Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa mederi » 16 Sep 2015, 22:09

Ak máte starý komp, ktorý už nefunguje, alebo je už výkonovo zastaraný a vôbec sa už nehodí na dnešné počítačovanie, tak mu skúste dať druhú šancu. Domáci majster dokáže z neho čo-to využiť. Tu je pár zaujímavých nápadov, na ktoré som natrafil na internete. Komponenty už mám na to odložené, takže niekedy v budúcnosti by som to mohol aj realizovať. Ak máte iné nápady, ako využiť rôzne PC komponenty alebo niečo k uvedeným, tak napíšte.

Napájací zdroj - laboratórny zdroj napätia 12V, 5V, 3,3V
https://www.youtube.com/watch?v=z2oSFpKh_Uw


HDD - brúska


procesor - USB ohrievač nápoja



CD/DVD motorček s prevodom, USB konektor - dynamo nabíjačka mobilov


gombíková batéria 3V s držiakom, LED-ky - mini svietidlo, nabíjačka gombíkových batérií

V ďalšom príspevku tu v rámci tejto témy zverejním niečo vlastné, do čoho som sa pustil už dosť dávno, no ešte nedokončil, nedoriešil.
0
Naposledy upravil/-a mederi v 23 Sep 2015, 12:01, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa Merak » 16 Sep 2015, 22:15

super, akurát som sa ich za pol dodávky cez víkend zbavil :crying:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 16 Sep 2015, 22:36

Ten "ohrev nápoja" s pomocou procesora je totálna prasačina... Nevidím dôvod k niečomu takémuto využívať nebohý polovodič, keď topný odpor môže pracovať s ďaleko lepšou účinnosťou... Navyše je tu vážne riziko poškodenia USB portu, pokiaľ tam dotyčný spraví skrat, trafiť sa na 2x GND nie je nepravdepodobné...
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa dxr » 17 Sep 2015, 06:58

My sme v praci pouzivali stare compaq-y ako radiatory dokazali spravit aj 2stupne/hodina
Teplovzdusne ohrievace nam zakazali aj rychlovarnu konvicu aj radio takze sluzil ako jukebox :-D
Teplotu v miestnosti sme sledovali nejakym starym termostatom a jeden LPT pin + StressCPU dobry radiator to bol :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Sep 2015, 07:58

Sedím na PC a je mi dobre. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa dxr » 18 Sep 2015, 11:37

Dalsia parodia na recyklacny projekt..... ale co uz ked som siel okolo toho zasmejte sa..
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Sep 2015, 13:46

dxr: ale no, ved krabicky sa vzdy zidu, a toto je celkom v pohode. Len sa obavam, ze 230V konektor pouzit priamo na baterku nie je dobry napad, a asi to nebude mat dlhu zivotnost.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Sep 2015, 14:39

Ludska tvorivost nema hranice.
ten konektor na 230V je dost nebezpecky. Ten adapter tam mohol vopchat dnu (ked sa nezmesti, tak bes plastoveho obalu) a nabijat to rovno zo siete 250V cez ten konektor.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa kubo150 » 18 Sep 2015, 19:08

Ale nieee, aký adaptér..., z číňaku lampa, nabíjanie? šňúra, zrážací kond, gréc, a asi aj zenerka, a baterka síce olovená, ale taká lahká že asi už aj to olovo nejako nahradili, a z baterky trčali priamo káble....
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa mederi » 21 Sep 2015, 19:51

bobor1992: Máš pravdu. Toto nebude celkom pre začiatočníkov, ale čo spravíš so starým procesorom? Skúsiš spraviť ten ohrievač rúk, nápojov, ale nie na USB, ale na baterky :) V jednom videu sa hovorí, že si treba vyhľadať informácie o procesore (napäťový a zemniaci pin) na internete, v druhom videu to robí profík s potrebnou výbavou aj bez dokumentácie.
:) Hrebeň z procesora: http://www.instructables.com/id/processor-hairbrush!/
Ešte som sa zlatom nečesal (pozlátené piny) :lol:
dxr: Veď dobre: krabička zo zdroja z PC na aku lampu. Ja som zasa videl jej využitie pri bodovej zváračke z trafa z mikrovlnky. Nájdem a hodím to potom niekedy na fórum aj s pitvou mikrovlnky.

A iné nápady: http://www.instructables.com/id/Compute ... purposing/
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa kukinko » 21 Sep 2015, 21:28

0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Prenosný zdroj voliteľného napätia na baterky - Power bank :

Príspevok od používateľa mederi » 21 Sep 2015, 22:11

Z priložených obrázkov je jasné, o čo ide.
Pustil som sa do toho už dosť dávno, no ešte nedokončil, nedoriešil. Ide o krabičku na baterky aj s prepínačom pre nastavenie požadovaného napätia, ktorá môže slúžiť pre napájanie nejakých hračiek či výtvorov začínajúcich elektronikov. Snažil som sa použiť výhradne to, čo sa dá nájsť v starých počítačoch. Deťom sa dnes na školy vracia technická výchova, tak napríklad aj toto by mohlo byť niečo pre ne, čo si vyrobia vlastnými rukami. Pílka na železo, brúsny papier alias šmirgeľ, pilník, nožík, sekundové lepidlo, tavné lepidlo, pravítko, ceruza alebo pero, ... Tak nehrajte sa už na tom počítači, radšej ho rozoberte, porežte a spravte z neho niečo užitočné :)
prenoska.jpg
Krabička sa mi pri pokuse univerzálnosti použitia (AA aj AAA, jednorázové aj nabíjateľné) hneď na jednom konci rozlepila, keď som tam chcel napchať nabíjateľné tužkové NiMH akumulátory veľkosti AA. Tie svinky sú o kúsok väčšie ako bežné nenabíjateľné batérie, takže som to musel prerábať a o kúsoček predĺžiť. Hrany som potom chcel posilniť papierovým pásikom, no minulo sa mi sekundové lepidlo a papierik zostal nedolepený :) Nevadí, nabudúce SA to dolepí. Vo vnútri je pohyblivá lišta s kontaktami, ktoré som našiel na slotoch pre RAMky typu SIMM. Dajú sa nájsť na základných doskách pre procesory generácie Pentium (586) a staršie (486). Radšej nech je v tej krabičke vôľa, kde sa dá doložiť nejaký pásik potrebnej hrúbky či nejaký hranolček (+ kečup a tatarka), aby bol tlak na steny tak akurát.
krabicka.jpg
Ďalej som pripravil nejaký teoretický rozbor, ako spraviť k tej krabičke ovládací panel pre prepínanie jednotlivých článkov, aby boli zapojené buď paralelne (vedľa seba), v sérii (za sebou), alebo kombinovane (sériovo-paralelne). Navrhol som použiť jumpre (džampre, skočky, skokanky, skákačky, skákaľky?) Bežne sa v počítačoch nájdu jedno-, dvoj- aj trojradové pinové polia. Na jednej doske som našiel aj spínač DIP switch 10xON-OFF, no tú zatiaľ ešte nechcem likvidovať. Aké by mohlo byť zapojenie pomocou tohto desatoráka namiesto džamprov? Potom na výstupe by mohol byť aj konektor USB, alebo 3,5mm Jack konektor zo zvukovej karty. Chcem tam dať aj klip zo starej 9V baterky. Molex kontektor zo zdroja sa ideálne hodí pre napojenie multimetra pre meranie napätia a prúdu.
prepinanie.jpg
0
Naposledy upravil/-a mederi v 23 Sep 2015, 13:29, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa dxr » 21 Sep 2015, 22:25

Tiez poznam jedneho takeho co vedie kruzok a zbiera PC zdroje a potom z toho robia laboratorny zdroj.
Inak ako naucis 7-10r decko vyletovat ten P-ATA HDD a FDD konektor-y ?
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Sep 2015, 22:37

dxr napísal:Inak ako naucis 7-10r decko vyletovat ten P-ATA HDD a FDD konektor-y ?
celkom ľahko to ide teplovzdušnou pištolou.... pokaziť sa to už viac nebude dať a zároveň opadajú aj nejaké ďaľšie súčiastky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Re: Ako využiť starý počítač?

Príspevok od používateľa mederi » 21 Sep 2015, 23:30

Skôr to bude od druhého stupňa ZŠ, kde sa už učí Fyzika.
Radšej využiť voľné čierne piny ako tie s tou bielou plastovou formičkou (HDD, FDD). Raz som omylom tú formičku z tých pinov stiahol aj s káblom. Hlavne nič nevyletovávať, ale rezať pílkou na železo! Pekne orezať jumpre a nechať ich priletované na plošnom spoji (odrezať aj s plošákom). Ak je to potrebné, tak potom prilepiť ďalšie riadky jumprov k sebe. Len stačí skontrolovať, že nič neskratuje a prepojiť a prispájkovať kábliky zospodu na plošnom spoji.

--- EDIT 4.10.2015 ---
škrtám radu
0

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Re: Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa mederi » 04 Okt 2015, 11:34

Tak ruším tú moju "skvelú" radu že nič nevyletovávať. Predstavoval som si to príliš jednoducho. Ako som zistil, ten plošný spoj spája viaceré piny a nie je možnosť ich jednoducho prerušiť. Mr.dredova teplovzdušná pištoľ tu pomôže asi najlepšie. Teraz idem skúsiť porezať plošáčik medzi pinmi tou mojou pilečkou. Ani prepájanie pinov už ale nebude také jednoduché ako len potiahnuť spájku po doštičke od pina k pinu.
0

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa mkat » 10 Okt 2015, 16:10

Mám tu taký malý problém.Chcel som skúsiť tú brúsku z HDD.HDD som odskúšal a točí sa.Ale keď som odstránil "vidličku" ,alebo ako sa to volá ,tak sa mi už motor len roztočí a prestane sa točiť.Tak ako keby si tá elektronika vyhodnotila ,že "vidlička " nie je zapojená .A preto motor vypne.Kde robím chybu? HDD je napájané zdrojom z PC.Ďakujem.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa miroja » 11 Okt 2015, 08:42

Pod tou "vidlickou" asi myslis hlavy disku, ktore jednak zapisuju aj citaju data, ale pouzivaju sa tiez aj na kontrolu a udrziavanie otacok samotneho disku. Takze v tvojom pripade zrejme len nasimulovat elektronike disku stav, ze aj ked odstranis hlavy disk sa toci spravnymi otackami. Nemozes ich tam nechat? Ci uz su definitivne amputovane?
0

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa mkat » 11 Okt 2015, 09:49

No nechať by som ich aj mohol,ale potom kde dám brúsny kotúč?
"Takze v tvojom pripade zrejme len nasimulovat elektronike disku stav, ze aj ked odstranis hlavy disk sa toci"-vieš mi poradiť ako?
A prečo to tu ide? http://svetelektro.com/Forum/ako-vyuzit ... ml#p603814
Dík.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

mederi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 14 Apr 2011, 00:00

Re: Ako využiť starý počítač? Prenoska Power Bank

Príspevok od používateľa mederi » 17 Okt 2015, 13:25

mkat: Keď som to skúšal, tak môj HDD sa normálne točil aj po vypitvaní ako v tom videu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok