Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Okt 2016, 21:08

Fyzika se nemění,i v dnešním roce.,pořád to je stejné. ,jenom jinak obalené.-muziker-
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 23 Okt 2016, 00:31

Kedysi dávno sme pracovali dosť aj s rôznymi diagramami/nomogramami. Jeden na ukážku (použiť sa da napr. pri návrhu transformátorov).
Prílohy
Diagram.png
0
muziker

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa pin » 12 Dec 2016, 11:26

V predvianočnom čase treba občas doplniť novú svetelnú reťaz šnúrovým vypínačom. Na jeho otvorenie sa hodí zverák a trocha citu, podarí sa to aj bez skrutkovača.
Prílohy
núrový-vypínač.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 24 Jan 2017, 18:22

Pre začiatočníka aspoň taká drobnosť - identifikácia vývodov elektrolytu aj hmatom alebo bez okuliarov :)
Prílohy
Kondík.gif
Kondík.gif (1.88 KiB) 13208 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 02 Feb 2017, 19:47

Aj keď dnes asi každý DMM obsahuje nejakú funkciu skúšania tranzistorov, občas potrebujeme do svojej konštrukcie vybrať tranzistory podľa záverného napätia. V ďalšom uvediem jednoduchý merač ktorý to umožňuje ktorý som staval už dávno a teraz mi prišli pod ruky nejaké poznámky. Možno to nejakým začiatočníkom bez prístrojovej výbavy pomôže.

Merač záverného napätia tranzistorov.
Ide o jednoduchý prípravok na meranie Uzáverného polovodičov: tranzistora, diódy, tyristora, triaku a pod.) metódou 1. prierazu. Primárne je určený na meranie Uzáverného výkonových tranzistorov. Používam ho už viac rokov na zisťovanie Uzáverného pri výberu tranzistorov do rôznych konštrukcií a zatiaľ pracuje bez problémov.
Princíp funkcie vychádza z uvedenej metódy 1. prierazu. Po privedení vyššieho napätia než znesie polovodič. prechod, dochádza k jeho prierazu a zvyčajne aj k jeho zničeniu (fyzikálne detaily tohto javu možno nájsť v lite-ratúre). Ak sa pri tomto jave obmedzí prúd tečúci polovodičovým prechodom na dostatočne malú veľkosť, ku jeho zničeniu nedôjde. Takýto prieraz s obmedzeným prúdom sa nazýva 1. prieraz a možno ho využiť na meranie Uzáverného a na tomto princípe pracuje aj tento prípravok. Prúd pretekajúci polovodič. prechodom je obme-dzený na približne 1mA - je to prúd, ktorý bežné kremíkové tranzistory nepoškodí.
Popis zapojenia: V obvode primárneho vinutia Tr1 je zapojená trubičková sklopoistka 80mA (asi najmenšia na trhu). Možno sem zaradiť aj dvojpólový spínač na vypnutie/zapnutie prípravku, prípadne kontrolku. Napätie 230V zo sekundárneho vinutia Tr1 (230V/230V/2-5VA) sa usmerní a jednoduchým násobičom zvýši na asi 600V. Za filtračnými kondenzátormi (C1, C2) sú v sérii zapojené 3 odpory (R1=270K, R2=220K, R3=220K/0,5W) preto 0,5W, aby sa obmedzilo ich napäťové namáhanie z dôvodu bezpečnosti. Zaisťujú obmedzenie max. prúdu do polovodič. prechodu na asi 1mA. Po pripojení polovodič. prechodu na výstup tohto prípravku dôjde k 1. prierazu a prierazné Uzáverné ukáže pripojený V-meter. Ak je Uzáverné meraného polovodiča vyššie než napätie tohto prípravku (asi 600V), V-meter ukáže len napätie ktorým je prechod napájaný (v tomto prípade asi 600V).
Poznámka: Pozor, prípravok pracuje s nebezpečným napätím. Nevynechávajte oddeľovací transf. Tento prípravok je zabudovaný v plastovej krabičke, aby sa zamedzilo úrazu vysokým napätím. Ako V-meter používam lacný čínsky dig. multimeter (DT830) prepnutý na meranie jednosmerného napätia v rozsahu 1000V (pri menších Uzáverných - pod 200V, prepínam na rozsah 200V). Rovnako dobre možno použiť aj nejaký panelový ručičkový (analógový) MP, napr. 100uA - 1 mA, ale aj iný a tento doplniť podľa potreby vhodným bočníkom. Meracie napätie možno podľa potreby meniť rôzne podľa potreby od 100V až do 1000V. Napätie sekundáru transformátora môže byť aj nižšie, prípadne ak treba, môže byť násobič napätia s vyšším výstupným napätím. V tomto zapojení je použitý zdvojovač napätia. Ak stačí do 200V, stačí násobič zameniť za jednocestný usmerňovač (D1=1N4007, filtrácia iba C1= 10uF/aspoň 350V), teda odpadá D2 a C2. V takom prípade sa zapojí výstupná (-) zdierka na (-) pól elektrolyt. kondenzátora C1. Pri iných napätiach sa môže v závislosti na použitých rezistoroch R1-R2-R3 odlišovať prúd tečúci polovodičovým prechodom. Nastaviť si prúd na približne 1 mA nie je problém. Stačí zapojiť mA-meter do výstupných zdierok a zmenou odporu (napr. pot. trimrom na pozícii niektorého rezistora si nastaviť potrebný prúd a následne zmerať hodnotu odporu trimra ktorý sa potom nahradí pevným rezistorom potrebnej hodnoty.
Ako výstupné svorky vyhovejú všetky izolované prístrojové svorky. Ak nebude zabudovaný V-meter priamo do prípravku ale Uzáverné meraného polovodiča sa bude merať externým DMM, treba výstupné zdierky zdvojiť.
Prílohy
Schéma zapoj. merača Uzáver.jpg
Prevedenie merača Uzáver.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Feb 2017, 21:51

muziker napísal:Kedysi dávno sme pracovali dosť aj s rôznymi diagramami/nomogramami. Jeden na ukážku (použiť sa da napr. pri návrhu transformátorov).
K tomuto mohu přidat následující nomogramy, pokud by se někdo chtěl pobavit:
Prílohy
Nomogramy-1935.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Feb 2017, 08:38

Určite sa každý raz stretol s odpáleným reproduktorom, kedy sa preruší pružný káblik medzi kmitačkou a konektorom, práve v najviac namáhanom mieste, teda v prechode cez pružnú zvlnenú čast závesu membrány,prípadne od letovacích bodov na membráne k letovacím očkám na konektore.
Kedže je to špeciálny vodič,ktorý musí vydržať miliony kmitov,musí byť pružný a ohybný.
Neviem, či sa dá niekde kúpiť alebo objednať, pretože dnes je už možné všetko, ale ja som to riešil náhradou zo starých zásob.
Najvhodnejší a priam ako stvorený na ten účel je ukrytý v starých TELEFONNYCH ŠNÚRACH, či už priam zo slúchatiek,alebo zo šnúr z manuálnej kolíkovej ústredne.
Je to vlastne jemnými lankami opletená textilná duša,podobne ako mikrofonový koaxiálny kábel.
Po rozpletení získame potrebnú dlžku lanka.Akurát je trochu problém s pocínovaním,kôli textilným vláknam, ale ide to .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Feb 2017, 10:57

Z točenej šnúry na slúchadlo zo starého telefónu mám 400W basák takto "opravený" už niekoľko rokov. Vrkôčik z troch káblikov,po pripájkovaní k membráne zafixovaný lepidlom (predtým to párkrát odpadlo).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Feb 2017, 11:34

Práve preto som to pripomenul, lebo v dnešnej dobe mobilov ,už bude ťažko zohnať šnúru z telefonu . :D
Takže sa oplatí si niečo odložiť,človek nikdy nevie...
Nedávno som práve opravoval tlakový menič z alarmovej sirény.Premostil som to rovno od kmitačky až k nitom,zakvapol chemoprénom a už húka jak ďas.
Akurát treba dobré oči, v mojom prípade už maxilupa,ale podarilo sa.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa maher » 16 Feb 2017, 12:39

k tomu Muzikerovmu meraču zaverného U: kto nemá oddeľovací trafák, môže použiť 2 rovnaké trafá (najlepšie malé, skratuvdorné) spojené sekundármi, na druhom primári bude približne 230V.
keď sa medzi tieto trafká zapojí výkonový potenciometer (tak aby vydržal prúd sekundáru), získame regulovateľný mekký zdroj vysokého napätia.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa muziker » 16 Feb 2017, 16:46

Ak by niekto chcel "vlastnoručne riešiť" návrh a zhotovenie sieťového transformátora, možno mu pomôže materiál v prílohách. Je to naskenované z nejakej knižky pre domácich bastlerov (už nepamätám akej, ale marí sa mi že z akvaristickej elektrotechniky vydanej niekedy v dobách socíka). Sú tu uvedené hodnoty pre klasické trafoplechy E I aj M. V tabuľke nájdete aj určenie veľkosti plechov pre daný výkon, ako aj vypočítané počty závitov pre 1 volt aj počty závitov pre 1 cm okienka v kostričke transf. a iné údaje potrebné pri návrhu transformátora:
Prílohy
Tr1u.png
Tr2u.png
Tr3u.png
Tr4u.png
Tr5u.png
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Feb 2017, 20:58

Autor : Karel Krček
názov:Akvaristická elektrotechnika
vydalo SNTL v roku 1984

Je to výborná kniha, ktorú si opatrujem ako oko v hlave a je jedna z mála kníh ,ktoré popisujú základy elektrotechniky , s využýitím v praktických aplikáciách ,jednoduchým a zrozumitelným spôsobom aj pre netechnickú verejnosť,ktorá sa venuje inej ako elektrotechnckej činnosti,v tomto prípade akvaristike.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

fisch
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Mar 2017, 16:41

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa fisch » 02 Mar 2017, 17:24

Ahoj
Keďže som úplný amatér a moja otázka sa môže zdať pre niekoho úplne banálna, buďte prosím zhovievaví.
Jedná sa o bazénový protiprúd, kde čerpadlo má výko 70 m3/hod a príkon 2,2 kw. Kvôli tomu výkonu, alebo lepšie povedané kvôli spotrebe sa vyrábajú hlavne trojfázové 400 V. No a ja mám ten problém, že silnoprúd namám vyvedený a nechce sa mi ho z domu ťahať k bazénu. Preto by som chcel použiť ten protiprúd jednofázový 230 V.
No a moja otázka znie či to tá 230 V zástrčka vôbec znesie poprípade čo urobiť preto aby to bolo bezpečné.
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa lucky62 » 02 Mar 2017, 19:03

2.2kW motor by mal "žrať" prúd cca 10A pri plnom zaťažení.
Takže by to malo byť v pohode. Zásuvky mávajú 16A istič.
Len si daj pozor, aby si mal prívody dostatočného prierezu a dobré kontakty (malé prechodové odpory).
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

fisch
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Mar 2017, 16:41

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa fisch » 03 Mar 2017, 06:59

OK, vďaka za odpoveď
0

Používateľov profilový obrázok
tipek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 11 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: nitra
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa tipek » 30 Mar 2017, 09:43

zdravím ,

neviem kde to mám dať tak začnem asi tu :)

problém sa týka elektronkového zosilovača a žhavenia lámp , 2xel34 a 5x exx83

dostal som do rúk zosilovač kt bol v hroznom stave , žiaľ pri rozoberaní sa nedalo odsledovať kopec vecí , zapojenia a pod...

napájací transformátor má vynutie 300V pre anody čo je jasné , z neho rovno z prafa by som potiahol Bias ,
trafo má dalej 0-18V vynutie
dalšie vynutie je 27-0-27 V , údaje sú napísané na trafe , je to toroid ,

problém je ten ,že neviem ako mám zapojiť žhavenie tých lámp s týmto trafom ,

je mi jasné že ideálne žhavenie je 6,3 a 12,6V

skúšal som viacej kombinácii len už som v koncoch ,
večšinou mi nadmerne svietili lampy čo určite neni dobré :rolleyes: alebo mi nesvietili vobec alebo málo ,
18V som usmernil diodov a stabilizoval 7812V,
limituje ma odber 1A stabilizátora , ešte som neskúšal zapojiť na to vynutie exx83ky ,
aj kvôli tomu ,že čo potom s koncovými lampami ?

27-0-27V vynutie má určite dostatočnú štavu ,
na polku vynutia som zapojil koncové lampy + budič a trafo seriovo ale je tam 22,9V a nie 12,6V !!
skúšam to so starými lampami tak sa nebojte :wink:

čo som jediné odsledoval z rozobratého zosilovača je že mal lampy ecc83 žeravenie zapojené ako keby všetky žhavil 12timi voltami ,

máte niekto dáke nápady ?? najlepšie keď mi to nakreslíte :oops:

lebo už som vytočený z toho a zvažujem kúpu nového transformátora a tento si nechám na dáky preamp ,
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa zipaj » 30 Mar 2017, 13:03

Asi tam bolo zapojené žeravenie nejako sériovo - paralelne. Najjednoduchšia možnosť je dovinúť 6,3V vinutie, ak trafo nemá zaliaty stred, ak sa nedá nič dovinúť, tak potom jedine usmerniť a použiť nejaký znižujúci menič a na výstupe nastaviť 6,3V napr. toto

https://www.aliexpress.com/item/DC-9A-3 ... da9881e609
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
tipek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 11 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: nitra
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa tipek » 30 Mar 2017, 14:08

má to zaliaty stred :x ,
neviem koľko závitovou by bolo treba domotať ????, že by som dáko prevrtal ten stred a na vynul ?? :D :D
asi to neni že jedna otočka cca 1V :D :D to by som aj riskol :D :D :D

rozmýšľal som nad LM388 ale tá tuším má max input 25V ak som správne pozrel ,

ten menič je pre ledky , Suitable for LED driver. čo som pozeral foto tak jednoduchá konštrukcia aj súčiastky :)

je to reálne riešenie ??? takáto sranda ???
Prílohy
Adjustable-power-supply-12-30v-5a-using-lm338.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa zipaj » 30 Mar 2017, 15:21

Lineárnym stabilizátorom pretopíš aj 80% výkonu na žeravenie, LED driver je iba kľúčové slovo, aby sa to viac zobrazovalo vo vyhľadávaní (mimochodom le to zdroj napätia nie prúdu, takže pre LED nie je najlepší), je to obyčajný step down impulzný stabilizátor s XL4016 a účinnosťou viac ako 95% a prúdovou ochranou interne nastavenou na 9A, takže sa skoro vôbec nehreje, ty potrebuješ max 4,5A (2x 1,5 + 5x 0,3A) čo zvládne bez problému (mám ho doma).

Obrázok
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Mar 2017, 16:38

tipek
Přes středovou díru pro šroub protáhni drát (to je jeden závit) a změř na něm napětí, podle toho zjistíš počet závitů na jeden volt.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok