Solarny regulator.

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Dec 2018, 13:25

.....vlastna spotreba je neznama je to z ciny ....

Na Slovensku si kupujú ľudia meracie prístroje tiež z Číny. Prepnú ich na prúdový rozsah a zapoja do výstupu pre jeden pól batérie. Tak si odmerajú prúd, ktorý spätne tečie do regulátoru, keď regulátor nemá pripojenú záťaž. Tí zámožnejší majú meráky dva a merajú súčasne aj napätie. Potom použitím vzorca U.I=P zistíš vlastnú spotrebu a nepotrebuješ klamstvá v dátovom liste výrobku od PING a PONGa.

V tomto prípade je MPPT nezaujímavé, nakoľko ty pulzne upravuješ 32V na cca. 14V. Tam si treba tiež odmerať prúd a napätie vstupu z panelu v čase, keď sa baterka nabíja. Tak dostaneš plnohodnotnú charakteristiku nabíjania. A až potom špekuluj ďalej.

A ak má niekto tester na akumulátory, tak vrcholom všetkého by bolo zmerať aj kapacitu akumulátoru v dobe meraní.
0

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 30 Dec 2018, 09:54

Mam nove poznatky pre tych kto by sa tomu chcel venovat.
Zaklad, nekupujte lacne cinske pi.....
Baterka je urcite KO, lebo sa samovolne za pol dna vybije na 12,4V zo 14V, tu som velmi ani neriesil, budem ju menit za gelovu.
Takze skusal som drahsi regulator Epever XTRA a podla fotiek uz vidiet ze tento tlaci stale do baterie aj ked ukazuje 100% a to ten cinsky nerobil, ten automaticky stiahol prud na 0,0-0,2A. Tak isto som zistil ze percenta ukazuju regulatory podla toho ako je nastavene spodne a horne napatie na cinskom 10V-14V, na epever som si vedel navolit typ baterie aj kapacitu cize na flooded mi hodilo automaticky 11.1V-14,8V.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Dec 2018, 11:02

Zaklad, nekupujte lacne cinske pi.....
Ja som si kpil klavesnicu na moj NB z ciny za 10€ , lebo som bol skupi si kupt originanu z 40-50€.

Za trest mam to, ze aj ked stlacim tlacitko, niekedy nenapise pismenko, lebo na tieto tlacitka treba tukat asi kladom a nie prstmi.

Schvalne som v tomto texte eopravil chybajuce pismenka nech vidite ake to je ked sme skupi a kupujeme lacne veci z ciny. Vsetky klavesy funguju, len aby napisali 100% kazde pismenko, musim pouzivat na pisanie kadivo.

Tak nam treba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2018, 12:47

f4b3sss napísal:Baterka je urcite KO, lebo sa samovolne za pol dna vybije na 12,4V zo 14V ...
Keď to vieš z tejto informácie na 100% posúdiť, tak vieš !

(Keď už nič iné, tak ju aspoň nabijem na 15 V a cez nejakú 5 A žiarovku nechám vybíjať).
mr.dred napísal: Batérii to určite neublíži, lebo nebude to trvať celý nabíjací cyklus a keby si aj dosiahol max. skratovací prúd panela (čo nehrozí) - tak 9A ju určite nepoškodí...
To načo je potom MPPT regulátor, keď výkon, ktorý je k dispozícii, celý nepošle do baterky ? (Pre nechápavých: prečo napríklad 30 V x 8,7 A nepremení na 15 V x 17,4 A ? Samozrejme, neuvažujem účinnosť.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 30 Dec 2018, 16:49

romiadam napísal:
Zaklad, nekupujte lacne cinske pi.....
Ja som si kpil klavesnicu na moj NB z ciny za 10€ , lebo som bol skupi si kupt originanu z 40-50€.

Za trest mam to, ze aj ked stlacim tlacitko, niekedy nenapise pismenko, lebo na tieto tlacitka treba tukat asi kladom a nie prstmi.

Schvalne som v tomto texte eopravil chybajuce pismenka nech vidite ake to je ked sme skupi a kupujeme lacne veci z ciny. Vsetky klavesy funguju, len aby napisali 100% kazde pismenko, musim pouzivat na pisanie kadivo.

Tak nam treba.
nie vsetko je zas zle, z ali som kupil asi 7 displayov na rozne tel a vsetky su ako original za 1/3 z ceny na svk
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Dec 2018, 19:15

1. 30V / 8,7A ten panel nikdy nedá. Sú to hodnoty ktoré platia pre ideálne podmienky, nakoľko výkon nie je W, ale Wp.
2. Tá hodnota nabíjacieho prúdu zobrazovaná na displeji je priemerná hodnota. Laicky povedané = prúd netečie kontinuálne, ale sú to impulzy s podstatne vyšším prúdom a mikroprestávkou. Stačí si tam zavesiť oscilo.
3. Už len meniť 30V na 14,8V max. je scestné. Treba použiť 18V, alebo 24V panel pre 12V systém.
4. MPPT a malý výkon? Toto tu už bolo rozoberané tiež viac krát. V čase max. osvitu O.K., ale 2/3 prevádzky nie sú v ideálnom uhle polohy slnka k panelu a teplotou panelu v lete sa straty k tomu násobia.

Ten pokles napätia nič neznamená. Koľko voltov je tam po 48 hodinách bez záťaže?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa misocko » 30 Dec 2018, 21:57

f4b3sss napísal: Baterka je urcite KO, lebo sa samovolne za pol dna vybije na 12,4V zo 14V
uz to sice dvakrat odznelo ale aby si to nahodou neprehliadol, toto tvoje zistenie neznamena ze bateria je KO ! tak ju nevyhadzuj bez dalsieho merania
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Apr 2021, 23:46

V lete idem na tyzden stanovat do ziliny a tyzden mi baterka v aute asi nevykryje spotrebu elektriny. Tak rozmyslam ze kupim 60W panel a k nemu chcem najlepsie mppt menic , nema niekto skusenost aky menic by bol vhodny? Alebo skor odskusany?

https://ecoprodukt.sk/p/82742-solarny-p ... s-4a-22373
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa djwiktor » 27 Apr 2021, 18:37

Kup si tento, a mozes mat az dvojnasobny panel.
https://www.tme.eu/sk/details/sol-mppt- ... ipsmppt10/
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Apr 2021, 23:16

Vyzera fajn aj za nie zlu cenu, ale skladom 0 kusov, ten by som vzal. Na tom ecoprodukt maju regulator victron za 35€ ale iba pwm.
Inac, co by ste vzali keby bol na vyber 60W mono alebo polu krystal? V tmecku maju za fajn ceny panely ale iba 5 kusov odber :/
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa ferrari10 » 28 Apr 2021, 14:36

Ľubo, nestačí ti PWM ??? Myslím, že na ten účel, čo potrebuješ tak až až, jedine, žeby si s tým mal plány do budúcna. Osobne môžem odporučiť značky Victron energy a EPsolar. Je to na zváženie prípadne si vziať rovno hotový set...treba to prepočítať ako to vychádza. Za cca 180Eur máš komplet set s 5 ročnou zárukou a 90W panelom.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa boraicho » 28 Apr 2021, 19:16

Neviem, možno by mi aj stačil, nemam skusenosť.
Ale ak je tam rozdiel 15€ - 20€ tak prečo nekupiť ten MPPT.
Komplet set je panel s meničom? Ono tých 90W je furt lepšie ako 60W. ale 60W panel dám za zadne okno, práve kukam, práve som meral a rozmer okna ja 55x95 a rozmer panelu je 54x67. Takže presne, ten 90W panel by musel byť iba vonku. na tmečku maju fajn panely, aj rozmery aj vykon aj lacne , ale minimalny odber 4 kusy.
Tento by som vzal hned, niesu tu nejaky další 3ja ľudia čo by chceli 60W monokrystalicky panel za 46€ ? super cena ked som si kukal ine eshopy.
https://www.tme.eu/sk/details/cl-sm60m/ ... via-power/

a tento MPPT menič maju dostať na dalši tyzden https://www.tme.eu/sk/details/sol-mppt- ... ipsmppt10/

takže za rovnu 100vku, mam uplne super poriešene čo potrebujem.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa elmoto » 29 Apr 2021, 22:04

Ak chceš vedieť v akom stave máš akumulátor tak ho zober do ktoréhokoľvek značkového autoservisu a popros nech ti ho zmerajú.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Apr 2021, 22:36

Ja viem v ako je stave, v dobrom, to je tak na 3jku (bez srandy). Ale aj tak, akumulator v aute nieje perpetum mobile.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok