Tipy, triky a rady skúsených pre začiatočníkov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
NecKneSS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 25 Sep 2011, 18:53
Bydlisko: Prešov
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa NecKneSS » 04 Jan 2012, 23:46

ja by som sa chcel spýtať ako režete plošáky, ja som rezal pílkou na železo, 2 mm preč, a ja idiot som rez z dvoch strán, rovné jak amazonka... asi o týždeň si pôjdem kúpiť priamu brúsku na vŕtanie dps,a tak mi napadlo, že to vyskúšam s rezným kotúčikom s tou brúskou, robil to už niekto takto? ako to ide, a dá sa dosiahnúť rovný rez ?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12411
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Jan 2012, 00:03

ja pilkou na železo ale niekedy aj a už som tak dlho nerobil bo sa mi nechcelo, urobil rychu na jednej na druhej a zlomil.

5ko.
Hej robil som hlbšie a s oboch stran ale žeby bol ten kraj nejaky extra hladky sa neda povedať. 4ka plexisklo prave som na to pozeral
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

neznamy

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa neznamy » 05 Jan 2012, 00:15

no predsa rezačkou na dps :)

Používateľov profilový obrázok
NecKneSS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 25 Sep 2011, 18:53
Bydlisko: Prešov
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa NecKneSS » 05 Jan 2012, 00:27

myslíš niečo original ? ja keď som to napísal do googlu, tak mi to vyhodí furt LIDL :D
0

neznamy

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa neznamy » 05 Jan 2012, 00:32

áno , spravil som ju originál na to :)

Používateľov profilový obrázok
NecKneSS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 25 Sep 2011, 18:53
Bydlisko: Prešov
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa NecKneSS » 05 Jan 2012, 00:33

takže lild :D a neskúšal to niekto tou brúskou ? mne sa to zdá ako dobrý nápad ...
0

Používateľov profilový obrázok
PeterKeral
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1046
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 19:22
Bydlisko: Prešov/Москва
Vek: 32

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa PeterKeral » 05 Jan 2012, 00:36

hej jasom skušal stov lidl bruskov je to super pomocka :D
akurad som musel si sustružiť podložku na kotuč z flexi.
0
Kawasaki GPZ500, Bandit 1200
Bez motorky ani na krok :)

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Axwell » 05 Jan 2012, 00:42

ano s reznym kotucikom sa da v pohode, ale musi mat modelarska vrtacka aj vykon slusny, aby to netrvalo celu vecnost hlavne. A pouzit taky kovovy s ozubenymi zubkami, tie hnede ani cierne nie, tie hned zlomis. predtim normalne pravitkom a ceruzkou vyznas co chces vyrezat a uz len vyzeres a mas to, otazka par sekund, vyrezane to zalezi na tebe, ak krivo nakreslis ciaru tak to je len tvoja chyba...
0

Používateľov profilový obrázok
NecKneSS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 25 Sep 2011, 18:53
Bydlisko: Prešov
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa NecKneSS » 05 Jan 2012, 00:51

tá, ktorú si chcem kúpiť má papierový výkon 130W, to by stačilo, som rád, že sa to dá v pohode ...
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Axwell » 05 Jan 2012, 00:55

hej, to by malo byt uplne v pohode.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Jan 2012, 21:09

Plošáky som rezával aj obyčajnou lupienkovou pilkou,pekne popri hrane stola ako preglejku a potom stačilo položiť na stôl šmirgel, a hranu plošáku pekne dohladka zarovnať pohybom plošáku po šmirgli.Robil som tak aj krabičky na prístroje/digitálny merák/ a po zletovaní ani nebolo treba hrany tmeliť,stačilo prestreknúť sprayom.

Dobrá pomôcka na rezanie plošákov ale aj iných tenkých materiálov ,sa dá vyrobiť jednoducho z kmitavej pilky.
Kedže ten stolík, v ktorom kmitá list a posúva sa po doske má okolo listu velkú širokú dieru,/kvôli naklápaniu do uhla/, nie je ním možné rezať napr. centimetrové latky .

Preto stačí s kusa napr. hlinííkového hrubšieho plechu /2-3mm/,alebo plexiskla o rozmeroch napr. 15x20cm urobiť pomocný stolík,ktorý sa upevní skrutkami so zapustenou hlavičkou na pôvodný výlisok stolíka tak, že v strede na patričnom mieste sa urobí pozdlžny otvor ,cca 15x3mm,aby sa cezeň dal presunúť pilkový list a môžete rezať aj 5mm pásiky bez problémov s prasknutím pásika.
Zabudol som dodať, že potom treba pilku otočiť hore listom a vhodne upevniť, hoci aj do sveráka cez nejakú gumenú podložku.
Stačí potom zapnúť, zaaretovať vypinač a ,,pásovo-kmitavá pilka "je hotová.
Ked potrebujem pôvodnú funkciu na vyrezávanie otvorov, stačí vykrútiť dve skrutky a zhodiť platničku dolu,aby bolo vidieť na list pri rezaní.
Už roky ju používam na rezanie tenkých latiek na obklady,alebo dokonca aj na rôzne plechy ,či plasty.
Prílohy
Fotografia0751.jpg
Fotografia0750.jpg
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 19 Jan 2012, 21:58, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa slimak » 06 Jan 2012, 17:02

Plošné spoje menších rozmerov stačí aj nožnicami na plech, pri troche cviku to ide v pohode, potom jemne prebrúsiť šmirgľom. Väčšie dosky režem pílkou na železo alebo aj lupienkovou pílkou, čo prv chytím do ruky :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jan 2012, 21:08

Teraz pridám trochu z mechaniky.
Určite sa už niekomu stalo, hlavne priaznivcom motorizmu, že sa im napríklad v prevodovke motocykla , začalo pretáčať ložisko v osadení hliníkového odliatku bloku motora.Ak si to všimneme zavčasu, kým tam nie je príliš velká vôla, dá sa pretáčaniu zabrániť jednouchým spôsobom,bez potreby zväčšovania otvoru a zámeny za ložisko s väčším vonkajším priemerom.
Ide o jednoduchý trik ,ktorý to vyrieši za pár sekúnd.
Potrebujeme len zvárací , alebo dostatčne silný transformátor a kus autokábla , alebo iného s tenkými vláknami .
Jeden káblik pripevníme na vonkajší krúžok ložiska,
na druhý pripevníme kúsok odblankovaného zväzku medených drôtikov.
Potom už stačí len párkrát tým zväzkom ,,poštrajchať" po obvodovom krúžku,tak , aby sa vzniknutým oblúkom prilepilo do kovu rovnomerne po obvode niekolko medených guličiek .
Tie potom zlahka pilnikom opracujeme ,aby ,,vytŕčali "rovnomerne len niekolko potrebných desatín mm ,/prípadne stočíme v sústruhu,aby bola zaručená súososť/, a ložisko zalisujeme na pôvodné miesto.
Oprava je hotová a často ušetríme kopu peňazí .
Takto opravená prevodovka na Š 1202, ČZ 175, alebo motor mixéru ETA či vysavača, funguje dosial bez poruchy.
PS-aby som nemachroval, tak mi to raz dávno poradil jeden letecký mechanik na letisku Sliač,začo som mu dodnes vdačný.
Vďaka Kamil.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2012, 19:53

Dnešná rada nie je z elektro ani mechaniky, ale čiste sezonna .
Kedže sa blíži VELKÁ NOC , ešte niektoré baby, čo ešte načisto nezleniveli a nezanevreli na ludové zvyky,sa rozhodnú malovať doma kraslice,čiže velkonočné vajíčka.
Na malovanie sa používajú poväčšine prázdne- vyfúknuté vajíčka,ktoré prežijú aj viac rokov.
Najjednoduchšie je vyfúknuť obsah tak, že sa urobí na vrchu aj spodku malá dierka a fúkaním zhora sa obsah vyfúkne do pohárika.
Potom však zostanú na vajíčku dve nepekné dierky, ktoré sa musia buď zalepiť ,alebo vhodne zamaskovať.

Teraz tím , ktorí to ešte nevedia poradím ,AKO VYFÚKNUŤ VAJCE JEDNOU DIERKOU .

Potrebujeme na to tenučkú trubičku, ja používam kapiláru s chladničkového termostatu,ktorých je pri každom kontajneri kopec,ale poslúži aj akákolvek tenká trubička, napr. z prepisovačky.

Celá finta je v tom, že si z kapiláry pripravíme, asi 10-15 cm dlhý kúsok tak ,že ju len zlahka narežeme nožom/urobíme po obvode rýhu/ a medzi prstami odlomíme a potom ho zohneme do tvaru písmena ,,J" ,

Do širšej spodnej časti vajíčka,,vyďobeme "malý otvor asi 3-4 mm, cez ktorý zasunieme do vajíčka ten kratší kúsok háčika z trubky.
Vajíčko postavíme na pohárik, a zhora fúkame do trubičky a nafúkaným vzduchom vytlačíme obsah okolo trubičky von.
Potom stačí škrupinku trochu naplniť vodou, opláchnuť a znovu vyfúknuť,vysušiť a môže sa malovať,či drotovať alebo vyrezávať.

Dúfam, že ma načisto nevysmejete,s týmto nápadom, ale možno sa vám podarí takto zamachrovať pred maminami či kamoškami a dostanete po kúpačke aj dačo inšie ,nielen ,, po vajci." :D :axe:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 21 Mar 2012, 21:45

Komu sa zatoci v hlave, moze pouzit akvaristicky vzduchovaci kompresor :P
Hadicka ide napichnut aj na hrubu ihlu ktoru mozno zakupit v "zdravmate" ci lekarni.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Mar 2012, 16:35

:D A na vajce nalepiť tri stabilizačné krídelká a konkurovať NASA, či Luftwafe. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Mar 2012, 19:57

Možno , že teraz po zime, niekomu niekde praskla voda, či potrebuje natiahnuť nejaké potrubie či zmontovať pár kúskov vodárenských fitingov a hodí sa mu jedna z ďalších rád s ktorími sa rád podelím.
Keď potrebujeme zmontovať dohromady klasické pozinkované fitingy,čiže kolienka, vsuvky, s trubkami, ppoväčšine sa to dá zvládnuť s konopami, aj s teflonovou páskou,pretože majú kuželkový tvar závitu, takže čím viac doťahujeme spoj, tým viac sa tesniaca hmota stláča medzi závitmi a spoj je tesnejší.
Problém nastáva často vtedy, ked potrebujeme v potrubí stiahnuť fitingy,ktoré nemajú kuželový ,ale ROVNÝ sústružený závit.
Takzvané etážky-esíčka s 1/2" a3/4" závitom ,na ktoré sa montujú batérie na stenu.
Často sa stáva to, že navinuté konope,alebo teflonová páska je pri sťahovaní vytlačená zo spoja na okraj, a medzi závitmi nezostane takmer nič.Nepomôžu ani nasekané rýhy po závitoch zabezpečujúcioch pretočenie pásky.
Ak si to nevšimneme včas, zistíme to až po natlakovaní,že spoj slzí, alebo až viditelne kvapká.

Vtedy je potrebné použiť FINTU- vezmeme široký plochý pilnik na kov, a zbrúsime do šikma prvých 4-5 závitov tak, že sa vytvorí potrebný kužel s nábehom.Na prvých dvoch závitoch vôbec nevadí, že z nich ostane málo,spoj bude dosť pevný.
Potom už navinieme klasicky po smere závitov vrstvu konope alebo teflonky a spoj stiahneme.
Verím, že po takejto úprave závitu vám pásku nevytlačí a nevytopíte susedocov práve cez dovolenku. :wink:
V prípade záujmu pridám viac z oblasti vodáriny a pod.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 27 Mar 2012, 22:59

ot... u nas sa slzenie potrubi po zime neriesi, uniknutu vodu ochotne platia najomcovia bytov kym z toho nije gejzir v strede chodnika :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa tetroda » 30 Mar 2012, 11:56

ja keĎ pomáham otcovi robiť kúrenie, tak mu tie spoje "oškrabem" pílovým listom, závit sa týmto úkonom zdrsní, a konope, alebo páska sa nezošmykne ani keby čo bolo ... :)
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Tipy, triky a skúsené rady pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa nfko » 01 Apr 2012, 21:08

Teraz som prešiel na fotocestu a po zdĺhavých meraniach, nastavovaniach a pokusoch som dospel k tomu že treba mať kvalitnú predlohu, v mojom prípade atrament + fólia , ( keď budete mať predlohu a pozrete sa do svetla a sú tam priesvitné mikroskopické čiary tak je to zle ) treba nadstaviť čo najvyšiu kvalitu (mne tlačilo predlohu 6cm x 3cm 5 minút) a hlavne ŽE fotocuprextit od gme (modrá folia a zospodu čierna) treba osvecovať na jarnom Slnku 3 minúty . Ako vývojku som použil klasiku chlorid sodný ( ešte zo železných zásob z čias keď sa nám upchávali odtoky ) ktorý som rozrobil asi štvrť čajovej lyžičky maximálne polku v 0,5l vody.
Rada od začiatočníka pre začiatočníkov :)
Dúfam že som pomohol .
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok