Fotocesta - rady, tipy, triky...

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa boraicho » 28 Jún 2017, 21:39

FR4, to je ten dobrý zeleny, čo sa da strihať.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
martinflight
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 30 Jan 2014, 12:18
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 26

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa martinflight » 30 Jún 2017, 11:45

makyke napísal:Má niekto skúsenosť s týmto?

Kód: Vybrať všetko

http://eshop.dpsk.sk/?29,nanya-fr4-1-5mm-0-35-nalaminovany-fotorezist-(a4)
Ja mám, je to negatív nie pozitív.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa eurobastler » 05 Dec 2018, 16:01

https://www.tpd.sk/epson-xp-342-p185861

Je táto tlačiareň vhodná na tlač predlôh pre fotocestu?

Nikde som sa nedočítal, či je použitá rovnaká technológia (typ trysiek, typ atramentu) ako u vašich odskúšaných Epsoniek z L rady :pain:


////Teraz som to našiel: počet trysiek rovnaký, minimálna veľkosť kvapôčky rovnaká, rozlíšenie rovnaké, no rozdiel je v atramentovej technológii - model XP-342 používa "Claria Home Ink" a model L365 používa "Dye Ink".

Idem googliť, aký je v tom rozdiel....
0
Obrázok

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Amaterr » 05 Dec 2018, 16:20

neviem , ci je dobre uvazovat nad atramentom , mna laka ako druha pre predlohy :
https://pc.bazos.sk/inzerat/92321840/Pr ... r-3116.php
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa eurobastler » 05 Dec 2018, 16:29

Laserovú tlačiareň mám(Minolta Page Pro 1350W) a nie je to ono. Keď pozerám na výsledky s atramentovými tlačiarňami, tak si ju nechám len na tlačenie dokumentov.
0
Obrázok

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Amaterr » 05 Dec 2018, 16:33

preto vravim ako druhu , nik nevie presne povedat, ktora je vhodna , ale asi je dolezite mat original toner v tlaciarni , ja mam HP
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Dec 2018, 17:29

Xerox laserovku mam a skusal som to s nou. Je to katastrofa. Oproti atramentu je to nebo a dudy.
Na novsich sa neda nastavit mnozstvo toneru. Primarne su urcene na velku usporu toneru a teda nepouzitelne na predlohy.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Dec 2018, 17:47

Laserová tiskárna je na předlohy DPS nevhodná z prostého důvodu, tiskne vždy jen jemné body, které se nikdy neslijí a proto vždycky trochu prosvěcuje. Řešením je dávat dvě předlohy na sebe nebo nechat na vytisknutou předlohu působit acetonové páry. Nejlépe pak kombinace obojího.
Z tohoto důvodu jsem už před mnoha lety přešel na inkoust a negativní fotoresist.
0

Pedro35
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 19:58

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Pedro35 » 05 Dec 2018, 17:57

... moje problémy s tlačou sa pominuli po prechode tlače na pauzovací papier. Plošáky pre SMD 32 pin Atmega328p bez chýb a o botkách ani chýru. Mám nejaký 100€ laserový Samsung.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 05 Dec 2018, 21:13

Amaterr napísal:neviem , ci je dobre uvazovat nad atramentom , mna laka ako druha pre predlohy :
https://pc.bazos.sk/inzerat/92321840/Pr ... r-3116.php
si sa vrátil 10 rokov speť ... resp si spravil kotrmelec dozadu ...
Pedro35 napísal:... moje problémy s tlačou sa pominuli po prechode tlače na pauzovací papier. Plošáky pre SMD 32 pin Atmega328p bez chýb a o botkách ani chýru. Mám nejaký 100€ laserový Samsung.
vidíš a to si ani neodskúšal poriadnu tlačiareň :D

-- Spojený príspevok 05 Dec 2018, 21:14 --
eurobastler napísal:https://www.tpd.sk/epson-xp-342-p185861

Je táto tlačiareň vhodná na tlač predlôh pre fotocestu? .
žial asi treba odskúšať, hlavne nech má tie nové modrené veľkokapacitné náplne za pár šupov

p.S.: ináááč už som to písal 25987x , namiesto " rád" pridajte fotky aby sa človek vedel rozhodnúť a aby vedel čo je pre vás dobré a čo vám stačí. Inak to je nekonečná hádka, čo bolo skôr .. vajce/slieka

Atmega328p, to by som vyškrábal aj klincom a bolo by to doberéééé
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa eurobastler » 05 Dec 2018, 23:22

mato3000: na tvoj komentár som čakal. Ty si ukazoval výsledky s atramentovou a rád by som dosiahol podobnú kvalitu. No fakt sa v tom nevyznám. Už len z tlačiarní EPSON, ktoré majú v TPD, má každá inú atramentovú technológiu. Z pojmov "Dye Ink", "Claria Home Ink", "Claria Premium Ink", "Pigment black and Dye colour Inks", "DURAbrite ultra", neviem nič.

Má niekto skúsenosť s vrátením tlačiarne? Zisťujú, či bola použitá? Zobral by som spomínanú XP-342, vytlačil raz na fóliu a podľa výsledku by som sa rozhodol, či ju vrátim, alebo si ju nechám.

Už začínam vidieť rozdiel v cene atramentov. 5,3 ml pre XP-342 za 12,98 a 70 ml za 6,17€ pre L310. Takže radšej viac na začiatok a lacnejšie tonery.

mato3000: počet trysiek má podľa teba vplyv? 180 vs. 400?
0
Obrázok

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Dec 2018, 01:03

Ja si myslim, ze cim viac trysiek tym "kruzok viac kruhovatejsi" => lepsia kvalita.
Ale vela zalezi aj od toho ci si mozes na danej tlaciarni nastavit tlac len z ceirnou farbou, alebo ti to ciernu sklada zo vsetkych farieb. Napriklad na sprostej Canonke za 50€ sa cierna farba neda nastavit ak si zvilim fotopapier. Oni totiz nemysleli na to ze niekto tak chce tlacit..... idioti....Ale to robi aj ta cena.

Taktiez je dolezite, aby si vedel nastavit mnozstvo atramentu a to tak ze sa ti tie bodky na papieri zleju.
Dalsii dolezity parameter je typ a kvalita folie pre atramentovu tlaciaren. Nie je folia ako folia aj ked obe su pre atramentovu tlaciaren.

Takze zaver:
Nikto ti tu nepovie na zaklade parametrov zo specifikacie, ci je to dobra alebo zla tlaciaren. Jedine co ti tu mozu povedat je, ze kto pouziva aku tlaciaren a ako je s nou spokojny a idealne ak sem da aj zvacssene fotky tej tlace, nech sa vidi ci sa farba pekne zliala alebo nie a ake su hrany cesticiek a padov. Ci su pekne rovne alebo zubate. A este lepsie hotovu DPS s ciarami 0,2, 0,3, 0,4, 0,5 mm hrubymi nech vidime, kde je ta hranica.

Bohuzial vsetky atramentove tlaciarne su robene pre tlac na papier. To ze tlacia aj na foliu je len bonus. A peto to nenajdes v specifikaciach. Treba to odskusat.

Ak by si chcel kupit specialnu tlaciaren na DPS, tak to sa budes hybat v inej cenovej kategorii....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 06 Dec 2018, 09:21

eurobastler napísal:
mato3000: počet trysiek má podľa teba vplyv? 180 vs. 400?
fuuu, ja mám 90 :pain:

prvé čo som musel stráviť a nakoniec pochopil, bolo, že počet trysiek je pikovina ... v podstate ani tých 400 neni 400, býva to tuším znásobené . reálne ich je menej, ale 400 sa podiela na tlači celého znaku. Teda tak mi to vysvetloval technik svojeho času.

Osobne by som sa obával akejkoľvek tlačiarne , ktorá ma na obale MEGA čísla + MEGA NIN toneru mine na tlač. Ale neviem ti poradiť aké sú dnes dobré.
Ja si myslim, ze cim viac trysiek tym "kruzok viac kruhovatejsi" => lepsia kvalita.
--- trt baraní , znamená to len že mega magori budú spokojnejší keď si ju kúpia . Je to len a len reklama vhodná do dnešnej vypatlanej doby, ale vedel by som zožrať to, že bude tlačiť trochu rýchlejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Dec 2018, 09:40

No presne, to rýchlejšie by sa aj zišlo. Na mojej L310tke nasekám na celú A4 predlohy a dokiaľ to vytlačí, môžem sa ísť aj osprchovať, alebo ísť na prechádzku :finga: :finga: :finga:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Milanko » 06 Dec 2018, 12:51

Cu- PCB  - OK.jpg
Podobne sa venujem aj ja DPS. Začínal som lievikovým pierkom, zažehľovaním, fofocestou. Fotocesta - môžem potvrdiť je dobrá, ale na moje domáce podmienky-v paneláku, je dosť technologicky náročná. Potom som uvažoval, skúsiť priamo na laserovej tlačiarni. Po ročnom maturovaní som to zvládol. Predlohu plošáku vytlačím priamo na plošný spoj. Potom už vyleptám v roztoku chloridu železitom, alebo Peroxosírane sodnom.
Viď- foto.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa josek » 06 Dec 2018, 13:20

No toto...môžeš to bližšie popísať?
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Milanko » 06 Dec 2018, 17:39

To josek,
môžem poskytnúť info ako som sa k tomu dopracoval. Ako vždy mi pomohol ujo gúgl. Dal som si všetky dostupné internetové stránky pomocou : https://scholar.google.sk/scholar?start ... 5&as_vis=1
Potom som študoval už len pomocou Google Chrome - moja angličtina je biedna.
Stručne:
1. Laser tlačiareň musí byť, okrem bežnej tlače aj samostatne na jednu tlač.
2. Dlho som skúšal možné varianty, nakoniec som použil starú Epson.
3. Tonerová kazeta by mala byť oddelená od bubna.
4.Tlačiareň má predný otvor na ručné podávanie.
5. El. náboj na prenos tonera na plošák musí byť dostatočný aby- prilepil- na uzemnenú dosku, tj Cu-ploš. spoja
6. Ďalej, je tam ešte veľa úprav.
Rozobral som, takmer komplet celú tlačiareň. Musel som zrušiť mnoho funkcii ako cestoval papier. Zrušil som fixsačnú jednotku, tj. ohrievač čo stabilizuje tlač na papier, lebo pri tlači na plošák, už nepotrebuje vyhrievať plošák. Keď sa vytlačí na tak uvedená tlač je len nefixovaná, môžeš ju prstom, alebo handričkou utrieť.
Celý plošák vložiť do uzavretej nádoby, s výparami ACETONU. Po niekoľko minút je toner fixovaný a môžeme tradičným spôsobom vyleptať v chloride železitom. Potom ešte Acetonom umyť a prípadne plošák pretrieť v roztoku liehu s kalafunou, aby sa dore spájkovalo.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa niki31 » 06 Dec 2018, 17:57

Ja som kedysi používal atramentovú tlačiareň od HP a nakoniec letela do kontajnera, predlohy sa absolútne nehodili ani keď som dával 3 na seba. Potom som kúpil tiež už spomínanú minoltu page pro 1350w, výsledky od začiatku výborné ale po čase začala predlohy naťahovať, asi ako sa zašpinili podavače tak začali nejako prešmikovať na fólii. Potom nešlo dve predlohy na seba zalícovať. Nakoľko bol do nej drahý toner tak letela tiež do smetí. Nakoniec som si kúpil Canon i sensys LBP3050 (600x600 Dpi) a slúži mi už asi 6 rokov k plnej spokojnosti. Toner na 1500 strán stojí 15 euro, čo je proti iným výrobcom úplný výsmech.

Môj postup je takýto:
- Predlohu tlačím zásadne na priehľadné, nezmrštivé fólie. Vždy dávam dve na seba. Hotovo! žiadne riedidá, acetóny ani iné nažehľovacie hovadiny a pod.. Sýtosť tlače treba pred každou tlačou nastaviť na plno, Predloha sa prikladá na plošný spoj farbou na meď.
-dosku odstrihnem po stranách asi o 10mm väčšiu než je rozmer obrazca. Brúsnym papierom o zrnitosti 600, prebrúsim celý povrch dosky a prach zotriem handričkou ktorá nepúšťa chlpy, namočenou v toluéne. Treba dobre pozrieť proti svetlu či na doske niesú zrnká prachu alebo chĺpky.
-Nastriekam POSITIV a hodím do rúry sušiť na 15 minút.
-Po usušení hodím na osvitku, osvetľujem 2 Minúty. Osvitku mám urobenú z UV žiariviek z horského slnka. Trubice sú asi 5cm od skla s doskou. Rozostup medzi trubicami je 3cm. Ortuťová výbojka, je nepoužiteľná z viacerých dôvodov, ak chceme robiť jemnejšie obrazce.
-Vyvolanie obrazca trvá asi 3 minúty, ak je rezist správne osvetlený, môžeme dosku hodiť do vývojky bez strachu že by sa odleptalo niečo iné z obrazca. Môže sa to nechať vo vývojke aj dlhšie a nič sa tomu nestane.
-Opláchnem vodou a šup stým do leptacieho roztoku,používam zásadne FeCl (chlorid železitý).
-Po vyleptaní namočím dosku do silného chloridu sodného aby sa zmyl POSITIV.Opláchnem vodou a vysuším.
-Ihneď po usušení namočím štetček do toluénu, pošuchcem v kalafune a plošák pretriem, inak okamžite začne oxidovať a zle by sa naň spájkovalo.

Hotovo. Asi 45minút a plošák v profi kvalite mám na stole, môžem osadzovať. Týmto postupom robím dosky s veľkosťou až do formátu A4, najmenšia šírka spoja a medzery do 0.20mm. Toto rozlíšenie dobre postačuje aj pre integráče v púzdre TQFP100,144 ktoré bežne používam.

Pred mesiacom som sa rozhodol že si nechám vyrobiť obojstrannú dosku s prekovenými otvormi u profíkov. Rozmer asi 120x150mm, 320 prekovov. Keď mi zahlásili cenu 3600 Kč. tak som si z toho sadol na prdel. Plošák som si vyrobil za 150Kč doma a profíkov už nechcem ani vidieť. Všetkým čo robia plošáky doma, prajem nech sa dielo podarí. :thumbup:
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Dec 2018, 19:05

niki31 napísal:Toner na 1500 strán stojí 15 euro, čo je proti iným výrobcom úplný výsmech.
Tak si zisti kolko stran vytlaci Epson za 7E toner. Smiech budes mat ty na tvari, ale od hrozy.
niki31 napísal:Rozmer asi 120x150mm, 320 prekovov. Plošák som si vyrobil za 150Kč doma a profíkov už nechcem ani vidieť.
Noze ukaz fotku ako si doma spravil za 150Kc tych 320 prekovov. to by zaujimalo asi vela tunajsich bastlerov.

Tak ako tu pisal mato3k cca 26000 krat :biggrin: :biggrin: :biggrin:. Treba fotit a nie len pisat kto co urobil.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotocesta - rady, tipy, triky...

Príspevok od používateľa mato3000 » 06 Dec 2018, 20:47

niki31, ja ti držím pace, ale preboha, kým dáš príspevok prečítaj si trochu históriu, inak sa tu budeme točiť vždy dookola ..... áno áno spravil si aj ty salto vzad .... netvrdím, že si s tým neni spokojný, ale ver že spravil ....

-- Spojený príspevok 06 Dec 2018, 20:48 --

ja spravím za 5E aj 600 prekovov ... teda jasné investoval som do toho, ale fakt by ma zaujímalo ako si ich spravil ty , hoď fotku :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok