SMD

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

7lado7
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 12 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Hrabušice
Vek: 30

SMD

Príspevok od používateľa 7lado7 » 29 Jan 2013, 19:03

Zdravim Vas

potrebujem priletovat smd suciastky na DPS. No kedze je to az barz male a moje skusenosti na to nestacia chcel by som si od Vas poradit. Na nete som nasiel toto video

http://www.youtube.com/watch?v=Y2AeDGXCwU0

a vyvaloval som oci ze ako mu to bez problemovo pajkuje. Predtym tam nieco nanasal no neviem co to je. Neviete mi poradit?

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2013, 19:09

No to bude asi tavidlo. ;-)
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 19:11

v prvom rade musíš mať čistú dosku, potom si rozpusti kalafunu v liehu a natri si s tým celú dosku aj 2 vrstvy (minimalne si pretri miesta kde budeš pájkovať) a potom tam môžeš dať ešte pájkovaciu tekutinu ale tá je zbytočná keďže to potreš s home-made kalafunovým lakom. Video som nepozeral ale predpokladám že to je spájkovacia tekutina ( to niečo s čím to nanašal) ktorá je to isté čo kalafunový lak (možno to má iné zloženie ale funguje to tak isto).
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Jan 2013, 19:12

A správnu teplotu pájkovačky !!!
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

7lado7
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 12 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Hrabušice
Vek: 30

Re: SMD

Príspevok od používateľa 7lado7 » 29 Jan 2013, 19:18

no co som pozeral dalsich expertov tak tento

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... XHw#t=255s

mal tu spajku vo forme hustej tekutiny a len to naniesol a teplovzdusnou pistolou nahrial a mu to paradne chytlo :D ja nechapem ako :D preto sa pytam lebo zajtra by mi mala prist zaujimava suciastka o rozmere 3x3mm s 10 nozickami....5 na jednej strane a 5 na druhej a kedze je to moc blizko tak neviem ako by som si s tym poradil
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 19:19

správnu teplotu ? :D videl som smd pájkovať s trafopájkou , ja pajkujem mikropájkou na 230. Stačí si to par krát vyskúšať a pokial nejsi malomocný tak to zapájkuješ
// to je niečo ako cín len to je vo forme pasty ale osobne som to neskúšal
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Jan 2013, 19:22

nfko napísal:správnu teplotu ? :D videl som smd pájkovať s trafopájkou , ja pajkujem mikropájkou na 230. Stačí si to par krát vyskúšať a pokial nejsi malomocný tak to zapájkuješ
to mi hovori 16ročny? ktory mal v ruke jedinu pajku za 3€? a kvapka s cinom po podlahe? ak mi chceš povedať že to dokažeš TY! s trafo a aj s tou tvojou pajkou zapajkovať tak! ako na tom vydeu, v momente sadam na bus do BA a idem sa na teba pozrieť...
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 29 Jan 2013, 19:23

Já to pájím tak, že nožičky pocínuju normálně cínem (samozřejmě tavidlo nutné) a tam kde se mi to spojí, tak odpájecí lícnouto stahnu a mám připájenou součástku.
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 19:26

boraicho napísal:
nfko napísal:správnu teplotu ? :D videl som smd pájkovať s trafopájkou , ja pajkujem mikropájkou na 230. Stačí si to par krát vyskúšať a pokial nejsi malomocný tak to zapájkuješ
to mi hovori 16ročny? ktory mal v ruke jedinu pajku za 3€? a kvapka s cinom po podlahe? ak mi chceš povedať že to dokažeš TY! s trafo a aj s tou tvojou pajkou zapajkovať tak! ako na tom vydeu, v momente sadam na bus do BA a idem sa na teba pozrieť...
Nemožem zato že nevieš pájkovať...a nepísal som že ja som to pájkoval s trafopájkovačkou tak si nedomýšlaj prosím ok ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: SMD

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 29 Jan 2013, 19:28

7lado7 napísal: mal tu spajku vo forme hustej tekutiny a len to naniesol a teplovzdusnou pistolou nahrial a mu to paradne chytlo :D ja nechapem ako :D
Tá „hustá tekutina “ je spájkovacia pasta = guličky cínu asi 25 -- 35 µm v tavidle s podobnou konzistenciou ako med. V premyslenej výrobe sa táto pasta nanesie cez planžetu (dierovaný plech) na PCB a potom sa tam strojovo osádzajú súčiastky. V práci s tým robíme denne.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Jan 2013, 19:35

nfko napísal:
boraicho napísal:
nfko napísal:správnu teplotu ? :D videl som smd pájkovať s trafopájkou , ja pajkujem mikropájkou na 230. Stačí si to par krát vyskúšať a pokial nejsi malomocný tak to zapájkuješ
to mi hovori 16ročny? ktory mal v ruke jedinu pajku za 3€? a kvapka s cinom po podlahe? ak mi chceš povedať že to dokažeš TY! s trafo a aj s tou tvojou pajkou zapajkovať tak! ako na tom vydeu, v momente sadam na bus do BA a idem sa na teba pozrieť...
Nemožem zato že nevieš pájkovať...a nepísal som že ja som to pájkoval s trafopájkovačkou tak si nedomýšlaj prosím ok ?
ja že neviem pajkovať? :lol: kamo, mne pod rukami prešli pajkovačky od 3€ až po 600€ a ty si mysliš že nastavenie teploty je len tak na okrasu? :D :lol: ta ty si jaky macher
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 19:42

A čo teraz keď si mal v rukách pajkovačku za 600€ to ťa mám akože uznávať ? Je mám pájkovačku za 6€ a ešte som nenašiel nič čo by som s tým nezapájkoval. Samozrejme že nadstavenie je teploty je dobrá vec ale keď vieš pájkovať tak to zapájkuješ aj s pájkovačkou za 6€
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Jan 2013, 19:44

nechapeš čo som chcel povedať, teplota je by som povedal najdoležitejšia vec pri pajkovačke samozrejme že zapajkuješ aj SMD s tvojou ja som v škole pajkoval stavebnice s SMD kde pajkovačka išla asi na 450 lebo vkuse bola fialova a zapajkoval som lebo to nikto iny nevedel ani učitel ale teplota je NAJDOLEŽITEJŠIA ! a ty keď si mysliš že nieje tak máš veeeľmi málo skusenosti ale to zistiš časom.

ja sa ťa spytam takto , použivaš kalafunu alebo tavidlo nejake?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: SMD

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Jan 2013, 19:46

príde na to keď si poprepaluje odpory a odpadnú mu cestičky. nič mu nebude fungovať
ale na to príde časom sám ...
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 19:52

používam home-made (kalafuna+lieh) s tým si dopredu pretrem celú dps, pokial nedržíš hodinu pájkovačku hodinu na plôške ktorú chceš zapájkovať tak ti nič neodpadne. Ešte sa mi nikdy nepodarilo niečo prepáliť okrem nohavíc. Ale musím asi každých 10-15 min vypnúť nachvílku pajkovačku lebo s cínu sa robí taká...neviem ako to nazvať proste to už nechytá.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: SMD

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Jan 2013, 19:58

home made? no vidiš a to je chyba. Ked jedneho dna budeš robiť niekde vo firme kde sa ručne osadzaju THT a SMD sučasitky zistiš, že niečo ako kalafuna tam vobec nieje ani dokonca tavidlo tam nepouživaju (len veľmi ojedinele) a úplne na pajkovanie stači tavidlo čo je v cine, dokonca je niekedy toho tavidla až veľa lebo sem tam sa niektore plošaky musia potom čistiť s IPA. robil som jedno aj druhe. a vieš v čom je kuzlo? predsa v teplote. dokonca aj v technologickych postupoch od zakaznika je prvá vec oznámena, akou teplotou sa majú sučiastky pájkovať, takže robiť si srandu s teploty, že teplota je nepodstatná je také, nie veľmi pekné, ak to s pajkovanim mysliš vážne.
Toľko odomňa a zo životných skúseností.
Verím že jedneho dňa pribudnu aj tebe.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: SMD

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 29 Jan 2013, 20:02

Teplote je veľmi dôležitá inak ti cín prehorí a môžeš ho vyhodiť, ale tiež čas hrá veľkú rolu. Spoj sa musí nahrievať postupne aby najprv začalo pôsobiť tavidlo ( najaktívnejšie od 50 C až do 80 C) a potom sa začne taviť pájka (olovo okolo 180 C). tiež sa musí nahriať celý spoj, cestičky, PCB, súčiastka aby došlo ku vzlínaniu. A počas celej tejto doby musí byť spoj zakrytý tavidlom ktoré brány oxidácii. Až nakoniec sa väčšina tavidla odparí. Takže aj teplote aj čas hrajú rolu inak by sa nevyrábali 16 zónové pretavovacie pece. Tá naša je dlhá asi 4 metre (vrátane chladiacej zóny) a PCB trvá prechod od začiatku až na koniec asi 5 minút.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: SMD

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Jan 2013, 20:02

ako vravievam, všetko je to v datasheete súčiastky 8)
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: SMD

Príspevok od používateľa nfko » 29 Jan 2013, 20:09

ale tak hádam kvoli jednej 10 pinovej súčiastke nebude kupovať pajkovaciu stanicu (ak ju už nemá kúpenú) :D
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: SMD

Príspevok od používateľa kubri » 29 Jan 2013, 21:01

Trafospajkovackou nieje problem v domacich podmienkach spajkovat akekolvek bezne SMD suciastky (okrem ESD citlivych suc). Na odstranenie pripadneho skratu pouzit odsavaci pasik. Treba mat cisty pocinovany hrot, cin prikladat na miesto spajkovania. Spajkovat cca 1 sekundu. Spajkovacie plostky mat potrete nejakym tavidlom (kolofonia rozpustena v liehu).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok