ako zapojit motor

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2013, 18:41

spilo: pettter ti to tu uz parkrat napisal a spravne je to klasika 3f motor zapojeny do hviezdy, takze nic neries na U V W pripoj fazy a na ten zeleny nulak a mas to.
0
Naposledy upravil/-a BFX v 02 Nov 2013, 18:48, upravené celkom 1 krát.
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 18:47

BFX
No konečne jeden čo vie o čom píšem, díky...
0

spilo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Nov 2013, 20:23

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa spilo » 02 Nov 2013, 18:56

dakujem pekne jasne mam k dispozicii 3fazy mame zasuvku s 4 aj 5 bez chranica zajtra to skusim a dam vediet ci pojde lebo nik nevie ci ide lebo cerpadlo co bolo k tomu pripojene bolo zadrete a nekrutilo sa, v ramci zaruky poslali cele cerpadlo aj s motorom a tento nam ostal, este raz dik za ochotu

a mam este jednu otazku na vas ak pojde da sa nejako lacno regulovat otacky aby som to nemusel regulovat remenicami ale plinule reguloval
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2013, 19:05

preistotu premeraj vinutia voci tomu zelenemu cize stredu hviezdy ... mali by mat priblizne rovnaky odpor tym aspon vylucis ze je tam nejaky skrat hoci to nie je 100% ale aspon hned nevyrazis istice. Nezabudni skontrolovat ci sa priliz nehreje.

otacky lacno riadit nevies to uz potrebujes menic idealne s vektrovym riadenim pre 3f indukcne motory.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa JAKUB G » 02 Nov 2013, 19:39

Je mozne napajat motor z jednofazovej siete. Kondenzator cca 100u/1kW vykonu.
Vykon klesne na cca polovicu.
Pettter ako sa moze kondenzator uvarit ked na nom nie je cinny stratovy vykon???

Inak nieco na citanie: http://www.kves.uniza.sk/kvesnew/dokume ... je/ASM.pdf
Kapitola 5.13.2
Mas tam aj navod na meranie.
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 19:45

spilo napísal:...da sa nejako lacno regulovat otacky aby som to nemusel regulovat remenicami ale plinule reguloval...
Ako písal BFX, lacno ee! Frekvenčný menič je super, ale aj najdrahší.
Ešte je iný spôsob a to tyrystorová (ale aj indukčná, či odporová) regulácia prúdu, teda príkonu so spätnou väzbou. Pracuje to tak, že sa obmedzí príkon tak aby sa na snímači otáčok na osi motora dosiahli požadované otáčky. Ak sa záťaž zvýši, otáčky poklesnú a elektronika pridá príkon aby otáčky dorovnala, ak sa záťaž zníži otáčky stúpnu a elektronika ubere príkon a tak dokola. Nie je to celkom presné a to hlavne ak sa záťaž mení skokovo. Ale je to o dosť lacnejšie. Lenže ja som to videl už hotové na motoroch, takže, či sa to dá dokúpiť o tom pochybujem. To by si musel zbastliť...
Takže stupňovitá remenica Ťa neminie... asi
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 19:46

JAKUB G napísal:J...ako sa moze kondenzator uvarit ked na nom nie je cinny stratovy vykon???...
Na ideálnom nie je. Videl si taký???
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2013, 20:16

JAKUB G: noze mi nakresli schemu ako by si motor, ktory je natvrdo konstrukcne zapojeny do hviezdy pripojil na jednofazovu siet poprosim obrazok aj s nakreslenymi vinutiami.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Nov 2013, 20:47

Do keľu, čo sem furt pletieš dve fázy a 400V. V EU máme 3x230V voči zemi. Už Ti tretí raz píšem a spilo mi to teraz potvrdil, že je ten motor do hviezdy. A istotu beriem s toho štítku, z ktorého to logicky vyplýva. 3f motory do hviezdy sú na 3x230V na vinutie, všimni si to číslo 3, nikde tam nevidím 2f. Na 400 sú 3f motory do trojuholníka. To že je ten motor kórejský, moslimský, či ježiškovo kamilkový nič na tom nezmení. Chvála fyzike, že je to jednotná "ideológia" a platí rovnako všade.
Este raz, je rozdiel ci hovorime o zasuvke na stene alebo o zapojeni motora. Pri zasuvke kde mas k dispozicii nulak tak 400V medzi fazami je to iste ako 3x230V voci zemi nie?
Motory mozes zapojit do trojuholnika alebo do hviezdy. Taketo male 1,5kW motory co som videl, tak boli navinute takto 400V-hviezda/230V-trojuholnik. Co je na tom zvlastne? Taketo motory mam doma, je to normalne a pochopitelne a hlavne nezavadzajuce oznacenie, pozri si ten MEZ motor vyssie, tam je to uplne jasne.
Dalej neviem co chces s tym 2f, na vytvorenie tociveho EM pola su potrebne aspon tri fazy je jasne aj mne. a to ze medzi hociktorymi dvomi fazami je 400V je jasne tiez.
Dalej 3f motory vinute do hviezdy nemusia byt len na 3x230V ale su aj na 3x400V. Tych 3x230V do hviezdy je uplne minimum, su to tie najmensie par 100W motorceky. Trojfazove 400V do hviezdy su prave tieto motory od asi 500W do cca 5-10kW. Tie ktore ty spominas tie 400V zapojene do trojuholnika to su potom velke 20-200kW kravy. Ale tie maju tiez jednoznacne uvedene napatie hviezda-trojuholnik 690V/400V a do hviezdy sa zapajaju len pri rozbehu.
Takze tych kombinacii je vela a vzdy to treba uviest normalne napatie hviezda-trojuholnik a nie ako na tom korejskom shite. Vies na 100% ze pre aky trh bol ten motor konstruovany? Nevies. Tak radsej treba spozorniet, otvorit dekel a pozriet svorkovnicu alebo spravit jednoduche meranie, alebo porovnat napatie, prud, prikon s podobnym u nas beznym motorom. Nejaky stitok ti nemusi ukazat nic, nase symboly mozu mat v korei uplne inu logiku.
U nas ked sa povie 3f motor tak kazdy ti povie ze sa pripaja na 400V trojfazovych zdruzenych a nie 230V trojfazovych voci zemi, nie? Ale ked na nejakom 3f motore vidim len cislo 230V tak musim spozorniet. Na trojfazove sa jednoducho pise 400V/dvestotridsat a na obycajne jednofazove 230V, tak nemoze dosjt k ich zamene a kazdy z nasich koncin vie ze 400V-ovy motor je trojfazovy a 230V-ovy je jednofazovy.
Dole je normalny a jednoznacny stitok motora so vsetkymi potrebnymi informaciami
Prílohy
nameplate-voltage.jpg
nameplate-voltage.jpg (17.85 KiB) 8161 zobrazení
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa bert » 02 Nov 2013, 21:02

pettter napísal:...
bert napísal:...Podľa štítku, sú vyvedené iba začiatky vynutí (treba preveriť na svorkovnici). Inak to znamená, že sa má motor pripojiť na sieť 3x220V. Tá sa dá u nás vyrobiť...
No a konce vynutí sa asi vyparili a v Kórei, či kde ich nevyvedú a nevyvedú. U nich uzavrú obvod silou myšlienky, čo?
Ty vole! Kto by vyrábal vyrobené a dostupné kam sa len pozrieš!!! Neviem či si mimozemšťan, ale zdá sa mi, že celá EU frčí na 3x 230 proti zemi (a 3x 400 medzi fázami). Oprav ma ak sa mýlim, a na tú opravu som pekelne zvedavý...
pettter:
Neviem prečo urážaš, no hviezda sa normálne robí aj tak (a spilo to tu potvrdil), že sa prepojí na vinutí pod viečkom motora. Občas je to dokonca prepojené klixónom, ktorý hviezdu pri prehrietí vinutia rozpojí a spojí ju až po vychladnutí.
My máme sieť 3x400V a asi ti to nijako nevysvetlím, že na motoroch sa udáva medzifázové napätie, lebo ty si "pozemšťan". Aj na tom štítku, čo tu zavesil DJ_Edo, je vo hviezde 380V a neznamená to, že bude 380V voči N.
S kondenzátorom sa normálne púšťajú aj 3f motory.
Reguláciu bez riadenia frekvencie nespraví!

spilo:
Ak náhodou ten motor bežal na Slovensku na 3x400V a nezhorel, je pravdepodobne už previnutý. No v každom prípade ak je ohmicky dobrý a nemáš možnosť spustiť ho cez FM, púštaj ho len na prázdno (bez záťaže) a s pripojeným ampérmetrom! Do dvoch sekúnd musí prúd padnúť pod štítkový údaj. Ak však platí štítok, bude prúd niekoľkonásobný a bude len otázka sekúnd, kým zhorí. Potom Ti asi nezostane iné, iba dať ho previnúť a asi by som sa poďakoval vševediacim pozemšťanom.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa Samanko » 02 Nov 2013, 22:14

Zajtra bude sranda. Normalne som zvedavy ako sa budu niektory tvarit ked mu to zhori.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa JAKUB G » 02 Nov 2013, 22:16

BFX napísal:JAKUB G: noze mi nakresli schemu ako by si motor, ktory je natvrdo konstrukcne zapojeny do hviezdy pripojil na jednofazovu siet poprosim obrazok aj s nakreslenymi vinutiami.
Kreslit sa mi nechce hadam to vycitas. Chces aj video? neni problem.
Prílohy
SAM_3376.JPG
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2013, 22:33

JAKUB G: tak sa pozri na obrazok z dokumentu ktory si tu mimochodom dal ty sam.
Prílohy
motor.jpg
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa JAKUB G » 02 Nov 2013, 22:40

to je zapojenie do D. nikde nie je napisane ze sa neda aj Y v tom dokumente je napisane, ze sa odporucuje D nic viac. Inak je to navod na cvicenie, co robime na VS tak sa meraju mechanicke charakteristiky pre zapojenie D, co je na tom?
Chcel si zapojenie ked je motor natvrdo do Y... snad to s tej svorkovnice vydedukujes.
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2013, 22:52

Tak sa v skole opytaj, preco to tak je a potom to sem napis , dobre?
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa bert » 03 Nov 2013, 00:23

BFX napísal:JAKUB G: tak sa pozri na obrazok z dokumentu ktory si tu mimochodom dal ty sam.
Z toho obrázku je to snáď jasné, že sa napätie meria medzi fázami a nie medzi fázou a nulou. Pri trojuholníku nie je vôbec použitá nula (ani pri hviezde nie je potrebná). Rozdiel potenciálov medzi fázou a kostrou môže byť hocijaký (až do prierazného napätia) a motor pôjde v pohode, ak bude mať medzifázové napätie, na ktoré je stavaný. No Vy sa stále snažíte dotlačiť ho k tomu, aby tam pustil 3x400V, namiesto 3x230V, čo vyžaduje štítok.
K tomu meraniu cievok:
Medzi fázou a zeleným nenameria pravdepodobne nič (teda hóódne megaohmov). Na fotke to nie je dobre vidieť, no hviezdu tvrdí že má spojenú v motore pod prírubou a preto nepredpokadám, že by ju ešte vyťahovali na svorkovnicu. Ten zelený vyzerá iba na "predĺžený PE" vidič - kostru na svorku kvôli lepšiemu pripájaniu. No a medzi jednotlivými dvojicami fázových svoriek by mal namerať podobné hodnoty odporu vinutia v rádoch jednotiek ohmu s rozdielom max. desatín ohmu. Ak je to tak, potom to môže pripájať, no nie tak suverénne, ako mu radíte!

:idea: Napadla ma ešte jedna možnosť, ako ten motor zapojiť. A asi to bude pre začiatok tá najjednoduchšia, najlacnejšia a pre motor najbezpečnejšia možnosť, ako preveriť funkčnosť a napätie, na ktoré je to spravené.
To však napíšem do ss rovno autorovi témy o ktorého problém tu ide, aby som sa nedozvedel, že som nejaký podmorský tvor či čo ja viem čo :D .
Dobrú noc!
0

spilo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Nov 2013, 20:23

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa spilo » 03 Nov 2013, 16:49

no tak dnes som to zapojil na 3 fazy a na moje prekvapenie sa to pekne rozbehlo :)
nic sa neprehrievalo nehal som to bezat 30 min a v poriadku este raz dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa BFX » 03 Nov 2013, 17:16

Ako som vravel ... tak nech sluzi
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa pettter » 03 Nov 2013, 18:02

No Bertík!!!
Teraz začni tú Tvoju.... teraz mi porozprávaj o tom značení 400V. Ak je raz motor do hviezdy a teda na 230V na vynutie, nemôže byť na 400V a to nielen že označený, tobôž pripojený.

DJ_Edo
A Ty tieš spusť o tých 690/400.. či 400 hviezda / 230 trojuholník...

Spilo
som rád, že si nepodľahol nátlaku neskúsených a premúdrelých...
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: ako zapojit motor

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 04 Nov 2013, 10:06

Spilo ma jednoducho len stastie, nic viac. Ak vidim 3f motor kde je napisane 400V/230V pripojim ho na 400V (podla svorkovnice do hviezdy alebo troj. podrobnosti som uz pisal vyssie). Ak je tam pisane len 230V, je to podozrive a najprv ho nepripajam ho vobec, ale snazim sa najst viac informacii, pozri si tu tabulku z toho katalogu co so tam daval. Su tam hodnoty prudov pre 400V aj 230V a pisal som aj o porovnani s 2,2kW motorom. Takze teoreticky to mohol pripojit na 400V, a to ze mu to nezhorelo je len o stasti.
Odkial beries taku 1000% ze ten motor je na 400V do hviezdy? Si to len trafil nic viac. Odkedy sa na take 400V motory pise ze je na 230V, ked v skutocnosti je na zdruzenych 400V? A tie rozpravky o tom ze ten motor je 400V-ovy ale napis mam chapat ako 3f 230V voci zemi, si nechaj pre seba, nikde sa to tak neoznacuje! Ak je to podla teba normalne, tak mi napis dokaz link, kde si to tak videl...
Mi nehovor ze je to normalne oznacenie!!!!! Je evidentne jasne ze vyrobca nevie co robi, alebo v tom ma chaos!!!!!
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok