Rafiho topic (pomoc rady)

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Mar 2018, 20:14

W10 ho zabije. Akokolvek jedna pani povedala, ze W10 ide na slabsich masinach sviznejsie, nez W7, never tomu.

Tie netbooky boli parametrovo stavane tak na XP alebo W7 starter, popripade nejake lightweight distro Linuxu :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Mar 2018, 22:19

keď to bude ako žuvačka alebo sadra
čo to znamená?
Ked to bude tvrde, tak to musis vymenit. Ked to bude makke ako napr. studena zuvacka tak to mozes pouzit, ale lepsie je dat novy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Mar 2018, 23:42

Rafi87 napísal:može byť že konektor od vetráku je zle natlačený do dosky?
Áno aj. Alebo je zlý kontakt spätnej väzby vo vnútri ventilátora a až keď sa CPU prehreje, tak pustí doňho plný výkon (zhohou okolností toto som ja riešil pred X mesiacmi a problém bol v starom BIOSe, ale keďže Ty si žiadne SW zmeny nerobil a spomínaš búchanie po NTB, tým sa SW problém vylučuje podľa mňa)
alidedko napísal:Tie netbooky boli parametrovo stavane tak na XP alebo W7 starter
Odlišné verzie Windowsu nemajú vplyv na HW požiadavky, len sú tam obmedzené niektoré funkcie. A W7 Starter bol ešte k tomu lacný, preto sa dával na netbooky aby to zbytočne nezvyšovalo cenu. Kľudne môže dať aj Ultimate a pôjde to tak isto ako Starter, dokonca aj Aero tie grafiky už podporujú. A aj na MS stránke uvádzajú rozdiely medzi minimálnymi požiadavkami iba podľa toho či je to 32 alebo 64-bit. No je pravda že asi by som tam predsalen nechal XP.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa alidedko » 04 Mar 2018, 08:31

Moze byt, uz sa nejaky ten piatok okolo pocitacov motam len minimalne, ale pamatam, ze z tych malych dzukov (EeePC, Aspire One, Inspiron 10) mali vsetky verziu Starter.

Dovod som nikdy netusil a mal som kludny zivot :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 08:55

trošku odbočím od témy,,

kúpili sme od krstných kuchynskú linku, na digestore je svetlo a ventilátor, na linke v hornej lište sú bodové svetlá na zdroj 12V, krstným to išlo tak, že zapli svetlo na digestore a rozsvietili sa aj bodové,, otec hovorí, že v digestore je jeden spoločný nulák, a 2 fázy spojené, a aj ked je elektrikár, je z toho trošku mimo heh,, tak sa vás tu pýtam, že či to može byť zapojené tak ako myslím ja? že jedna fáza išla do zdroja 12v a druhá normálne na svetlo v digestore?

a ešte jedna drobnosť, netýka sa elektro, ale možno máte skúsenosť,
z digestoru máme na povalu 10cm rúru, a zvykne nám z nej kvapkať voda, kedže je zima to je pochopitelné, len neviem čo stým robiť, ako vyriešiť aby sa z tej rúry nekvapkalo?
Prílohy
Bez názvu.jpg
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa enigma » 04 Mar 2018, 10:54

a čo tu nie je jasné ? žiadne dve fázy tam nemáš ... je to fáza na digestorové svetlo a odtiaľ pokračuje na zdroj 12V . celkom bežná vec .tá , ako píšeš , druhá fáza je vlastne napojenie ventilátora z tej istej fázy . druhá časť , nechaj dlhšie zapojený ventilátor , aby osušil tú rúru a nebude kvapkať
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 11:04

otec si to včera nakreslil, nechápem jeho kresbe, snád vy áno,, :mrgreen: možno som to ja nakreslil zle,,
Prílohy
IMG_20180304_105916-1856x1044.jpg
0
Obrázok

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2018, 11:17

Nič v zlom ale takto by elektrikár nemal kreslit.

Vodič sa kreslí jednou plynulou čiarou A nie ako keď picaso kreslí obraz. Kde je spínač na digestor A na bodové svetla, nech označí čo sú to tam za krabicky.aby ta kresba bolo la jednoznacna.

Povedz otcovi nech tam ešte dopíše ktorá je fáza nulak A zem.
Popr. Ešte farby vodicov. Možno aj to pomoze.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 04 Mar 2018, 11:21, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 11:19

no to si on sám sebe kreslil včera večer hmm,, spýtam sa ho že ako presne je, ale pokial dobre viem tak je to podla mojej kresby, dám vedieť,,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Mar 2018, 11:40

No podľa mňa to bude takto:
digestor.png
Čiže áno, fáza z vypínača aj do svetla na digestore, aj do zdroja 12V. Len si to nakreslil tak, že fáza ide na obidva kontakty vypínača...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2018, 11:53

Rafi87 napísal:no to si on sám sebe kreslil včera večer hmm,, spýtam sa ho že ako presne je, ale pokial dobre viem tak je to podla mojej kresby, dám vedieť,,
Nech to preklesli aspon neak takto: (toto je len ukazka)

https://diskuse.elektrika.cz/index.php? ... 1933;image

alebo takto

https://diskuse.elektrika.cz/index.php? ... 1931;image
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa enigma » 04 Mar 2018, 12:28

Edgar napísal:No podľa mňa to bude takto:
digestor.png
Čiže áno, fáza z vypínača aj do svetla na digestore, aj do zdroja 12V. Len si to nakreslil tak, že fáza ide na obidva kontakty vypínača...
Edgar , nič v zlom , ale tie čierne čiaročky sú vlastne dva vypínače . jeden na svetlá ( z ktorého ide aj na 12 V zdroj ), a na ventilátor . priznávam , že je to nakreslené ozaj katastrofálne
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 13:05

takže krstný to mal takto:
zdroj bol strčený do 220v, a 12V bol prerušený do vypínača na digestore, ale tam je zároven aj tých 220v, tak preto necháoeme, že ako mohol napojiť na 220v vypínač 12V?
Prílohy
Bez názvu.jpg
0
Obrázok

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2018, 14:49

Tak toto je velmi zaujímavé zapojenie.
Si si istý že je to takto? Že si tu schému dobre nakreslil?
Nepofotis to neako detailne (zasuvku, spínače na digestore, transformator, ziarovky...) trebárs aj 20 fotiek zo všetkých stran nech vidíme čo najviac nech tu schému skontrolujeme či je to naozaj takto zapojene?

12V sa spina cez spínač do ktorého ide 230V.... jedine že je to dvojitý spinac, ale V scheme nemáš dvojity....
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 04 Mar 2018, 14:56, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 14:54

pofotiť to už neviem, kedže už linku máme poskladanú,, a áno, dobre som nakreslil, pýtal som sa ho, a hovorí, že zdroj bol strčený v zástrčke a z 12V boli tahané káble na vypínač, kde už bolo zapojené svetlo v digestore a to svetlo ide na 220v :pain:
0
Obrázok

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2018, 14:59

Takže káblik V ktorom bolo 12v išiel do spinaca V ktorom bolo kblik S napätím 230v zo zasuvky? Tak?
Ten spínač je dvojitý alebo len jeden?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 15:02

áno, tak ako píšeš, a nie je dvojitý, je obyčajný pokial dobre viem, je tam povodný ktorý bol k digestoru, a je to posuvný prepínač jedna poloha, on/off
0
Obrázok

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2018, 15:10

Z toho spinaca odpoj tie kábliky čo ide 12v Z trafa a 12v led a nechaj zapojené len svetlo digestora.

Potom na sekundár trafa pripoj tie bodové svetla. Primar transformatora (to čo ide do zasuvky) zapoj paralelne na žiarovku digestora.

Vlastne presne ták ako ti to Edgar nakreslil (príspevok O 11:40).

Rozumie tej jeho scheme?
Ten spínač je spínač V digestore a ta jedna žiarovka naľavo je svetlo digestora. Tie svetla napravo sú bodové svetla na 12v.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 04 Mar 2018, 15:15, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Rafi87 » 04 Mar 2018, 15:12

hej hej tak to chceme dať,, len nechápem tiež, že ako to mohlo fungovať že na jednom prepínači mať 230v a 12v :pain: heh
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rafiho topic (pomoc rady)

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Mar 2018, 15:14

enigma napísal:tie čierne čiaročky sú vlastne dva vypínače . jeden na svetlá ( z ktorého ide aj na 12 V zdroj ), a na ventilátor .
Aha a ja že to je vstupný a výstupný kontakt jedného vypínača :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok