Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

neviemnicskoro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Máj 2022, 11:08

Nezmyselný výlev kreténa z spš-ky

Príspevok od používateľa neviemnicskoro » 23 Máj 2022, 11:30

Neviem, či si toto bude niekto čítať, ale chcel by som vyjadriť svoj názor na školstvo a oboznámiť ľudí o tom, ako moc v pi*i to celé je.

Študujem na priemyselnej škole informatiku, ale mám ako maturitný predmet aj elektroniku, a poviem vám, celé je to v hovnách. Nikto nič nevie, učiteľ príde, v polovici prípadoch ani nevie o čom vypráva, takže informácie o tom, čo ma má naučiť si musím hľadať na internete.

Keď sme merali napätie tak mi dal do ruky multimeter a povedal: meraj.

Na informatike sme 2 hodiny po sebe nič nerobili, tak som sa učiteľa spýtal: "nemali by sme sa náhodou učiť", na čo mi bolo odpovedané: "teraz nie".

V triede som jediný, ktorého zaujíma že niečo také ako klopné obvody existuje, ostatní to len pri písomke odpíšu z netu, a aj to tak na 3ku. Na takom princípe fungujú všetky predmety. Jednotky zadarmo, vôľa učiť nulová, každý maturitu spraví a ide sa ďalej. Stále dúfam, že na vysokej škole takýchto ľudí prefiltrujú a vyhodia do pi... niekam.

V poslednom čase už aj ja strácam vôľu reálne sa učiť, keď môžem mať jednotky s minimálnym úsilým, lebo som aspoň schopný správne opísať vzorec z netu, lebo aspoň viem, čo tie písmenká znamenajú.

Mám známych aj na iných školách v mojom meste, a funguje to na rovnakom princípe. Vážne neviem, čo bude moja trieda alebo ja v budúcnosti robiť s takýmto vzdelaním.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa miso156 » 23 Máj 2022, 12:55

Ja ked som chodil na priemyslovku do BB, tak z nasej triedy v druhaku dostali 6-ti patku z elektroniky a z toho 4-ia aj prepadli (dvaja spravili reparat). Ucitel bol tulpas, nevedel vysvetloval, isiel na to priliz zhurta, polku roka nas ucil spatne vazby v zosilnovaci a vsetci sa to ucili ako blbci naspamat lebo tomu nechapali. Nevravim ze zosilnovac je zly priklad na naucenie, ale na dokladne pochopenie zosiku uz potrebujes nejaky backround a ten v druhaku nemas.

Na VS sa ide od piky, musia ratat aj s gymnazistami. Takze klud, vsetko ta tam naucia. Na priemyslovke sa snaz cim viac ponat, budes mat vyhodu, hlavne riesenie obvodov s odpormi, ak aj s LC tak mas vyhodu, striedave zdroje , rezonancia, prudove slucky u viacsluckovych obvodov, kirchhoff, vykony.

u(t)= Umax * (sin w.t) driluj az kym to nepochopis, stretnes sa s tym na niekolkych predmetoch.
Hlavne vztah sinusu k jednotkovej kruznici, pomoze ti to pri pocitani v komplexnej rovine:
image.png
Ak je to na tej priemke az take zle, porozmyslaj o zmene skoly.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa pablox » 24 Máj 2022, 17:30

Neurobíš s tým nič, v 2010 som končil SOŠ Elektrotechnickú, v našej triede som bol sám, koho bavila elektronika a kto sa vyžíval vo výrobe a leptaní DPS, spájkovaní. Dovolím si to tvrdiť, lebo na mňa neveriacky pozerali čo to robím, keď som si na ročníkovej práci sám vyleptal DPS, vyvŕtal, osadil, oživil.

Po skončení sme išli viacerí na rovnakú VŠ s elektro zameraním - ja som ju nedokončil, väčšina pokračujúcich z mojej triedy (ktorí nemali o elektroniku žiadny záujem a ani páru) je dnes Ing. Dokonca Ing spravila aj jedna slečna, ktorá nevedela ani ako vyzerá rezistor :D

Celkom sa bojím o vzdelanie svojich detí...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa enigma » 24 Máj 2022, 18:12

mám horšiu skúsenosť .... asi rok 1989 , po vojne som sa vrátil do roboty ( obrábač kovov ) . každú stredu chodievali k nám študenti zo strednej strojárenskej ..... to ste mali vidieť tú výbavu čo si nosili so sebou .... komplet výbava na tech. kreslenie . slečna , ktorú pridelili ku mne si na obyčajný papier chcela prekresliť môj dielenský výkres . trápila sa s pravítkami a kružidlom , až som to už nemohol pozerať .... zobral som ten papier a voľnou rukou jej nakreslil ..... pozerala ako teľa na nové dvere .... že ako ja môžem voľnou rukou nakresliť tak rovne čiary ..... odpovedal som jej , že je to iba vec tréningu ...... ony v škole vraj nekreslievaju tech . výkresi .... iba teoretický spomenuli aké čiary sa vyskitujú na tech. výkresoch , čo znamenajú ..... ale praktický nič .
0

Ivnatorr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 18:32

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa Ivnatorr » 24 Máj 2022, 19:30

Zas sa tu uz stare panty pohorsuju nad tym ako dnesne deti nevedia Pi na 28me desatinne miesto :lol: Moj prognosticky odhad je ze v najblizsich 50-100 rokoch bude najdolezitejsie ,,Identifikovat problem , vyhladat riesenie , a ak nema velmi nasrate v hlave do pol hodiny vydedukovat ako to vyriesim.... Vazne nepotrebujem vediet aku farbu vodica pouzit na svetlo v latrine v Jakutsku ked si to viem za 30sec najst.... A o tom by cele skolstvo malo byt viest k samostnanosti. Nevies najdi si a vyries. Vytaca ma na matike ked sa ucia naspamet nasobilku v 2022.... Ked staci zavrestat Hey Siri How much is 2x2 a ladnicka na mna vyblafne vysledok. Vazne by sa v dnesnej dobe malo plno balastu vykopat z osnov a zaviest nieco rozumnejsie... :mrgreen:
99% percent programatorov oslehne kod z gitu 99% dizajnerov oslehne schemu a len si to vysrafuje ako 5 rocny repolero v eagly a takto mozem pokracovat v kazdom povolani :thanks:
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Máj 2022, 19:59

to bolo dobre :) , lenze tu ladnicku to musi niekto naucit
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Máj 2022, 20:32

Amaterr napísal:
24 Máj 2022, 19:59
to bolo dobre :) , lenze tu ladnicku to musi niekto naucit
Uz to tu niekto spominal..... Cinania. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa pablox » 25 Máj 2022, 07:19

Bude to ako s dnešnou hudbou - väčšina novej je odpad a tak vyťahujú desiatky rokov staré hity, ktoré remixujú do novej podoby. Lebo sa zas niekto spolieha na to, čo už niekto vymyslel.

Som zvedavý, čo spraví, keď Siry nebude mať internet alebo baterku niekde v lese. Hej Siry, zapal oheň :D kam to spejeame.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa enigma » 25 Máj 2022, 16:59

jasné , veď všetko je na nete ... wikipédia a google vedia všetko . len to všetko si treba vedieť aj vyhľadať ( vedieť čo treba hľadať ) a tých 30 secc čo spomínaš ti stačí aby si zadal úlohu do kalkulačky ... len kým ty to urobíš .... ja už budem niekde inde .... lebo ja si viem spočítať , vydeliť , vynásobiť a odpočítať aj z hlavy .......
toľko o tom .... ozaj sa naše náhľady na vec nikdy a nikde nestretnú .... vy ( mladý ) ste zvyknutý na internet .... ale otázka je .... čo si počnete , keď nebudete mať dostupný net ?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Máj 2022, 19:48

opytam sa predsa manzelky , ona ho ma stale :)
0

Ivnatorr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 18:32

Re: Astabilny preklapaci obvod - čo je to?

Príspevok od používateľa Ivnatorr » 26 Máj 2022, 16:31

V 80tich som pocuval otca co vy mladi budete robit ked nebude ropa ani kona vystrojit neviete. V 2000 som pocuval co vy mladi budete robit ked vam vypnu elektrinu ani polievku si neprihrejete. V 2020 stale pocuvam ze co vy mladi budete robit ked vam internet nepojde. V 2040 budeme pocuvat ze co vy mladi budete robit ked nebude plyn ? :lol: Nic budeme pozerat na tie suchare v tatrach a pomaly pomrzneme jeden po druhom do psej matere :lol:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok