ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

mind-storm
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 16 Dec 2011, 18:53
Bydlisko: Prievidza, SR
Vek: 10

ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa mind-storm » 11 Júl 2013, 14:23

Ahojte,
Zakladam tuto temu, pretoze uz ste zapisali 132 stranok svojimi otazkami, a uz sa v tej povodnej teme tazko hlada, tak som sa rozhodol, ze zalozim pokracovanie uspesnej temy zbytocne otazky vsetkeho druhu.
0

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa pixel123 » 12 Júl 2013, 11:17

no jo. ja hned prispejem, mam otazku, v zosiku potrebujem nahradit trandy, su tam tieto : http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 1941.shtml

a nahradzam tymito : http://sk.farnell.com/jsp/search/produc ... ku=1901958

podla mna vsetko sedi a su to priame o nieco vykonnejsie nahrady, otazka znie ci sa nemylim a ci je vsetko ok ale hlavne, nebude vadit ze bazovy prud bude pri novsom 1,5A a pri starom je 1A ???? vykon by mal byt rovnaky pri rovnakom bazovom prude , nie ?
0

poo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 12:34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa poo » 12 Júl 2013, 11:46

Ahoj, lze nahradit TTL obvod MH7400 tímto obvodem 74LS 00? Jde mi o to, zda je tento obvod náchylný ke zničení statickou elektřinou. Děkuji moc.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa jaromir » 12 Júl 2013, 12:05

Podla typu zapojenia velmi pravdepodobne (na 99%) bude nahraditelny a nie je velmi nachylny na statiku.
Nemas za co :)
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 12 Júl 2013, 12:16

Kromě vysloveně "proudových" aplikací (tj. pokud jedním hradlem rozsvěcuješ několik 20mA LED atd.) je LS TTL vždy lepší než TTL. O ještě trochu líp co do spotřeby je na tom HCT, ale to asi neseženeš.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Júl 2013, 13:12

Zdravim.
Majme vzduchovu tlmivky na vyhybku.
Mozem zmenit indukcnost tym, ze vlozim feromagneticky material/zvysim indukcnost/ ? Nebude to mat nejake vedlajsie ucinky?
Znizenie indukcnosti je jednoduche. Tama je cesta lahsia a lepsia nakolko mozem odmotat zavity.
Vdaka.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa jaromir » 12 Júl 2013, 13:16

Ked tam vlozis feromagneticky material, moze sa stat, ze sa ti pri vyssich prudoch bude tlmivka presycovat, co ti bude sposobovat "rozhadzanie" vlastnosti vyhybky a skreslenie.

Tie velke vzduchove cievky sa nepouzivaju pre srandu kralikov ;-)
Obcas sa pouzivaju aj cievky s jadrom, ale to byva pomerne zriedkave a treba dobre vybrat material a prierez jadra.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Júl 2013, 13:31

no upravujem indukcnost 300uH na 350uH a vlozil som tam iba plechovy prstenec. Asi bude lepsie nadpojit drot a primotat zavity.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 12 Júl 2013, 14:34

Až se objeví Thales, možná ti to popíše v mnoha odstavcích. Jen stručně: ve výhybkách se občas používají tlumivky s jádrem, ale má to háček -- musíš zabránit přesycení jádra. Tesla používala jádra z trafoplechů se vzduchovou mezerou, jiní výrobci zase jádra železoprachová. Pokud se nejedná o desetiny henry, nakonec je lepší to namotat bez jádra.

Já vím, že se na to nikdo neptal, ale pro úplnost: subwoofer se pasivně neodděluje, použije se aktivní výhybka.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 12 Júl 2013, 22:12

Keď už ste načali tému o cievkách a vzduch. medzerách... Mám pár dotazov ohladne impulzného trafka. Ako sa zmenia vlastnosti trafka ak by som zvačšil vzduch. medzeru a zvačšil prierez jadra ? Ide mi o tento zdroj http://danyk.cz/impulz3.html Má tam byť jadro 12x15mm so vzduch medrerou 0,7mm. Vadilo by moc kebyže použijem jedro 15x15mm a vzduch. medzeru 2mm ?
0
Naposledy upravil/-a KaRaQ94 v 12 Júl 2013, 22:48, upravené celkom 1 krát.
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Kefas » 12 Júl 2013, 22:40

Chcel by som vedieť, ktorá firma by mi(môjmu známemu) vedela urobiť elektroinštaláciu domu za dobrý pomer cena/kvalita? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Drummer » 12 Júl 2013, 23:00

KaRaQ94 napísal:Vadilo by moc kebyže použijem jedro 15x15mm a vzduch. medzeru 2mm ?
no zväčšením prierezu jadra by sidostal väčší sučinitel indukcnosti, co by ti umoznovalo navinut na rovnake napätie menej zavitov aby indukcia ostala rovnaka... kedže ale maš väčší prierez mozes si dovolit aj večšiu indukcnost - sýtenie jadra. a tak dalej až ku kWatovým feritom :)

na druhu stranu medzera ti vytvára v magnetickom obvode vo ferite seriovo zapojenu omnoho mensiu permeabilitu a tak zmensuje sucinitel cize pri tych zavitoch co si mal s 0,7mm medzerou pri 2mm budeš jadro brutalne presycovať a nažhaví sa na Curie "Kiri" teplotu - kolo 100 st.C (v prevádzke, a začína sa meniť podla kvality výroby - 100st. mam od majstra z praxe, aj ked wiki vravi niečo ine ale tak vravel ze pri motoroch z plechov je ta teplota o trosku vyssia a je niekde kolo 200, tak už neviem ako presne sa spravaju tie zliatiny... :) ) a ferit prestane byt feritom , doslova... rapidne klesne permeabilita a cievka sa chová iba ako odpor vinutia... všetko zdymí :D

tou medzerou nastavuješ "tvrdosť" trafa, či pri velkom prude poklesne indukovane U vplivom rozptylu tej medzery... a este cim väčšia medzera tym väčšie straty a mala ucinnost... - to mas to iste ako pri zvaracich aparátoch, aby naprazdno bolo 80V a pri velkom prude cize velkom mag. toku už cez vzduch viac Tesla neprešlo a tak klesne napätie na 25V

rada: medzeru daj maximálne 1mm. kedze je to 1-činný zdroj tak ten vykon je tak max co mozes ocakavat pri dobrom nastaveni medzeri - max 1mm!
0
Naposledy upravil/-a Drummer v 12 Júl 2013, 23:25, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Kefas » 12 Júl 2013, 23:03

Curieho teplota nie je náhodou +- 600°C?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Júl 2013, 23:09

pixel123 napísal:... nebude vadit ze bazovy prud bude pri novsom 1,5A a pri starom je 1A ???? vykon by mal byt rovnaky pri rovnakom bazovom prude , nie ?
Prečo si myslíš, že nejaký katalógový údaj o bázovom prúde je dôležitý ? A prečo by mal byť rovnaký výkon pri rovnakom bázovom prúde ?

Bázový prúd je len maximálna hodnota, ktorú tranzistor znesie. A výkon záleží od napájacieho napätia a zaťažovacej impedancie. V zosíku sú tranzistory v konci, (obyčajne emitorové sledovače), budené s veľkou rezervou. A ak nie sú tranzistory párované, tak bázové prúdy absolútne nie sú rovnaké pre daný výkon.

Dajme si príklad: Nech výstupné napätie je 40 V v špičke a zaťažovacia impedancia je 4 Ohmy. A výstupný prúd je teda 10 A, (zosík má 200 W sínus).

Majme za sebou tri tranzistory so zosilnením 20, 50 a 100. Bázový prúd toho konca je teda 10 A : 20 = 0,5 A. Toho predchádzajúceho 500 mA : 50 = 10 mA. A toho tretieho od zadu 10 mA : 100 = 0,1 mA. A ten sa trebárs budí rozkmitom s prúdom napríklad 5 mA, (s obrovskou rezervou).

No a teraz si tam môžeš dosadiť iné zosilnenia a vypočítať si iné prúdy. A zistíš, že bázové prúdy nie sú dôležité a ich katalógové hodnoty sú dostatočné s veľkou rezervou ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa pixel123 » 13 Júl 2013, 08:13

dolfi - čiže tranzistor keď dosiahne minimálny prúd potrebný pre bázu a saturáciu, tak prúd navyše už je zbytočný hej ?

ináč ale celkom nerozumiem tomu čo mi chceš vysvetliť :( čiže tie trandy čo som dal sú v poho aj keby neboli silnejšie hej ? mne len ide o to či sa to zachová rovnako, nejaký watt hore dole mi nevadí ale aby to hralo tak ako má.... čo myslím že by malo keďže toto sú priame náhrady.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Júl 2013, 08:24

Kefas napísal:Curieho teplota nie je náhodou +- 600°C?
Urcite to nemusi platit, kazdy material ma svoju curieho teplotu podla molekularnej struktury. NIektore malu, niektore aj tych 600 st.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 13 Júl 2013, 10:29

Drummer - ďakujem za odpoveď. Ten ferit čo mám má povodne medzeru 2mm. Mám ešte pár trafiek tak skusim ich rozobrat...
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa martin63 » 13 Júl 2013, 10:53

Zdravím, mám procesor Atmega8, ktorý pracoval na inej doske a poistky boli nastavené na externý kryštál. No teraz som ho vyspájkoval a prehodil na inú dosku, kde externý kryštál nepoužívam. Problém spočíva v tom, že teraz mi sa mi nedarí prečítať procesor. Je potrebný ten externý kryštál, aby sa dal prečítať procesor? Alebo som zničil procesor keď som ho vyberal z dosky? Programovacie piny sú zapojené správne, čo som už niekoľko krát kontroloval. Programátor je tak isto dobrý, skúšal som prečítať procesor Atmega32, čo sa aj podarilo.
0

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Kefas » 13 Júl 2013, 20:23

Prosim vas, ako funguje Renovator?
Chcel by som vediet ako dostanu oscilovanie zo striedaveho napätia?

PS: Prosím Vás, nepíšte tučným písmom. Ďakujem! :!:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 7

Príspevok od používateľa Merak » 13 Júl 2013, 20:28

Gavin Milarrr napísal:Kromě vysloveně "proudových" aplikací (tj. pokud jedním hradlem rozsvěcuješ několik 20mA LED atd.) je LS TTL vždy lepší než TTL. O ještě trochu líp co do spotřeby je na tom HCT, ale to asi neseženeš.
HCT? Hydro Chloro Tiazid ?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Zamknuté