Jednoduchý blikač

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 18 Sep 2014, 20:49

Zdravím každého,
Chcel by som urobiť možno pre viacerých z Vás jednoduchú vec no pre mňa ako začiatočníka je to pomerne naročná vec :D
Takže chcel by som urobiť akokeby tvár z led diód, rozmery DPS 6x6 cm takže kocka, chcel by som to urobiť na spínač aby keď som ho stiskol tak to začalo svietiť blikať atď. Bolo by tam 7 led diod 5mm. Na to všetko mi zrejme bude treba aj nejaky mikroprocesor a teraz by som sa Vás chce opýtať aký by som mal použiť. Chcel by som vedieť zda okrem mikroprocesoru, led diód, DPS, nejakých vodičov mi bude treba nejaké iné potrebné súčiastky ja neviem napr nejaky rezistor alebo volačo. Bol by som veľmi rád ak by nejaký dobrák z Vás objasnil ako by som mal postupovať (pajkovať viem ako tak, toto by som mál zvládnuť jediný problém bude IO ale tak nejak to dam :D) a urobil nejakú jednoduchú schému, bol by som mu veľmi vďačný. DPS by som robil zatiaľ len fixov, leptací roztok mám. A trošku strpenia predtým som nič take ani nič podobné nerobil tak toto bude moja premiéra, keď by som to mal hotové tak by som sem dal že ako to dopadlo :) Ďakujem za vaše odpoveďe.
Prílohy
dpss.jpg
dpss.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa balki » 18 Sep 2014, 21:23

"6x6 cm takže kocka" nechcel si napísať náhodou štvorec? :) Nenapísal si ako presne to má blikať (ako a aké led sa majú zapínať). Možno to nemusí to hneď byť pomocou mcu.
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Roy820 » 18 Sep 2014, 21:28

No a chceš aby každá LEDka blikala samostatne alebo aby všetky blikali naraz ? Ak chceš aby blikali naraz tak ti stačí klasický AKO ktorý by som ti vysvetlil ak by si to chcel tak. Ak ale chceš aby blikala každá zvlášť bude treba nejaký IO.
Ďalšia vec, spínač alebo tlačítko ? Definícia- Spínač - zapneš svieti, vypneš nesvieti.... Tlačítko- stlačíš-sveiti, stlačíš znovu nesvieti. :lol:

No ale tá otázka že či tam bude treba aj nejaký rezistor alebo niečo :) Jasné že bude, ak by si to ale chcel tak, že bude všetko blikať naraz tak ti stačia 2 kondy, 5-6 rezistorčekov a zo tri tranzisotry, ja som si takto spravil pár blikačov napríklad zo starého Tv ich spravíš hneď niekolko, samozrejme podla toho aký to bude Tv :)
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 18 Sep 2014, 21:38

Chcem aby blikali samostatne to by chcelo nejaky IO a to neviem aky, rád by som si nechal poradiť od Vás :D A dalšia vec chem nejake tlačitko :D Hej no chcel som povedať že štvorec ale tak nevyšlo :D :D A takže na tych 7 diod by mi trebalo čo a ake parametre ? :D
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa stanleyv » 18 Sep 2014, 21:41

Všetko záleží od toho, ako chceš, aby ti to blikalo. 7 diód, to je 2x oči, 1x nos a 4x ústa asi, takže, ako presne to má blikať, podľa toho sa to dá určiť, čo ti treba......
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa balki » 18 Sep 2014, 21:43

"Chcem aby blikali samostatne..." Ja by som ti aj rád poradil, ale tvoj problém je že sa nevieš vyjadriť. Pokiaľ presne nešpecifikuješ požiadavky na blikanie, žiadnej rady sa od nikoho nedočkáš :wink:
Tak že predpokladám, že za ďalšie 2 strany , sa to už konečne dozvieme...
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa stanleyv » 18 Sep 2014, 21:48

Napíš to formou napr:

1. krok - zasvietia oči - 1 sek pauza
2. krok - zasvieti nos - 1 sek pauza
3. krok - zasvietia stredné dve ledky úst - 1 sek pauza
4. krok - zasvietia bočné dve ledky úst

potom dajme tomu všetko 5x blikne s 0,5 sek intervalom, 1 sek všetko zhasne a odznova....

Ber to ako príklad, ale napíš presne ako to chceš mať .... čo sa týka rozloženia lediek aj ako to má presne blikať.... Nech tu naozaj nepíšeme 5 strán o ničom.....
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 18 Sep 2014, 22:25

Takže
1. krok : zasvietia oči - 1sec pauza
2. krok : zasvieti nos - 1 sek pauza
3. krok : zasvietia usta všetky 4 ledky
4. krok : zasvietia oči a nos
5. krok : zasvietia oči od ľava do prava postupne a potom všetko dookolo od kroku 1
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa stanleyv » 18 Sep 2014, 22:44

Kód: Vybrať všetko

Takže
1. krok : zasvietia oči - 1sec pauza
2. krok : zasvieti nos - 1 sek pauza
3. krok : zasvietia usta všetky 4 ledky
4. krok : zasvietia oči a nos
5. krok : zasvietia oči od ľava do prava postupne a potom všetko dookolo od kroku 1

Kedy zhasnú oči a nos, ak v 4. kroku zasvietia znova? alebo to stále bude svietiť iba po 1 sek (každý krok) a potom hneď zhasne?
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa alidedko » 19 Sep 2014, 06:58

555+4017, nestraste ho hned s procesormi ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 19 Sep 2014, 07:20

Presne tak.
Včera ešte nevedel zapojiť vypínač, dnes už procesor a zajtra sa bude pýtať aky odpor pred LED.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 19 Sep 2014, 08:47

1. krok - Skontrolujú sa všetky ledky a postupne sa zapnu 1 po 1. Asi tak že ľave oko, prave oko, nos, a ústa z ľava do prava
2. krok - Svietia oči+ústa
3. krok - Svietia iba ústa
4. krok - Svietia oči a nos
5. krok - Svietia ústa a oči
6. krok - Bliknu všetky a dookola
Všetko by svietilo tak1sec nejak tak by som to chcel
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Sep 2014, 09:05

Neztrácej čas přemýšlením, jak budou LED zapojeny k procesoru, to bude jednoduché.
Nejdříve to naprogramuj.
S logickými obvody bys uvedené požadavky splnil velmi složitě.
0

neznamy

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa neznamy » 19 Sep 2014, 10:10

tak teraz ma ukamenujete

ak chces riesit procesor, budes potrebovat programator. Na PIC su drahe. PICu by som sa vyhol. Na tie tvoje veci by stacila sprosta ATMEGA8, ale hrozi ze ju znicis ked tam napalis zle poistky.

Za seba ti mozem odporucit niektory z mbed modulov (pozeraj tie najmensie). Viem ze je to TOTAL OVERKILL ale pre teba ako zaciatocnika to bude uplne skvele. Programuje sa to v takom zjednodusenom jazyku, ku ktoremu je kopec examplov. Ma to online vyvojove prostredie takze nemusis nic tahat ani sa srat z nicim a po pripojeni do PC sa to sprava ako USB mass storage, takze ten tvoj programik tam vlozis podobne ako na USB kluc a fungujes. Pripaja sa to cez USB kabel cez ktory sa to aj programuje, takze nepotrebujes vobec ziadne externe programatori.Ani externy zdroj napetia, pripojis USB a fachci to.
Fakt pre zaciatocnika asi to najjednoduchsie co moze byt.Pripojis a ide. Ak ta prestane bavit blikanie, zistis ze to ma kvantum inych veci ktorymi sa teraz nemusis zatazovat.

https://mbed.org/platforms/

vela tychto kitov ma aj sk.farnell.com

Druha moznost je taketo nieco :
http://sk.farnell.com/texas-instruments ... dp/1853793

ku ktoremu je spravene vyvojove prostredie 1:1 s mrduinom. Takze tam vies pouzit jeho kody a pracovat s nim ako s mrduinom. Avsak mozes to pisat aj v plnohodnotnom C/C++. Tiez pripojenie cez USB, kliknes na upload a mas to v procesore. Ziadne babracky a SW sa to neda znicit ako atmega. (da sa objednat priamo od vyrobcu za 10$ aj s postovnym v cene, cca do tyzdna a pol to mas doma )


Odporucam sa vyhnut vyrobkom Arduino. Su to smejdy so starymi procesormi a hlavne DRAHE lebo platis vela za znacku. Za nizsiu cenu dostanes niektory z tych modulov spomenutych a su o neporovnatelny kus lepsie (asi ako skoda 120 (arduino) a BMW M3 (vyssie spomenute))


:arrow: plati to ak to nie je len jednorazovy projekt a myslis si zeby ta to zaujalo v tom pokracovat


:arrow: Ak je to jednorazovka s tym ze to polozis do policky a viac sa s tym nebudes zaoberat, popros niekoho tu na fore nech ti na to napise program a napali MCU a posle. Bude to pre teba najjednoduchsie a dotycny to ma napisane za 10minut aj s cestou.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa alidedko » 19 Sep 2014, 11:41

Obrázok

... ale tak ci tak si idu po teba.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 19 Sep 2014, 19:31

Takže takto :
Mohol by mi niekto povedať ake všetky súčiastky mi bude treba? Fajn plošak mam, leptaci roztok mam, na pajkovanie veci mam, ledky mam, teraz neviem čo presne mi treba ake rezistory alebo čo ešte. Kľudne sa pustim aj do nejakeho IO ale chcel by som aby ste mi povedali aky mikroprocesor si mám kupiť a ako a čím ho mam naprogramovať pripadne nejaky link ako to naprogramovať. Ďalej je otázka ako mam urobiť schému a ako to všetko rozložiť na DPS 6x6cm. Našla by sa nejaka veľmi milá duša čo sa nudí a navrhla mi to kedže fakt nemam šajnu že čo a ako veľmi? Bol by som Vám veľmi vďačný.
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa nfko » 19 Sep 2014, 19:49

kašli na tie muduly kúp si čo i len megu8 a programátor za pár dolárov z ebayu. Raz by si megu8 určite skúšal ak by si sa tomu chcel venovať a tie poistky by si zle nastavil takže radšej začni teraz s megou. A kúp si ešte mikrovŕtačku a 0.8mm alebo 1mm vrtáčiky
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

neznamy

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa neznamy » 19 Sep 2014, 20:05

prečo by mal skusat megu ? ked si kupi jeden z tych modulov NIKDY opakujem NIKDY sa k nej nevrati. Mega 8 je draha starina ktoru nema vyznam v dnesnej dobe vobec pokusat.

Zaciatocnik01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Sep 2014, 21:23

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa Zaciatocnik01 » 19 Sep 2014, 20:25

A ešte 1 vec chcem aby to nemuselo byt vkuse zapojebe v pc, pretože to chcem dať na to autičko ktoré máme urobené. Takže dalšia otazka je koľko bateriwk bude treba na napájanie. Ja by som to chcel prve "postaviť" a ako posledne by som riešil to programovanie alebo je to zlý napad?
0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Jednoduchý blikač

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 19 Sep 2014, 20:34

Ak nedáš na dobre mienenú radu ktorú ti dal right13 tak si budeš musieť kúpiť programátor. ja som kúpil tento:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=55355 ... avrispmkii
Som s ním spokojný. K tomu kontaktné pole a k tomu napríklad a tá stará známa Mega8. Ja sa na nej tiež učím prácu s portami. Tu na Svetelektro je aj pekný článok programovanie v C.
Moc ľahko si to predstavuješ.
Ak chceš postnem ti sem zapojenie s obvodom 74164 vystupy si posilníš tranzistormi. :wink:
http://p2e.tode.cz/svetelny-had-s-8-led-2/
0
Naposledy upravil/-a peterhostak77 v 19 Sep 2014, 20:46, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok