Cievka? Ako ju spojazdniť?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Cievka? Ako ju spojazdniť?

Príspevok od používateľa Gumeny » 20 Mar 2011, 15:30

Čaute,
minule som z jedného rc autička(ktoré už bolo dávno v krémikovom nebi) vytiahol toto(screen). Myslel som, že je to nejaké trafo, ale potom mi doplo, že má iba dva drôty a trafo by tam aj tak nemalo čo robiť. Po neskoršom skúmani som zistil, že to bolo cievka na riadenie, teda tam bol ešte jeden magnet, ktorý keď sa otočil, otočili sa aj kolesa. A otáčal sa pravdepodobne podľa toho, ako ho odpudzovala alebo priťahovala tá cievka. Len by som potreboval vedieť,ako tú cievku spojazdniť? Keď do nej pustím 6VDC z bateriek z toho autička tak vôbec nič sa nestane. Jej odpor som nameral asi 1,3K. Ovládač od toho autíčka nemám a bola v ňom len jedná DPS-ka. Ale už nepamätám, kde bola tá cievka pripojená.
Prílohy
DPS z autíčka
DPS z autíčka
DPS z autíčka
DPS z autíčka
Cievka
Cievka
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2011, 17:28

Ved si si sám odpovedal.Bolo to zrejme servo z riadenia.Oproti tej cievke/elektromagnetu/ bol permanentný magnet na hriadeli riadenia.Po pripojení napätia na elektromagnet sa magnet s tiahlom podla polarity bud pritiahol alebo vzdialil. pri prepolovaní napájania elektromagnetu to išlo opačne.Prilož k tomu jadru cievky ten magnet, prehadzuj napájanie cievky a uvidíš čo to bude robiť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 20 Mar 2011, 17:33

No ale veď to som skúšal. Ale vôbec nič. Akokeby cez tu cievku prúd ani neprechádzal pri 6VDC. Takže otázka znie, aké napätie do nej mam pustit?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 20 Mar 2011, 17:38

Magnet nepriložiť na jadro, len priblížiť k otvorenému koncu jadra.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 17:38

Gumeny napísal:No ale veď to som skúšal. Ale vôbec nič. Akokeby cez tu cievku prúd ani neprechádzal pri 6VDC. Takže otázka znie, aké napätie do nej mam pustit?
ešte raz prilož tam to napätie a napíš sem aký prúd ti ukázal AMPERMETER !!!
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 20 Mar 2011, 17:40

maximálne také aké tam boli batérie ak ten elektromagnet nereaguje tak je odpálený
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 17:43

pin napísal:Magnet nepriložiť na jadro, len priblížiť k otvorenému koncu jadra.
Presne tak , ak je pernamentný magnet podstatne "silnejší" ako to čo ti generuje cievka , budú sa priťahovať aj dva rovnaké póly a magnet ostane "prilepený" na jadre cievky trvale !
0

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 20 Mar 2011, 17:47

OK...o chvíľu to pôjdem pomerať, keď sa nabiju baterky(nemám zdroj). Potom sem hodim výsledky merania. No a odpálena by nemala byť, keď som je zmeral odpor nie?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

No a ešte že som to testoval aj tak mimo autička, teda tu cievku, som k nej prikladal skrutkovač, klince a nič vôbec nepriťahovala :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 17:51

Gumeny napísal:OK...o chvíľu to pôjdem pomerať, keď sa nabiju baterky(nemám zdroj). Potom sem hodim výsledky merania. No a odpálena by nemala byť, keď som je zmeral odpor nie?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

No a ešte že som to testoval aj tak mimo autička, teda tu cievku, som k nej prikladal skrutkovač, klince a nič vôbec nepriťahovala :wink:
Ano, ale keď pripojíš na odpor napr. 1 kohm baterku s nameraným napätím 10 volt , neznamená že potečie 10 mA ! (môže to byť aj 0,1mA :wink: )
0
Naposledy upravil/-a lato v 20 Mar 2011, 22:09, upravené celkom 1 krát.

Kofo

Re: Cievka? Ako ju spojazdniť?

Príspevok od používateľa Kofo » 20 Mar 2011, 17:54

Gumeny napísal:Ovládač od toho autíčka nemám a bola v ňom len jedná DPS-ka. Ale už nepamätám, kde bola tá cievka pripojená.
Čo riešime?

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 20 Mar 2011, 18:49

Ach...ta ja som debil :D Teraz som chcel ešte raz zmerať odpor, ale nič som nenameral. Potom mi doplo, že ten drot je izolovaný(smaltovaný), takže potom som nameral odpor 15R a keď som odizolované časti drotov pripojil k napätiu, hádajte, čo sa stalo?...Kolieska sa otočili :D
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 20 Mar 2011, 19:06

ďalší prípad, kedy niekto namiesto 2 minút práce naviac hneď založil zbytočnú tému. niekedy sa tak v duši pýtam, či Vás mladých trošku ten internet nedegraduje...
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 20:22

mikkipp napísal:ďalší prípad, kedy niekto namiesto 2 minút práce naviac hneď založil zbytočnú tému. niekedy sa tak v duši pýtam, či Vás mladých trošku ten internet nedegraduje...
No mne toto až tak nevadí :lol:
Dal to do správnej kategórie, dal tomu správny názov, pripojil správny popis, dal dokonca foto.. dodržal pokyny čo sme mu dali = zistil príčinu..

NA TO SME TU !
0

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 20 Mar 2011, 20:26

Dve minúty? Včera som sa s tým sral pol dňa. Dnes sa mi moc nechcelo robiť hocičo v dielni, vzhľadom na to, že je nedeľa, tak som radšej založil tému. Možno keby som ju nezaložil, tak by som sa s tým bavil ďalší deň a možno aj viac. Inak, prečo píšeš mladých? Azda sa ty považuješ za starého. Nemusiš ma hneď neviem čo za takúto maličkosť.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Mar 2011, 20:47

Gumeny napísal:Nemusiš ma hneď neviem čo...
Ale ja viem čo :lol:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 21 Mar 2011, 07:26

Môj prístup v drvivej vačšine prípadov je:
- najprv zapojím poriadne mozog
- potom vyskúšam čo sa dá
- a až potom zakladám tému

A v tomto prípade stačilo zapojiť mozog! Keby predsa nebol vodič použitý na vinutie izolovaný, tak by tam bolo zopár medzizávitových skratov...
Nepovažujem sa za starého, ale za skúsenejšieho. A stejne som o viac ako o polovicu (tvojho veku) starší ako ty :wink: :P
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Mar 2011, 23:23

Gumený-len taká radička, ked chceš aby ti chytil cín na lakovaný drôt, a je velmi tenký, a bojíš sa ho oškrabávať aby si neodtrhol napríklad spodný koniec tej cievky alebo trafa, tak ho podlož tabletkou ACYLPIRNU a pájkou ho nahrej.Uvidíš ako lak odskočí a cín sa prisaje na drôt. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 24 Mar 2011, 23:40

5ko: Hej hej Acylpirin funguje fajn, aj nofodur funguje ale bacha na ten dym. Hlavne ten z acylpirinu, je to strasne svinstvo...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Mar 2011, 23:54

mikkipp napísal:Môj prístup v drvivej vačšine prípadov je:
- najprv zapojím poriadne mozog
- potom vyskúšam čo sa dá
- a až potom zakladám tému
Trošku ťa poopravím...

- najprv zapojím poriadne mozog
- potom vyskúšam čo sa dá
- ak sa nedarí,pohľadám tému s podobnou problematikou a preštudujem ju
- ak taká nieje založená,až potom zakladám novú tému

Takýmto spôsobom postupujem a zatiaľ som nemusel založiť ani jednu jedinú tému. Vždy sa nejaká našla a verte mi,že tých problémov som tu vyriešil už kopec.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Mar 2011, 23:54

No vidíš, to som práve zabudol pripomenúť,dík.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok