ako zapojit motor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 04 Nov 2013, 10:28

Uz klud pani kazdy mal kus pravdy, ale boli tu fakty
- motor uz bezal v nasej sieti ako napisal autor prispevku
- podla fotky je jednoznacne zapojeny do hviezdy

Jediny problem bol, ze bol dost nestastne oznaceny, ako u nas nie je zvykom podla noriem.
Pravdepodobne v korei ci odkial je uvadzaju napatia na vinutie , nie zdruzene.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 08 Nov 2013, 00:24

DJ_Edo napísal:Spilo ma jednoducho len stastie, nic viac. ...
...Odkial beries taku 1000% ze ten motor je na 400V do hviezdy? Si to len trafil nic viac. Odkedy sa na take 400V motory pise ze je na 230V, ked v skutocnosti je na zdruzenych 400V? A tie rozpravky o tom ze ten motor je 400V-ovy ale napis mam chapat ako 3f 230V voci zemi, si nechaj pre seba, nikde sa to tak neoznacuje! Ak je to podla teba normalne, tak mi napis dokaz link, kde si to tak videl...
Mi nehovor ze je to normalne oznacenie!!!!! Je evidentne jasne ze vyrobca nevie co robi, alebo v tom ma chaos!!!!!
1. povedz mi, aké je fázové napätie? Nie medzifázové

2. kde v tomto obrázku nameriaš na činnom obvode medzifázové napätie 400V! Pričom činný obvod je ten, ktorým preteká prúd a teda podieľa sa na výkone. A ak mi teraz začneš oponovať takou hovädinou, že medzi fázami... tak si uvedom, že medzi fázami NETEČIE žiaden prúd, čiže sa medzifázové napätie nijako nepodieľa na výkone. A teda je tento spotrebič výsostne určený na fázové napätie!!! A tak tento spotrebič NEMOŽEŠ označiť 400V!!!

Obrázok

3. Ak si Ty myslíš, že konštruktéri u výrobcu majú v tom značení chaos, a Ty, jedine Ty a len Ty si ten, čo má pravdu, tak som práve objavil dôvod, prečo sem píšeš tieto Tvoje tvrdenia. A ten dôvod si domysli sám. Ty si to furt pletieš z trojuholníkom! Tam je medzifázové v činnom obvode, a teda je to spotrebič na 400V. Preto sa motory označujú 230/400, ak sa dajú prepínať. Ale tento sa nedal prepínať a tak bol samozrejme označený na 230! SI to konečne zrovnaj a nemýľ tu pospolitý ľud!!!
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 08 Nov 2013, 00:34

BFX napísal:...Pravdepodobne v korei ci odkial je uvadzaju napatia na vinutie , nie zdruzene.
Korejci uviedli správne napätie. Ten spotrebič frčí na fázové, nie združené napätie. A ani u nás to nie je v rozpore s normou.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa Merak » 08 Nov 2013, 06:36

spilo napísal:Zdravim
Som tu novy a chcem vas poziadat o radu ako tento motor
Obrázok

pise sa na nom ze 3 fazy ale 230v tak neviem ako to zapojit dakujem za kazdu radu
nazdárek
z fotky je vidno, že ide o výrobok z Východnej Ázie (Kórea), kde používajú napäťovú 3x115V/230V
a motor sa teda zapája do trojuholníka, kde máš 3x200V (3x220V) medzi fázami
s takýmito motormi som sa stretával v Yazaki, japonskej firme, všetko mali stavané na napätie 3x115V/200V
bez transformátora to asi nerozbeháš
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wwlado

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa wwlado » 08 Nov 2013, 07:35

Pointa je v tom, ze mu to bezi a nezohrieva sa. :) Co je zvlastne, lebo ja som tiez tvojho nazoru.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Nov 2013, 08:22

Neviem, či bol pôvodný príspevok upravovaný, ale ja tam žiadne fotky nemám, ani ostatné zmienky o ktorých je reč v dalších príspevkoch, takže zase je to o nedostatočných alebo nesprávnych informáciách od zadávatela a potom sú tu zbytočné dohadovačky čo bolo a čo bude ak... :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 08 Nov 2013, 23:08

Merak napísal:...z Východnej Ázie (Kórea), kde používajú napäťovú 3x115V/230V
a motor sa teda zapája do trojuholníka, kde máš 3x200V (3x220V) medzi fázami...
Si zatasil...

Nešlo mi do hlavy, že by na svete bolo ešte takého sprostého národa ako yenkee, čo by používali rozvodnú sieť s fázovým U pod 200V. Ale všetko je na webe...

South Corea is special case. Normal line voltage is 220V 60 Hz. In some parts of the country you will find 110V 60 Hz although most will be 220V 60 Hz. Type F is normally found in offices, airports, hotels and homes. Type C (type CEE 7/17) sockets are obsolete and manufacture was discontinued as of 2008, but examples are still found in a lot of places. In cases where a Type C socket was replaced with a Type F, the ground contact is often not connected to anything. 220 volt power is distributed by using one live pole of a three-phase 380 volt system. 110 V/60 Hz power with plugs A & B were previously used but has already been phased out. Some residents install their own step-down transformers and dedicated circuits, so that they can use 110 V appliances imported from Japan or North America. Most hotels only have 220 V outlets, but some hotels offer both 110 V (Type A or B) and 220 V (Type C or F) outlets. Switches and outlets fit American-sized boxes.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_elec ... by_country

Dokonca!!!
http://www.visitkorea.or.kr/ena/AK/AK_EN_1_5_6.jsp
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 09 Nov 2013, 18:59

od pettter:
... tak si uvedom, že medzi fázami NETEČIE žiaden prúd
Už jsem nechtěl reagovat, ale mám dotaz na tebe pettter, dle obrázku, jseš si jistej, že fázemi neteče žádnej proud ? Mějme například proud
každou fází 5 A, poteče dle tebe zpětný proud pouze nulákem ? A kudy by se vracel proud v izolované síti IT ?
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 09 Nov 2013, 19:16

A zme zasa ne začiatku! Elmara, keby si myslel "trojfázovo" prišiel by si na to, že prúdy sa v nulovom bode navzájom kombinujú a nesčítavajú. Uvedom si, že sú posunuté tak ako napätie navzájom o 120st. Nakresli si to a pochopíš...
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pin » 09 Nov 2013, 19:24

Čiže sa sčítavajú vektorovo.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 09 Nov 2013, 19:42

pettter napísal:A zme zasa ne začiatku! Elmara, keby si myslel "trojfázovo" prišiel by si na to, že prúdy sa v nulovom bode navzájom kombinujú a nesčítavajú. Uvedom si, že sú posunuté tak ako napätie navzájom o 120st. Nakresli si to a pochopíš...
Ano, já to chápu...vezmeme souměrné zatížení 3 f motoru, dle 1 Kirchhofova zákona jsou proudy DO uzlu a VEN z uzlu. A jejich vektorový
součet je 0. Například fází L1 teče DO uzlu 5 A a zároveň fází L2 a L3 teče v každé 2,5 A VEN z uzlu. A při nesouměrném zatížení již není vektorový součet 0, ale čím je větší ROZDÍL mezi prody fází L1, L2, L3, tím větší proud teče nulákem. Tudíž: Fázemi TEČOU proudy.
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 09 Nov 2013, 19:54

Spin
Ďakujem, Elmara má pravdu. Nulovým bodom tečú všetky prúdy...
Lenže Elmara to spočítal ako pri jednosmernom, či jednofázovom paralernom... Ale zabudol, že sú posunuté o 120st. Teda v jeden moment tečie max prúd iba jednou fázou a teda aj nulákom. Maximálne prúdy jednotlivých fáz sa nikdy nestretnú. Furt sa naháňajú a budú sa tak naháňať, kým bude táto nám známa fyzika platiť.
Jedine ak by prišli Azgardi a preonačili to.... :D
elmara napísal:..."Tudíž: Fázemi TEČOU proudy"...
Áno. Fázami tečú prúdy, ale nie medzi nimi! Len a len cez nulák. Teda aj ich výkon sa nedá počítať so 400xprúd, ale len a len 230xprúd. Preto je to 230V spotrebič.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 09 Nov 2013, 20:02

Fázami tečú prúdy, ale nie medzi nimi! Len a len cez nulák
A kudy tedy tečou zpětné proudy v izolované IT soustavě BEZ nuláku ?
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 09 Nov 2013, 20:03

Ale my hovoríme o 3f motore vo hviezde. Tu pár borcov tvrdí, že označiť motor v zapojení do hviezdy natvrdo 230V napätím (220 v tomto prípade) je chyba. Ja sa tu s nimi dohadujem o tom, že je to správne označenie, nakoľko je to 230V spotrebič. Tá Tvoja posledná otázke je z iného suda...
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 09 Nov 2013, 20:15

Ta moje otázka k tomu právě patří. Ano máme motor zapojený do HVĚZDY a tudíž souměrná vinutí a souměrné zatížení. Tento motor v tomto
případě NEPOTŘEBUJE nulák a tudíž může pracovat i v izolované síti. Když tedy NEMÁ zapojen nulák, kudy se vracejí zpětné proudy do zdroje ?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 09 Nov 2013, 20:26

pettter napísal:Ale my hovoríme o 3f motore vo hviezde. Tu pár borcov tvrdí, že označiť motor v zapojení do hviezdy natvrdo 230V napätím (220 v tomto prípade) je chyba. Ja sa tu s nimi dohadujem o tom, že je to správne označenie, nakoľko je to 230V spotrebič. Tá Tvoja posledná otázke je z iného suda...
Ještě k tomu motoru...když mám na jeho štítku napsán údaj 220 V, tudíž to je MAXIMÁLNÍ napětí, které na něj můžu připojit. Přeci nemůžu spekulovat o tom, že k motoru připojím naši trojfázovou soustavu a v zapojení do hvězdy se mi napětí "snižuje" na 230 V. To, že mu motor chodí je i mě záhadou. :o
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 09 Nov 2013, 20:32

Dobre, spočítaj mi výkon motora, ak je prúd 5A na fázu pri danom zaťažení. Ale daj aj postup ako si to počítal, nie len výsledok.
0

wwlado

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa wwlado » 09 Nov 2013, 22:59

400V 5A pri ucinniku 0,707
- 2,45kW cinny
- 2,499kVAR jalovy
- 3,464kVA zdanlivy

http://siz.q-azy.sk/ts/ts4.html
http://sk.wikipedia.org/wiki/Striedav%C3%BD_pr%C3%BAd

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa elmara » 10 Nov 2013, 09:40

Dík wwlado, byl jsi rychlejší... :lol:
0

wwlado

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa wwlado » 10 Nov 2013, 10:30

Prave ze mozu byt vdacny tebe, ze mas trpezlivost a ochotu to vysvetlit. :-)

Ucinik som si vymyslel, kedze nebol udany na stitku.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok