rozbehový kondenzátor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa enigma » 17 Dec 2023, 22:35

ako postupovať ?
- závezne vymeniť ložiská . pri montážy , nové ložiská zohriať , nie silou natlkať .
- ohmický premerať motor a po možnosti aj indukčne
- pred montážou by som premeral aj ovalitu domcov ložiskových ( štíty motora )
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2023, 22:39

Já nechápem ! Ktorá 5 kW centrála ? Aký frekvenčný menič sčíta tri fázy a pustí jednu fázu do píly ?

Tá 5 kW centrála je jednofázová a má invertor na výstupe. Tam nič netreba, len pripojiť pílu.

Tá druhá, (Tagred), je trojfázová, no vinutia generátora pravdepodobne predimenzovali, a tak na jednu fázu utiahne až 3,3 kW, čo by na tú pílu malo stačiť.

Ten "zas*raný" rotor, (nerovnomerne a od čoho ?), sa mi moc nepozdáva. Že by Nemci si nekontrolovali výrobu, (trebárs aj v Číne), je podozrivé. Smrdí to len kompaudom, alebo zhoreninou ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 21 Dec 2023, 10:56

Rotor je z polovice opálený ale motor normálne behá a nevykazuje ani prehriatie. Jednofázová 2,5 kW centrála sa sním trápi ale motor točí svoje otáčky. Premeral som cievky a na meráku nastavenom na 200 Ω vykazuje na hlavnú cievku 2,2 a pomocnú 5,1. Spolu obe cievky vykazujú hodnotu 7,1. Na kostru žiadna cievka nevykazuje kontakt. Akým spôsobom je možné odstrániť spálený povlak z rotora? Je vhodné rotor prebrúsiť brúsnou hubkou, prípadne brúsnym papierom? Čo znamená rozdiel nameraných hodnôt medzi cievkami?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Dec 2023, 11:31

richard111 napísal:
21 Dec 2023, 10:56
Je vhodné rotor prebrúsiť brúsnou hubkou, prípadne brúsnym papierom?
Ten spečený lak je len kozmetická vada a bola spôsobená evidentne prehriatým ložiskom... To na rotore by som nejako moc "neškrabal". Je to kotva nakrátko, vodiče - tie hliníkové pozdľžne pásiky tvoria závity "nakrátko" a nemali by mať spojenie so železovým jadrom rotora (sú izolované lakom, alebo nejakými oxidmi "železa" - technológiu som neštudoval..)...aby si tam zbytočne nezaniesol piliny z brúsenia. Pokiaľ tam nie je evidentný kontakt toho opuchnutého laku so statorom, tak to nerieš, max očisti acetónom, alebo techn. benzínom. Skôr sa venuj tomu ložisku- zdroju vysokého tepla. Chce to ozaj nejaké kvalitné...s kvalitným mazivom a krytím... Nasucho to nejde ani pri iných príležitostiach -napr. vopchať párok do rožka bez horčice či kečupu :lol: :lol:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 21 Dec 2023, 11:50, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Dec 2023, 11:50

richard111 napísal:
21 Dec 2023, 10:56
Čo znamená rozdiel nameraných hodnôt medzi cievkami?
Tu sa dúfam jednáme o jednofázovom motore, ktorý pri rozbehu potrebuje len impulz pri rozbehu, aby vedel do ktorej strany sa má roztočiť. Vzhľadom na jednoduchosť výroby je jednoduchšie použitie rozbehového/behového kondenzátora a použitie pomocného vinutia s vypočítanou impedanciou a pripojeného trvale, ako použitie nejakého odstredivého "odpojovača"...mechanicky náročnejšieho... preto má pomocné vinutie iný DC odpor.. Záleží, ako to výrobca navrhol.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 30 Dec 2023, 21:54

Na nete som našiel stránku kde chlapík sústružil rotor asynchrónneho motora pri úprave na synchrónny :

http://www.emartinka.cz/index.asp?IDKat ... kce=clanek
Prílohy
10030304.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Atlan » 31 Dec 2023, 12:56

Sice to robil asi zbytocne....
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa enigma » 31 Dec 2023, 13:03

richard111 napísal:
30 Dec 2023, 21:54
Na nete som našiel stránku kde chlapík sústružil rotor asynchrónneho motora pri úprave na synchrónny :

http://www.emartinka.cz/index.asp?IDKat ... kce=clanek
hlavne že to nedal na vyváženie . a sústružil to celkom zbytočne , lebo tá purpurová farba je od výroby ... vznikla pri zalievaní do hliníka ...... stretávam sa s tým v robote . ničomu to nevadí .....
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Ilija » 01 Jan 2024, 12:29

Viac krát som som dal sústružiť niektoré staršie motory, zvlášť ktoré bežia na remene, gde rotor sa trošku vikrývi, gde by trebalo vlastne meniť motor, ale hlavne ešte stále bežia tak.
0

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 27 Jan 2024, 21:12

Viac krát som som dal sústružiť niektoré staršie motory, zvlášť ktoré bežia na remene, gde rotor sa trošku vikrývi, gde by trebalo vlastne meniť motor, ale hlavne ešte stále bežia tak.
Takže by som skutočne mohol prebrúsiť ten opálený rotor? A po brúsení ho bude potrebné nalakovať alebo inak zaizolovať?
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa enigma » 27 Jan 2024, 21:39

ak ti rotor nikde nedotýka stator , nesústruž nič . nechaj ho tak ako je . ako som už skorej napísal , tá purpurová farba ničomu nečkodí . je to od výroby , zalievania do hliníku . bežne sa s tým stretávame pri stredných motoroch
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok