Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 20 Sep 2019, 20:38

Ja keď som bol malý, boli také hry s displejom a pár tlačítkami na baterky. Ani nechcem vedieť koľko peňazí to stálo dookola kupovať, pretože každá nakoniec skončila pod skrutkovačom.

K tomu kus dvojlinky a zástrčka - ale pred zásuvkou som mal rešpekt a nepchal som to tam.

No a keď sa mi ušla telka a vhs, neskôr dvd. Každých pár týždňov poodpájané a znovu pozapájané.(napájacie a signálne káble, nie vnútornosti)

Potom otec kúpil počítač, a stále keď spadol systém, stálo ho to peniaze. Nakoniec si vo mne všimol nadanie, trochu zatlačil, a naučil som sa aj inštalačku na vtedy xpčko + drivery na cd.
0

ShadowKE
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Sep 2019, 17:23

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa ShadowKE » 20 Sep 2019, 20:45

misocko napísal:Shadow, kolko rokov ma synator? ja som s elektrikou zacal v skolke (pametam ako ma skopala ruska lampa kde na zrazenie napetia pre ziarovku bol iba velky zeleny kovovy kondik). Ak je syn dostatocne velky, tak vidis kam ho to taha (mozno bude znamy futbalista a s elektrikou mas smolu :) ). Co sa tyka programovania , u nas bol kruzok na baltika na zakladke (dcera tam chodila, aj ju to bavilo) - pre deti asi najlepsie, s moznostou prechodu neskor na C. Arduino pre decko, mam zmiesane pocity.
ale ak synatora bavi blikanie a motorceky, tak jednoznacne som s Tebou :agree:
ma 8rokou nerobim doma nic s konkretne polovodicamy ale zakladne ele veci ked mi doma daco trebalo a o to ani petou nezavadil...ale teraz com som upravoval prud z adaptera mi pomahal sledovat voltmeter drzal suciastky ked som ich pajkoval a ma to ties prekvapilo...urcite nechcem na neho tlacit skor takym stilom ze to budem ja robit a ked bude on chciet budem sa angazovat... zatial je taky neotesany kamen a ma strasne tazku povahu (po mne :D) takze tlacit na neho nechcem... chcem aby to bolo jeho hobby nie primarny odbor bo ja som sa tomu nevenoval :D skor to arduino by bolo zaujimavejsue kombinacia programovania co by som bol stokrat nadseni keby sa tim smerom venoval v zivote by ho cakala krasna kariera xD ne jak ja :D

ale musim ist nato postupne naprv zohnat suciastky a potom postupne uvidime..

PS:sorry za gramatiku ja som tak strašne leniví to furt opravovať trvá mi to raz toľko kým dačo napíšem :D

-- Spojený príspevok 20 Sep 2019, 20:49 --

super... nasi boly rozvedeny :D ja som take nemal ale kupoval mi sem tam nejake veci ked som chcel ja som sa to ucil sam :D a aj ja som mal respekt pred zasuvkou ked som mal 6-8 sturil som klinec do fazy :D :potlesk: a pre srandu kralikou prene v tom veku to zrobil aj Filip :D :D :D (moj syn mam 2voch)
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 20 Sep 2019, 21:11

http://www.circuitbasics.com/wp-content ... ic-LED.png

Hlavne ho neučte že toto je schéma. Navyknúť na normálne schémy, mimo arduino svet tieto maľovánky nikto nepoužíva.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa misocko » 20 Sep 2019, 23:29

ShadowKE napísal:by som bol stokrat nadseni keby sa tim smerom venoval v zivote by ho cakala krasna kariera xD ne jak ja :D
neviem co je dneska krasna kariera
ked to tak sledujem okolo, nieje zle vediet nieco robit (nie len programovat alebo robit veduceho) , da sa zarobit aj rukami ked to vies (take zamocnicke firmy u nas dost ryzuju)
co sa tyka programovania, myslim ze to musi byt clovek dost prepnuty (bud rozumie ludom, alebo programuje :( , ja ani velmi neprogramujem a ludom nerozumiem - asi ten autizmus :) )
ale zivim sa technikou , rozumiem strojom, šef rozumie tomu ze mi nemoze rozumiet, až vymenia šefa pojdem robit moj sen od malička - traktorista , aj ked platom pojdem dole asi na tretinu :( , psychicky si urcite oddychnem :) )
0

1993
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20 Jún 2022, 10:24

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 1993 » 26 Jún 2022, 20:23

Zdravím, když vzorec na paralelní odpory je " 1/R = 1/R¹ + 1/R² " jak z toho dostanu "nepřevrácenou" hodnotu?
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa dudoo » 26 Jún 2022, 20:42

Nepřevácená hodnota je nehodnota k hodnote odporu vysvetlenia požiadavku, potom sa to vynuluje a odpor bude medzi nulou a nekonečnom.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Jún 2022, 20:45

1993 napísal:
26 Jún 2022, 20:23
Zdravím, když vzorec na paralelní odpory je " 1/R = 1/R¹ + 1/R² " jak z toho dostanu "nepřevrácenou" hodnotu?
Matematickými úpravami. Vychádza R1*R2/(R1+R2).
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 105nu70 » 26 Jún 2022, 20:45

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 16 Apr 2024, 14:33, upravené celkom 2 krát.

1993
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20 Jún 2022, 10:24

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 1993 » 27 Jún 2022, 06:03

Ten vzorec pro dva odpory znám.

Ovšem, co když jich bude pět?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa miso156 » 27 Jún 2022, 06:24

image.png
Pre vyjadrenie R len vymen citatela s menovatelom.
0
"No pain, no gain." (KC238)

lama22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 12:13

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa lama22 » 02 Dec 2023, 12:18

Nazdar mam otazku idem napajat bodove svetla spolu 12kusov na jeden kabel chcem ich stmievat ake ziarovky budem ktomu potrebovat ? aky stmievac mozem pouzit ide mi o bezkablovy stmievac a napojenie na hlasoveho asistenta dakujem za pomoc . Inac ta otazka pri registracii je zakerna lebo clovek ktory nieje elektrikar musi velmi dobre hladat :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2023, 13:41

lama22 napísal:
02 Dec 2023, 12:18
idem napajat bodove svetla spolu 12kusov na jeden kabel chcem ich stmievat
Skús trochu viac, treba rozvinúť podmienky a určite sa odpovede dočkáš...
- v akom prostredí bude to svietenie a aký to má mať sv. výkon ? - podľa toho sa dajú určiť vhodné svetelné zdroje a potrebné komponenty k tomu.
- aké bude ich napájanie ? - primárne to bude podľa predpokladu 230V, ale spôsobov je viac..
- požiadavky na ovládanie - o hlasovom asistentovi si sa zmienil, ale čo ďalej? + DO? + vypínač so stmievačom ?
Pridaj! :wink:

Ešte doplním - aký typ svietidiel požaduješ ? - mechanické prevedenie, základné rozmery - lebo nie všetko do všetkého vojde.... aj keď svadba bola drahá :mrgreen:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 02 Dec 2023, 14:14, upravené celkom 2 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 456
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa kapor » 02 Dec 2023, 13:55

to lama 22:
Veď to nepíš ako lama. Kto sa v tom má vyznať :roll:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

lama22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 12:13

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa lama22 » 03 Dec 2023, 12:54

mr.dred napísal:
02 Dec 2023, 13:41
lama22 napísal:
02 Dec 2023, 12:18
idem napajat bodove svetla spolu 12kusov na jeden kabel chcem ich stmievat
Skús trochu viac, treba rozvinúť podmienky a určite sa odpovede dočkáš...
- v akom prostredí bude to svietenie a aký to má mať sv. výkon ? - podľa toho sa dajú určiť vhodné svetelné zdroje a potrebné komponenty k tomu.
- aké bude ich napájanie ? - primárne to bude podľa predpokladu 230V, ale spôsobov je viac..
- požiadavky na ovládanie - o hlasovom asistentovi si sa zmienil, ale čo ďalej? + DO? + vypínač so stmievačom ?
Pridaj! :wink:

Ešte doplním - aký typ svietidiel požaduješ ? - mechanické prevedenie, základné rozmery - lebo nie všetko do všetkého vojde.... aj keď svadba bola drahá :mrgreen:
dakujem za odpovede takze na strope dookola budu rozmiesnene bodovky bude ich spolu 12 alektrikar mi vravel ze tie bodovky by mali mat napajanie max 12v aby som mohol pouzit bezdrotovy nastenny stmievac. v stene mam pripraveny 3packovy vypinac mozno to zmenim na 2 + jedno ale budem davat inteligentne vypinace jeden by bol potom bezdratovy tiez lebo mam len jeden otvor na vypinac v stene . napajanie netusim ake tam bude je tam vyvedeny kabel 230v . Neviem ako to spravit preto sa pytam tu ako by to bolo najlepsie aby ste mi poradili ako by som to mohol presne urobit mam vybrate bodovky kde je pisane : Možnost použití žárovek na hřídeli GU10 (230V) nebo Gx5.3 (12V) ten stmievac bude stacit dialkove ovladanie asi ani nemusi byt . tieto bodovky nesluzia ako hlavne svetlo miesnosti . Hlavne svetlo bude v strede miesnosti potom su led pasy + tieto bodovky .vyp zap vsetkych svetiel bude spojene z hlasovym asistentom .
(vlasne ak chcem stmievat bodovky musi byt vstupne napajanie max 12v aby som to dokazal sparovat z bezdrotovym stmievacom) spravne ? ci to ide nejako inac ?
0

lama22
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Dec 2023, 12:13

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa lama22 » 04 Dec 2023, 20:03

nejake rady prosim ? :pain:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Dec 2023, 20:47

maskrtnik01 napísal:
20 Sep 2019, 20:38
Ja keď som bol malý, boli také hry s displejom a pár tlačítkami na baterky. Ani nechcem vedieť koľko peňazí to stálo dookola kupovať, pretože každá nakoniec skončila pod skrutkovačom.

K tomu kus dvojlinky a zástrčka - ale pred zásuvkou som mal rešpekt a nepchal som to tam.

No a keď sa mi ušla telka a vhs, neskôr dvd. Každých pár týždňov poodpájané a znovu pozapájané.(napájacie a signálne káble, nie vnútornosti)

Potom otec kúpil počítač, a stále keď spadol systém, stálo ho to peniaze. Nakoniec si vo mne všimol nadanie, trochu zatlačil, a naučil som sa aj inštalačku na vtedy xpčko + drivery na cd.
ja som tiez vselico porozoberal, v 12tich som zacal chodit do elektro kruzku, kde sa seriozne pajkovalo, kreslili rucne plosaky, leptali v chloride zelezitom a dierky sme vrtali na velkej stojanovej vrtacke. Dnes sa tomu cudujem, ze nebol problem 12-14 rocnych nechat vrtat s klasickou velkou vrtackou, akurat sme muselil mat vlasy v ciapke pre istotu.
A doma som v 13tich uz skusal vselico zapajat cez adapter - motorceky, ziarovky (ledky vtedy stali par korun kus) a rozobral som stary cb televizor na suciastky - pekne poodpajal moduly a odtial bral suciastky, ked som potreboval. A posunul som rozsah radia z vychodnej normy trocha na zapadnu - tu dnesnu, aby sa dalo naladit jedine radio, ktore som v tej dobe a dlho potom pocuval - rebeca.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2023, 21:25

pocitujlasku napísal:
04 Dec 2023, 20:47
ledky vtedy stali par korun kus
:lol: :lol: že pár korún :lol: :lol: LQ100 som mal prvú ešte za 100Kčs kúpenú v BB v tom bývalom radioamatérskom obchode - 5ko určite vie kde bol.. :lol: :lol: Dnes už LED takého "výkonu" ani nemajú cenu... 500ks v rôznych farbách kúpiš za 2-3€.. Vtedy som si ju ináč opatroval :lol:
..a začínal som na elektrónkach.. po pár rokoch prišli germániové tranzistory (OC, GC, GA-diódy, kremíkové diódy) to bol už iný level 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Dec 2023, 22:11

Vies ako sa robila znej rozptylova ? Brusil som ju smirglom :), este mi nejake ostali ..
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Dec 2023, 22:18

@-Dredy, TESLA ELTOS..s peknými predavačkami, ale musel si im ukázať prstom na to čo chceš, lebo ti povedala že to nemajú. :lol: ...na konci námestia vpravo na rohu, teraz je tam tuším Tatrabanka a Uniqa, vedľa Raka :partyman:
Ale tých 100Kčs je dnes 3€,takže cca rovnako. :mrgreen: LCD displej na merák 100Kčs,dodnes som ho nepoužil,KT505- 50Kčs,MA723.... odpálili sme ich asi 5ks kým sme oživili lab.zdroj :mrgreen:
Keď som slúžil na vojne v Blave v Hurbankách, mal som na Obchodnej Rádioamatéra, tam bol iný výber..1976-77.

Ale pre Lama 22,
nepíšeš, či tam dáš 12V klasické halogenky,alebo nejaké novšie LED bodovky na 12V, pretože to je rozdiel,ako ich napájať.
Na klasiku ti treba trafo 230/12V ,ale tam musíš počítať, že podľa toho koľko wattové budú žiarovky,
podľa toho musíš aj dimenzovať trafo. tedam12x 20w=240w, ak dáš 12x50w, tak potrebuješ 600W trafo
a to je v dnešnej dobe už doba kamenná , lebo by ti to vyžralo aj kurence v mraziaku.

Ak dáš žiarovky na 230 V, ,tak je to bez trafa a lahšie spínatelné, lebo je tam menší prúd v obvode a skôr najdeš nejaké komponenty na stmievanie pod vypinač alebo smart WIFI ovládanie.

Ak použiješ LED bodovky, tiež máš možnosť výberu 12V,alebo 230V, a platí to čo bolo na začiatku,
teda pri 12V musíš mať vhodný prúdový zdroj pre výkon ktorý budú požadovať LED bodovky a zároveň aj nejaký modul na riadenie ich jasu,
alebo pri použití LED na 230V odpadne zdroj, ale stmievač aj tak nejaký musíš použiť.
Ber to len ako moju úvahu o možnostiach,ale konkrétne typy komponentov ti neporadím, nemám až taký prehľad o momentálnych možnostiach, lebo trh je dnes každodenne zaplavovaný novými a novými výrobkami, a normálny človek,čo sa tomu nevenuje denne,nemá šancu sa v tom fundovane orientovať.

Keď prišli plastové LEDky, tak som z nich vybrusoval nielen matné., ale aj trojuholníčky ako smerové šípky na zapustenie do predných panelov na zosíky,alebo plusko a mínusko na zdroje... jáj to boli časy,keď som mal ešte dobré oči, jemné prsty a božskú trpezlivosť, a hlavne hrdosť,že som niečo vytvoril sám
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Dec 2023, 22:25

K tym 723 , " odisiel " vystupny tranzistor , zbieral som tie pokazene ked som sa dozvedel , ze sa da " prilepit " externy tranzistor a ono to fungovalo :) .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok