ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Dynamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2010, 13:12

Gumeny napísal:Vraj to je z autobusa :roll:

A ako to je potom zapojene?
Paralelne.

No presne sa to nedá povedať. Rozober a uvidíš ...

(Napríklad budenie môže byť jednou stranou spojené s rotorom, alebo aj nemusí. Zober ohmeter a pokús sa pomerať tie svorky navzájom a na kostru (plášť) toho dynama. Odpory môžu byť veľmi malé. Tak si najskôr zmeraj odpor meracích fúzov a prepínača multimetra a pokús sa o túto hodnotu korigovať namerané hodnoty ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 08 Júl 2010, 15:21

Takže som pomeral tie odpory.Ľavý kontak proti strednému dáva 25ohmov.Pravý proti strednému 92ohmov.A Ľavý a pravý proti sebe 70ohmov.

Mohlo by to vyzerať takto?(viz.obrázok)
Prílohy
DSC00813.JPG
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2010, 15:42

Gumeny napísal:Takže som pomeral tie odpory.Ľavý kontak proti strednému dáva 25ohmov.Pravý proti strednému 92ohmov.A Ľavý a pravý proti sebe 70ohmov.

Mohlo by to vyzerať takto?(viz.obrázok)
Neviem ...

No tie hodnoty odporov sú neuveriteľne vysoké !

No nezmeral si to voči pláštu = kostre toho dynama ...

(Ak nemá nikto iný žiadne informácie o tomto dyname a tie hodnoty odporov sú fakt také, tak ti neostane nič iné, len to otvoriť a pozrieť si zapojenie).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Split

Príspevok od používateľa Split » 08 Júl 2010, 16:16

to dynamo bude pravdepodobne derivacne (tri svorky ma aj derivacne dynamo z trabantu)...avsak ako povedal dolfi tie odpory su privelmi vysoke...na tvojom mieste by som ho rozobral pozrel sa v akom stave su uhliky a az potom s nim planoval nieco robit...je dost mozne ze je spaleny komutator ak nie cely rotor...malo by to fungovat tak ze tam kde je vacsi odpor pripojis napatie (ako budenie) a pri toceni by si mal tam kde nameras najmensi odpor odoberat prud...teoreticky by ti to potom malo fungovat aj bez baterky ak si dynamo este zachovalo aku taku remanenciu skus tam hodit voltmeter a toc nim ci niekde chytis nejake napatie...

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 08 Júl 2010, 17:12

Split:Už som to skôr meral a vtedy som nameral asi 300mV keď som to len tak točil rukou. :wink:
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 08 Júl 2010, 18:05

ale na ktorych vyvodoch? Hovorim rozober to..nie je mozne aby mal rotor odpor 20 ohm...vsak to dynamo ma odhadom 500-700W..

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Dynamo

Príspevok od používateľa Gumeny » 08 Júl 2010, 18:19

Aj som ho už mal rozobraté a je to zapojené tak ako som nakreslil.Že na tej pravej svorke je jeden uhlík,stredná je pripojená na cievku na statore a ľava je pripojená na druhy uhlík aj na cievku na statore.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

Vtedy som to meral práve na tych vývodoch kde je väčší odpor.

A výkon neviem presne ale oco vravel že to niekedy používali ako zváračku(zváračka z dynama). :wink:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Dynamo

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2010, 18:57

Gumeny napísal:Aj som ho už mal rozobraté a je to zapojené tak ako som nakreslil.Že na tej pravej svorke je jeden uhlík,stredná je pripojená na cievku na statore a ľava je pripojená na druhy uhlík aj na cievku na statore.
Medzi ľavú a strednú svorku zapoj nejaký zdroj, to je budiace vinutie. (No budenie bude mať určite len pár ohmov). Ale aj pri prúde trebárs len 1 A dynamo dostatočne nabudíš. A keď ho roztočíš, tak na pravej a ľavej svorke musíš namerať nejaké napätie ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 08 Júl 2010, 19:51

Veľmi pekne ďakujem :D .Keď budem môcť tak hneď to vyskúšam.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:

Ešte pre istotu, na budenie mam priviesť napätie také aké vyrába dynamo čiže 12V?
0

Používateľov profilový obrázok
cartmantt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 362
Dátum registrácie: 13 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 24

Delič napätia

Príspevok od používateľa cartmantt » 08 Júl 2010, 20:26

caute ,prosim vas mozte mi poradit?akym stylom mam pocitat takyto delic napatia?pozeral som to aj na nete ,ale takyto presne typ som nenasiel..chcel by som vediet vyratat aj vsetky napatia a prudy..
vdaka..
Prílohy
111.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 08 Júl 2010, 20:26

v autobuse je 24V. Takže asi 24V. Každopádne, tým budením sa dá krasne regulovať zaťažiteľnosť...reps. výkon.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Júl 2010, 20:30

spočítat paralelně R1 a R2 a potom to spočítat jako obyčejný napěťový dělič dělič
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 08 Júl 2010, 20:30

0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Júl 2010, 20:30

Nejdříve napiš, cos pro to udělal, co jsi spočítal a čemu nerozumíš.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2010, 20:30

Gumeny napísal: Ešte pre istotu, na budenie mam priviesť napätie také aké vyrába dynamo čiže 12V?
Neviem, či to dynamo je 12 alebo 24 V. V každom prípade, budenie menovité napätie určite znáša ... (Neboj, dynamo "nie je z cukru", len tak nezhotí ...).

No na čiastočné nabudenie ti musí stačiť aj "plochá baterka". V každom prípade 12 V bude fajn. No ak je to 12 V dynamo, tak do budiaceho vinutia môžu tiecť kľudne aj 3 - 4 A ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Delič napätia

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Júl 2010, 20:42

Pouzi programik Miscellaneous electronic calculations:

http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=13557

MAs tam voltage divider a je tam mozne specifikovat vystupny prud, alebo vystupny odpor a vsetko potrebne, paradne urobene to je.


Ak to chces ratat:

Najprv si musis zratat kolko maju tie 2 odpory paralelne vysledny odpor a potom uz len celkovo kolko je odpor, z toho si vyratas prud, potom ubytok napatia na tom hornom odpore a uz vies ake napatie bude medzi odpormi toho delica, potom si mozes zratat aj prud jednym z tych 2 a dopocitat treti prud poslednym.

Zjednodusene napisane, zratas celkovy odpor, z toho odporu a napatia zdroja zratas prud a z toho prudu potom zratas ubytok napatia na tom vrchnom odpore, no a kedze vies celkove napatie a napatie na vrchnom odpore tak uz vies aj napatie na tom spodnom a teda ako as to napatie rozdeli na tom delici.

Nic viac ako ohmov zakon nepotrebujes vediet k tomu.

A ak by to zapojenie bolo uz nejake ine ako klasicky delic napatia, tak to mozes nasimulovat napr. v circuitmakeri, alebo elektronic workbench, alebo crococlip, alebo orcad. :) Ked uz je tam toho viacej, tak je rychlejsie, ak mas nejaky jednoduchy programik ako circuitmaker, nakreslit to a spustit simulaciu, ako to vsetko vyratavat. A ked tam uz mas aj kapacity a indukcnosti a nejaky AC signal tak to uz je plno pocitania a len dost pracne a sa dotas k nejakej frekv. charakteristike, ktora by aj o niecom vypovedala atp. Pri roznej frekvencii maju kondiky a cievky rozne reaktancie a taketo veci pocitat normalne systemom papier a kalkulacka to je uz dost od veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Ond3x » 08 Júl 2010, 21:04

Stavím zdroj pro 2xLM3886. Filtrační kapacitu mám celkem 4700+2x3300 na větev. Má smysl stavět softstart?
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Júl 2010, 21:16

Kup si 5R 5A NTC termistory a daj 2 do serie s prim vinutim a nepotrebuejs ziaden soft start. Resp. na vacsi prud ked treba. Mozes to davat serioparalelne, ked das 2 do serie a k nim dalsie 2 co su do serie paralelne, tak mas 4 ale vysledna hodnota je 5R tak ako ma jeden, lenze prudova zatazitelnost je 2x taka.

To je suciastka ktora za normalnych okolnosti ma nejaky ten odpor, ako vykonovy odpor, ktory zapojis ked robis soft start, ale namiesto toho aby sa tento odpor po case musel skratnut relatkom, tak ten NTC a sa sam ked nim zacne tiest prud nahreje a jeho prud klesne prudko dole na taku hodnotu, ktora je prakticky zanedbatelna. Nic necvaka, ziadne mechanicke kontakty, je to podstatne mensie, lacnejsie, jednoduchsie.

5R 5A znamena ze ked je studeny ma 5 ohmov, ked to zapnes do elektriky, zacne sa nahrievat a odpor mu klesne potom. 5A je jeho max prudova zatazitelnost = max prud ktory nim moze tiect.

Prud treba volit podla poistky, ak tam mas napr. 3,15A poistku 3A NTC staci. Dalsia vec je odpor tho NTC.

Bezen sa pouziva v impulznych zdrojoch na obmedzenie prudovej spicky pri nabijani kapacity za usmernovacom v sietovej casti zdroja. Kludne sa moze pouzit aj pri klasickom linearnom zdroji na obmedzenie prudovej spicky pri nabijani kondov na sek. strane.

http://tinyurl.com/3azo5t3

http://tinyurl.com/348d2bj

http://tinyurl.com/36p9ham
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 08 Júl 2010, 21:35, upravené celkom 3 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11719
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2010, 21:32

Ond3x napísal:Stavím zdroj pro 2xLM3886. Filtrační kapacitu mám celkem 4700+2x3300 na větev. Má smysl stavět softstart?
Trochu som nepochopil zapojenie tých kondenzátorov ...

Rozhodnúť sa musíš sám ...

Softštart môže slúžiť len ta to, aby nevyhodilo poistku/ istič, ale aj znížilo nabíjací prúd kondenzátorov, (ich šetrilo) ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Ond3x » 08 Júl 2010, 21:32

Jerry19: NTC mě vůbec nenapadl. Tak dopodrobna to ani nebylo potřeba :D Díky. K

Dolfi: Prostě dohromady 22,6mF.
0

Zamknuté