčistiť ho od bordelu a potom premazať vhodným prípravkom.Len vstreknutie do potenciometra nestačí ten bordle ja tam stále.Len sa na čas oddiali.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Jirka84 » 08 Apr 2015, 12:05

stw napísal:Čaute, viete mi niekto prosím poradiť ako postupovať inak ako -pri odstraňovaní závad z OPaOS v spoločných priestoroch bytového domu kde sú kryty rozv.skríň stúpacieho vedenia jednotlivých poschodí pochopiteľne zaplombované a za účelom podoťahovania a vyčistenia ich treba odplombovať a následne dať zaplombovať ... žiaľ správca nieje toto schopný zabezpečiť(údajne o to musí požiadať konateľ a blablabla a nikto to takto nerobí atď). O to horšie že RT dal do závad svojvolné navyšovanie amperáže jednotlivých ističov pre byty a ja to mám dať do pôvodného stavu (B10A)... Aj preto to chcem dať zaplomb. aby to museli zse skontrolovať a príp. zlé označiť...(väčšina bytov dostala povolenie od ZSE- do minulého roka si nepýtali vyjadrenie od správcu) Ak to robíte niekto inak dajte vedieť. Ono u nás je taká prax iba potvrdiť odstránenie závad a skásnut peňeži... Vďaka
Je to sice staré , ale...
Nevím o tom, že by někdy byly po RTE zaplombované části jím opět zaplombované (elektroměr, hlavní jističe - jen se souhlasem a oprávněným pracovníkem ). Rozhodně ne v ČR. V prvé řadě ON (RTE) musel požádat o jejich odplombování na vlastní (SE SOUHLASEM majitele bytu) žádost nebo a zpětné zaplombování. Pak: jakým legálním způsobem se dověděl, že bylo " svojvolné navyšovanie amperáže jednotlivých ističov pre byty . To chodil po Smlouvách jednotlivých majitelů bytů a kontroloval databázi Dodavatele elektřiny? Zvláštní zjištění pro mně nepochopitelné.
Můj postup:
Majitel objektu si požádá firmu na servis společných prostor (písemná smlouva, nejlépe s rozsahem požadovaných prací elektro). Pro tuto jsou pak běžně ostatní části stupaček dostupné pro revizi a případnou údržbu/odstranění závad (sklíčka, nepořádek, jmenovky atd.) po provedené průběžné/pravidelné revizi (případně dodá písemný souhlas na práce ZA jejich plombami = zajistil si souhlas odplombování těchto prostor od Dodavatele).
Pokud majitel bytu ( = Oprávněný odběratel elektřiny) ale "najde" odplombovanou část jemu příslušející, měl by ve vlastním zájmu neprodleně nahlásit Dodavateli, že ( třeba včera při osobním kontrolním odečtu) našel takovou závadu. Jinak se vystavuje nemalému postihu za porušení plomby. Platí i pro firmy.
PS je to, zjednodušeně řečeno, obecný postup, jak legálně pracovat pod plombami a nedostat finanční postih.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
stw
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Jún 2014, 17:39
Bydlisko: TT
Vek: 49

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa stw » 08 Apr 2015, 20:09

vďaka za reakciu, ono väčšina hl.ističov pred bytmi sú odplombované štandardne ale ja chcem dosiahnuť aby po mne bolo všetko zaplombované... asi skočím za technikom z zse a na základe objednávky od správcu dohodnem ofiko plombovanie aj s cenou... Správca toho nieje schopný :pain:
Ako na to došiel pán revízny že sú ističe predimenzované svojvoľne neviem...
Prílohy
Rev 001.jpg
0
Robím tak, aby som mohol byť na svoju prácu hrdý a to isté očakávam aj od ostatných.
Na výber sú vždy dve možnosti- jednoduchá alebo správna :-)
Skúsenosť je neprenosná.

andz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 20:52
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Vek: 27

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa andz » 09 Apr 2015, 16:38

ahoj, chcem sa spytat ci je tato schema regulovatelneho zdroja odolna proti skratu alebo by sa zislo dorobit skratovu poistku.
https://lh5.googleusercontent.com/-vu-2 ... schema.png
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 10 Apr 2015, 03:17

Ano je, zdroj ma nastavitelne prudove obmedzenie, pozri si priamo pajovu stranku, alebo tuto na fore G400
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa elmara » 10 Apr 2015, 09:58

To: stw
stw napísal: Ako na to došiel pán revízny že sú ističe predimenzované svojvoľne neviem...
Pravděpodobně podle nějaké staré dokumentace nebo si osobně měřil průřezy HDV a odboček k hl. jističům. Každopádně vám asi následně bez výměny hl. jističů neudělá revizi.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok