ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Wili » 28 Júl 2014, 11:19

kedze to bude pre cicavca a bude to v byte v dome, tak tam tych 20-25 budu mat aj bez ohrevu z vlastneho telesneho tepla ak doma mate 20-22st. tak to bude ok. Inak ich uvaris. Su to cicavce nie plazy... horuci vzduch bude pre nich mozno prilis suchy a bude obsahovat nizsi objem kysliku tak neviem ci to na nich nebude mat nepriaznivy dopad. Ale ked su tropicke asi budu na to prisposobene :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Najgel » 28 Júl 2014, 11:27

Môže byť, ale niekedy mám v izbe aj 19°C tak neviem no. Ale ten ohrev by bol riadený, nie stále zapnutý, ked by klesla teplota zapol by sa a potom zas vypol.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Wili » 28 Júl 2014, 11:33

tjn tak to potom ok, pri 19 aj klasicka laboratorna mys by pravdepodobne prechladla
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Najgel » 28 Júl 2014, 11:35

Veď práve preto, pretože kamarát čo to choval mal tieto myši ale bez ohrevu, a povedal že mu asi prechladli, lebo začali byť malátne a potom zdochli. Len neviem ako to vyriešiť, keďže budem asi musieť kúpiť nejakú lampu vyhovujúcu nato.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Wili » 28 Júl 2014, 11:46

normalne v kazdom petshope kupis terariovu lampu pre ohrev plazov...
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Najgel » 28 Júl 2014, 11:47

Fajn, ďakujem za rady :)
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Júl 2014, 12:04

Též záleží na objemu akvária. Pokud je okolo 20-50 litrů, tak ten topný výkon na zvýšení teploty o nějakých 5 stupňů bude malý, odhaduju to tak na 10W.
Jeden námět - kdysi jsem měl dvě americké užovky v akváriu, odhadem tak 100 litrů. Měl jsem desku jednostranného tišťáku, která akorát pasovala na dno a tak jsem dostal bláznivý nápad - nalepil jsem proužky izolepy tak, aby vznikly tenké cestičky na tišťáku a vznikl tak dlouhý meandr, pak jsem to potíral HCl s H2O2 až se to vyleptalo.
Spočítal jsem výsledný odpor cestiček tak, aby se to dalo připojit na trafo 12V a na volném vzduchu se to ohřálo asi o 20 st. Myslím že výkon byl okolo 30W.
Nahoře byl snímač teploty a přes triakový regulátor se to regulovalo (ale asi by se to dalo vhodně udělat i bez regulátoru)
Na dně byl polystyren, pak ta topná deska mědí dolů a pak písek.
Nápad to byl šílený, to vím, ale fungovalo to snad 10 roků.
0

fikfik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 14 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Liptov
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa fikfik » 28 Júl 2014, 15:44

Zdravim! Mam jednu mozno otazku zbytocneho druhu. Mam aku skrutkovac na 18V, akupack sluzi dobre. Len ja by som chcel miesto baterky zapojit zdroj. Rozmyslal som pripojit klasiku, trafo - usmernovac - filtraciu. Samozrejme dostatocne vykonovo dimenzovane. Rozmyslam o trafe 12V striedavych, 8A. A teraz otazka: Fungovalo by to aj pri cca 15V jednosmernych?

Dakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Wili » 28 Júl 2014, 16:22

ano fungovalo by to samozrejme, ale s nizsim vykonom. Skor by som dodrzal minimalne tych aspon 18V... pretoze pri zatazi alebo pri dotahovani niecoho je jednosmerny elektromotor schopny zozrat neskutocne mnozstvo prudu. Daj tam aspon poriadnu filtraciu, minimalne tak 20mF, ale kludne aj omnoho viac.

Ak ale uz mas trafo ake si spominal kludne ho mozes pouzit, zbytocne kupovat nove..
0

fikfik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 14 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Liptov
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa fikfik » 28 Júl 2014, 16:58

vsak to, trafo nemam este, ale viem o jednom. Potreba dostatocnej filtracie je samozrejmostou. Inac o tom odbere viem, skusal som ho na regulov. zdroji, sice len do 3A. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa rudko » 28 Júl 2014, 18:25

Napr. jedna z mojich Makit 14,4V ma 180W motor ale pri max zatazi (tesne pred tym ako zareaguje ochrana) berie nieco cez 14A. Dewaltka 10,8V ma motor 90W a tiez si berie cez 10A. Cize tie akucky si vedia potiahnut hodne. Na to treba myslet pri vsetkom, od trafa, cez usmernovac, filtraciu az po napajacie vodice
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa nfko » 28 Júl 2014, 20:12

poznáte nejaký program v ktorom by som si mohol nastaviť že ktorý zdroj zvuku sa mi bude prehrávať v jednotlivých výstupov na pc ?
Napr. zvuk z mozzily mi pôjde do predného portu zvuk z hry mi pôjde do zadného portu zvuk z nejakej ďalšej aplikácie zasa do usb zvukovky atď.
V niektorých programoch či hrách si môžem navoliť do ktorého portu mi pôjde signál takže nieje problém aby mi hrali všetky 3 porty rozdielnymi signálmi súčasne, lenže na niektorých to nastaviť neviem preto chcem nejaký program čo by to dokázal spraviť.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Coolbass » 28 Júl 2014, 22:58

Ahojte chcem sa vás spýtať, tak kupil som toroid 2x24V 3,33A spravil som spomínaný zdroj z TESLA kondenzátorov. No a problém nastal, že po vyfiltrovaní a usmernení mám naprázdno +38V a -38V. Lenže to je na UNI50 moc alebo to je len naprázdno a v klude môžem tento toroid aj so zdrojom použiť na UNI 50 ? Alebo radšej spraviť nový DPS na UNI 100 ?
Prílohy
Foto zdroja zo strany spojov
Foto zdroja zo strany spojov
WP_20140729_006.gif
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Júl 2014, 18:37

Coolbass: problém bude v napätí toroidu. Po usmernení a vyhladení totiž z efektívnej hodnoty získavaš 1,414 násobok Uef. Toroid s nižším napätím porieši.


Mám tiež jednu otázku. Pred časom som od Meráka kúpil oddeľovací transformátor 230/230V 500VA. Predal mi to ako celok s odrušovacím filtrom. Ja som ho vytiahol a zapojil bez neho a po pripojení na sieť vzniká nepekný prúdový náraz, hoci istič nevyhodí, ale blikne svetlo. Moja otázka znie, či sa to dá znova poriešiť tým odrušovačom, v ktorom je tlmivka a ja si myslím, že by mohla "zmäkčiť" štart. Soft start sa mi robiť nechce a asi nebude potrebný. Aký je váš názor?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa tomko » 29 Júl 2014, 18:50

ja mam tiez doma dve AKU utahovačky a baterky v čudu. a tak ma napadlo ze to napojim na trafo
a nakoniec my ako navhodnejsie vyslo pouzitie nabijacky na notebook ( ta dá 120W)
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa BFX » 29 Júl 2014, 19:36

Drakoush napísal:Coolbass: problém bude v napätí toroidu. Po usmernení a vyhladení totiž z efektívnej hodnoty získavaš 1,414 násobok Uef. Toroid s nižším napätím porieši.


Mám tiež jednu otázku. Pred časom som od Meráka kúpil oddeľovací transformátor 230/230V 500VA. Predal mi to ako celok s odrušovacím filtrom. Ja som ho vytiahol a zapojil bez neho a po pripojení na sieť vzniká nepekný prúdový náraz, hoci istič nevyhodí, ale blikne svetlo. Moja otázka znie, či sa to dá znova poriešiť tým odrušovačom, v ktorom je tlmivka a ja si myslím, že by mohla "zmäkčiť" štart. Soft start sa mi robiť nechce a asi nebude potrebný. Aký je váš názor?
Ten "firtel :)" tomu pomoze iba minimalne, 500VA je pekna palka takze soft by som odporucal.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
acheruspd
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 05 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa acheruspd » 29 Júl 2014, 21:24

nazdar dostal som kompresor z chladničky.je to taký ten obyčajný hrnčiar :D. Ked som ho zapojil do elektriky vyrazil istič. Potom som si uvedomil že ho treba asi prepnúť do režimu chodu ale neviem ktoré káble spojiť a či sa nepoškodil. Viem že modrý, hnedý, čierny a farebný boly volako poprepájané s prepínačom a žiarovkov vie niekto poradiť ako ho spojazdniť?Farebný ide na kostru(to bude zem :D)Hnedý a modrý (fáza nulák) mohly slúžiť na tú žiarovku.Jediné čo ma napadá je spojiť fázu s čiernym môže to tak byť?
Prílohy
kompachzchl.jpg
0
{:-) ak si elektrikár nerob za drobáky,podrážaš tým všetkých elektrikárov {:-)

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa elmara » 29 Júl 2014, 21:46

Drakoush napísal:Coolbass: problém bude v napätí toroidu. Po usmernení a vyhladení totiž z efektívnej hodnoty získavaš 1,414 násobok Uef. Toroid s nižším napätím porieši.


Mám tiež jednu otázku. Pred časom som od Meráka kúpil oddeľovací transformátor 230/230V 500VA. Predal mi to ako celok s odrušovacím filtrom. Ja som ho vytiahol a zapojil bez neho a po pripojení na sieť vzniká nepekný prúdový náraz, hoci istič nevyhodí, ale blikne svetlo. Moja otázka znie, či sa to dá znova poriešiť tým odrušovačom, v ktorom je tlmivka a ja si myslím, že by mohla "zmäkčiť" štart. Soft start sa mi robiť nechce a asi nebude potrebný. Aký je váš názor?
Jak už psal BFX, ta tlumivka ve filtru má dost malou induktanci, tak že bez softu se asi neobejdeš.
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa stanleyv » 29 Júl 2014, 21:56

riešilo sa to tu , sú tam aj schémy zapojenia :

http://svetelektro.com/Forum/zapojenie- ... 17896.html
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 8

Príspevok od používateľa helios » 29 Júl 2014, 22:10

DRAKOUSH:
Filter ti nárazy neobmedzí. Softštart je zbytočne zložitý, úplne ti bude stačiť NTC na obmedzenie prúdového nárazu v sérii s primárom. Doporučujem typ s povoleným prúdom 4A. Kúpiš ich napríklad TU , alebo aj inde. Ja som cez takéto NTC spínal 1kW trafo, ktoré mi inak vyhadzovalo istič.
0

Zamknuté