domaca vyroba kondenzatorov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa Wili » 13 Nov 2016, 15:51

V prípade že potrebujem veľmi presný kondenzator malej kapacity pohrávam sa s myšlienkou vyrobiť kondenzator namieru. Skúšal to už niekto?

Máte s týmto niekto nejaké skúsenosti/rady/tipy atď?

Napr. aké bežne dostupné dielektrikum je najlepšie papier/folia/mastný papier na pečenie, či suché alebo niečo pridať alebo ako vlastne na to? Resp. aká by bola kvalita takých kondenzátorov ohľadom skreslenia? bolo by to porovnateľné s komerčne vyrábanými kusmi?

Skúšal som sa realizovať a na úzku lepiacu pásku som nalepil asi 30-40cm dlhý a cca 4mm široký prúžok kuchynského alobalu. Takéto dva prúžky som nalepil na seba, na koncoch do alobalu zaroloval dôt (pin z odporu), dal som piny zbruba 5-10mm od seba a začal rolovať na plochú "placku", po každých zopár závitoch priebežne priemeriaval kapacitu. Kapacita narastala celkom logaritmicky. Okrem počtu závitov som zistil že na to dosť vplýva aj to ako veľmi to je stlačené, tak som prestal rolovať cca 10% pred zamýšľanou kapacitou, odstrihol prúžok a potom som to cele omotal zase páskou z každej strany. Na moje počudovanie som sa aj celkom trafil a kapacitu mám dokonale presnú akú som chcel. Asi náhoda začiatočníka v tejto oblasti :D Jedine čoho sa obávam je že po zapájkovaní do DPS sa môže a nemusí zmeniť hodnota, keďže taká páska je málo tepelne odolná, teda ak sa neroztaví úplne aj keď ten alobal by to možno mohol ochrániť.

Po premeraní to funguje ako kondenzátor a má dokonca presne kapacitu akú potrebujem, ak správne chápem jedná sa o fóliový kondenzátor keďže som použil klasickú kancelársku lepiacu pásku. Skúšal som merať DC odpor ako je na tom postupne cez všetky rozsahy a ani na najväčšom rozsahu 200M to nenameralo nič. Moja otázka je čo si myslíte o kvalite takého kondenzátora v porovnaní napr. s fóliovou teslou alebo wimou? jediné čo na tom pomerám je kapacita. Napätie zatiaľ neriešim chcem to len do nízkoúrovňového korekčného obvodu kde je pár voltov. Čo sa týka skreslenia toto predpokladám že nemám šancu pomerať a kvalita kondenzátorov sa určuje len posluchom?

Obrázok
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2016, 16:17

Teraz mas 2010 pF (2.02nF). Preco si to nevyskladal z

dvoch: 1n8, (1800pF), 220pF = 2.02nF

alebo

troch: 1n8, (1800pF), 180pF, 22pF = 2.002nF.

Alebo len experimentujes?

Pri tych toleranciach by ti to mohlo stacit aj z dvoch, urcite by si sa pri roznych kombinaciach trafil presne na 2.00nF, len by si musel mat napr. 10 ks z 1n8 a 10 ks 220pF a kombinovat ked chces presne 2.00nF
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa misho » 13 Nov 2016, 16:25

skus ten domaci kondenzator zmerat po vysuseni na radiatore, po navlhnuti v chladnicke a podobne. S tym ako bude paska navrchu starnut budu vrstvy k sebe menej pritlacene, lepidlo tiez uschne zmeni sa permitivita.. Vyrobis to presne ale vies zarucit ze aj o rok to bude mat taku istu kapacitu?
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa Wili » 13 Nov 2016, 16:26

len experimentujem, jasne ze pre normalne pouzitie by som pouzil len profi vyrobeny kondenzator... len tak ma to zaujima ake vlastnosti ma takto doma vyrobey kus oproti profi kusom ci je v tom vobec nejaky velky rozdiel alebo ci je to v podstate skoro to iste

misho, este takto ako to je namotane som to chcel skusit ponorit do epoxidu alebo silikonu, len to zase moze zmenit hodnotu :roll:
0
Naposledy upravil/-a Wili v 13 Nov 2016, 16:27, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Nov 2016, 16:26

Najväčší problém asi bude s mechanickou stabilitou a prechodovým odporom ak sa prejaví korózia alebo oxidácia na spoji s alobalom.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa Wili » 13 Nov 2016, 16:29

tusim ze velky hifisti casto ospevuju nejake olejove kondenzatory, to je ten mastny papier, alebo klasicky papierovy kondenzator sa po vyhotoveni namoci do oleja?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Nov 2016, 16:34

Radsej by som medene samolepiace folie. Toto bude nestabilne. Mozno este vyskusat mylar pokovene folie. Pouzivaju sa napr.proti podchladeniu osob. Alebo z ebay ultra tenke a bez pokovenia.
PIO-tam tenky papier je iba ako zabrana proti skratu. Olej je dielektrikum.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: domaca vyroba kondenzatorov

Príspevok od používateľa Wili » 13 Nov 2016, 16:48

nj to je potom omnoho vacsi priestor na experimentovanie, ci motorovy alebo extra panensky olivovy :rolleyes:

ten musim skusit, aj ked ten zlepit dokopy bude asi o dost vacsi problem :?

(snake oil theories) :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok