mašina na výrobu cukrovej vaty

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 25 Sep 2015, 15:19

ahoj, chcel by som vyrobiť mašinu na výrobu cukrovej vaty, podľa tohto návodu, http://youtu.be/xh3TJ-t0QKQ
ale na miesto zapaľovača by som použil odporový drôt, a teraz moja otázka, čítal som na nete že bod topenia cukru by malo byt 146c koľko toho drôtu použiť, hrúbka dĺžka atď? použil by som aj zapaľovač ale keby som našiel niekde na nete mini kohútik, aby som nemusel držať na zapaľovači gombík,

normálne rady? ďakujem

p. s. na 5-12V
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Sep 2015, 15:42

Veď ale ten plameň ohrieva tú nádobku s cukrom ,aby sa roztopil a potom vyletuje von ako vlákno, tak neviem ako chceš odporovým drôtom nahrievať tú nádobku?Jedine , že by rotovala aj z nejakou baterkou ,ale si neviem predstaviť ako dlho by vydržala pri žeravení odporového drôtu. :wink: Prípadne by to ohrievacie teleso muselo mať prívod cez krúžkový zberač a uhlíky, ako niektoré motory.
Zabudni na to, ten plameň sa dá urobiť aj ináč, stačí rozobrať ten turbozapalovač s keramickým horákom a dať ho cez otvor zospodu pod nádobku.
Nedávno mali v KIKu tie horáčiky na karamelizovanie pre cukrárov a má to aj aretáciu ,takže horí aj nepretržite,len asi by to bolo aj zbytočne silné,lebo urobí aj tisíc stupňov. Možno stačí na ten obyčajný zapalovač urobiť len mechanickú aretáciu.

Ale ináč celkom zaujímavý nápad, asi to zbastlím pre vnučky.
/dnes čakám tretiu/
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 25 Sep 2015, 15:55

áno, tú nádobku by ohrieval ten drôt zo spodu by bolo uchytene a plus mínus by bolo po riešené nejako ako sú koľajnice, zo spodu by to bolo nejako po riešené, zdroj 5-12V a
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4345
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa misocko » 25 Sep 2015, 19:47

myslim ze velmi rychlo opustis tento smer a skonci to hrevom plamenom. nechce sa mi to pocitat ale cca 50-100W budes potrebovat, a prenasat to pri 5V kolajnickami ? bude to musiet byt vyrobene relativne presne aby ti kolajnicky nelietali. dalsiu energiu budes potrebovat na silnejsi motorcek, taky ako je videu urcite neutiahne trenie kartacov na prenos dostatocneho prudu.
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 25 Sep 2015, 19:56

mohlo by byť aj 12V, to bolo len tak písané, že bud 5 alebo 12v, len ten plamen neviem ako by sa presne vyriešilo, zatial sa mi tie kolajnice zdajú byť v pohode, no možno nie :D
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 26

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa genius3258 » 25 Sep 2015, 19:59

celkom frajerské riešenie by bolo použiť komutátor z alternátora :)
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Roy820 » 25 Sep 2015, 20:03

NEvidím dôvod ohrievať to špirálou, pretopíš tam relatívne velké prúdy aj pri 12V, to by si tam musel mať Aku z auta aby ti to niečo vydržalo, Ďalšia vec, ako by bol riešený ten bubienok aby v ňom bol odporoví drôt ? myslíš ako naťiahnuť drôt pod ten bubienok kam sa dáva cukor ? tam by si ale potreboval velký výkon a to už je další problém s prenosom cez nejaký komutátor alebo čo...
Najjednoduchšie a najúčinnejšie je to s plameňom, veĎ si sprav zapalovač tak, aby ti držal zapnutý, alebo si tam daj nejakú inú zásobičku plynu.... :)
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 25 Sep 2015, 20:13

dal by som teda ten zapalovač, takýto nejaký rozobratý http://www.promoteus.sk/fotky15791/foto ... iokrby.jpg len neviete mi poradiť či existuje kohútik taký malý? že by som pustil plyn a hotovo, a po dorobení by som len otočil a tým by sa zhasol ohen,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa straciam » 25 Sep 2015, 21:23

nechces si to radsej kupit hotove za cca 30 eur?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 25 Sep 2015, 21:40

kde je a za toľko?
0
Obrázok

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Sep 2015, 21:51

0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4345
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa misocko » 25 Sep 2015, 22:16

takze niesi schopny upravit si hocijaky zapalovacovy ventilcek, ale chcel by si spravit prenos prudu cez "komutator"?
inac 5ko ti tu pisal asi najlepsiu alternativu ked si to uz chces postavit doma
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Sep 2015, 23:59

Raz som vyrábal letovačku na 12V,aby som mohol letovať aj z autobaterky, ked nemám možnosť zapojiť trafopajku na 230V.
Bol to celkom dosť velký problém najsť vhodný odporový drôt,aby pri dlžke pár centimetrov sa dal navinúť do keramickej rúrky tak, aby mal výkon cca 100W a dokázal vyprodukovať teplo na slušné letovanie cínom ,teda asi 280°C.
Ked počítaš prúd napríklad pre výkon 120W, pri 12V,tak ti výde 10A,a to je slušná záťaž pre akúkolvek dobrú baterku na dobu potrebnú na normálnu prevádzku toho stroja,plus ťahať motorček a straty v prevodoch-kontaktoch,takže tadial asi cesta nevedie,ak to nebude napájané zo siete.
Plyn bude asi efektívnejší.Neviem, či to chceš len ako demonštračný príklad, alebo zábavku na doma, či na biznis, ale potom by som tam dal radšej ako zdroj plynu campingový varič/alebo letlampu/ s kartušovou bombičkou a namiesto horáka natiahnuť silikonovou hadičkou prívod do horáčika pod ten rotor, aby to vydržalo dlhšie.Potom by sa to dalo urobiť aj trochu väčšie a výkonnnejšie,takmer na profi úrovni.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa straciam » 26 Sep 2015, 07:31

0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa Rafi87 » 26 Sep 2015, 09:11

originál je originál to je pravda, a ked prepočítam veci na vlastnú výrobu, možno by to vyšlo podobne, aj ked motor mám aj ostatné veci, zapalovač 1€, uvidím teda :P ked aj spravím tak stým zapalovačom,,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa straciam » 26 Sep 2015, 09:42

ale ked si kupis hotovy vyrobok, tak nehrozi ze si podpalis dom :)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mašina na výrobu cukrovej vaty

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Sep 2015, 20:59

Keď som pozeral tie kúpenské, tak som rozmýšlal, ako majú vyriešený princíp ohrevu,ale napadlo ma použiť horúci vzduch-teplovzduška.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď