Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 12:08

Zdravím,

zakladám toto vlákno, pretože mi nie je jasná fotocesta. Začnime inak:
pred polrokom som začal s fotocestou. Pokiaľ som mal presne odmeraný granulát vývojky a zriedený podľa papierov, bolo dobre. Lenže tento granulát stojí vyše 1€ v elektroobchodoch a v drogérii stojí hydroxid sodný 2€ za (neviem koľko) poriadne množstvo. Problém je ale s riedením. Z balíčku, ktorý som kúpil v obchode som sa dočítal len chemický vzorec NaOH, čo je hydroxid sodný. Žiaľ, nedočítal som, v akej koncentrácii bol. Samozrejme bol tam pomer miešania s vodou. Vlastním balenie 99% NaOH no problém je v miešaní. Osvecujem 250W Hg výbojkou bez banky, cca. 5min. (čas osvitu je priamo úmerný vyfajčeniu jednej golden gate :D ). Následne plošák putuje do vývojky, kde sa buď nevyvolá, alebo sa zošúpe všetok fotorezist, keď je toho moc. Preto chcem vedieť, v akom pomere sa mieša NaOH s vodou, aby bola vývojka dobrá. Potom môžem stanoviť presnejšie aj čas osvitu, len musím mať istotu, že vývojka je správne namiešaná.
Ešte raz upozorňujem, že sa jedná o 99% hydroxid sodný.

Ďalej mám otázku, s akým fotorezistom sa najlepšie robia tenké cesty (či negatív, alebo pozitív) a aký vývojku treba na negatív. Ďakujem.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 03 Okt 2012, 12:20, upravené celkom 1 krát.
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Washu » 03 Okt 2012, 12:15

Pozitivny fotorezist pouziva ako vyvojku 1% rztok NaOH
Negativny 1% roztok Na2CO3
Na odstranovanie fotorezistu sa v oboch pripadoch da pouzit >5% roztok NaOH
Rozlisovacia schopnost rezistov je dalko za moznostami tvojej osvitky a filmovej predlohy. Ja osobne pouzivam suchy rezist koli jednoduchemu nanasaniu a mensim problemom s prachom. Sietotlacovy negativny rezist je naneseny ako tensia vrstva v porovnani s laminovacim co pri nekolimovanom osvite ma vyhodu v jemnejsom rozliseni. Zalezi od osvitky samozrejme.
Negativne rezisty laminovany ale aj sietotlacovy su vo vseobecnosti odolnejsie voci poskriabaniu ako positiv 20 na ktory sa len clovek skaredo pozrie a hned ma vlasovu trhlinku na 10mil cesticke.
Vzhladom na jednoduchost a kvalitu vysledku jednoznacne ti odporucam laminovany rezist.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Wicker

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Wicker » 03 Okt 2012, 12:17

Drakoush napísal:S balíčku, ktorý som kúpil v obchode som sa dočítal len chemický vzorec NaOH, čo je hydroxid sodný. Žiaľ, nedočítal som, v akej koncentrácii bol.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 12:19

Wicker, prepáč, uťal som sa. Z koho, Z čoho...

Washu vďaka za objasnenie. Takže treba kúpiť rezist, DPS a nalaminovať ho, správne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mysiak001
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 14 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Margecany
Vek: 48

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa mysiak001 » 03 Okt 2012, 12:26

Program na vypocet riedenia :D http://www.ondro.wz.cz/roztoky.html
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Dali2 » 03 Okt 2012, 12:51

Drakoush napísal:Takže treba kúpiť rezist, DPS a nalaminovať ho, správne?
Na zaciatok skus kupit DPS s priamo nanesenym fotorezistom, ak nerobis nejako extra vela plosakov, je to pohodlnejsia a hlavne spolahliva cesta, usetris si dost vela experimentovania a ponicenych plosakov :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Robio » 03 Okt 2012, 13:09

Počkať počkať Drakoush a nevie (skoro) nič o fotoceste ? no to malo byť na titulke nového času.

Inu, tiež používam 1% hydroxid ...ale treba zdôrazniť že izbovej teploty.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa petersno » 03 Okt 2012, 16:31

ako napisal Dali2, DPS s fotorezistom napr. od GME je pohodlne riesenie. len treba davat pozor na oter, aj na vyrovnavanie dosky ohybom pred vyvolanim, pretoze lahko vznikaju vlasove trhlinky. a nie casto, ale stava sa, ze je po okraji celej jednej strany dosky je o hodne hrubsia vrstva fotorezistu, ktora potom robi zle pri osvite a vyvolani.
vyvojku tiez zarabam na 1%. miesanie z 99% hydroxidu by nemal byt problem. 1 l destilovanej vody a 10 ml 99% naoh pre 1% roztok.
pokial to Drakousovi nebude vadit, mohol by tu niekto popisat ten laminovaci rezist ? { pripada mi, ze naniest dobre "positiv 20" nieje ani tak technicka zalezitost, ako skor magic art :( }
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa mato3000 » 03 Okt 2012, 16:35

petersno napísal: 1 l destilovanej vody a 10 ml 99% naoh pre 1% roztok.
NaOH je tuhý, takže cca 10g NaOH na 1l vody
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa petersno » 03 Okt 2012, 17:21

hups. dik za opravu
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 18:06

Robio napísal:Počkať počkať Drakoush a nevie (skoro) nič o fotoceste ? no to malo byť na titulke nového času.

Inu, tiež používam 1% hydroxid ...ale treba zdôrazniť že izbovej teploty.
Bože chráň, keby som vedel, bol by som zas ujo pragotrón, aj ten vedel všetko...

V podstate nemám nijaké zásoby DPS, tzn. či kúpim s fotorezistom, alebo bez, to je už halierová čiastka.

Mato3000: vďaka, zoženiem váhu. Skúsim to zrobiť a osvietiť nejaký plošák. Možno "okoštujem" aj to alkalické leptanie, dnes som sa babral na povale v cárachoch a čumela tam na mňa akvaristická pumpička.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 03 Okt 2012, 18:42

myslím že sa volal ujo protón, nie pragotron :D pragotrony su hodinky :D
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Napster050 » 03 Okt 2012, 19:01

...ostaň radšej pri tých kachličkách

sorry nedalo mi to, nehnevaj sa :lol:
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 19:15

KaraQ: listujúc rôzne fóra a témy na svetelektre zisťujem,že okrem protón mu pripadli ešte prezývky pragotrón, kokotrón, protón, armagedón... :D

Napster: ostaň radšej pri pedrovi :D Ani mne to nedalo. S pedrom sme sa videli dva krát, z toho jeden krát u krsného, kde som robil len podlahy, nie kachličky, fasády, tehly a čo všetko ešte spomenul a druhý krát u neho, pokiaľ viem, ani u neho som nič nerobil. A pokiaľ celkovo viem, tak okrem plávačiek v dome, dlažby v dielni, stierky v dielni a chystám sa aj na zateplenie, som nič iné u stavbárov nerobil, okrem elektroinštalácie. A pardon, v snahe zarobiť si som týždeň robil pre obkladaov, zapiloval som kachličky. Aby si aj ty nelepil kachličky, keď nebudeš mať ako inak zarábať ;) Potom sa prídem pozreť a skritizovať :D A ohlásim si na to aj pedra a ďaľších nemenovaných.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Washu » 03 Okt 2012, 21:12

Drakoush napísal:Wicker, prepáč, uťal som sa. Z koho, Z čoho...

Washu vďaka za objasnenie. Takže treba kúpiť rezist, DPS a nalaminovať ho, správne?
Ano, alebo kupit uz nalaminovanu dosku.
Fotorezist z GM neodporucam, je roznej kvality, aspon tak bolo v dobach ked som experimentoval aj snim.
Poskiabat laminovany rezist to vyzaduje znacnu davku snahy, nahodou ze by si ho o nieco skrabol a mal vlasovu trhlinu je prakticky vylucene. Jedina nevyhoda je nutnost tlacit negativne filmy. Inak je vo vsetkych ohladoch lepsi ako pozitivna technologia. Negativ je omnoho tolerantnejsi na preexponovanie aj koncentraciu vyvojky ako pozitiv ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 22:24

Vďaka, mám jednu dosku a ak ju dorazím, kúpim laminované, pokiaľ dôjde na kúpu veľkej table DPS bez fotorezistu, tak ju dám nastrihať na formát A4 a kúpim fotorezist os jožiho (ak je dobrý). Mám totiž "kšeft", v ktorom môžem za 20€ získať 4 table 1x2m epoxidovej DPS. Rezanie bude blbé, ale neďaleko je servis, kde majú tabulové nožnice.

Už len zohnať mikrováhu na odváženie NaOH.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa nfko » 03 Okt 2012, 22:33

wtf 5 minut ? ja mám 250W ortuťovku a viac ako 45 sekund to nikdy neosvecujem a dúfam že čakáš minutku-2 dkým sa ti rozsvieti ortuťovka na plno. A z vývojky nerobím žiadnu vedu. Do velkej misky s pod kvetináča nalejem horúcu vodu, šupnem lyžičku hydroxidu šakám kým sa nerospustí, zamiešam, hodím tam plošák a po 5 sekundách ho vyberem. Síce nejsú to úplne kvalitné výrobky ale boohužial mám atramentovku a leptám v chloride. Takťiež keď robím pol milimetrové cestičky ta to musím dať do úplne nového chloridu zohriateho aspoň na 50°C inač mi to podleptá.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Okt 2012, 22:46

nfko napísal:wtf 5 minut ? ja mám 250W ortuťovku a viac ako 45 sekund to nikdy neosvecujem a dúfam že čakáš minutku-2 dkým sa ti rozsvieti ortuťovka na plno. A z vývojky nerobím žiadnu vedu. Do velkej misky s pod kvetináča nalejem horúcu vodu, šupnem lyžičku hydroxidu šakám kým sa nerospustí, zamiešam, hodím tam plošák a po 5 sekundách ho vyberem. Síce nejsú to úplne kvalitné výrobky ale boohužial mám atramentovku a leptám v chloride. Takťiež keď robím pol milimetrové cestičky ta to musím dať do úplne nového chloridu zohriateho aspoň na 50°C inač mi to podleptá.
5Sekund je rychlo vela hydroxidu davaš. davaj menej. bohužiaľ atrmanetovka? ake bohužiaľ? ja som mal a perfektne vysledky aj s atramentovkou a pauzakom. mato3000 tlači len na atramentovke. robiš tam niekde chybu, mal by si si celu fotocestu prekopať ešte raz.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2012, 22:48

"no to mě poser!!!" 45sekúnd? To sa mi nechce veriť, po takej dobe ani náznak osvitu nebol. Skúsim zamiešať tú vývojku a pohrám sa aj s osvitom. Samozrejme treba čakať na osvitku, kedy sa nažhaví, ale 5min. som myslel dobu osvitu pri plnom svetle. To chce len test.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - negatív, pozitív, vývojka...

Príspevok od používateľa Washu » 03 Okt 2012, 22:51

Velmi ale naozaj velmi zalezi na pouzitom skle. Zial tiez sa mi nedari zohnat UV priepustne. V "beznom" skle 4mm hrubom stratite kludne aj 50% UV ziarenia (meral som :().
0
Naposledy upravil/-a Washu v 03 Okt 2012, 22:56, upravené celkom 1 krát.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Napísať odpoveď