Odstránenie stykača pre nočný prúd

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa misocko » 30 Sep 2019, 22:23

odpovedane Ti bolo hned zakladatelom temy v prvom prispevku
nasledne prehodnot ci potrebujes dvojtarif (asi bude drahsi pausal ako u jednotarifu)
0

misiak856
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Sep 2019, 21:48

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa misiak856 » 30 Sep 2019, 22:44

Diky. Ide ale o to, ze neviem ako to opojit. Do kotla ide 5 kablov zo skrine L1,L2,L3,N a PE + kabel z termostatu a vsetky su pod napatim, avsak ked zapne VT kotol signalizuje, ze je vypnute HDO. Je to kotol PROTHERM a neviem teda ako je to mozne ze kotol vie, ze je vysoka terifa. Ten signal sa posiela nejako vo faze alebo ako to funguje ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa misocko » 30 Sep 2019, 23:16

jaj takto, takze Ty mu nevypinas napajanie
fakt tam nejde HDO drot od elektormera?
aky je to kotol presne?
0

misiak856
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Sep 2019, 21:48

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa misiak856 » 01 Okt 2019, 00:06

Je to Protherm Raja 18KW. On je stale zapnuty, ale ked nieje signal HDO (alebo naopak, neviem presne) tak sa vypne stykac. Tento kotol ma zabudovany stykac HDO. Okrem tohoto 5 ziloveho kabla co som spominal, vidim ze tam ide este jeden trojzilovy kabel, kde na faze je napatie len vo vysokej tarife (4 hodiny pocas dna) a pripaja sa na svorku J33. Ked je nizka tarifia tak napatie na kalbi nieje a ked ho odpojim, kotol sa vypne. Ked ho zapojim tak kotol ide. Vo vysokej tarife je na kalbi napatia a ked je zapojeny na svorku J33 tak kotol nejde. Rovnako ale nejde ani ked ho odpojim. Som z toho uplny jelen ako toto funguje :)

Cize suma sumarum:

VT ---> Kabel zapojeny/odpojeny kotol nejde
NT ---> Kabel zapojeny - kotol ide / Kabel odpojeny - kotol nejde.

-- Spojený príspevok 01 Okt 2019, 00:54 --

Tak zahada vyriesena. Nakoniec to bolo tak ze niaky blb nadpojil kabel co siel z rozvodnej skrine pri kotli na klasicky trojzilovy CYKY 3x1,5 a to ma zmiatlo. Jeden z tych kablov bol HDO (hnedy), a druhe dva (cierne) sli z termostatu :) Takze som ten hnedy odpojil a premostil J3 konektor a HDO je mimo hru. Teraz uz len cakat na ucet za elektrinu, ale nemalo by to byt take zle :) Hlavne nebudem mat prudove razy a o dost vacsi komfort. Neni nic horsie ako chladne radiatory pri -20c :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Okt 2019, 04:55

neviem ci sa radikalne zmeni faktura. ja som jeden rok isiel len na jeden tarif, potom som presiel na dvoj. s tym, ze 4 hod su VT, a aj tie su rozdelene po 1h pocas dna. Kotol je zapojeny stale, a oproti jednotarifu som mal za rok nizsiu fakturu o cca 500 eur. takze ti, co tu tvrdili, ze dvojtarif sa neoplati, tak u mna je to opacne. Navyse ja mam v podmienkach, ze odporucaju blokovat a nie ze musim. Kurenie mam 12kw proterm a 32A hlavny istic.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Okt 2019, 16:50

Chcem sa opýtať na jednu súvisiacu vec ohľadom dvojtarifu :
Sused mal kedysi v rodinnom dome elektrické ústredné kúrenie (elektrickým kotlom Protherm) a mal aj pridelený dvojtarif na 20+4 hod ...
Potom na elektrárňach (asi 15 rokov dozadu ) kúpil kotol na pevné palivo a zrušil oficiálne dvojtarif (20+4 hod) a požiadal iba o lacnú sadzbu na bojler (8hod- nočný prúd) ....
Teraz bol na SSE s úmyslom požiadať o dvojtarif pre elektrické kúrenie D5 (20+4 hod) , no tam mu tvrdili že musí prerobiť prípojku a umiestniť elektromer na plot , že na stene rodinného domu už vraj podľa nových noriem nesmie byť ! Celé sa mi to nepozdávalo tak som v dobrej viere zavolal na SSE , že prečo vymýšľajú a komplikujú túto záležitosť , keď to už raz takto mal a všetko bolo OK a že on žiadnu rekonštrukciu elektroinštalácie nerobil tak prečo by mal teraz robiť novú prípojku s hodinami na plote (vraj aby sa dali odčítať keď nebude doma ) , na čo som im oponoval že v dnešnej dobe s digitálnymi hodinami sa nechodí odpisovať stav do domu , no oni si tvrdia svoje a vraj sa môže pokúsiť požiadať o výnimku ....
Viete mi povedať ako to teda vlastne je ???
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Okt 2019, 19:21

Co chces pocut distribucka ma vzdy pravdu.

A odpoved. Si dostal, nech si poziada o vynimku uvedie momentalny stav. Mali by vyhoviet.
Ono je rozdiel infolinka, a veduci odborny pracovnik co to posudzuje.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Okt 2019, 19:39

ano, elektromer musi byt na plote. donedavna sa dalo poziadat o vynimku, bez problemov, ale tusim tento rok to sprisnili a uz to pozaduju pri akejkolvek zmene. stale sa da udelit vynimka, ale posudzuje sa to prisnejsie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

wilko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 11:38

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa wilko » 24 Jan 2022, 11:44

Ahojte, tiez hladam odpoved na pribuznu otazku.

Presiel som z 2 tarifnej sadzby DD5 na 1 tarifnu DD2 od ZSE.

Prisiel technik, vymenil hodiny a demontoval HDO.
Dovtedy vypinalo kurenie a ohrev vody 4x1 hodinu denne.

Odvtedy si kurenie aj bojler robia co chcu, zapinaju a vypinaju sa v nahodnych casoch. Treba odstranit blokovanie aj na spotrebicoch (elektrickom kotli a bojleri)?
Cakal som, ze prechodom na 1tarifnu sadzbu a odstranenim HDO bude kurit stale, ale je to naopak este horsie.

Dik
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Jan 2022, 14:05

wilko,
při původním zapojení Ti zapínal bojler přes HDO dodavatel elektřiny,
teď máš normální provoz bez kontroly VT/NT = termostat teplotu vody trvale kontroluje a když "někdo" věčně courá s teplou vodou, tak termostat spíná tehdy, když zjistí pokles teploty vody, stejně tak reaguje i el.kotel. :wink:
PS signál pro sepnutí (N vodič pro sepnutí stykače) je trvale zapojený a stykač je tím teda trvale pod napětím.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Odstránenie stykača pre nočný prúd

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Jan 2022, 14:56

jedine co je potrebne urobit je, N z HDO odpojit a dat tam trvaly N.
Na tych zariadeniach by mala byt signalizacia HDO, a ten by mal trvalo svietit - teda mozu ohrievat kedykolvek.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok