Fotocesta - rady, tipy, triky...

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa nfko » 15 Apr 2013, 21:24

Vyskúšam to zajtra spraviť aj ja s pozitivom :P
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Apr 2013, 07:37

Mahel napísal: Jedine čo sa chcem spýtať: kde robím chybu. Keď si rezist nalaminujem (2x prejde laminovačkou) nechám ho vychladnúť 20min a potom chcem strhnúť bojujem stým. Buď ta folia tam riadne držia alebo keď už povolí tak zobere aj kusok rezistu z kraja plošáku. Kde robím chybu?
Ďakujem.
Proste ho tam nechaj, je tak tenučký, že nemá vplyv na kvalitu spojov, pokiaľ teda nerobíš 4/4mil :D

Po osvite ti tá fólia odpadne aj sama (rezist prestane byť lepivý), nebudeš s ňou musieť bojovať, len keď ju tam necháš, bude sa ti zle vyvolávať :lol:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Apr 2013, 10:23

Drakoush napísal: Aké dosky používať,
akú lampu používať,
koľko svietiť,
ako si poradiť s maskou,
používať negatív či pozitív
a iné cenné rady okolo toho. Spokojný budem až vtedy, keď budú dosky profesionálne zhotovené. Potom budem robiť aj masku, návod tu je.
Taktiež ma zaujíma, v čom leptať, či je vhodnejší chlorid, alebo alkalické leptanie, ktoré tu vysvetlil mato3000.
no keď si si už vyjasnil čo je to maska a predloha , tak ti to tu zhrniem podla mojich skúesností.

- ak nebudeš viazaný laminovacím fotorezistom, ale budeš si ho nanášať sám, tak je úplne jedno akú dosku použiješ, ja mám asi 5 druhov hrúbok od tenkej ako list až po 2x tak hrubú ako bežne používate. výhodou je že podaktorý sa týchto dosiek zadarmo zbavujú , lebo ich nevedia spracovať :D

- lampa, tou vrelo odporúčam UV trubice, neskutočne sa zostrila kresba predlohy, pretože je to dostatočne ploché. pravdepodobne aj LED bude použiteľné, ale neskúšal som. iné veci sú "fajn" presne tak ako pozitív 20 spomínaný vyššie

- koľko svietiť, toto je strašne častá otázka, ale na ňu neni odpoveď, pretože každý má inú intenzitu dopadaného UV, ako aj inú vlnovú dĺžku a pod. proste treba si spraviť poriadnu osvitku a na ňu všetko nadstaviť formou pokus/omyl .. ja som to robil tak, že som osvecoval papierom prekrytý pásik po sekunde a po každej sek som posunul ten papier o 1cm, tak dostaneš hrubú osvitovú škálu. ale napriek tomu sa to ešte bude časom dolaďovať. každý druh fotorezistu má vlastný čas, napríklad laminovací som osvecoval 11 +/- sek , ale sieťotlačový 30 - 40 sek, v závislosti či robím hrubé, alebo jemné cestičky . pri jemných je to 40 sek. práve pre túto variabilitu potrebuješ kvalitnú osvitku a dobrou časomierou a pomôžu aj predvolby nadstaveného času, ja ich mám 10 a nestačia mi.

- ako si poradiť s predlohou ( nie maskou !!!) , tu je jediná možnosť a to cenovo prístupná atramentová tlačiareň ( isto ide to aj s laserovkou, ja netvrdím že nie, aj klincom sa dá čistiť okno ....) Jedná sa ale o ozajstnú tlačiareň nie Shopping sity sračku. treba sa vyvarovať HP, OKI, MINOLTA ...... a vlastne všetkým lacným tlačiarňam čo majú na krabici napísané vysoké čísla rozlíšenia a nízke čísla objemu spotrebovaného toneru v pl - pikolitroch. k tomu giga číslu rozlíšenia uvediem len to že často je súčet rozlíšenia všetkých trysiek dohromady, takže čierna je len úbohý zlomok toho čo píšu a tiež často sa je dná o SW odrb v ovládačoch. takže potrebujete vedieť koľko presne má čierna hlava trysiek, a toto neni nikde uvedené pri masových tlačiarňach , lebo to je malé číslo a reklamne to moc nevyhovuje.
Takže to správne magické číslo je min. 180 trysiek na čiernu hlavu. bežne je 90 .... ja používam EPSON stylus photo PX820 a používam ju výhradne na tlačenie predlôh, takže nikdy nevytlačila žiadnu inú stránku, na bežné tlačenie mám laserovku.

- negatív - pozitív , to je jedno pokial je to kvalitný materiál, ale zatial som na kvalitný pzitív nenarazil.


- leptanie je najkvalitnejšie to alkalické, nepoznám zatial lepšie
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Apr 2013, 10:33

EPSON stylus photo 8O ? nemal si nahodou inakšiu? čo si mi spominal taku veľku bielu? tiež to bolo EPSON
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Apr 2013, 10:53

nie vždy len túto, teda nie vždy predtým som mal 4-5 iných na skúšku, ale šak vieš ako dopadli :D
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 16 Apr 2013, 13:06

positiv 20, vcera nastrek, dnes zbytok :
DPS1_1400.png
Dali2 : kedze je to "iba" CQFP, toho psa ti odpustim. o gauci mozeme debatovat :D

na hornych linkach je vidiet, ze som sa nedrzal vlastnej rady, a nedal pozor na hrubsi okraj nastreku. a kedze s SMD nerobim, nenapadlo ma, ze popis bude na rovnakej strane ako spoje :oops:. teda, napadlo. iba neskoro :D
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Apr 2013, 13:11

Vďaka, že sa ma ušetril práce :D
pekny plošačik
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Apr 2013, 14:25

petersno napísal:na hornych linkach je vidiet, ze som sa nedrzal vlastnej rady, a nedal pozor na hrubsi okraj nastreku. a kedze s SMD nerobim ...
a presne o tomto to je , stále dávať na niečo pozor, lebo je to hrubšie, lebo sa to podleptá, lebo sa to odpadne , lebo sa to . ......

ozaj a prečo si to nedoleptal ?

takže toto je akási hranica toho "negatívneho" Pozitívu 20. Tak ak teraz si pridaj ešte 46 nožičiek a uber 0,5 cm a doateneš toto :D , ale nie pozitívom ....
Prílohy
DSC04601xx.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 16 Apr 2013, 14:38

mato, predsa niesom nejaky mamlas, co schovava vlastne chyby. keby som to chcel urobit dokonale, ani ty by si nemal co vytknut :D

a vobec, kam si dal pravitko ?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Apr 2013, 14:44

ja len sa divím, že sa snažíte obhajovať niečo čo je najhoršie čo sa pomaly nedá použiť ako záloha. keby ste robili s týmito novými výrobkami, tak ba ste dávno zabudli na niečo modré a lepkavé v sprayi. preto mi to je trochu smiešne, ale chápem máš to doma . ja som to mal tiež a .... to je jedno.

pravítko nepotrebujem, nájdi si púzdro XC95288XL TQ a uvidíš a skol som sa v počte nožičiek :D +56 a nie 46 :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2013, 15:04

mato3000 napísal:no keď si si už vyjasnil čo je to maska a predloha , tak ti to tu zhrniem podla mojich skúesností.
Ďakujem za reakciu, dokonale si mi zodpovedal na všetko, čo som chcel vedieť. Takto nejak som si predstavoval odpoveď.
mato3000 napísal: - ak nebudeš viazaný laminovacím fotorezistom...
- lampa, tou vrelo odporúčam UV trubice...
- koľko svietiť
- ako si poradiť s predlohou ( nie maskou !!!)...
- negatív - pozitív...
- leptanie je najkvalitnejšie to alkalické, nepoznám zatial lepšie
Takže:
1. laminovačku nemám a teda fotorezist si nedokážem sám nalaminovať. Pozerajúc však na kvalitu originál DPS s fotorezistom a rodiely, hlavne na niektorých doskách kazy spôsobené nerovnomernou vrstvou rezistu začínam mať dojem, že si kúpim tú poondiatu laminovačku z lídla a negatívny fotorezist (tu by som poprosil odkázať na nejaký kvalitný, nie čínsky ebayový za pár šupov a na houby).
2. Takže ortuťovky do reflektora a UV do osvitky. Majú ich tuším aj v hagarde u nás, tlmivky a ostatná bižutéria okolo už problém nie je.
3. Koľko svietiť - je mi jasné, že na to budem musieť prísť sám. Chcel som len hrubé čísla, lebo napr. ja svietim 15min. a to je nahovno. Predtým som mal 250W HPL-N bez banky a trvalo to 7 minút, pod touto hranicou mi ešte nezliezol osvietený fotorezist a leptanie trvalo nekonečne dlho. Teraz mám 125W HPL s bankou, lebo je menej agresívna, ale rapídne narástol aj čas, lebo luminofórum zadržuje UV žiarenie. Výsledky sú síce lepšie, ako s 250W, ale som zvedavý na UV trubice.
4. mám k dispozícii iba laserovku, ale s tým som si poradil, toluén na handru, nechať "nadýchať" predlohu (nie masku) a toner sa pekne rozleje. Na atramentovku peniaze nie sú. Možno časom.
5. Ak som správne pochopil, radšej používať negatív s pozitívnymi vlastnosťami, ako pozitív s negatívnymi vlastnosťami. Samozrejme predlohy budú musieť byť taktiež negatívne vytlačené.
6. Čpavok som stále nezohnal, ale mám sľúbený od kamaráta. Ostatnou chémiou disponujem, kadičky si kúpim (aj na iné veci potrebujem) a ostatná bižutérka ako pumpička, kamienok, nádoby a hadičky doma mám tiež, takže kameňákovský modrý prameň si určite vytvorím.

Chápem ťa dobre?
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 16 Apr 2013, 15:31, upravené celkom 1 krát.
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Apr 2013, 15:06

petersno - ja som uz tolko vela penazi vyhodil zbytocne von oknom na vselijake pokusy, ze keby som to radsej usetril, tak sa dnez mozno vozim na BMW 320i. :D Na margo vyhadzovania funkcnych veci, ano Positiv 20 funguje, ale v porovnani s negativnym rezistom je narocnejsi na preciznost obsluhy a jednoducho je charakterizovany vyssim podielom chybovosti a nedosiahnutelnosti opakovania tych istych vysledkov.

Draku - Laminator sa obcas vyskytne v Lidli, stal tusim 17eur.
Cpavok sa bezne vyskytuje v drogeriach. (Uzitkovych, nie kozmetika a pod.)
Cas osvitu ovplyvnuje milion faktorov a nie je v ludskych silach najst korelacne mechanizmy na urcenie tohto casu.

Znova apelujem - skuste vyhladat vo svojom okoli offsetovu alebo fotoplotrovu tlaciaren.
Inspirujte sa fotkou.
Viac: http://svetelektro.com/modules.php?name ... 09#p404109
Prílohy
IMG_0099.jpg
2_Urzadzenie_do_laminowania_23475_4.jpg
0
Performance in nanospace.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Apr 2013, 15:22

Drakoush napísal: Ďakujem za reakciu, dokonale si my zodpovedal na všetko, čo som chcel vedieť. Takto nejak som si predstavoval odpoveď.
Vidis, ak by si si bol pozrel ten link, co som ti sem daval, tak tam to mas cele presne popisane, aj s obrazkami, aj s linkami na tuzemskych predajcov aj fotorezistu, resp. aj masky :(
Ale mato3000 ti to popisal uplne presne a vycerpavajuco :D
A tip na osvitku mas napriklad tu, tu a tu.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2013, 15:30

Drakoush napísal: Ďakujem za reakciu, dokonale si my zodpovedal na všetko, čo som chcel vedieť. Takto nejak som si predstavoval odpoveď.
Jebérkát, toto si nikto nevšimol!!! :D

Dali, ďakujem za linky. Osvitku dajak zbastlím.
AndiCibula: presne tú laminovačku z lídla som mal na mysli, som zvedavý, kedy bude zas v ponuke.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Apr 2013, 15:57

mato3000 napísal:takže toto je akási hranica toho "negatívneho" Pozitívu 20. Tak ak teraz si pridaj ešte 46 nožičiek a uber 0,5 cm a doateneš toto :D , ale nie pozitívom ....
Mato, ako si robil prekovy? Klasika drot do diery a prepajkovat? Alebo????
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa petersno » 16 Apr 2013, 16:39

mato3000 :
takze dost srandy. pozitiv je proste prekonana vec. stal sa historiou rovnako, ako mnoho ineho a navrat k nemu inak ako z nostalgie ci absolutnej nutnosti je masochizmus. len aby bolo jasno :wink:

mato, toto prosim uved na pravu mieru :
mato3000 napísal:takže toto je akási hranica toho "negatívneho" Pozitívu 20. Tak ak teraz si pridaj ešte 46 nožičiek a uber 0,5 cm a doateneš toto
inak niekto nadobudne dojem, ze negativom moze robit nanity :lol:

Dali2 : co s tym gaucom ?
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa nfko » 16 Apr 2013, 16:47

Objednal som na skúšku 2m toho negatívneho rezistu tak testnem ako sa s tým robí...možem to klasicky vyvolať v hydroxide či potrebujem čpavok ? BTW Martin ja mám tiež epson ale sx218 a predlohy niesú úplne typ top. Aké nastavenia dávaš pri tlači ? A cez aký soft tlačíš ? A tlačíš na klasické atramentové folie ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Apr 2013, 17:13

petersno napísal: Dali2 : co s tym gaucom ?
1. mas to nedoleptane, na hornej strane toho laveho puzdra ti svieti med
2. ak to das doleptat, pravdpodobne ti to podlepta ten zvysok
3. aj kebyze to nedoleptas, tak to odstripuj a odfot znova, vidim tam dost vela potencialnych vad

potom skusime zhodnotit vysledok :D
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Dali2 » 16 Apr 2013, 17:15

nfko napísal:Objednal som na skúšku 2m toho negatívneho rezistu tak testnem ako sa s tým robí...možem to klasicky vyvolať v hydroxide či potrebujem čpavok ? BTW Martin ja mám tiež epson ale sx218 a predlohy niesú úplne typ top. Aké nastavenia dávaš pri tlači ? A cez aký soft tlačíš ? A tlačíš na klasické atramentové folie ?
Vyvolava sa to uhlicitanom sodnym, ak si objednaval v dpsk, tak uhlicitan potrebujes zohnat, ak u robotikov, vyvojka pride spolu s rezistom.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Washu » 16 Apr 2013, 17:38

AndiCibula napísal:Znova apelujem - skuste vyhladat vo svojom okoli offsetovu alebo fotoplotrovu tlaciaren.
Inspirujte sa fotkou.
S tym tu nepochodis, kto vie co chce ten uz davno presiel na film a ostatnym to bude aj tak prilis drahe.
PS:
mato3000: To ani zdaleka nieje hranica laminovacieho rezistu, ta je UPLNE INDE. Ale to uz chce kolimovany osvit samozrejme.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok