Prívod a vývod ističa ?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa defqon1 » 22 Sep 2015, 21:37

Hello , správne má byť privod ističa z vrchu ?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 06 Dec 2015, 08:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Úprava pravopisu v názve

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: prívod a vývod isťiča ?

Príspevok od používateľa speed » 22 Sep 2015, 21:55

Pri AC ističoch sa "prehadzujú" stup a výstup bežne podľa potreby. Ak sa zapája ale podľa schémy kde je označený vstup napr číslom 1 a výstup číslom 2 treba to dodržiavať. Je správne ak v rozvádzači je prívod a vývod z ističov rozložený rovnako. Taktiež treba rozloženie prívod / vývod dodržať ak je to uvedené v dokumentácií či v popise prvku od výrobcu.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: prívod a vývod isťiča ?

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Sep 2015, 22:17

Presne tak, ale aj ked nemas dokumentaciu a bla bla bla tak sa snaz dodrziavat privody zhora..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod a vývod isťiča ?

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2015, 22:58

Niečo obdobné sme tu už raz riešili
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: prívod a vývod isťiča ?

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Sep 2015, 16:15

Čiste z praktického hladiska je pri spájaní viacerých ističov na DIN lište, dávať hrebeň zhora,a odchody zdola, pretože je tak jednoduchšie vymeniť jeden istič aj za prevádzky,kedy sa nemusí uvolňovať všetko okolo neho ,aby sa dal vyklopiť z lišty a vytiahnuťž von.
Ak je hrebeň zospodu, ide to ťažšie .Záleží aj od typu ističov,ako majú riešené zavesenie na lištu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa defqon1 » 23 Sep 2015, 20:21

takže ked, dám hreben zhora dole tak by mal ist v pohode vytiahnut von áno , ? aj ked su natlačené na seba ? Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Sep 2015, 21:48

Často vidím jinou variantu:
v RP provedení TN-S před RCD hřebeny shora, za RCD zespodu. Jednoznačné rozlišení, co jde přes RCD a co není.
Normotvůrci , co Vy na tento systém?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa defqon1 » 24 Sep 2015, 18:30

ale ved nie všade je ten hreben , málo kde som ho videl , a keby aj bol tak sa nemusií celý vybrat že ? ked potrebujem vytiahnuť jeden istič ...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Sep 2015, 22:41

Ono je to problém,lebo tá drážka v ističi ,kam sa pripája hrebeň je taká úzka, že aj ked povolíš skrutku na hrebeni toho ističa, nepodarí sa ti istič nadvihnúť istič tak, aby si ho uvolnil z toho zúbku čo ho drží na din lište,/zväčša na jednom ten zaisťovací jazýček,ten sa dá uvolniť/,ale ten čo je pri hrebeni drží.Preto sa musí hrebeň uvolniť aj naokolo tak, aby sa hrebeň dal trochu natočiť,aby istič vyšiel von .
Kôli tomuto hrebene neznášam,ale pri montáži nového rozvádzača je to celkom pekná pomôcka.Problém nastane až pri výmene nejakého modulu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Sep 2015, 07:55

Ano podstatne je to len z toho mechanickeho hladiska, ked sa pouziva hreben, ze ako je otoceny, resp z ktorej strany davas hreben. Ale ked nepouzivas hreben tak je to samozrejme jedno. Ked je to len obycajny istic, tak z elektrickeho hladiska tam ten prud tak ci tak tecie 50x za sekundu jednym smerom a 50x opacnym smerom. Kedze mas 50Hz striedavy prud. A istic nevie nijak rozlisit, ze co je privod a co vyvod. Akurat ze ked je vypnuty ten istic tak ziva je len jedna strana tam kde je privod, lenze ked je zapnuty zive su obe, takze obe strany maju rovnako izolovanu tu svorku.

Jedina vec ktoru nesmies prehodit, resp dat inak je to, ze nesmies istit Nkovy vodic. Nesmies dat istic do Nka, musi istic prerusovat Lko.

A kludne moze byt istic aj namontovany hore nohami= zapnuty je ked je packa dole. Ale neviem preco by to niekto robil, no uz som to tak videl. Nevadi to nicomu, fungovat to bude, vadi to len tomu, ze vypnuty=packa hore. Mozno preto maju niektore istice farebny tercik, ze podla farby vies ci je zapnuty alebo vypnuty, aby si vedel isto ci je zapnuty alebo vypnuty a nezalezi na tom ako je otoceny.

Ked mate len nejaky malicky bytovy rozvadzac kde je 5 alebo 6 isticov, tak je vam tam hreben uplne zbytocny. Ale ked mate velku skrinu, kde je 30 isticov vedla seba a 3 rady nad sebou, tak tam je ten hreben dobra pomocka.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2015, 14:44

K tomu obráteniu ističa - nie je to až tak jedno, pretože to už vyzerá ako u ladičanov práve kvôli popisu. Malo by to byť čitateľné normálne.
Čo sa týka prívodu/vývodu, to nie je nikde definované.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Jerry19 » 01 Okt 2015, 08:34

A ked je napis hore nohami tak nie je akoze citatelny ?
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa helios » 01 Okt 2015, 10:13

Nedávno som známemu zháňal 3f istič do rozvádzača ako náhradu za odídený. Pri odovzdávaní som sa ho pýtal, či mu ho nemám aj vymeniť. Odpovedal mi, že netreba, lebo jeho sused je dobrovoľný hasič a v elektrike sa vyzná. Keď som potom neskôr bol uňho kvôli inej závade, všimol som si, že ten istič je namontovaný naopak. Debilne to vyzeralo, ale bolo to funkčné.
POUČENIE: nedávajte vymieňať ističe dobrovoľným hasičom. (česť výnimkám). :yawinkle:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 11:42

Jerry19 napísal:A ked je napis hore nohami tak nie je akoze citatelny ?
Je, ale vyzerá to ako u debilov. Len pre istotu sa spýtam, čítaš knihy hore nohami? Alebo máš mobil hore nohami?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Okt 2015, 13:59

Skusal som to, dorici, mne sa bazmek mobil furt otoci podla gravitacie ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Jerry19 » 01 Okt 2015, 14:13

Necitam knihy hore nohami, ale ked mam nieco velke a tazke alebo primontovane, alebo plosny spoj kde su nejake popisky hore nohami, alebo inak otocene, tak koli tym zopar pismenkam sa nepostavim na hlavu, alebo nebudem demontovat tu vec, resp otacat. A ked mam plosak a pozeram popisky, tak tiez ho neotacam zo strany na stranu furt ale ho mam stale rovnako otoceny. Resp. ked plosak navrhujem tak nie vzdy si davam mirror view ked robim text na bottom vrstve. Lebo sa mi nechce furt si prepinat pohlad.

A ked mas v rozvadzaci aj nejake dalsie zariadenia na liste, ktore maju vstupy a vystupy tak, ze pasuju mi kable tak, ze popis na tom zariadeni bude opacne, tak nebudem to tam cele prekablovavat resp. davat zbytocne dlhsie kable, len preto aby som mohol mat to zariadenie otocene tak aby bol popis citatelny. To neni rozpis autobusov na zastavke, ze sa tam na to ludia furt chodia pozerat.

A kludne moze byt aj take ze DIN lista neni horizontalne ale vertikalne umiestnena.
0

clarion
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 26 Aug 2014, 07:46

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa clarion » 01 Okt 2015, 16:20

Jerry19 napísal:A kludne moze byt aj take ze DIN lista neni horizontalne ale vertikalne umiestnena.
To teda nemôže, odporuje to STN.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 18:55

Budem na Teba myslieť vždy, keď nájdem dofušovaný rozvádzač s ističom hore značky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa penjo » 28 Okt 2015, 17:04

helios napísal:Nedávno som známemu zháňal 3f istič do rozvádzača ako náhradu za odídený. Pri odovzdávaní som sa ho pýtal, či mu ho nemám aj vymeniť. Odpovedal mi, že netreba, lebo jeho sused je dobrovoľný hasič a v elektrike sa vyzná. Keď som potom neskôr bol uňho kvôli inej závade, všimol som si, že ten istič je namontovaný naopak. Debilne to vyzeralo, ale bolo to funkčné.
POUČENIE: nedávajte vymieňať ističe dobrovoľným hasičom. (česť výnimkám). :yawinkle:
Som dobrovoľný hasič, pracujem ako elektronik v Continentale...ešteže si dopísal "česť výnimkám" :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: prívod a vývod ističa ?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 28 Okt 2015, 19:50

Ono je to prakticky jedno. Prakticky by sme mali dodržiavať to, čo určí výrobca. Čiže ak máme 3-pólový istič, príchod by mal byť 1-3-5 a odchod 2-4-6.
Ja pracujem takmer výhradne s SCHRACK a tí majú prívody dole. Ak by aj nemali, beztak dávam vývod hore. Minimálne jeden odberateľ rozvádzačov si dosť striktne vyžaduje, aby vývod z ističa bol hore a dosť nás "jebe", ak to nedodržíme.
Iná situácia je napríklad pri deóne, kde potom závisí, čí má rozvádzač hlavný prívod zhora alebo zdola.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok