Veterný generátor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Matite
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 13 Jan 2012, 16:47
Bydlisko: Trnava
Vek: 111
Kontaktovať používateľa:

Veterný generátor

Príspevok od používateľa Matite » 23 Feb 2013, 18:57

Zdravím. Chystám sa urobiť si doma malú veternú elektráreň a mám pár otázok okolo generátora. Rozhodol som sa pre axiálny trojfázový generátor lebo otáčky budú dosť nízke (200-330 rpm.)- na prevody už nieje miesto. Priemer rotora 6cm, počet magnetov 12 (kruhové-10mm neodymové), 9 cievok spojených do hviezdy. Elektráreň by mala osvecovať plochu s 2W LED diódou. Vetra tu mám dosť. Akumulátor v elektrárni nebude, teda LED bude napájaná na priamo.

Teda moje otázky :

Bude generátor s 1-rotorom stačiť na napájanie 2W diódy ? Ak nie, bude stačiť 2-rotorový ?

Bude mať na to dostatočné otáčky ? (200-330 rpm.)

Mám použiť kruhové alebo kvádrové magnety ? Je lepšie použiť 12 väčších kruhových alebo 20 kvádrových ale menších ? Aký bude rozdiel ?

Ako mám zapojiť vývody cievok ?

Tu je príklad jedného axiálneho generátoru http://www.projectfreepower.com/wind-po ... rbine.html
Google nič nenašiel.
Ide mi len o generátor, o ostatné si vypočítam sám. Elektráreň je len môj "projekt z nudy" tak ma nemusíte odhovárať.
Ak som na niečo zabudol napíšte. Za užitočné rady dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
tichy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Nov 2008, 00:00
Vek: 38

Re: Veterný generátor

Príspevok od používateľa tichy » 23 Feb 2013, 22:03

Čau,
větrnou elektrárnu jsem nestavěl, ale jeden čas jsem to měl v plánu a tak jsem o tom docela něco načet, takže další poznatky jsou spíše teoretický než praktický.

Co se týče požadovaného výkonu, tak ten je danej poze tim, jak si to navrhneš. Pokud chceš výkon 2W, tak to by problém bejt neměl. Je to závislí na průměru listů vrtule a rychlosti větru, než problém samotného generátru. Pokud mam danej výkon na hřídeli k dispozici, tak už je jenom otázka konstrukce generátoru k převedení této energie na elektrickou.

Otáčky by měli stačit, zase záleží natom, jskou konstrukci generátoru zvolíš, nejsem si 100% jistej, ale v podstaté s klesajícíma otáčkama musíš při návrhu zvětšovat počet pólů abys dostal výstupní frekvenci 50Hz. Hledej informace o pomaluběžných strojích (hydro-alternátory)

Co se týče magnetů, tak určitě použij kvádry, ale jejich počet musí vycházet z požadovaných vlastností generátoru. Nelze si jen tak náhodné říct že se jich tam vejde 10 tak jich tam dam 10.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Veterný generátor

Príspevok od používateľa fery66 » 23 Feb 2013, 22:25

Matite napísal:Za užitočné rady dakujem.
Aj tu je zaujímavé "čítanie"... http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/469
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Veterný generátor

Príspevok od používateľa alidedko » 23 Feb 2013, 22:34

Rozmyslam o vyzname veterneho generatora bez akumulatora ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Veterný generátor

Príspevok od používateľa fery66 » 23 Feb 2013, 22:43

alidedko napísal:Rozmyslam o vyzname veterneho generatora bez akumulatora ...
Bude mu to zároveň fungovať ako anemometer... :)
0

Matite
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 13 Jan 2012, 16:47
Bydlisko: Trnava
Vek: 111
Kontaktovať používateľa:

Re: Veterný generátor

Príspevok od používateľa Matite » 23 Feb 2013, 23:02

Ahoj.

Pre tento alternátor som sa rozhodol preto, lebo som nenašiel lepší.

@tichy:
Vrtula je myslím si slušná, no nieje tam moc priestoru na rotor preto je 6cm maximum. Magnety teda použijem kvádrové - užšie a dlhšie aby sa ich tam zmestilo viacej a dosiahol som vyššiu frekvenciu.
Koľko mám ale použiť cievok na určitý počet magnetov som sa nikde nedočítal. Aký generátor si chcel použiť ty ?

@fery66:
Dobrý návod. Teda použijem dlhé trojuholníkové cievky. Najväčší problém asi bude ich správne otočiť podľa 2. bodu. Ak som to správne pochopil, bodky sú začiatky vinutí a šípky smer natočenia cievky ?

@alidedko:
Možno neskôr :D záleží od výkonu aký dosiahnem. Ako som písal, je to len taký môj experiment. :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok