rozbehový kondenzátor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Stanislav1234
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Máj 2016, 20:01

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Stanislav1234 » 30 Máj 2016, 21:04

Zdravím, mám niekoľko otázok pre Vás skúsených, nakoľko som totálny amatér v tomto smere. Staviam kompresor s motorom 3.5 kW ale musí byť napojený na 230V. Neviem aký kondenzátor potrebujem. Či rozbehový, rozbehovo-behový a pod. Motor MEZ 1440 ot./min. 50 Hz ∆220 / Y380 V. Ďakujem vopred. :wink:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Máj 2016, 21:53

makan napísal:Pýtam sa Vás či môžem použiť aj rozbehový kondenzátor 18uF miesto 25uF?
Môžeš ! Však si si aj sám odpovedal, motor sa bude krútiť pomalšie. (Bude mať menší výkon a vyšší sklz).
Stanislav1234 napísal:Staviam kompresor s motorom 3.5 kW ale musí byť napojený na 230V.
Myslím si, že na type kondíka tuná moc nezáleží, lebo jedna fáza ti to jednoducho neutiahne.

Prípadne, ak máš takmer "neobmedzené" ampére z 230 V, tak tam daj behový kondík, (nie rozbehový bipolárny elektrolyt), s kapacitou možno 200 uF a uvidíš, či ti výkon okolo 2 000 W bude stačiť na ten kompresor. No rátaj pri rozbehu s prúdmi nad 30 A.

Ešte ma napadol frekvenčný menič z 230 V na 3 x 230 V, motor do D. Motor by mal plný výkon, normálny záberový moment. No a max. odoberaný prúd, neviem, možno by ani nemusel byť vyšší.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Stanislav1234
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Máj 2016, 20:01

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Stanislav1234 » 30 Máj 2016, 22:25

Neviem či sa mi veľmi vyplatí kupovať niečo, v čom by som nemal istotu, či to pôjde jak má. Len potom nerozumiem prečo aj na výrobnom štítku motora je, že sa dá zapojiť aj na 220V ked je to až tak neefektívne. Kompresor je síce len asi 250ccm, čiže aj tých 2000w by teoreticky stačilo, lenže na motore je žiaľ privarená na hriadeľ veľká remenica a na kompresor by mala ísť väčšia než na motor a takú nemám. A za takých okolností by na to fakt trebalo tých pôvodných 3,5kW :(
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 31 Máj 2016, 02:46

Pokiaľ máš trojfázový motor, ktorý budeš chcieť štartovať na dve fázy (1 priama 230V, druhá posunutá behovým kondenzátorom), je takmer 100% istota, že Ti motor zhorí. Potrebuješ 3fázy, aby si zabezpečil, že sa Ti v rotore bude indukovať vírivý prúd, ktorý ho roztočí. Viac ti povedia odborníci silnoprúdari.
0

ajchy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: jivina
Vek: 33

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa ajchy » 31 Máj 2016, 10:55

Ivan_Ryger napísal:Pokiaľ máš trojfázový motor, ktorý budeš chcieť štartovať na dve fázy (1 priama 230V, druhá posunutá behovým kondenzátorom), je takmer 100% istota, že Ti motor zhorí. Potrebuješ 3fázy, aby si zabezpečil, že sa Ti v rotore bude indukovať vírivý prúd, ktorý ho roztočí. Viac ti povedia odborníci silnoprúdari.
Motor takhle může pracovat aniž by shořel.
Proč by se musel v motoru indukovat vířivý proud? Ten pouze způsobuje ohřívání plechů. Pro chod motoru je potřeba aby se indukoval proud do kotvy rotoru a vzájemným působením sil se motor roztočil- pro indukci proudu musí mýt rotor skluz za polem statoru.
Pro motor je důležité aby měl kruhové magneticé pole, posunutím napětí kondenzátorem vytvoříme eliptické a motor se bude též točit, bude mýt nižší výkon ale bez problému se bude točit- pokud nebude při rozběhu bržděn.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2016, 12:29

Presne, ako napísal "ajchy". Prečo by mal motor zhorieť ? Veď jedna cievka je navrhnutá na 230 V a bude pripojená na 230 V. Tá druhá, rozbehová, je tiež napájaná posunutým napätím 230 V. Tam by mohol byť problém, jedine ak by náhodou veľkosťou kondenzátora trafil do sériovej rezonancie vinutie-kondenzátor. Žiaľ neviem, pri akej kapacite kondenzátora, (povedzme na 1 kW výkonu), k nej môže dôjsť.

Trojfázový motor s behovým kondenzátorom, má výrazne nižší rozbehový moment a samozrejme len max. 2/ 3 výkon. A ak sa mu nepodarí rozbehnúť zariadenie, a nie je dobre chránený ochranou/ človekom, tak fakt môže zhorieť.

Viem, že určite existujú kompresory aj na 230 V. No mám obavy, že tam nie je použitý motor až 3,5 kW, (resp. ekvivalent namotaný ako jednofázový s (roz)behovým kondenzátorom). Konštruktér ten kompresor určite nenavrhol len tak, bez znalostí a výpočtov. A jeho výkon prispôsobil faktu, že má k dispozícii len 230 V a 16 A. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 31 Máj 2016, 15:24

Asi sme sa celkom nerozumeli. Máte pravdu. Ja som ale hovoril, že v kotve sa indukuje vírivý prúd, ktorý vytvára protisilu roztáčajúcu kotvu. Pokiaľ sa ale kotva neroztočí (napr. vplyvom nízkeho záberového momentu), vinutie pracuje akoby so závitom nakrátko, pričom sa prehrieva, až zhorí.
O tomto prípade som hovoril.
0

Stanislav1234
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Máj 2016, 20:01

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Stanislav1234 » 31 Máj 2016, 21:37

Stále ale nechápem prečo je teda na štítku motora, že sa zapája aj na 220V. Kto by to potom robil, ak je riziko, že motor potom pôjde do kovošrotu. Respektíve mám jeden motor z kosačky 1.1kW s 2800 otáčkami jednofázový. Možno keby som ho sprevodoval na výsledné otáčky kompresora možno 200, tak by to aj šlo. Ale to už k tejto téme asi nepatrí :)

-- Spojený príspevok 31 Máj 2016, 21:45 --

A inak neviem či to zaváži, ale motor je z 1957, odhadom má asi tak 90 až 100 kg, čo si myslím, že je na 3,5kW dosť veľa. V podstate ide o to, že minimálne 3/4 váhy motora tvorí hrubá liatina a tá teplo odvádza veľmi dobre. Čiže dnes vyrábané motory by sa asi prehriali oveľa skôr.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa SMITH » 01 Jún 2016, 08:09

Stále ale nechápem prečo je teda na štítku motora, že sa zapája aj na 220V. Kto by to potom robil, ak je riziko, že motor potom pôjde do kovošrotu
Ono to je 3 x 230V ... Robia sa frekvenčné meniče ktoré sú napájané 1x 230V a výstup majú 3 x 230V , ale len do výkonu 2200 W ...
A inak neviem či to zaváži, ale motor je z 1957, odhadom má asi tak 90 až 100 kg, čo si myslím, že je na 3,5kW dosť veľa. V podstate ide o to, že minimálne 3/4 váhy motora tvorí hrubá liatina a tá teplo odvádza veľmi dobre. Čiže dnes vyrábané motory by sa asi prehriali oveľa skôr
Ani nie , dnešné motory sa robia z hliníka a majú lepší odvod tepla . V tej dobe proste ešte nebola cenová optimalizácia :-D
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Jún 2016, 21:35

Ešte stále meditujeme "nad ničím". Nepochválil si sa ani max. prúdom 230 V prípojky.

Ak dokážeš zohnať nejaké svitkové kondenzátory (papierové, fóliové, ...) na aspoň ~ 250 V, (trebárs zo starých neónok), tak to skús rozbehnúť, aj keď naprázdno. Sám uvidíš, čo to spraví s istením, poklesom napätia a podobne. A nemusíš mať strach, že niečo zhorí ... :wink:

Pre Ivan_Ryger:
V rotore sa samozrejme indukujú aj vírivé prúdy. No ich hodnota sa minimalizuje poskladaním rotora z trafoplechov. A v žiadnom prípade nie sú príčinou prípadného zhorenia motora, dokonca ani pri použití vyšších alebo nižších frekvencií z frekvenčného meniča.
Dôvodom na prípadné zhorenie motora je jeho enormné preťažovanie, alebo práca nakrátko, (zastavený rotor). Vtedy tečú motorom tak veľké prúdy, že môže dôjsť k prehriatiu vinutí statora a ich zničeniu. No určite sa to neudeje za nejaký veľmi krátky čas. (Ak niekto videl trápenie cirkulárky so zaseknutým polenom, tak si to zhruba vie predstaviť).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

radoslavmalovec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 20:15

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa radoslavmalovec » 01 Mar 2017, 20:26

ahojte je mi jasne že už to tu bolo niekolko krát napísane prešiel som všetky navody na zistenie kapacity a zapojenie kondenzátoru ale fakt som uplný laik a potreboval by som niekoho kdo tomu rozumie a mohol by poradit za čo mu vopred ďakujem:
mám motor na 380v 1,1kw a kedže nemám 380v tak by som ho chcel zapojit na 220v. potrebujem rozbehový alebo behový kondenzátor to viem ale dnes som bol v obchode kde predavaju elektro veci a tam mi chlapík povedal že potrebujem 2 kondenzátory s rôznou kapacitou a že potrebujem určite behove kondenzátory. kedže mi fakt nevedel povedat (aj ked som ho lámal :-) ) aké kapacity by mali mat tak skúšam tu odborníkov ktorý by mi vedeli povedat aku kapacitu by mali mat tie kondiky. hovoril niečo o posunoch teoreticky som to pochopil ale prax je krutá :-) . vedel by mi prosím stýmto niekto pomoct ale fakt že po lopate (som automechanik nie elektrikar :-) ) a dať aj nejaký nákres ako by to malo byt zapojene? ešte hovoril že ked dám tieto dva behové kondenzátory nebudem potrebovat ten rozbehový. všetkým vopred ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Mar 2017, 21:13

Obrázok
v hrubom prepočte na 1kW výkonu 50-70uF zvitkový alebo s metalizovaným papierom MP,
pri vyššej kapacite kondenzátora bude sa hriať vinutie kondenzátora, pri nižšom bude strata rozbehového momentu.
0

radoslavmalovec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 20:15

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa radoslavmalovec » 01 Mar 2017, 21:19

ohai ---------- prosim ta a ten kondenzátor môže byt stale pod prudom? alebo ho mam dat cez neaký vzpínač a použit ho len pri rozbehu tomu by som sa práve chcel vyhnuť dik
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Mar 2017, 14:50

Rado, takto sú pozapájané nútené vetrania motorov, čuduj sa svete tie 3f ventilátory na 1fáze v pohode bežia i roky vďaka tomu hliníkovému šulku správne nazývaný behový kondenzátor. Kludne zapoj, hlavne aby bol na napätie aspoň ~250V !
Osobne, ak by som šiel "vytuniť" ten tvoj bližšie nešpecifikovaný 3-fázač, by som pre istotu paralelne pridal daľší kondenzátor a vypadalo by to nejak takto: Obrázok
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa sbf » 02 Mar 2017, 15:17

1f motor s rozbehovym kondenzatorom je nevhodny na vacsie kompresory - nedavno som taky chcel spojazdnit a skoncil som len so zbytocnymi vydavkami a stratou casu. Hoci motor mal stitkovy vykon tamer 3.5kW, nemal sancu kompresor roztocit na dostatocnu rychlost aby sa odpojil odstredivy vypinac startovacieho vinutia. Bolo vidiet ako horel. A to dostaval cez 500 uF. A takmer vsetky istice vyrazal. Taketo motory su dobre tam kde sa bez odporu dokaze roztocit napr. na cirkular. 3f 2.2kW ten kompresor toci ako svajcarske hodinky.
0

radoslavmalovec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 20:15

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa radoslavmalovec » 02 Mar 2017, 17:15

OHAJ napísal:Rado, takto sú pozapájané nútené vetrania motorov, čuduj sa svete tie 3f ventilátory na 1fáze v pohode bežia i roky vďaka tomu hliníkovému šulku správne nazývaný behový kondenzátor. Kludne zapoj, hlavne aby bol na napätie aspoň ~250V !
Osobne, ak by som šiel "vytuniť" ten tvoj bližšie nešpecifikovaný 3-fázač, by som pre istotu paralelne pridal daľší kondenzátor a vypadalo by to nejak takto: Obrázok
tak dnes som kupil kondik a zapojil podla nákresu ktorý si poslal, bez zátaže motor beži uplne v pohode na tých 230v len sa bojim aby to utiahlo čerpadlo na polievanie tak snád ano :-) ............. inač v predajni pozerali na ten nákres že čo to je to asi nie stále mi tam chcel dávať ešte jeden kondenzátor
0

ekyn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Júl 2018, 22:16

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa ekyn » 08 Júl 2018, 22:34

Zdravim pani,
mam problem so zapojenim motora v cilkularke
Je to model GTM-11002 NT
udaje na stitku : Hp 1.1 Kw 3 Phase
Volts 220/380 Hz50
SF 1.15 Pole 2
AMP 8.2/5.0 RPM 3450
Ide z neho 6 kablov oznacenych 1-6, a je tam shema zapojenia pre 220 a pre 380. Pre 220 je to do trojuholnika-to su kable 1-6,2-4,3-5

Vie mi tu niekto poradit, aky tam mam kupit kondenzator???
Vopred dakujem, Dano
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Júl 2018, 22:43

Máš doma trojfázovú sieť so združeným napätím 230V?
Lebo ak nie, tak Ti motor zapojený na jednu fázu pôjde iba na 1/3 výkonu a to už bude na cirkulár veľmi málo...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa kamilko » 08 Júl 2018, 22:46

Na kosacke to bolo trapenie s kondikom, na cirkularke bez sance.
Navyse moroe sa voac nahrieva ako pri chode na 3f.
0

ekyn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Júl 2018, 22:16

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa ekyn » 09 Júl 2018, 01:04

tak to mam dat radsej na tych 380 do hviezdy? Ci sa najde vhodnejsie riesenie?
Lebo mam frekvencny menic vektorovy ktory dokaze napajat 3fazovy 1,5 kw motor a je dokonca na jednu fazu 220. len sa mi to zda byt dost velky prepych. A chcem ho usetrit na riadenie otacok vretena pre cnc frezu
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok