rozbehový kondenzátor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2018, 06:03

Zapoj ho do hviezdy na tri fázy a nepotrebuješ žiadny kondenzátor.
Menič ti zostane na iné použitie.
.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa SMITH » 09 Júl 2018, 12:47

Z toho meniča pôjde 3 x 230 V ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Júl 2018, 13:12

A na ktorú poštu bude dávať na cirkulár menič?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 05 Dec 2023, 23:24

Zdravím páni, pridal by som svoj dotaz sem, nakoľko nechcem zbytočne zakladať nové vlákno o danej téme. Mám jednofázový asynchrónny motor 2,2 kW na okružnej píle, ktorý má dve vinutia – hlavné a pomocné a tiež pravdepodobne behový kondenzátor 30 uF 450V. Na štítku motora je uvedený údaj pre CB kondenzátor 30 uF 400V. Podľa empirického vzorca C=68 . P (uF, kW), alebo konkrétne podľa výpočtu na stránke http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htm mi vychádza hodnota trvale pripojeného kondenzátora 132,025 µF pre uvedený motor 2,2 kW, čo je v značnom rozpore s údajom na štítku motora udávaného výrobcom. Aká hodnota trvale zapojeného kondenzátora by vlastne mala byť použitá pre daný motor a bolo by prípadne vhodné použiť aj druhý kondenzátor, tzv. rozbehový a s akou konkrétnou hodnotou? Akým zariadením potom tento rozbehový kondenzátor odpájať, najlepšie asi elektronicky a nie mechanicky? Bolo by u daného motora vhodné odpájať (po dosiahnutí otáčok) aj pomocné vinutie s behovým kondenzátorom?
stitok.JPG
kondenzator.JPG
kondenzator.JPG (40.82 KiB) 1318 zobrazení
vypocet.jpg
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Ilija » 06 Dec 2023, 07:12

Ten 30uF bude ok za beh, a určite má byť stále pripojený .
A asi je nevyhnutný aj rozbehový, 100-200uF, len čo ho zapne a vypne..? Najlepšie by bolo rozbehové rele, ktoré ťažko nájdeš.
Ohľadom že je to píla, najjednoduchšie by bolo s vypínačom 0-1-štart.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 06 Dec 2023, 08:04

Motor, ktorý potrebuje behový aj rozbehový C má v sebe odstredivý vypínač.
https://youtu.be/DHTvuyZUsos?t=381
Odstredivý vypínač bol už v motoroch práčiek Perobot.

V tvojom prípade sa motor rozbieha takmer bez záťaže, tak žiaden rozbehový C nepotrebuje.
Tvoja vypočítaná hodnota rozbehového C je + - OK. napr.
Prílohy
stitok.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa cs001 » 06 Dec 2023, 10:56

...pračka PEROBOT http://www.muzeum.svitavy.cz/show.php?i ... e/1959.jpg nemala žiaden kondenzátor. Motor bol s pomocnou rozbehovou fázou a ta sa odpínala odstredivým spínačom. Motor sme v osemdesiatych rokoch využili na doma vyrobenej kosačke (ešte asi existuje). Mal tuším 2800 otáčok.
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 06 Dec 2023, 22:57

Ďakujem za vaše komentáre – takže by som mal vlastne dôverovať výrobcovi a dodržať hodnotu CB kondenzátora na štítku motora. K tomu rozbehovému – žiadny rozpínač sa na motore a ani vo svorkovnici nenachádza, ale neviem či sa jedná o originálne zapojenie, alebo to už niekto prerábal. Uvažujem o inštalácii softštartéru, ale neviem aký typ by bol vhodný na daný stroj a príslušný výkon motora.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Dec 2023, 09:36

cs001 napísal:
06 Dec 2023, 10:56
...pračka PEROBOT http://www.muzeum.svitavy.cz/show.php?i ... e/1959.jpg nemala žiaden kondenzátor. Motor bol s pomocnou rozbehovou fázou a ta sa odpínala odstredivým spínačom.
Jednofázový motor, ak je tak skonštruovaný, nemusí mať rozbehový kondenzátor. Pre rozbehové vinutie je v podstate len treba zaistiť posun fázy, (oproti hlavnému vinutiu). A to sa dá dosiahnuť buď zaradením kondenzátora, alebo napríklad aj odporu. Ten odpor je stratová záležitosť, tak sa používa len na rozbeh a potom nasleduje odpojenie rozbehového vinutia. A často je to zrealizované tak, že rozbehové vinutie je navinuté mosadzou, (má väčší merný odpor). Odstredivý vypínač, ten nie je nikde vonku vidieť, je umiestnený vo vnútri motora, na hriadeli, a je obyčajne riešený závažiami a pružinkami. :wink:

Pre "richard111": Já si myslím, že výrobca zámerne doporučil tak malú kapacitu rozbehovo-behového kondenzátora, lebo výkon 2,2 kW je úplne na hornej prúdovej hranici 16 A ističa a asi je vhodnejšie ten motor nechať bežať len "takmer" na hlavné vinutie. (Ak sa mechanicky roztočí jednofázový motor, nepotrebuje rozbehové vinutie.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Pozitron » 07 Dec 2023, 17:06

Len poznámka k výkonu : Na štítku je P1=2,2kW S6 40% P2=1,76kW
kde 1,76kW je trvalý výkon a 2,2kW je výkon v (15 minútovom ?) cykle, kde motor 40% doby cyklu je zaťažený a zvyšok sa chladí.
Pri pílení dreva sa toto prakticky nedá dodržať a preto len treba dávať pozor na preťaženie motora a jeho teplotu. Aj laik vie podľa zvuku pri poklese otáčok, ako má "tlačiť na pílu" a to doslova.
Pozri aj toto : https://cadem.com/s1-s6-motor-ratings-s ... 010.5%20kW.
0

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 12 Dec 2023, 18:25

Ďakujem za informácie - kúpim (roz)behový kondenzátor 30 uF na 450-500V, tak ako to navrhol výrobca, ten starý asi už nemá potrebnú kapacitu. K uvedenej píle by som chcel použiť elektrocentrálu a otázkou je aký by bol jej dostatočný výkon pri jednej fáze. Neviem tiež posúdiť aký prúdový výkon by bol v danom prípade dostatočný aj s nejakou rezervou a či by nebolo vhodné použiť na spúšťanie a prevádzku frekvenčný menič.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Dec 2023, 19:49

Svitkové (fóliové) kondenzátory nemenia kapacitu. Ak máš pocit, že s pílou nie je niečo v poriadku, tak to určite nie je stratou kapacity roz/behového kondenzátora.

Ak nechceš moc zúriť, tak k tej píle kúp centrálu s invertorom. Určite potom nepotrebuješ softštart a ani výkon centrály nemusí byť veľmi cez 2 kW. Akurát tá cena ... :wink:

(Pozerám, že tie ceny u niektorých výrobcov išli neuveriteľne dole, napr.: https://elektrocentraly.heureka.sk/exto ... cifikacia/ . Vraj invertorová, štvortaktná, slušný výkon a uchádzajúca váha. Aká je spoľahlivosť, netuším.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Ilija » 12 Dec 2023, 21:20

Neviem na aký softštart mienite, keď je 1f motor ?

Elektrocentrála na motor 2.2kW 1f, pre pílu by musela byť poriadna, nejaká čínska sračka kde len píše 2.5kW to určite nezvládne....

3f motor a 3f centrála by už bolo oveľa lepšie ..!
0

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 13 Dec 2023, 00:01

Uvažujem o centrále 3 fázovej s výkonom cca 5kW a to vzhľadom aj na trojfázové zariadenia, len neviem aký prúdový výkon by mala mať na 230V aby utiahla danú pílu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Dec 2023, 07:51

Však si tých 5 kW podel tromi ! To ti za žiadnych okolností nepotiahne jednofázovú 2 kW pílu.

Podľa mňa, aj 7,5 kW trojfázová centrála, (ak nebude invertorová), ti môže skapínať pri rozbehu píly.

(P.S.: Pozerám, že konštruktéri sa už "hlboko zamysleli" a vyrobili "úplnú novinku", kde aj jedna fáza zvláda podstatne viac, ako 1/ 3 výkonu: https://www.aretacia-rozvodov.sk/diesel ... GpEALw_wcB . No je tam len AVR technológia regulácie výstupného napätia.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Pozitron » 13 Dec 2023, 15:39

Dolfi napísal :
Dolfi napísal:
12 Dec 2023, 19:49
Svitkové (fóliové) kondenzátory nemenia kapacitu. Ak máš pocit, že s pílou nie je niečo v poriadku, tak to určite nie je stratou kapacity roz/behového kondenzátora.
Uznávam, že sú aj také, čo nemenia kapacitu. Na vlastnej pračke som však zažil stratu schopnosti motora rozbehnúť sa. Premeraním kapacity som zistil, že kondenzátor mal iba 8μF namiesto pôvodných 20μF.
Myslím si, že došlo k rozpojeniu jednotlivých sekcií vo vnútri kondenzátora. Nerozoberal som ho, iba vymenil za nový. Tým sa porucha odstránila.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa jezevec » 13 Dec 2023, 15:48

Dolfi napísal:
12 Dec 2023, 19:49
Svitkové (fóliové) kondenzátory nemenia kapacitu. Ak máš pocit, že s pílou nie je niečo v poriadku, tak to určite nie je stratou kapacity roz/behového kondenzátora.
To se sakra pleteš, netvrď začátečníkovi takové bludy.
Kapacita ubývá po opakovaných průrazech odpařením fólie kolem průrazu. Typický příklad je síťové napájení přes omezovací kondenzátor.
U rozběhových to bude podobná příčina.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Dec 2023, 22:44

Keď už je reč o tých motorových kondíkoch... Je k motoru vhodný/nevhodný kondenzátor zo starých trubicových neónových svietidiel ? ( - odmyslime mechanické prevedenie izoláciu atď. - to sa dá vždy nejako poriešiť). Ide mi jeho použitie na tento účel. Tie kondenzátory majú totiž aj po 40+ rokoch kapacitu ako nové a napäťovo vyhovujú...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Dec 2023, 09:38

To je otázka do diskusie, zas sa pohádame !
Tie kondenzátory do neónových svietidiel sú z olejom impregnovaného "kondenzátorového" papiera. Sú priamo pripojené na 230 V, čiže tečie ním prúd podľa jeho impedancie (kapacity). Je tam tlmivka a štartér, tak že aj nejaké tie napäťové špičky musia zvládať.
Fóliové kondenzátory sú zrejme kvalitnejšie, (max. frekvencia, straty, ...), no pri 50 Hz je to asi jedno. Môj osobný názor je, že ak sú na 450 V, tak sú použiteľné. Treba to len odskúšať, či to prežijú, či sa vnútri mechanicky (kontaktne) nerozsypú. A určite nebudú bezpečnostnej triedy X2. (No predpokladám, že ani (roz)behové kondenzátory nie sú takej bezpečnostnej triedy.)

Iné ma skôr zaujíma, keď tu máme toľko špičkových odborníkov. Dokáže niekto vektorovo naznačiť pomery na rozbehovej vetve asynchrónneho motora, (napätia, prúdy, fázové posuvy, ...) ? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

richard111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 23 Dec 2010, 00:00

Re: rozbehový kondenzátor

Príspevok od používateľa richard111 » 17 Dec 2023, 19:31

Dolfi - ďakujem za dobré tipy na centrálu - na 5 kW výkon predpokladám, že frekvenčný menič sčíta prúdový výkon 3. fáz a tento potom pustí do napájania na 230 V a to by danú pílu malo utiahnuť.

Pozitron - ďakujem za príspevok k téme - tiež mám podozrenie, že môj kondenzátor nemá udávanú kapacitu.

jezevec - ďakujem za príspevok k téme a nakoľko som si nebol istý zapojením motora tak som ho rozobral.

Rotor daného motora je z jednej strany opálený (foto v prílohe), nevidieť, žeby sa rotor zadieral a vinutia na pohľad nevykazujú závadu, len jedno ložisko sa trochu ťažšie otáča. Nakoľko štítok zapojenia je úplne zničený predpokladám, že zapojenie daného motora by malo byť podľa nákresu (obr. v prílohe) a to aj vzhľadom k tomu, že sa tam nenachádza žiadny rozpínač. Poprosil by som o radu ako ďalej postupovať v danom prípade.
rotor a.JPG
rotor b.JPG
rotor c.JPG
1 faz. motor.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok